Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 18
  1. 13-06-17 19:39 #1
    Προεπιλογή Καλώς σας βρήκα
    Καλησπέρα σε όλους παιδιά και καλώς σας βρήκα.
    Με λένε Σπύρο από Αθήνα και ασχολούμαι ένα χρόνο με το bodybuilding...είμαι 44 χρονών(άργησα λίγο να ξεκινήσω αλλά ποτέ δεν είναι αργά αρκεί να το θέλεις πραγματικά)
    Καινούριος στον χώρο με αρκετές ερωτήσεις που είμαι σίγουρος ότι θα με βοηθήσετε σε όλες τις απορίες μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-06-17 20:30 #2
    Προεπιλογή
    Καλως ηρθες Σπυρο κ φυσικα ποτε δεν ειναι αργα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-06-17 21:20 #3
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Kαλως ηρθες στην παρεα μας
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-06-17 22:39 #4
    Προεπιλογή
    Καλός ήρθες Σπυρο στην παρέα μας
    Κανε μια περιήγηση στης ενότητες προπονηση,διατροφη να παρεις μια ιδεα σε πρωτη φαση και εδω είμαστε να τα λεμε.
    Τωρα για το θέμα της ηλικίας μη μασάς ποτε δεν ειναι αργα να αρχίσεις κατι αν το θελεις,και το προσαρμοζεις στα μέτρα σου ανάλογα με τις υπόλοιπες υποχρεώσεις και τους στόχους σου,ούτως η άλλως υπάρχουν αρκετοί ώριμοι τύποι στο φόρουμ
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-06-17 17:33 #5
    Το avatar του χρήστη Madd_Chadd

    Εγγραφή
    26-09-2010
    Περ.
    serres
    Μηνύματα
    3.844
    Προεπιλογή
    If you eat like a girl you look like a girl!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-06-17 20:02 #6
    Προεπιλογή Γενικές απορίες
    Παιδιά τις γενικές απορίες που έχω σχετικά με την διατροφή που ακολουθώ και το πρόγραμμα εκγύμνασης να τα βάλω εδώ για να μου πείτε την γνώμη σας η στην κάθε κατηγορία που ανήκουν?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-06-17 20:41 #7
    Προεπιλογή
    Οτι απορία έχεις με προπόνηση η με διατροφή η αν θελεις γνώμες σε κατι που ειδη κάνεις μπορείς να τις βάλεις στις αντίστοιχες ενότητες
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-06-17 21:06 #8
    Προεπιλογή Το πρόγραμμα μου και η διατροφή μου.
    Οπως σας ανέφερα και παραπάνω πάω ένα χρόνο γυμναστήριο 5 μέρες την εβδομάδα και ξεκούραση το Σ/Κ.
    Το πρόγραμμα που ακολουθούσα ήταν όγκου και τον τελευταίο μήνα έχω αρχίσει πρόγραμμα για γράμμωση.
    Βέβαια ελπίζω αυτός ο γυμναστής να μου έβγαλε κάποιο αξιόλογο γιατί όλοι οι άλλοι μου λέγανε ότι δεν είναι σωστό και μου το άλλαζαν.
    Το παράπονο μου είναι ότι ενώ δυνάμωσα σε κιλά με το πρόγραμμα όγκου στο σώμα μου δεν φενεται κάποια ιδιαίτερη αλλαγή.....βέβαια πρήζομαι πολύ ποιο εύκολα στις ασκήσεις(δεν μένει όμως το άτιμο

    Να επισημάνω ότι είμαι 1.75 ύψος και 82 κιλά....δεν θέλω να χάσω κιλά αλλά να γυμνάσω αυτά που έχω.
    Τώρα με την διατροφή μου προσπαθώ.....βέβαια μπορώ και καλύτερα.
    Το πρωί βρώμη με Quaker Muesli και γάλα 0% ένα φλυτζάνι του τσαγιού.....κατά τις 11 το πρωί γυμναστήριο...μετά 1 μπανάνα...1 αβγό ολόκληρο και 4 ασπράδια...κατά τις 3 γεύμα όσο μπορώ καθαρό....το βράδυ πάλι γεύμα όσο μπορώ καθαρό...και πριν κοιμηθώ γιαούρτι 2% ένα κεσεδάκι.

    Δοκίμασα πρωτείνη μία φορά την ημέρα μετά την προπόνηση...κρεατίνη για 45 μέρες....αλλά ρε παιδιά ή έχω ανοσία σε αυτά ή δεν κάνουν τίποτα

    Είμαι σίγουρος ότι κάτι κάνω λάθος....ένας φίλος μου στην ίδια ηλικία με μένα τα έχει καταφέρει πολύ καλά...μέσα σε ένα χρόνο και γράμμωση...και κοιλιακοί...βέβαια αυτός έκανε πρόγραμμα γράμμωσης και διατροφής...έχασε 12 κιλά...αλλά έμοιαζε σαν άρρωστος...δεν μου άρεσε καθόλου...τώρα θα ξεκινήσει μου είπε πρόγραμμα όγκου και διατροφής να πάρει κανά κιλό.

    Περιμένω τις συμβουλές σας παιδιά και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Σας βάζω και το πρόγραμμα που ακολουθώ τον τελευταίο μήνα:
    Οι 20 επαναλήψεις δεν βγαίνουν με τίποτα

    Ξεκινάω πάντα με 10 λεπτά διάδρομο.
    ΣΤΗΘΟΣ
    1)ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ 4 Χ 15
    2)ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΧΕΡΙΑ ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ 4 Χ 15-20
    3)ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ 4 Χ 15-20
    4)ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΚΛΙΝΗ 3 Χ 20
    5)ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΕ ΕΠΙΚΛΗΝΗ 4 Χ 15
    6)PECK DECK 4 X 15


    ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
    7)ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ(ΚΛΕΙΣΤΗ ΛΑΒΗ) 4 Χ 12
    8)ΚΑΜΨΕΙΣ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ 3 Χ 15
    9)ΚΑΜΨΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ(ΜΕ ΣΧΟΙΝΙ) 4 Χ 15

    --------------------------------------------

    ΠΟΔΙΑ
    1)ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΩΝ 3 Χ 20
    2)ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ 3 Χ 20
    3)ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΗΡΩΝ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ 4 Χ 15
    4)ΑΡΣΕΙΣ ΓΑΣΤΡΟΚΝΗΜΙΑΙΩΝ(ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΟΥ SMITH KAI ΠΑΤΑΩ ΣΤΟ STEP)

    ΩΜΟΙ
    5)ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ 4 Χ 20
    6)ΠΛΑΓΙΕΣ ΑΡΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ 4 Χ 20
    7)ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ 3 Χ 20
    8)ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤHN MHXANH SMITH ΠΙΣΩ 3 Χ 15


    -------------------------------------------------


    ΠΛΑΤΗ
    1)DORSEL ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΣΤΑΘΕΡΗ 4 Χ 20
    2)ΧΑΜΗΛΗ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ 4 Χ 15
    3)ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΛΑΒΕΣ ΤΟΥ CROSS OVER 4 Χ 20
    4)ΟΠΙΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΜΕ ΑΝΟΙΚΤΗ ΛΑΒΗ 3 Χ 15
    5)ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΜΕ ΑΝΟΙΚΤΗ ΛΑΒΗ 3 Χ 20

    ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
    6)ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ ΜΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΜΠΑΡΑ 4 Χ 20
    7)ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ(ΜΕ ΣΧΟΙΝΙ) 3 Χ 20
    8)ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΧΕΡΙ 2 Χ 15 ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΧΕΡΙ
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-06-17 01:10 #9
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση αλλά αυτό το πρόγραμμα είναι για αρχάριους τελείως

