Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 03-06-17 12:20 #1
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή Ηλεκτρονικο Τσιγαρο
    Ας ανοιξω ενα θεμα να υπαρχει, μιας κ αρκετοι στις μερες μας το χρησιμοποιουν σαν μεσο για να κοψουν/ελλατωσουν το καπνισμα, η ακομα κ σαν μονιμο υποκαταστατο του τσιγαρου..
    Εχουν βγει πολλες γευσεις, με νικοτινη η χωρις για τα μηχανακια που κυκλοφορουν..Οι μελετες πανω σε αυτο, δινουν καλα αποελεσματα για καποιον που θελει να το σταματησει, η απλα να μειωσει τις παρενεργειες που μπορει να εχει το κανονικο τσιγαρο λογω πισσας κλπ..
    Αποψεις?
    Ποιοι χρησιμοποιειτε απο εδω κατι αναλογα, εχετε δει διαφορα στο σωμα σας σε σχεση με το αθλημα/προπονησεις που κανει ο καθενας, διαφορα σε αντοχη κλπ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-06-17 17:42 #2
    Προεπιλογή
    δεν καπνιζω καθολου, αρα η γνωμη μου μπορει να είναι και λανθασμένη, αλλα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ χιεροτερο απο το κανονικο τσιγαρο
    eat clean, TRAIN HARD, get ripped
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-06-17 22:32 #3
    Το avatar του χρήστη fazer

    Εγγραφή
    15-11-2012
    Περ.
    volos
    Μηνύματα
    119
    Προεπιλογή
    εχω δοκιμασει και ηλεκτρονικο αλλα δεν μου ταιριαξε.μου εφερνε βηχα οταν κατεβαζα τον ατμο.ενα περιεργο πραγμα.
    περιμενω να παραλαβω το νεο τσιγαρο iqos.αυτο πιστευω θα μου κατσει καλα
    εχεις την απολαυση της νικοτινης αλλα χωρις πισσα και μονοξειδιο του ανθρακα.
    πιστευω οτι και οι προπονησεις ισως θα ειναι καλυτερες.θα δειξει..(εννοω πως απαλασσεσαι απο ουσιες που επιβαρυνουν την καρδιοαναπνευστικη λειτουργια)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-06-17 22:42 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fazer Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω δοκιμασει και ηλεκτρονικο αλλα δεν μου ταιριαξε.μου εφερνε βηχα οταν κατεβαζα τον ατμο.ενα περιεργο πραγμα.
    ναι κ μενα την πρωτη μερα, αλλα εψαξα λιγο να δω τι κ πως..
    οσοι καπνιζουν, τραβανε τζουρες στα πνευμονια (καλα εκτος απο κατι κοπελιτσες που το κανουν για εφε), οποτε οταν ξεκινανε το ηλεκτρονικο κανουν το ιδιο..τραβανε βαθια πνευμονικα, αλλα το θεμα με το ηλεκτρονικο ειναι οτι οταν το κανεις αυτο, ρουφας πολυ περισοτερο αποτι με μια απλη τζουρα απο τσιγαρο κ δεν το καταλαβαινεις..οποτε μεχρι να προσαρμοστουν τα πνευμονια γινεται αυτο που λες..
    το κολπο στα αρχικα σταδια, ειναι να τραβας βαθια, αλλα να κρατας τον ατμο στο στομα πρωτα κ απο εκει να το κατεβαζεις, κ δεν θα εχεις θεμα..μετα απο καιρο, οταν συνηθιζουν οι πνευμονες μπορεις να τον πας κατω χωρις προβλημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-06-17 22:48 #5
    Προεπιλογή
    Εγώ πάντως χρησιμοποίησα το ηλεκτρονικό για τον λόγω που βγήκε. Νομιζω δεν βγήκε για να αντικαταστήσει το τσιγαρο αλλα για να σε βοηθήσει να το κόψεις. Το εκανα για 2-3 μηνες το 2013 και απο τοτε δεν ξανακαπνισα. Πάντως όσο το εκανα κατάλαβα διάφορες στις ανάσες μου στο περπάτημα. Βάρη κλπ ξεκίνησα αφού το είχα κόψει. Τώρα έχουν βελτιωθεί παρα πολύ με ρυθμιστές για το ποσό θα ρουφαει κλπ. Αλλά το ποσο είναι υγιεινό θα δειξει στην πορεία.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-06-17 22:55 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Καλα εκανες φιλε και δεν θα ειναι η μονη διαφορα το cardio, τα πνευμονια σου θα σε ευχαριστησουν στο μελλον.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-06-17 21:02 #7
    Το avatar του χρήστη Andreas C.

    Εγγραφή
    23-12-2011
    Περ.
    Λευκωσία
    Μηνύματα
    2.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas kou Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν καπνιζω καθολου, αρα η γνωμη μου μπορει να είναι και λανθασμένη, αλλα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ χιεροτερο απο το κανονικο τσιγαρο
    Φίλε μου Κώστα μαλακίες άκουσες

    Στην Αγγλία το υπουργείο υγείας είπε ότι είναι 95% λιγότερο επιβλαβές από το τσιγάρο!
    https://www.gov.uk/government/news/e...andmark-review



    Εγώ έχει 2 χρονια που αντικατέστησα το τσιαγαρο με το ηλεκτρονικό και έχω δει μεγάλες διαφορες τόσο στο θέμα προπόνησης όσο και στην καθημερινή μου ζωή!

