Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 17
  1. 12-06-17 12:50 #1
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή Φωτογραφιες Jimas98
    Καλησπερα σε ολους..Ονομαζομαι Δημητρης, ειμαι 19χρονων 1,72 στο υψος και 67 κιλα στο βαρος.Απο 5 χρονων μεχρι και τα 17 μου χρονια επαιζα ποδοσφαιρο σε ακαδημιες και ολα τα σχετικα.Στα 17 ειχα δυνατα και μεγαλα ποδια και απο τον κορμο και πανω ημουν παρα μα παρα πολυ αδυνατος(σε βαθμο που φαινονταν και κοκκαλα σε ορισμενα σημεια).Η εικονα αυτη του σωματος μου δεν μου αρεζε και καθως ειμαι τοσα χρονια πορωμενος με τον αθλητισμο κα ιτην εκγυμναση του σωματος ηθελα μια αλλαγη.Με την Γ λυκειου σταματησα το ποδοσφαιρο και ξεκινησα το γυμναστηριο.Εντατικως για 2 χρονια με προγραμμα βασισμενο τον πρωτο χρονο στην δυναμη και τον δευτερο στον ογκο κατεληξα στις παρακατω φωτογραφιες.Η διατροφη μου ειναι υπερθερμιδικη κατι που ειχα προβλημα στην αρχη καθως δεν ειχα συνηθισει τα προηγουμενα χρονια να τρωω που..ημουν σε φαση 2 -3 γευματα μου αρκουσαν.Πλεον εχω κανει προοδο στο φαγητο και η αποψη μου ειναι πως θελω κι αλλη βελτιωση τοσο σε αυτο οσο και στο σωμα μου.Στο τελευταιο μαλιστα θα ηθελα να ακουσω αποψεις απο ατομα τα οποια ειναι σχετικα με αυτο το θεμα διοτι δεν μπορω να ρωταω ασχετους με αυτο.Κριντε με αυστηρα.Στα κομματια που υπαρχουν ασσυμετριες,εκει που ισως να επικεντρωθω λιγο παραπανω αλλα και σε overall αποψη.Ευχαριστω προκαταβολικα.Η καθε αποψη ειναι ιδιαιτερα αποδεκτη
    Όνομα: 19113017_1752790798065651_841619914_n.jpg Εμφανίσεις: 476 Μέγεθος: 148,0 KB

    Όνομα: 19114530_1752790938065637_522071762_n.jpg Εμφανίσεις: 481 Μέγεθος: 223,8 KB

    Όνομα: 19075410_1752791238065607_1585221205_n.jpg Εμφανίσεις: 489 Μέγεθος: 251,5 KB

    Όνομα: 19075336_1752790431399021_1148687856_n.jpg Εμφανίσεις: 492 Μέγεθος: 270,4 KB

    Όνομα: 19141545_1752791738065557_689475023_n.jpg Εμφανίσεις: 487 Μέγεθος: 178,0 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-06-17 16:15 #2
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    αφου θες αυστηρη κριτικη θα ειμαι αυστηρος

    εχεις χασει 2 χρονια απτη ζωη σου

    στην ηλικια σου με τη τεστοστερονη στο τερμα τις αντοχες την ορεξη κλπ επρεπε να χεις δει μεγαλη βελτιωση

    εγω οπως σε βλεπω στις φωτο θα ελεγα οτι δεν εχεις περασει ουτε απεξω απο γυμναστηριο και τωρα θες να ξεκινησεις

    κατι κανεις πολυ λαθος και με τη προπονηση σου και με τη διατροφη σου

    οταν πρωτοξεκινησα εγω στα 16 σε 1,5 μηνα ειχα παρει 6 κιλα (εννοειται οχι μονο μυς) με ολικη αγνοια στο θεμα διατροφη-προπονηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-06-17 16:48 #3
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου θες αυστηρη κριτικη θα ειμαι αυστηρος

    εχεις χασει 2 χρονια απτη ζωη σου

    στην ηλικια σου με τη τεστοστερονη στο τερμα τις αντοχες την ορεξη κλπ επρεπε να χεις δει μεγαλη βελτιωση