    Επίσης αποφάσισε τι θες να κανεις
    Γράμμωση χωρίς να χάσεις κιλά δεν υπάρχει
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-06-17 05:38 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Συμφωνω, οι επαναληψεις πρεπει να πεσουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-06-17 10:41 #11
    Προεπιλογή
    Γεια σου Σπύρο και απο μένα. Αφού μιλάς για γράμμωση πρέπει να δώσεις εξαιρετική σημασία στη διατροφή. Στην ουσία το να γραμμώσουμε είναι να χάσουμε λίπος και εφόσον διαθέτουμε μυς, θα φανούν όπως πρέπει. Οπότε διάβασε πολύ τις ενότητες με τις διατροφές κ.λ.π. και όσον αφορά την προπόνηση, ισχύει πάντα το ίδιο, δηλαδή δίνουμε το 100%. Επίσης, όπως προείπαν τα παιδά, κατεβάζεις επαναλήψεις και δουλεύεις περισσότερα κιλά. Κι εγώ 40 χρονών είμαι φίλε μου και έχω ξεκινήσει 2 μήνες τώρα και έχω δει αποτελέσματα. Ναι, μόνο σε 2 μήνες! Το "μυστικό" είναι να ξέρουμε τι μας γίνεται. Έκανα βάρη για 3 χρόνια όταν ήμουν 22-25 αλλά δεν ήξερα ούτε από διατροφές ούτε απο απλά πραγματάκια και συνειδητοποίησα τώρα (μέσα σε 2 μήνες) οτι σε 3 χρόνια έπρεπε να είχα πολυ πολύ περισσότερα αποτελέσματα. Ξεψάχνισε το φορουμ και θα μάθεις πάρα πολλά και τα παιδιά εδώ βοηθάνε πολύ. Καλή συνέχεια. Α! και μην ξεχάσεις να δεις τις ενότητες για αεροβική!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-06-17 20:07 #12
    Προεπιλογή Γράμμωση
    Οπότε να υποθέσω ότι δεν γίνετε να γυμνάσω-γραμμώσω τα κιλά που έχω...θα πρέπει να χάσω οπωσδήποτε κάποια.
    Που θα βρω όμως κάποιο πρόγραμμα εκγύμνασης γράμμωσης αξιόλογο?
    Οταν λες το "μυστικό" είναι να ξέρουμε τι μας γίνεται George X τι ακριβώς εννοείς?..το τι απαιτήσεις-αποτελέσματα πχ θα έπρεπε να είχα από το σώμα μου βάση της διατροφής και της γυμναστικής που κάνω?
    Κάποια φόρμουλα συμπληρωμάτων θα με βοηθούσε π.χ. Η τριλογία της μυϊκής ανάπτυξης (αν και είναι αρκετά ακριβή)...δεν λέω την εταιρία για ευνόητους λόγους.
    Η είναι πεταμένα λεφτά?έχω απογοητευτεί γιατί δεν παίζω στο γυμναστήριο...και έχω και αρκετούς τραυματισμούς από την προπόνηση όγκου που έκανα..κυρίως επικονδυλίτιδες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-06-17 20:55 #13
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Νομιζω καταλαβα για ποια συμπληρωματα λες, μου φαινοντε πανακριβα αλλα δεν το εχω ψαξει να σου πω. Απο την αλλη, αυτα ειναι απλα συμπληρωματα δεν θα δωσουν κανενα μαγικο αποτελεσμα. Τι εννοεις δεν παιζεις στο γυμναστηριο? Τι ειδους προγραμμα ογκου εκανες και τραυματιστηκες τοσο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-06-17 21:12 #14
    Προεπιλογή
    Όταν λέω δεν παίζω στο γυμναστήριο εννοώ ότι πάω γυμνάζομαι όσο μπορώ σωστά...δεν κλέβω στις ασκήσεις...δεν χαζοκουβεντιάζω όλη την ώρα..κλπ΄
    Το πρόγραμμα όγκου που ακολουθούσα ήταν κυρίως σετ των 10...8..6..4..2 επαναλήψεων με όσο ποιο πολλά κιλά μπορούσα στα τελευταία σετ.
    Μου άρεσε αρκετά αυτό το πρόγραμμα γιατί τώρα τα βρήκα πολύ σκούρα με την γράμμωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-06-17 21:28 #15
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Μιας και στην γραμμωση οσο πιο πολλα χρονια ασχολεισαι με το γυμναστηριο γινεται ολο και πιο δυσκολο εως ακατορθωτο να χτισεις μυς αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να εστιασεις σε χτισιμο δυναμης οσο γινεται και διατηρηση οσο περισσοτερης μυικης μαζας γινεται. Οποτε δεν υπαρχει τεραστια διαφορα μεταξυ ενος προγραμματος γραμμωσης και ενος προγραμματος ογκου οσων αφορα την δομη. Στην γραμμωση θα βαζεις μονο καπως λιγοτερο κιλα και θα εχεις μικροτερα rest times κρατωντας ομως τις μεγαλες πολυαρθρικες κινησεις που χρησιμοποιουν ολους τους μυς του σωματος καιγοντας περισσοτερες θερμιδες. Παντως το να σηκωνεις πολλα κιλα δεν δικαιολογει τετοιο τραυματισμο, μηπως πρεπει να φτιαξεις την τεχνικη σου λιγο?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία