Θέμα: GeorgeX Log

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 59 από 59
  1. 04-07-17 23:21 #46
    Προεπιλογή Το πρόγραμμά μου
    Οι συνδιασμοί μου είναι οι εξής:
    Στήθος-Δικέφαλοι
    Τρικέφαλοι-Ώμοι
    Πλάτη-Πόδια-κοιλιακούς

    Στήθος
    Ανοίγματα με αλτήρες σε ίσιο πάγκο (με ενοχλεί πλέον ο "πόνος" οπότε την σταματάω)
    Πιέσεις με μπάρα σε επικλινή πάγκο
    πους απς
    πουλ οβερ

    Ωμοι
    Πρόσθιες άρσεις των χεριών με μπάρα
    Πιέσεις των χεριών με μπάρα πίσω από τον αυχένα (με ενοχλεί πλέον ο "πόνος" οπότε την σταματάω)
    Πλάγιες άρσεις χεριών με αλτήρες σε όρθια θέση (με ενοχλεί πλέον ο "πόνος" οπότε την σταματάω)
    πιέσεις ώμων με αλτηρες σε καθιστή θέση (με ενοχλεί πλέον ο "πόνος" οπότε την σταματάω)

    Πλάτη
    Μονόπλευρη κωπηλατική με αλτήρα
    Όρθια κωπηλατική πιάνοντας με τα δύο χέρια τη μία πλευρά της μπάρας και τον κορμό σε επίκυψη
    Ανύψωση μπάρας με κλειστή λαβή

    Τρικέφαλοι
    Πιέσεις με μπάρα σε ίσιο πάγκο με κλειστή λαβή
    Καθισμένοι σε πάγκο και σε θέση επίκυψης εκτάσεις αγκώνων με αλτήρες
    Ξαπλωμένοι σε ίσιο πάγκο εκτάσεις αγκώνων με μπάρα
    Εκτάσεις τρικεφάλων με αλτήρα πίσω από το κεφάλι

    Δικέφαλοι
    Σφυριά καθιστός
    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης του αγκώνα με αλτήρα
    Από όρθια θέση κάμψεις αγκώνων με μπάρα
    Μία ή δύο ασκήσεις για πήχεις

    (θα ποστάρω αύριο τα πόδια)

    Γενικά ξέρω οτι δεν είναι οτι καλύτερο γί'αυτό παρακαλώ για προτάσεις (σε ασκήσεις κυριως).
    Τους συνδιασμούς σκέφτομαι να τους κάνω ως εξής:
    Στήθος-τρικέφαλους
    Πλάτη-δικέφαλους
    Ώμοι-πόδια
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-07-17 23:36 #47
    Προεπιλογή
    Λοιπόν παιδιά πήγα στον ορθοπεδικό το απόγευμα. Γενικά άκουσα οτι περίμενα (συμπεριλαμβανομένου να βγάλω και μαγνητικές σε ώμους και μέση). Η μέση βέβαια μου έχει περάσει η αλήθεια είναι και μου είπε οτι χρειάζομαι περισσότερο κοιλιακους και ραχιαίους για να την βοηθήσω.

    Όσο αφορά τον ώμο, μου είπε για υπερακάνθιο και για κατω απο την μασχάλη (τρικεφαλος), πάλι για τενοντιτιδα. Γενικά οι τένοντές μου κάνουν πάρτυ τελευταία.

    Επίσης μου είπει ok, ας κάνω βάρη αλλά μόνο ασκήσεις που δεν ενοχλούν. Αυτό είναι το ρεσουμέ.

    Επίσης κάτι άλλο που μου είπε και θέλω να μοιραστώ (επειδή έχει συζητηθεί πολύ στο φόρουμ), είναι οτι πρέπει (κατηγοριματικός) να κάνω διατάσεις και πριν και μετά την προπόνηση. Α! και οτι καλό ειναι να βάζω πάγο στους ώμους μετά την προπόνηση (κάτι που αποκλείεται να κάνω και για λόγους βαρεμάρας).

    Αυτά... θα βγάλω τις μαγνητικές να δει ακριβώς τι γίνεται μπας και μου πει καμιά συμβουλή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-07-17 01:25 #48
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Κάτι που αποκλείεται να κάνω λόγω βαρεμάρας?

    Καταλαβαίνεις ότι βαριέσαι να φροντίσεις την υγεία σου και να προλάβεις έναν πολύ περίεργο τραυματισμό που θα σε αφήσει έξω ένα τρίμηνο στη καλύτερη περίπτωση?