    Beef πως τα πας με το ξεκίνημα σου?
    Αν θες κάποια βοήθεια ή έχεις απορία για κάτι ρώτα με έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-06-17 21:23 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    χαχα..κανα μηνα το εχω ξεκινησει, δεν εχω κανει κανενα τσιγαρο απο τοτε..αντε, εκανα 2 αλλα μισα κ χωρις να με "τραβηξουν"..ετσι για την ιδεα περισοτερο..
    εδω, Αντρεα ξερεις πως ειναι στην αρχη, σκαλιζω απο εδω, σκαλιζω απο εκει
    πηρα το nautilus 2 με το δικο του μοντακι γιατι ηθελα σφιχτες τζουρες..Αν εχεις ασχοληθει με αυτα, καταλαβαινεις

    εχει κατι θεματακια, αλλα αποτι καταλαβα μετα απο πολυ σκαλισμα, οφειλονται περισοτερο σε μουφες αντιστασεις..δλδ απο τις 4 που δοκιμασα, η μια στα 1.2 ohm μου εκανε νερα..μετα απο 2-3 μερες την αλλαξα με μια αλλη στα 0.7 κ ολα καλα, δεν ειχα θεμα..γυρισμα στο σφιξιμο, χτυπημα κ ολα καλα

    γενικα παντως, αποτι διαβαζω κ σε περιπτωσεις ατομων ενα βημα πριν τον ταφο απο τσιγαρο, με οξυγονα κλπ, οταν ξεκινησαν το ηλεκτρονικο αυξηθηκε κατα πολυ η λειτουργεια των πνευμονων τους, κ σε καποιοι βγηκαν κ απο το οξυγονο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-06-17 22:22 #9
    Το avatar του χρήστη Andreas C.

    Εγγραφή
    23-12-2011
    Περ.
    Λευκωσία
    Μηνύματα
    2.772
    Προεπιλογή
    Αυτό οφείλεται γιατί διάλεξες την σωστή ποσότητα νικοτίνης!
    Οι περισσότεροι που γυρίζουν πίσω στο τσιγάρο είναι γιατί πήραν υγρό με μικρή ποσότητα νικοτίνης και δεν τους ικανοποιούσε!

    Ναι ξέρω πως είναι χρειάζεται λίγος καιρός μέχρι να βρείς το ιδανικό setup και θα αλλάξουν και οι προτιμήσεις σου σε γεύσεις

    Ναι ξέρω τον nautilus και τι εννοείς αλλά θα αλλάξει αυτό πιστεύω και θα θες πιο δυνατές τζούρες

    Δεν είναι μονο θέμα αντίστασης είναι και θέμα coil! Μπορεί να βλέπεις ότι το coil με 1.2 και 0.7 είναι το ίδιο αλλά δεν είναι γιατί όσο χαμηλώνει η αντίσταση τόσο μεγαλύτερη ανάγκη έχει το coil για περισσότερο υγρό οπόταν από μέσα είναι διαφορετικό και αν πρόσεξες το 1.2 πρέπει να είχε πιο σφιχτή τζούρα από το 0.7!

    Τι γεύσεις έχεις εσύ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-06-17 22:35 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    απαντησα στα οφ, Αντρεα γιατι εδω το θεμα το ανοιξα περισοτερο για το κοψιμο του τσιγαρου κ οχι για τεχνικες λεπτομεριες
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 30-06-17 21:00 #11
    Προεπιλογή
    Παιδιά το ηλεκτρονικό είναι απείρως καλύτερο από το κανονικό, υπάρχουν ένα σωρό μελέτες πλέον. Βέβαια και το ηλεκτρονικό δεν μπορούμε να το θεωρούμε εντελώς άκακο. Εγώ κάνω 3 χρόνια πλέον (με 1.8 αντίσταση) και πριν κάπνιζα 2 πακέτα τη μέρα με νικοτίνη 9 (δεν θυμάμαι πόσο ήταν). Τελικά χρειαζόμουν απλώς την νικοτίνη μου! Ένα τελευταίο που έχω και ειδικά για αυτούς που κάνουν με χαμηλά ohm, είναι οτι είχα διαβάσει σε τελευταίες μελέτες οτι αμα παίζεις από 5 watt και πάνω, τότε αρχίζει να εκλύει πιο καρκινογόνα συστατικά, οπότε ψάξτε το λίγο. Όπως και να έχει, τη σαπίλα του κανονικού δεν τη συναγωνίζεται. Beef εγώ από την πρώτη εβδομάδα μπορούσα και ανέβαινα ανηφόρες και πάλι σαν άνθρωπος. Λογικά θα έχεις δει πλέον διαφορά, δεν ξέρω πόσο κάπνιζες.
    Απάντηση με παράθεση