    εγω οπως σε βλεπω στις φωτο θα ελεγα οτι δεν εχεις περασει ουτε απεξω απο γυμναστηριο και τωρα θες να ξεκινησεις

    κατι κανεις πολυ λαθος και με τη προπονηση σου και με τη διατροφη σου

    οταν πρωτοξεκινησα εγω στα 16 σε 1,5 μηνα ειχα παρει 6 κιλα (εννοειται οχι μονο μυς) με ολικη αγνοια στο θεμα διατροφη-προπονηση

    δεν θεωρω πως εχεις απολυτα αδικο..συμφωνω σε αρκετα απο οσα λες κατι ομως που κυμαινεται αναλογα με τα προτυπα και τους στοχους του καθενως.Αυτο που θελω να πω ειναι πως σαν δικους μου στοχους εχω την αυξηση του ογκου και της μυικης μου μαζας εως ενα φυσικο σημειο στο οποιο να μην αρχιζουν να φαινονται ανομοιομορφιες πανω.Δεν ξερω αν στην κριτικη σου εχει συμπεριλαβει τον παραγοντα 12 χρονια ποδοσφαιρο.12 χρονια απο τα οποια σε καποια απο αυτα ειναι ηλικιες με φουλ επιπεδα τεστοστερονης οπως λες και συμφωνω απολυτα,τα εχω περασει κανοντας αεροβια ασκηση και 0μινο εως και λιιιγοο αναεροβια..σε βαθμο απλης ενδυναμωσης του κορμου και των ποδιων τιποτα αλλο..Δυστυχως δεν εχω φωτογραφια να σου δειξω πως ημουν τοτε..πριν 2 χρονια κι αυτο ειναι λαθος μου γιατι δεν μπορω να σου δειξω μετρο συγκρισης και ποσο αποτελεσμα ειχα στην γυμανστικη μου..Αλλα οτι κανω καπου λαθος σιγουρα ειναι κι αυτο μεσα απλα θελω να ειμαι σιγουρος οτι εχεις λαβει υποψη σου καποιους σημαντικους παραγοντες.Διοτι το σωμα δυσκολα ξεχναει τα 12 χρονια καρδιοαναπνευστικης ασκησης σε συγκριση με την σωματικη αυξηση ογκου των τελευταιων 2 χρονων..Τα επιπεδα μεταβολισμου ηταν και ειναι τελειως διαφορετικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-06-17 16:52 #4
    Το avatar του χρήστη AlexakisKon

    Εγγραφή
    07-01-2013
    Περ.
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    405
    Προεπιλογή
    Κατεβασε την εφαρμογη stronglifts 5×5 και ξεκινα να τρως πολυ και ποιοτικο φαγητο, επισης ελξεις να ανοιξει η πλατη σου, οι φωτο που πηρες δεν ειναι κολακευτικες ειναι απο κατω προς τα πανω και ο φιλος πριν ηταν καπως ιδιαιτερα επικριτικος. Καλι ειναι η αυστηροτητα να υπαρχει μεν στο λογο αλλα οχι σε προσβλητικο σημειο στυλ δεν περασες καν εξω απο gym.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-06-17 16:54 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου θες αυστηρη κριτικη θα ειμαι αυστηρος
    αν δεν εχεις φωτο, πριν κ μετα, συγκριση δεν μπορεις να κανεις, οποτε δεν μπορεις να καταλαηξεις στο συμπερασμα που κατεληξες στο ποστ σου.
    επισης, το καθε σωμα ανταποκρινεται διαφορετικα στην γυμναστικη, κ στο τελος, ολοι δεν εχουν τα ιδια αποτελεσματα, ακομα κ αν τρωνε κ κανουν ακριβως τα ιδια στο γυμναστηριο..οποτε παραδειγματα τετοιου τυπου, ειναι κ αυτα λιγο ατοπα..
    προφανως κ ο φιλος εδω θα εχει παραλειψεις, η λαθη, οπως ολοι μας οταν πρωτοξεκινησαμε, αλλα οκ, ολα αυτα με τον καιρο αν υπαρχει υπομονη κ επιμονη διορθωνονται..