    Όπως σου είπα εξαρχής κόψε οποία άσκηση σε ενοχλεί βάζε πάγο 3-4 φορές τη μέρα ξεκινά αντιφλεγμονοδη και πάρε και σταγόνες pensaid και κάνε κάθε μέρα εντριβή με πίεση και όχι ελαφρύ μασάζ
    Πάρε και το arthrosis που σου είπα η κάτι αντίστοιχο και να εύχεσαι να σε αφήσει όσο είναι νωρίς
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-07-17 01:39 #49
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο George X Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν παιδιά πήγα στον ορθοπεδικό το απόγευμα. Γενικά άκουσα οτι περίμενα (συμπεριλαμβανομένου να βγάλω και μαγνητικές σε ώμους και μέση). Η μέση βέβαια μου έχει περάσει η αλήθεια είναι και μου είπε οτι χρειάζομαι περισσότερο κοιλιακους και ραχιαίους για να την βοηθήσω.

    Όσο αφορά τον ώμο, μου είπε για υπερακάνθιο και για κατω απο την μασχάλη (τρικεφαλος), πάλι για τενοντιτιδα. Γενικά οι τένοντές μου κάνουν πάρτυ τελευταία.

    Επίσης μου είπει ok, ας κάνω βάρη αλλά μόνο ασκήσεις που δεν ενοχλούν. Αυτό είναι το ρεσουμέ.

    Επίσης κάτι άλλο που μου είπε και θέλω να μοιραστώ (επειδή έχει συζητηθεί πολύ στο φόρουμ), είναι οτι πρέπει (κατηγοριματικός) να κάνω διατάσεις και πριν και μετά την προπόνηση. Α! και οτι καλό ειναι να βάζω πάγο στους ώμους μετά την προπόνηση (κάτι που αποκλείεται να κάνω και για λόγους βαρεμάρας).

    Αυτά... θα βγάλω τις μαγνητικές να δει ακριβώς τι γίνεται μπας και μου πει καμιά συμβουλή.
    Οσο και να ακουγεται περιεργο η μεση αν σε ενοχλει θελει ασκηση και οχι απαραιτητα ξεκουραση εκτος αν εχουμε να κανουμε με προβληματα δισκων και κατι σοβαρο. Οτιδηποτε αλλο ειναι απο αδυναμια αλλων μυων οπως οι κοιλιακοι και απο το πολυ καθισιο σε καρεκλα. Οποτε πρεπει να κανεις ασκησεις για αυτην με λιγα κιλα εννοειται χωρις να σε ενοχλει. Οσο για τους ωμους η συμβουλη για διατασεις ισχυει αλλα μονο εκει. Διατασεις στατικες σε τετρακεφαλους, τρικεφαλους κτλπ πριν την προπονηση αυξανει την περιπτωση τραυματισμων. Για τους ωμους να κανεις δυναμικες κινησεις ευλιγισιας οπως dislocations κτλπ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-07-17 09:42 #50
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι που αποκλείεται να κάνω λόγω βαρεμάρας?

    Καταλαβαίνεις ότι βαριέσαι να φροντίσεις την υγεία σου και να προλάβεις έναν πολύ περίεργο τραυματισμό που θα σε αφήσει έξω ένα τρίμηνο στη καλύτερη περίπτωση?

    Όπως σου είπα εξαρχής κόψε οποία άσκηση σε ενοχλεί βάζε πάγο 3-4 φορές τη μέρα ξεκινά αντιφλεγμονοδη και πάρε και σταγόνες pensaid και κάνε κάθε μέρα εντριβή με πίεση και όχι ελαφρύ μασάζ
    Πάρε και το arthrosis που σου είπα η κάτι αντίστοιχο και να εύχεσαι να σε αφήσει όσο είναι νωρίς
    Cool! Εννοείται είχα κόψει τις ασκήσεις που ενοχλούν χωρίς να μου το πει κάποιος. Δεν το παίρνω ελαφρά το θέμα. Απλά επειδή είναι αρκετά καλύτερα, θα συνεχίσω να κάνω ασκήσεις που δεν χτυπάνε εκεί και με λιγότερα κιλά από αυτά που έπαιζα (κάνοντας περισσότερες επαναλήψεις όπως μου είπατε). Κάνω εντριβές στα σημεία με nimesulid. Ο άνθρωπος δεν μου είπε να κάνω κάτι άλλο, περιμένει κι αυτός να δει τις μαγνητικές. Με το arthrosis σίγουρα δεν χάνω τίποτα, καλό θα κάνει, με την πρώτη ευκαιρία θα το πάρω.

