Θέμα: Κοιλιακοί

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 31-05-17 02:30 #1
    Banned
    Εγγραφή
    31-05-2017
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή Κοιλιακοί
    Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum σαν νέο μέλος που είμαι εγώ και ένα μεγάλο μπράβο σε όλους και ειδικά στους διαχειριστές και τα μέλη εννοείται που κρατάνε ζωντανή την σελίδα και εξυπηρετούν πολύ κόσμο. Σαν νέο μέλος λοιπόν αρχικά θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να κάνω θέμα ( άλλωστε για αυτό έκανα τον λογαριασμό εννοείται) την τωρινή μου ανταπόκριση στο γυμναστήριο καθώς και μερικές ερωτήσεις που με σκλαβώνουν στο μυαλό και χρειάζομαι βοήθεια από πιο έμπειρους. Αρχικά δεν ξέρω αλλά πρώτο θέμα θα κάνω τους κοιλιακούς γιατί μου ήρθαν στο άκυρο και βαρέθηκα να βλέπω ασκήσεις στο youtube και να λυπάμαι το σώμα μου. Θα γράψω εδώ το πρόγραμμα που κάνω στους κοιλιακούς και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας.

    1) Ροκανίσματα στο μηχάνημα 4χ25. Το μηχάνημα έχει σύρμα και όχι αλυσίδα. Βάζω για αρχή 70 και σε κάθε σετ ανεβαίνω 5, δλδ στο τελευταίο σετ φτάνω τα 85.

    2) Άρσεις ποδιών στο μονόζυγο 4χ12. Τα πόδια μου δεν τα πάω ευθεία και ίσια, αλλά κλεισμένα με κίνηση μπρος τα πάνω.

    3) Πλάγια ροκανίσματα 4χ10. Σχεδόν ξάπλα στον πάγκο και ανέβασμα προς τα πάνω δεξία και μετά αριστερά και ούτω καθεξής.

    Θέλω να τονίσω ότι είμαι 65 κιλά, ύψος 1,80 κάτι και όλη μου την ζωή ήμουν πολύ αδύνατος. Γυμναστήριο πάω έξι μήνες οπότε μπορείτε να με πείτε και αρχάριο. Να σημειωθείς πως είμαι 18 χρονών, λιγό κοντά στα έτοιμος να μπω στα 19. Επίσης έχω λίπος κάτω στην κοιλιά, καθώς μετά που παράτησα ποδόσφαιρο καθόμουν στα ηλεκτρονικά και ότι έτρωγα δεν το έκαιγα με αποτέλεσμα να έχω λίπος σε αυτήν την περιοχή. Και άλλο ένα επίσης πρόβλημα ή που τουλάχιστον το θεωρώ εγώ σαν πρόβλημα είναι ότι φαίνονται τα κόκκαλα τις κοιλιάς μου και μου φέρνει πολύ άγχος διότι είναι πολύ άσχημο. Λέτε να 'εξαφανιστούν' όταν και εάν σφίξουν οι κοιλιακοί. Θα παραθέσω κάποιες φωτογραφίες στο τέλος του post. H πρώτη θα είναι με την κοιλία χωρίς να πιέζω, η δεύτερη να πιέζω λίγο, η τρίτη απο τα πλάγια και η τέταρτη το λίπος που έχω.

    Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο, δεν ξέρω κατά πόσο πολύ μεγάλο θα βγεί, αλλά όταν γράφω σε forums μου βγαίνει η έμπνευση κάτι το οποίο δεν μου γινόταν ποτέ στο σχολείο παλιά.
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σε όσους απαντήσουν.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες     
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 31-05-17 09:51 #2
    Προεπιλογή
    Κατά αρχην καλός ήρθες,το μονο σηγουρο ειναι πως πρεπει να ΦΑΣ ειναι λογικό να φαίνονται τα Κόκκαλα στην κοιλιά αλλα ειμαι βέβαιος οτι δεν ειναι τα μόνα που φαίνονται,και ειναι παρα πολυ λογικό αφού εισαι 65 κιλά με 180 ύψος.
    Το διάστημα που πηγαινεις γυμναστηριο ειναι παρα πολυ λιγο οποτε υπομονή,τωρα αυτο που βλεπω ειναι οτι εχεις καλές γραμμές στους κοιλιακούς και δεν ειναι τα πράγματα τοσο τραγικά όπως τα περιγράφεις,υπάρχει λιγο υποδόριο λίπος και νερο ομως ειναι απόλυτα φυσιολογικό.
    Δεν χρειάζεται να κανεις καθε μερα κοιλιακούς με μανία νομίζοντας οτι θα δεις το 6pack,ο κοιλιακος μυς (γιατι στην πραγματικοτητα ενας μυς ειναι)γυμνάζεται ετσι και αλλιώς οταν κάνουμε ασκήσεις όπως καθίσματα με μπάρα (σκουοτ),άρσεις θανατου,στρατιωτικές πιεσεις με μπάρα για ώμους,πιεσεις πάγκου για στήθος,και οχι μονο,οποτε δουλεύουν συνέχεια.
    Οποτε αυτο που πρεπει να βάλεις σαν στόχο ειναι να βάλεις κιλά και οχι πως να γραμμώσεις στην φαση που εισαι τωρα,τη να χάσεις αν πούμε οτι τρως λιγότερο και ανεβάζεις φουλ αεροβιο π.χ κακο θα κανεις παρα καλο θα εχεις θέματα με της ορμόνες σου και θα γίνεις 'σκια' αφού τωρα εισαι 65 κιλά που θα φτάσεις ?
    Ρίξε μια ματια στην ενότητα διατροφη θα δεις αρκετά ενδιαφέροντα θέματα που θα σε βοηθήσουν να μπεις στο κλίμα και σιγα σιγα βάζοντας μάζα θα δεις οτι θα 'εξαφανιστούν 'τα Κόκκαλα που φαίνονται στην κοιλιά αλλα και καλύτερος θα δείχνεις.

    Υπομονή επιμονή συνέπεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-06-17 10:17 #3
    Banned
    Εγγραφή
    31-05-2017
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Ναι το ξέρω πως πρέπει να φάω αλλά δεν θέλω να βάλω και άλλο λίπος στην κοιλία μου. Είναι γραμμωμένοι μόνο και μόνο επειδή είμαι αδύνατος τίποτα άλλο. Αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω και άλλες ασκήσεις για κοιλιακούς γιατί τους κάνω μετά το πρόγραμμα πάντα. Και όπως είπα δεν μπορώ να πάρω κιλά με τίποτα εδώ και 6 μήνες με το γυμναστήριο, ούτε με πρωτείνη για άυξηση βάρους. Μάλλον θα κάνω θέμα στην ενότητα "Διατροφή".
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-06-17 11:12 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Αυτο το πανηγυρι τελευταια το βλεπω συνεχεια, ειχα και εναν φιλο μου που ηταν ετσι και σταματησαμε να κανουμε παρεα γιατι δεν του αρεσε που εγω φουσκωνα και αυτος εμενε ιδιος. Γιατι υπαρχει αυτη η μανια με τους κοιλιακους?

    Καταρχας οπως ειπε και ο ανθρωπος απο πανω για ατομο που γυμναζεται μονο 5 μηνες τωρα τα πραγματα δεν ειναι καθολου οσο τραγικα τα παρουσιαζεις, μια χαρα φαινεσαι και το λιπος αυτο ειναι απολυτως λογικο. Τα "κοκκαλα" θα εξαφανιστουν οταν παρεις τον ογκο που χρειαζεται, φτιαξεις μια βαση και μετα κοιταξεις να γραμμωσεις και να πεταξεις εξω τους κοιλιακους. Το να θες να κανεις υποθερμιδικη διατροφη σε αυτην την φαση ειναι στα πλαισια της κλινικης ανορεξιας. Παρε μια απλη πρωτεινουλα, και φαε την ζωη σου ολοκληρη ( μακαρονια, κρεατα, οσπρια, γαλα ). Μην σε νοιαζουν οι κοιλιακοι σε αυτην την φαση. Δεν ξερω κατα ποσο πρεπει να ακολουθησεις αυτες τις συμβουλες απο τωρα βεβαια μιας και αρχιζει καλοκαιρι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-06-17 11:28 #5
    Banned
    Εγγραφή
    31-05-2017
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Ναι το θέμα μου δεν ειναι να κανω το τελειο six pack γιατι δεν κανω και την τρελη διατροφη και μου ειναι εντελως αδυνατο γιατι πρωτα απο ολα θελει πορτοφολι και υπομονη και η υπομονη ειναι πιο δυσκολη απο το πορτοφολι για εμενα. Αλλα δεν ξερω ειμαι σε διλλημα γιατι θελω να διατηρησω τη κοιλια μου ετσι οπως ειναι και θελω να παρω και ογκο :/
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-06-17 11:48 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Δεν χρειαζεσαι το γεματο πορτοφολι για ενα 6pack - οπως το ειπες υπομονη και επιμονη χρειαζεται. Επισης αναγκαστικα θα ερθει το λιπος με τον ογκο. Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-06-17 16:03 #7
    Προεπιλογή
    Φιλέ δεν ξέρω αν μετράς θερμίδες κλπ. Αν μετράς παίξε ισοθερμιδικα και θα δεις κοιλιακούς. Αμα κανεις και αερόβια κ βάρη. Αν δεν μετράς φάε καθαρά όσο μπορείς και κάνε αερόβια. Να περάσει το καλοκαίρι. Και μετα ακόλουθα τις συμβουλες των παιδιών για όγκο. Αυτά σύμφωνα μ αυτά π κατάλαβα οτι θέλεις γιατί εγώ στην θέση σ θα έτρωγα απο τώρα να φουσκωσω και με μια καλη πρωτεινη όγκου και καθαρη διατροφή θα εβαζες ωραία κιλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-06-17 00:08 #8
    Προεπιλογή
    Ρε φιλαράκι με τρόμαξες.σιγα το λίπος που έχεις!!!
    Με συστηματική προσπάθεια και καλό και ποιοτικό φαΐ όλα θα γίνουν.
    Μην αγχώνεσαι!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-06-17 18:37 #9
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Εχεις μπερδευτει θεματοθετη, δεν υπαρχει η λεξη γραμμωση. Μυικη ευκρινεια υπαρχει.
    Και αυτο για να συμβει , πρεπει να εχεις μυες.
    Παρε κιλα αλλιως κατσε ετσι οπως εισαι. Δεν ειμαστε θαυματοποιοι.
    Τωρα αμα θες να εισαι αγυμναστος με κοιλιακους, υπαρχει λυση.
    Κανε μερα παρα μερα μονο ασκησεις για κοιλιακους για μυικη τονωση , και κανε διατροφη και αεροβιο για να χασεις και αλλο λιπος.
    Απάντηση με παράθεση