Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 29-05-17 23:38 #1
    Προεπιλογή Πρωτεΐνη, ουρία, Τεστοστερόνη και FSH
    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
    Παρακολουθώ και μελετώ τα ενδιαφέροντα άρθρα αρκετό καιρό, αποφάσισα να γραφτώ για να μοιραστώ την εμπειρία μου και να ρωτήσω απόψεις για ένα συγκεκριμένο θέμα.
    Έχουμε και λέμε εντελώς επιγραμματικά έχω κάνει πολύχρονη αλλαγή, έχω χάσει συνολικά 38 κιλά μέσα σε 4 χρόνια, προπονούμαι με βάρη τα τελευταία 2. Βρίσκομαι σε στάδιο που προσπαθώ να διώξω κάποιο επίμονο λίπος απο την κοιλιά.
    Τους τελευταίους 3 μήνες, μετά απο αρκετή μελέτη του βιβλίου του Tom Venuto "Burn the fat, feed the muscle" είχα καταλήξει να στοχεύω σε 210γρ ημερησίως πρωτεΐνη, 200 υδατάνθρακες και 40 περίπου λίπους. Στοχεύω επίσης σε 3,5-4 λίτρα νερό.
    Stats: 1,87 89kg 36χρονών, 14-16% λίπος (ανάλογα με το πού μετριέμαι) και BMR περίπου 3200Kcal.
    Η πειθαρχία μου δεν είναι και απόλυτη (εξ'άλλου κάνω "δίαιτα" και "διατροφή" 4 χρόνια τώρα), αλλά είμαι στο 90% 9 στις 10 μέρες. 5 μέρες τη βδομάδα gym αεροβική και βάρη.

    Το θέμα που προέκυψε τώρα:
    Σε εξετάσεις αίματος βρήκα την ουρία στα ανώτερα φυσιολογικά (48mg/dL με ανώτατο φυσιολογικό τα 50), την θυλακιοτρόπο ορμόνη (FSH) λίγο πάνω απο τα ανώτερα φυσιολογικά (14.6 mIU/mL με Φ.Τ. 1,0-13,3) και την τεστοστερόνη αρκετά χαμηλά (3,41ng/mL με ΦΤ 2.41-8.3).
    Εντελώς επιγραμματικά η FSH απ'όσο έχω καταλάβει είναι η ορμόνη που δίνει "εντολή" για παραγωγή τεστοστερόνης, οπότε είναι λογικό να είναι ψηλά όταν η τεστοστερόνη είναι χαμηλά. Το παράξενο είναι που η τεστοστερόνη μένει σε χαμηλά επίπεδα. Σημειώστε πως σε εξετάσεις αίματος πριν απο 6 μήνες (τότε απλά ακολουθούσα μία κλασσική "δίαιτα" απο διαιτολόγο χωρίς να λαμβάνει υπ'όψην αυξημένες ανάγκες σε πρωτεΐνη κλπ), οι συγκεκριμένες τιμές ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα.

    Εκτός της διατροφής σε φαγητό, χρησιμοποιώ πρωτεΐνη whey, κρεατίνη και ένα pre συμπλήρωμα.

    Μετά απο επίσκεψη σε παθολόγο και ενδοκρινολόγο, όπως και μετά απο αρκετή έρευνα online, κατέληξα πως μάλλον και για τα 3 ευθύνεται η υπερβολική ποσότητα πρωτεΐνης. Φαίνεται λοιπόν πως τα 200 γρ πρωτεΐνης είναι υπερβολικά και ευθύνονται ακόμα και για την χαμηλή τεστοστερόνη (!!!).
    Θα μειώσω την πρωτεΐνη στα 150 - 160 γρ και θα επανέλθω μετά απο κανα δίμηνο.
    Μέχρι τότε οποιαδήποτε εμπειρία με αντίστοιχο πρόβλημα θα ήταν πολύ χρήσιμη.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-05-17 00:02 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    χωρις να ειμαι γιατρος, αλλα απο οσα ξερω, καλο θα ηταν να κοιταξεις κ την LH σου..
    αυτο που γνωριζω ειναι πως οταν υπαρχουν υψηλα επιπεδα fsh κ lh, κ η τεστοστερονη ειναι χαμηλα, ειναι σημαδι πρωτοπαθους υπογοναδισμου.
    στην περιπτωση αυτη κ στην ηλικια σου, δεν μου φαινεται κ απιθανο να συμβαινει κατι τετοιο για διαφορους λογους..η πρωτεινη ομως, παιζει να ειναι ο τελευταιος απο αυτους.
    ο ενδοκρινολογος σου στο ειπε αυτο για την πρωτεινη, η εσυ κατεληξες εκει?
    η λογικη λεει οτι αν ο γιατρος σου εβλεπε αυτες τις τιμες θα σου εδινε κ αλλες εξετασεις να κανες, οπως σπερμοδιαγραμμα, περισοτερες ενδοκρινολογικες κλπ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-05-17 00:12 #3
    Προεπιλογή
    Ο ενδοκρινολόγος αφού με ρώτησε για τα συμπληρώματα που παίρνω, είπε οτι παίζει να φταίει η πρωτεΐνη επειδή αυτά τα σκευάσματα δεν ελέγχονται και δεν ξέρουμε τί μπορεί να έχουν μέσα κλπ κλπ και μου είπε να σταματήσω την πρωτεΐνη και να ξαναμετρήσω σε 2 βδομάδες.
    Βέβαια επειδή μου ξύνισε δεν σου κρύβω η προκατάληψη που είχε γενικά με "αυτές τις βλακείες που παίρνετε" (τα λόγια του) έψαξα κι εγώ (πφφφ σιγά ποιός τα χέζει τα πτυχία των γιατρών όταν υπάρχει το google που μας δίνει διδακτορικό όπου γουστάρουμε) και βρήκα αφ'ενός σχέση υπερβολικής πρωτεΐνης με την υψηλή ουρία και αφ'ετέρου και σχέση με την χαμηλή τεστοστερόνη, οπότε αποφάσισα πως δεν του το δώσαν τσάμπα το πτυχίο. Βέβαια δεν το ρίχνω στο συμπλήρωμα αλλά στην συνολική ποσότητα πρωτεΐνης.
    Το άρθρο που έπεσε μπροστά μου είναι το παρακάτω:
    https://www.anabolicmen.com/protein-testosterone/
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-05-17 00:16 #4
    Προεπιλογή
    LH φυσιολογική (2,61 mIU/mL ΦΤ 0.6-10)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-05-17 00:37 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ναι, κοιτα..
    αλλο φταιει το συμπληρωμα γιατι δεν ξερουμε τι μπορει να εχει μεσα, κ αλλο φταιει η πρωτεινη σαν μακροσστατικο..

    το αρθρο που εβαλες, ειναι λιγο περιεργα δομημενο κ οι πηγες του ειναι λιγο καπως..
    οι δυα βασικες μελετες που στηριζει την αποψη του ο αθρογραφος (5, 6) ειναι μελετες 30ετιας κ 20ετιας περιπου..αν δεν διαβασεις ολο το paper δεν ξερεις τι μ@λακιες μπορει να εχουν κανει...δλδ, μπορει η μελετη να εχει γινει με λαθος τροπο, κλπ κλπ..εχουμε πει οτι δεν ειναι ολες οι μελετες ιδιες, θελει λιγ ψαξιμο για να καταλαβεις τι και πως..

    επισης ο τυπος στο αρθρο καταλληγει


    The conclusion I would draw from the above research is that high-protein diets are detrimental for testosterone production, for DHT production, and they lead to elevated levels of the catabolic stress hormone; cortisol. On the other hand, lower-protein diets can slightly increase SHBG levels, which makes testosterone less bio-availailable in the body.
    ειναι ομως προφανες οτι απο 2 μελετες 20+ ετων, δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα..αν ηταν αυτη η θεωρια τοσο δυνατη, η λογικη λεει οτι θα ειχε μελετηθει περισοτερο..

    αυτο για την πρωτεινη κ την ουρια, ισχυει, αλλα παλι η λογικη λεει οτι δεν θα κανεις μιση ζωη μια διατροφη υψηλη σε πρωτεινη..ολα ειναι καλο να γινονται σε κυκλους..επισης, δεν υπαρχει συσχετιση νεφρικες βλαβης με μια διατροφη υψηλη σε πρωτεινη, αλλα κ παλι εδω ισχυει το οτι δε θα εισαι παντα στο υψηλοτερο οριο..

    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-05-17 21:40 #6
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Μέτρα Ε2,προλακτινη,SHBG και το ιδανικο θα ηταν και θυροειδη...αλλα οι 3 πρωτες σιγουρα,για να υπαρχει καλυτερη εικονα.

    Mπορει η LH να ειναι στα "φυσιολογικα",αλλα ειναι στα πολυ χαμηλα φυσιολογικα,οποτε λογικη και η χαμηλη τεστο.

    Αμα εχεις αυξημενα οιστρογονα και προλακτινη,τοτε αυτοματως καταπιεζεται και η τεστο...μακαρι να ναι αυτο,γιατι αν ολα ειναι φυσιολογικα,τοτε το θεμα θα ναι λογικα στα Leydig cells και αυτο ειναι μανικακι.

    Δεν ειμαι γιατρος,απλα σου λεω τι γνωριζω.

    edit: Οπως επισης κ προβλημα σε θυροειδη χτυπαει τεστοστερονη εκτος των αλλων.Αλλα ρε φιλε μπορει επισης και να υπερπροπονεισαι με πολλες φορες αεροβιο και βαρη που λες.Οποτε κανε off καμια βδομαδα και τραβα ξανα κανε...θα χαλαρωσει και η κορτιζολη.Μετρα κι αυτη χαχα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη COBRA_STYLE : 30-05-17 στις 21:42
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-05-17 17:57 #7
    Προεπιλογή
    καλο θα ηταν η προλακτινη να γινει 0-20 λεπτα μετα απο τοποθετηση φλεβοκαθετηρα στο λεω γιατι και εμενα μου εβγαινε ψηλα αλλα μπορει να μην ειναι κατι να ειναι απο το τσιμπημα της βελονας πχ
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-06-17 00:15 #8
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
    Κατ'αρχάς θα πάω για 2 βδομάδες την ημερήσια πρόσληψη πρωτεΐνης σε 150-160γρ, θα ξαναμετρηθώ και θα επανέλθω.
    Μου φαίνεται πιθανό και το σενάριο της υπερκόπωσης (κάνω υποθερμιδική διατροφή ανα περιόδους εδώ και 4 χρόνια για να χάσω αυτά τα 35 κιλά, πάω γυμναστήριο 4-5 φορές την εβδομάδα και κάνω εκτός απο βάρη τουλάχιστον 1 ώρα αερόβια) αλλά δεν θα μπορούσα να το καταλάβω γιατί πριν απο κανα δίμηνο ανακάλυψα την κρεατίνη και πριν απο κανα μήνα τα pre workout και αισθάνομαι πολύ γαμάτα.
    Εάν δεν επανέλθω με την διόρθωση στην διατροφή θα κάνω μία περίοδο off απο το γυμναστήριο και θα αρχίσω τα T boosters και θα δώ πώς πάει η φάση.
    Θα ενημερώνω εδώ για την πορεία και τα συμπεράσματα για όποιον ενδιαφέρεται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-06-17 16:25 #9
    Προεπιλογή
    γιατι δεν βρισκεις εναν καλο ενδοκρινολογο; να πας αν θες εχω εναν καλο να σου προτεινω απλα περνει ενα 50αρι
    Απάντηση με παράθεση