    η μονη αυστηρη κριτικη που μπορει να γινει κατα την αποψη μου, ειναι στο θεμα συμετριας..αλλα κ παλι δεν γινεται ,αφου βλεπουμε μονο ανω κορμο κ σιγουρα υπαρχει αρκετος δρομος μεχρι να μπορουμε να μιλησουμε για κατι τετοιο..

    εγω στην θεση του φιλου θα επικεντρωνομουν σε καλυτερο σχεδιασμο προπονησεων/διατροφης κ θα συνεχιζα απο εκει..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-06-17 21:12 #6
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Κοίτα επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε δε σου τα πα αυτά για να σε μειώσω ή να σε αποθαρρρυνω ή να σε προσβάλλω
    Το αντίθετο να σε αφυπνισω για να μη χάνεις το χρόνο σου

    Εννοείται ότι έλαβα υπόψιν τα τόσα χρόνια μπάλα και μάλιστα σχημάτισα στο μυαλό μου τη πιο ευνοϊκη εικόνα που θα μπορούσες να έχεις δηλαδή αδύνατος τέρμα και φέτες κοιλιά

    Από κει και πέρα αυστηρή κριτική ζήτησες και αυτό έκανα αλλά δεν είναι λόγος να κολλάμε εκεί
    Γράψε μας τη διατροφή που κάνεις τη προπόνηση πόσες μέρες πας κλπ για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε

    Και αφού στόχος σου είναι η συμμετρία καλό είναι να ανεβάσεις ολόσωμη φώτο και με σωστό φωτισμό

    Μέχρι τότε για μένα ξεκινά καθημερινά έλξεις στο μονόζυγο 10 σετ τη μέρα όσες επαναλήψεις σωστές και αυστηρές μπορείς σε κάθε σετ με μέγιστες τις 10
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mono AEK : 12-06-17 στις 21:16
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-06-17 22:54 #7
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή
    ναι φιλε μου το καταλαβαινω..κι εγω το πηρα ετσι ως αφυπνιση και γενικα να ειμαι προσγειωμενος πραγμα που καλα εκανες και το ειπες,απλα μου φανηκε εν αρχης οτι δεν ειχες βαλει μεσα διαφορους παραγοντες οπως ανεφερα παραπανω,αλλα εφοσον με σιγουρεψες οτι το εκανες τοτε δεκτο ναι..Οπως και να εχει ολοσωμη θα προσπαθησω να ανεβασω αυριο.Απο εκει και περα ευχαριστω και εσενα και τοςυ φιλους που εξεφεραν αποψη πιο πανω..Γενικα μια κατατοπιση ψαχνω οπως ειπες και ειπαν πχ μονοζυγο να ανοιξουν οι πλατες..Ξες κατι συγκεκριμενο ωστε να εστιασω εκει περα πανω..Το προγραμμα μου ειναι 2 μερες σερι 1 ξεκουραση και επαναλαμβανεται αυτο το μοτιβο..Στηθος με δικεφαλο, 4 και 3 ασκησεις αντιστοιχα την μια μερα.Πλατη 7 ασκησεις την επομενη.Ωμους με τρικεφαλο 4 και 3 και τελος ποδια 7 ασκησεις..Το προγραμμα καθολη την χρονια αλλαζε ανα μηνα απο το παιδι που μουτο βγαζει στο γυμανστηριο..Οταν ειχα μεσα 6αρια στις επαναληψεις τραβουσε 3 μηνες συνεχομενους το ιδιο προγραμμα. τωρα για το καλοκαιρι μου εβγαλε κατι σαν συντηρησημε τις επαναληψεις να ειναι 1χ10 + 3χ8.Δεν ξερω αν εχει νοημα τωρα να ανφερω τα προγραμματα που εκανα πριν 2 μηνες.