    Η βαρεμάρα πήγαινε για τον πάγο μόνο. Γενικα όσο αφορά τον πάγο (και φαντάζομαι θα μου το έλεγε κι αυτός) θα χρειαζόταν αρκετές φορές τη μέρα όπως το καταλαβαίνω κι εγώ αν είχα γενικό πόνο. Εγώ έχω μια μικρή ενόχληση σε κανά δυό πολύ συγκεκριμένες κινήσεις.

    Καμιά ιδέα για ώμους έχετε ρε παιδία? Έχω ξεμείνει μόνο με μία άσκηση επι της ουσίας λόγο του προβλήματος. Και για το πίσω μέρος του ώμου δεν έχω καμία να κάνω τώρα λόγω του θέματος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-07-17 09:45 #51
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο και να ακουγεται περιεργο η μεση αν σε ενοχλει θελει ασκηση και οχι απαραιτητα ξεκουραση εκτος αν εχουμε να κανουμε με προβληματα δισκων και κατι σοβαρο. Οτιδηποτε αλλο ειναι απο αδυναμια αλλων μυων οπως οι κοιλιακοι και απο το πολυ καθισιο σε καρεκλα. Οποτε πρεπει να κανεις ασκησεις για αυτην με λιγα κιλα εννοειται χωρις να σε ενοχλει. Οσο για τους ωμους η συμβουλη για διατασεις ισχυει αλλα μονο εκει. Διατασεις στατικες σε τετρακεφαλους, τρικεφαλους κτλπ πριν την προπονηση αυξανει την περιπτωση τραυματισμων. Για τους ωμους να κανεις δυναμικες κινησεις ευλιγισιας οπως dislocations κτλπ.
    Κατάλαβα τι λες, θα ψάξω να το βρω τι είναι αυτό, μου ακούγεται συνετό. Για την μέση όντως, κι ο γιατρός μου είπε οτι κατα πάσα πιθανότητα πρέπει απλώς να δυναμώσω ραχιαίους και κοιλιακούς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-07-17 09:55 #52
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο George X Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω μια μικρή ενόχληση σε κανά δυό πολύ συγκεκριμένες κινήσεις.

    Καμιά ιδέα για ώμους έχετε ρε παιδία? Έχω ξεμείνει μόνο με μία άσκηση επι της ουσίας λόγο του προβλήματος. Και για το πίσω μέρος του ώμου δεν έχω καμία να κάνω τώρα λόγω του θέματος.

    οκ παρεξηγησα το μεγεθος του προβληματος προφανως

    για ωμους θα σου γραψω μερικες ασκησεις που μου ερχονται προχειρα, δοκιμαζεις και αναλογα αν σε ενοχλει η οχι κανεις
    στρατιωτικες πιεσεις με μπαρα
    πλαγιες εκτασεις (με τεντωμενο χερι) στη τροχαλια απο τη πισω μερια του σωματος
    πιεσεις αρνολντ
    εκτασεις αλτηρων σκυφτος
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-07-17 10:05 #53
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ παρεξηγησα το μεγεθος του προβληματος προφανως

    για ωμους θα σου γραψω μερικες ασκησεις που μου ερχονται προχειρα, δοκιμαζεις και αναλογα αν σε ενοχλει η οχι κανεις
    στρατιωτικες πιεσεις με μπαρα
    πλαγιες εκτασεις (με τεντωμενο χερι) στη τροχαλια απο τη πισω μερια του σωματος
    πιεσεις αρνολντ
    εκτασεις αλτηρων σκυφτος
    Καλά έκανες και το παρεξήγησες, όπως είπες δεν παίζουμε με αυτά, πρέπει να προσέχουμε!
    Λοιπόν... στρατιωτικές πιέσεις είδα ποιές είναι και τα χέρια δεν ανοίγουν τελείως (να πάνε εντελώς παράλληλα-πλάγια του κορμού) οπότε νομίζω την έχω!
    Οι πίεσεις άρνολντ είναι δόκιμες αλλά δεν είμαι σίγουρος, θα τη δοκιμάσω.

    Για τις άλλες δύο ασκήσεις (καταρχήν δεν έχω τροχαλία, υπενθυμίζω οτι παίζω στο σπίτι) δεν είμαι σίγουρος ποιές είναι. Νομίζω οτι και οι δύο έχουν να κάνουν με πλάγιες εκτάσεις (πράγμα που είναι το νούμερο 1 που ενοχλεί τον ώμο )
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-07-17 11:02 #54
    Προεπιλογή
    Ασκήσεις που κάνω για πόδια αν και το επόμενο διάστημα θα είμαι προσεκτικός αφού όλες οι ασκήσεις επιβαρύνουν τη μεση:

    Καθίσματα κρατώντας την μπάρα πίσω από τους ώμους ή στο στήθος
    Προβολές με αλτήρες
    Άρσεις για γάμπες κρατώντας την μπάρα στο ύψος της μέσης
    Άρση μεμονωμένης γάμπας με αλτήρα (δεν ξέρω πως να το περιγράψη καλύτερα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-07-17 14:24 #55
    Προεπιλογή
    mono aek ωραίες οι πιέσεις arnold φίλε! Δεν με ενοχλεί και πιάνει πολύ καλά. Την άλλη που λες με την τροχαλία απο την πίσω μεριά του σώματος (ξέρω ποια λες νομίζω) δεν την εχω δοκιμάσει ακόμα, θα το κάνω όμως.
    Επίσης, το πρόγραμμά μου το άλλαξα πλέον σε:
    Στήθος-τρικέφαλοι
    Πλάτη-δικέφαλοι
    Ώμοι-πόδια

    Και βάζω 2 φορές την εβδομάδα κοιλιακούς και ραχιαίους πάντα πλέον γιατί θέλω να τους δυναμώσω.

    Βρήκα έναν τύπο στο youtube τυχαία, που περιγράφει 5 κακες ασκήσεις αλλιώς παθαίνεις τις τενωντίτιδες που έπαθα. Ε λοιπόν τις 4 από αυτές τις έκανα... στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα.
    Δείτε εδώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-07-17 14:39 #56
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Καλά στο YouTube όπως και παντού θα δεις και θα ακούσεις τα πάντα

    Αυτό που σου λέω πίσω απτή πλάτη είναι άσκηση φυσιοθεραπειας και ενδυνάμωσης υπερακανθιου

    Κλασική πλάγια έκταση είναι απλά αντί να φέρεις τον αλτήρα μπροστά από το σώμα σου στο κατέβασμα τον πας από πίσω
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-07-17 14:50 #57
    Προεπιλογή
    Ξέχασα να σου πω πάντως πως αυτές τις 4 που έκανα που αναφέρει κι αυτός, αυτές ήταν που με πόναγαν όταν τις έκανα (στροφικό πέταλο μεριά).
    Τες πα, δυσκολεύομαι να βρω ποια ακριβώς είναι αυτή η άλλη άσκηση που λέμε και θα ήθελα να είμαι σίγουρος μην κάνω σαχλαμάρες. Ξέρεις κανα url να έχει καμια photo ή video?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-07-17 14:58 #58
    Προεπιλογή
    Μήπως λες κάτι τέτοιο? Δες στο 0:32
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-07-17 16:08 #59
    Προεπιλογή
    Πέρασε λίγος καιρός, ωστόσο πήρα επιτέλους τις εξετάσεις που είχα κάνει και πήγα στον ντόκτορ. Το κυριότερο είναι ο ώμος και το ρεσουμέ είναι μερική ρίξη υπερακάνθιου. Μόλις γυρίσω απο διακοπές μου είπε να πάω να μου γράψει φυσιοθεραπείες (και με υπέρηχους που βοηθάνε αρκετά θεραπευτικά είπε).
    Με ξενέρωσε φυσικά γιατί θα πρέπει να κάνω τουλάχιστον 1-2 μήνες αποχή από προπόνηση ενώ ακόμα δεν άρχισα καλά καλά (μόνο 2 μήνες).

    Δεν θα το βάλω κάτω όμως, θα κάνω υπομονή και με όσα έμαθα τον τελευταίο καιρό (τι να αποφεύγω, πως να κάνω καλύτερα τις ασκήσεις κ.λ.π.) θα ξεκινήσω πάλι να προσπαθώ. Άλλωστε, έχω και να δοκιμάσω και κάτι καινούργιο που δεν το κατάφερα με τίποτα τον τελευταίο μήνα. Και αυτό είναι το να πάρω κιλά! Έτρωγα περίπου 3000 θερμίδες ακόμα και τις μέρες χωρίς προπόνηση κι ωστόσο δεν πήρα γραμμάριο. Οπότε όταν ξεκινήσω έχω κατά νου να δοκιμάσω με τουλάχιστον 3500.

    Σε μία εβδομάδα ξεκινάω διακοπές και θα γυρίσω κατά τα τέλη Αυγούστου όπου θα ξεκινήσω όσο πιο γρήγορα μπορώ θεραπείες για να τελειώνουμε.

    Έως τότε, θα παρακολουθώ, θα κάνω και κάνα ποστ να βάλω και εγώ κανά τόσο δα λιθαράκι εδω πέρα.
    Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και καλό καλοκαίρι να έχουμε με υγεία.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234