    Στηθος:

    Μπαρα παγκος ισιος
    Σμιθ επικλινης
    Αλτηρες επικλινης με κλειστο κλεισιμο στο τελος
    Crossover

    Δικεφαλος:

    Μπαρα ισια
    Σφυρια 2 χερια μαζι
    Εκτασεις 2 χερια μαζι με τροχαλιες

    Πλατη:

    Μονοζυγο κλειστη λαβη 4χ οσο μπορω
    Τροχαλια ανοικτη λαβη
    κωπηλατικη
    Κωπηλατικη απο πανω στην τροχαλια
    Σταρυος
    Αρσεις θανατου
    Αρσεις τραπεζ. με μπαρα

    Ωμοι:

    Πιεσεις με αλτηρες
    Πιεσεις με αλτηρες χωρις κλεισιμο
    Εκτασεις διαγωνια
    Αρσεις τραπεζ. με μπαρα μπροστα

    Τρικεφαλος:

    Γαλικες στην τροχαλια
    Σχοινι
    Pulley

    Ποδια:

    Καθισματα
    Λαντζες
    Εκτασεις τετρακεφλου
    προσαγωγοι
    Πρεσσα
    Εκτασεις δικεφαλου
    Γαμπες ορθιος με αλτηρες

    Οσον αφορα την δαιτροφη αποτελειτε απο 6 γευματα κατα κορον..Συγκεκριμενα δεν εχω κατι στανταρ αλλα η βαση ειναι η ιδια..Εχω 3 κυριως γεματα γευματα πρωινο μεσημεριανο βραδινο..Σιγουρα μεσα σε αυτα θα εχω υδατανθρακα και πρωτεινη(ολες τις τροφες που τα περιεχουν και εναλλασονται μερα παρα μερα) καθως και λαχανικα μεσημερι βραδυ ..τα υπολοιπα 3 αποτελουνται απο φρουτα,μπαρες,σεικερ με σκονη πρωτεινης ως μεταπροπονητικο γευμα μονο της μερες που εχω γυμναστηριο(επαιρνα την after της warriorlab σε μια φαση και μετα την leancore της sci-mx).Δεν ξερω αν βοηθαει καπως αυτη η περιγραφη αλλα καπως ετσι κυμαινεται..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-06-17 00:35 #8
    Προεπιλογή
    Την στιγμη που ειπες απο την αρχη '' ημουν παρα μα παρα πολυ αδυνατος(σε βαθμο που φαινονταν και κοκκαλα σε ορισμενα σημεια)'' ,φαινεται οτι κατι εχεις κανει κ στα χερια κ σε ενα γενικο ''δεσιμο''.
    Τωρα το κατα ποσο καλυτερος θα μπορουσες να ειχες γινει σε αυτα τα δυο χρονια ειναι αλλο θεμα.
    Στο θεμα για ασυμμετριες που λες , πρεπει πρωτα να παρεις γενικη μαζα κ μετα βλεπεις. Στο στηθος βλεπω υστερεις κ φαινεται σαν τελειως αγυμναστο.
    Επικεντρωσου μονο σε βασικες ασκησεις (ισως απο το Φθινοπωρο καλυτερα) κ μην αναλωνεσαι σε τοση ποικιλια για αρχη κ με οσο πλουσια καλη διατροφη μπορεις.
    Πχ συμφωνω με αυτο που σου ειπε ο Αεκ για το μονοζυγο ,ετσι θα δεις καλες διαφορες κ με παρομοιες βασικες ασκησεις οπως Σκουωτ ,αρσεις θανατου ,κωπηλατικες μπαρας ,πιεσεις παγκου κλπ .
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-06-17 01:51 #9
    Προεπιλογή
    .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρήστος Τριανταφύλλου : 13-06-17 στις 01:54
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-06-17 09:58 #10
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    καταρχην προσθεσε τουλαχιστον ενα κανονικο γευμα ακομα (με πρωτεινη και υδατανθρακα) οποτε να πας στα 4 και συνολο 7

    θα συμφωνησω κι εγω με τον χρηστο και περα απο το καθημερινο μονοζυγο θα σου ελεγα να παιζεις τις βασικες ασκησεις καθε ομαδας πρωτες (παγκο, αρσεις θανατου, σκουοτ) και με πολλα σετ σε μορφη πυραμιδας για να σε βοηθησουν και να δυναμωσεις αλλα και να αρχισεις να σχηματιζεσαι σε συνδυασμο με το φαγητο, απο κει και περα θα δεις που υστερεις πιο καθαρα και που πρεπει να επικεντρωθεις

    προς το παρων αυτα καθως ειναι πολυ γενικη η διατροφη που ανεφερες, το προγραμμα σιγουρα παιρνει βελτιωση αλλα για μενα ειναι δευτερευον, ολες οι ασκησεις γυμναστικη ειναι αυτο που μετραει ειναι η ενταση, η τεχνικη κλπ
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-06-17 10:56 #11
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή
    Χμμ καταλαβαίνω.. Έγινε παιδιά ευχαριστώ πολύ..
    Μία τελευταία ερώτηση καθώς από τον επόμενο μήνα και ίσως και Αύγουστο να μην έχω την δυνατότητα του γυμναστηρίου(αλλά σίγουρα από Σεπτέμβρη), εκτός από το μονοζυγο και καθίσματα να βάλω κάμψεις η βυθίσεις μέσα; αν ναι, όσον αφορά τις κάμψεις ποιες συγκεκριμένα (διότι υπάρχουν ένα κάρο) Ευχαριστώ και πάλι
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-06-17 13:16 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jimas98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμ καταλαβαίνω.. Έγινε παιδιά ευχαριστώ πολύ..
    Μία τελευταία ερώτηση καθώς από τον επόμενο μήνα και ίσως και Αύγουστο να μην έχω την δυνατότητα του γυμναστηρίου(αλλά σίγουρα από Σεπτέμβρη), εκτός από το μονοζυγο και καθίσματα να βάλω κάμψεις η βυθίσεις μέσα; αν ναι, όσον αφορά τις κάμψεις ποιες συγκεκριμένα (διότι υπάρχουν ένα κάρο) Ευχαριστώ και πάλι
    Εννοειται να βαλεις!!! Μονο καλο θα κανουν!! Ξεκινα με τις κλασσικες και μπορεις να κανεις εναλλαξ διαφορες ασκησεις αναλογως σε τι επιπεδο θα εισαι
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 13-06-17 13:26 #13
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FitPal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοειται να βαλεις!!! Μονο καλο θα κανουν!! Ξεκινα με τις κλασσικες και μπορεις να κανεις εναλλαξ διαφορες ασκησεις αναλογως σε τι επιπεδο θα εισαι
    έχω κάνει αρκετές παραλλαγές και δεν βρήκα δυσκολία
    εκτός από κάποιες βέβαια.. οπότε γι αυτό είμαι σε σκέψη..
    από εκεί και πέρα σε σωματικές όπως αυτές κάνω μέχρι όσο αντέχω σε κάθε σετ έτσι;
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 13-06-17 14:51 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jimas98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω κάνει αρκετές παραλλαγές και δεν βρήκα δυσκολία
    εκτός από κάποιες βέβαια.. οπότε γι αυτό είμαι σε σκέψη..
    από εκεί και πέρα σε σωματικές όπως αυτές κάνω μέχρι όσο αντέχω σε κάθε σετ έτσι;
    Εγω στην θεση σου δε θα το πηγαινα μεχρι κοπωση το καθε σετ...αν βγαζεις 25 ανετα π.χ κανε 4χ40 2 ασκησεις αν δε βρηκες δυσκολια σε διαφορες παραλαγες μηπως δεν τις εκανες σωστα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 13-06-17 15:10 #15
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FitPal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω στην θεση σου δε θα το πηγαινα μεχρι κοπωση το καθε σετ...αν βγαζεις 25 ανετα π.χ κανε 4χ40 2 ασκησεις αν δε βρηκες δυσκολια σε διαφορες παραλαγες μηπως δεν τις εκανες σωστα?
    βγάζω 25 άνετα.. δεν βρήκα δυσκολία εννοώ όχι ότι δεν με έπιασε αλλά ότι δεν βρήκα δυσκολία στην τεχνική να την εκτελέσω η ότι το σώμα μου δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στην δυσκολία της.. αυτό..
    με λίγα λόγια αυτές τις 2 ασκήσεις που μου προτείνεις για κάμψεις, ποιες είναι με την δική σου κρίση;;
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία