Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 39
  1. 14-06-17 19:12 #1
    Προεπιλογή Κετογονική Διατροφή
    Είναι η πρώτη φορά που πειραματίζομαι με κέτο διατροφή και θα ήθελα τις συμβουλές σας. Έχω φτιάξει ένα πλάνο διατροφής, που έχω κάνει ήδη κάποιες αλλαγές. Είμαι 82 κιλά με ύψος 1.77.

    Πρώτο γεύμα:
    ομελέτα με τρια αυγά(ολόκληρα) με σαλάτα + ένα σκουπ whey.

    Δεύτερο γεύμα:
    1 μερίδα στήθος κοτόπουλ/μοσχάρι + ομελέτα τριών αυγών με σαλάτα.(μαρούλι αγγούρι).

    Τρίτο γεύμα(μεταπροπονητικό)
    1 σκουπ whey με νερό.

    Τέταρτο γεύμα:

    1 μερίδα στήθος κοτοπουλο/μοσχάρι με σαλάτα.

    Πέμπτο γέυμα:
    ένα γιαούρτι με full λιπαρά μαζί με 5-6 καρύδια και μια κουταλιά μέλι.

    Προαιρετικά/Snacks:
    Μπεϊκόν, τυρί cheedar/gouda, φέτες γαλοπούλα, φυστικοβούτηρο, μαύρη σοκολάτα.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-06-17 19:44 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    εχεις αρκετες τροφες , οι οποιες δε νομιζω να πρεπει να υπαρχουν σε διαιτα (βλεπε τελευταια σειρα ολη + το μελι) Μαυρη σοκολατα και μελι οταν θες να κανεις κετογενικη διαιτα μου φαινεται καπως..
    αν εισαι σε υποθερμιδικη θα χανεις βαρος , τωρα το πως θα φαινεσαι αλλο πραγμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-06-17 19:55 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις αρκετες τροφες , οι οποιες δε νομιζω να πρεπει να υπαρχουν σε διαιτα (βλεπε τελευταια σειρα ολη + το μελι) Μαυρη σοκολατα και μελι οταν θες να κανεις κετογενικη διαιτα μου φαινεται καπως..
    αν εισαι σε υποθερμιδικη θα χανεις βαρος , τωρα το πως θα φαινεσαι αλλο πραγμα
    Από αυτά που διαβάζω σχετικά με την κετογονική, ο σκοπός είναι να μειωθούν οι υδατάνθρακες κάτω από τα 20γρ και να ανέβουν πολύ τα λιπαρά και η πρωτεϊνη. Όλα αυτά που αναφέρω στα snacks περιέχουν πολύ υψηλά λιπαρά και επιτρέπονται στην συγκεκριμένη δίαιτα. Στην τελευταία σειρά που είναι το πρόβλημα;

    Healthy Ketogenic Snacks

    In case you get hungry between meals, here are some healthy, keto-approved snacks:

    Fatty meat or fish.
    Cheese.
    A handful of nuts or seeds.
    Cheese with olives.
    1–2 hard-boiled eggs.
    90% dark chocolate.
    A low-carb milk shake with almond milk, cocoa powder and nut butter.
    Full-fat yogurt mixed with nut butter and cocoa powder.
    Strawberries and cream.
    Celery with salsa and guacamole.
    Smaller portions of leftover meals.

    https://authoritynutrition.com/ketogenic-diet-101/
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-06-17 20:24 #4
    Το avatar του χρήστη AlexakisKon

    Εγγραφή
    07-01-2013
    Περ.
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    405
    Προεπιλογή
    Για να μπεις σε κετωση πρεπει και η πρωτεινη να ειναι καπως χαμηλη, τα macros βασικα ειναι τα εξης: 5% carbs, 75% λιπαρα και 20% πρωτεινή, αν τρως και πολλά λιπαρα και πρωτεινη τοτε δεν κανεις κετωση αλλα απλη low carb, η κετωση κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει γτ και απο αποδοση χανεις πολλα και απο ποιοτητα ζωης συν οτι υπαρχει περιπτωση οταν σταματησεις να πεσεις με τα μουτρα στα ψωμια, μη φοβαστε τους υδατανθρακες μια χαρα χανεις λιπος και με υδατανθρακα στη διατροφη σου και δεν χαλας και τα ορμονικα σου επιπεδα, η κετωση ειναι καλη αν εισαι πολυ παχυς μονο και δεν εχεις μυες οποτε θες να χασεις λιπος γρηγορα και το ριχνεις στα σαλαμια, δεν μαθαινεις ομως πως να τρεφεσαι ετσι
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-06-17 20:40 #5
    Προεπιλογή
    Κοίτα, μπορεί να έχεις δίκιο. Αλλά το θέμα είναι ότι αρκετοί χρησιμοποιούν την κέτο δίαιτα για να γραμμώσουν σχετικά γρήγορα. Εγώ έχω αργήσει να μπω στην γράμμωση φέτος, για αυτό θέλω να ξεκινήσω κέτο. Επίσης, θέλω να φτάσω κοντά στο 10% λίπος μέχρι το τέλος του καλοκαιριού.

    Τώρα όσον αφορά τον ρόλο της πρωτεϊνης στην κετογονική δίαιτα, υπάρχει ένα είδος διατροφής που επιτρέπει υψηλά ποσοστά πρωτεϊνης.

    Different Types of Ketogenic Diets

    There are several versions of the ketogenic diet, including:

    Standard ketogenic diet (SKD): This is a very low-carb, moderate-protein and high-fat diet. It typically contains 75% fat, 20% protein and only 5% carbs (1).
    Cyclical ketogenic diet (CKD): This diet involves periods of higher-carb refeeds, such as 5 ketogenic days followed by 2 high-carb days.
    Targeted ketogenic diet (TKD): This diet allows you to add carbs around workouts.
    High-protein ketogenic diet: This is similar to a standard ketogenic diet, but includes more protein. The ratio is often 60% fat, 35% protein and 5% carbs.


    Δεν νομίζω οι πρωτεϊνούχες τροφές να αποτελέσουν πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς χρειαζόμαστε την πρωτεϊνη σε υψηλά επίπεδα για όσον το δυνατόν λιγότερη απώλεια μυικής μάζας. Εμένα ο φόβος μου είναι σχετικά με τα λιπαρά και ειδικά με τις επεξεργασμένες τροφές όπως το μπεϊκον, το τυρί, τα φυστικοβούτηρα κλπ. Κανονικά, επιτρέπονται τέτοιες τροφές σε κετογονικές διατροφές, αλλά δεν ξέρω ποια είναι τα όρια. Μάλλον θα το πάω αυστηρά με καθαρή διατροφή, οπότε θα αποκλείσω τις περισσότρες επεξεργασμένες τροφές και θα βάλω ως σνακ κανα γιαούρτι με φουλ λιπαρά και ξηρούς καρπούς.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-06-17 22:24 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Φιλε η μαυρη σοκολατα εχει υ/ες 55-60 , το μελι επισης , ασε να λεει οτι θελει με αυτες τις τροφες το μονο που θα γινει ειναι να εισαι χαλια στον καθρεφτη (τα ορμονικα προβληματα αστα , τωρα δεν ειμαι ενδοκρινολογος να στα λεω αυτα) . Γενικως τετοιου ειδους διαιτα μονο αμα πρεπει να τραβηξεις φωτος για τα εξωφυλλα καπου και θες γρηγορα να χασεις , αλλιως νοημα δε βρισκω. Μεχρι το τελος του καλοκαιριου να φτασεις 10% , ποσα εισαι τωρα ρε 30 και θες 3 μηνες για να καθαρισεις απτο λιπος
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-06-17 23:47 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε η μαυρη σοκολατα εχει υ/ες 55-60 , το μελι επισης , ασε να λεει οτι θελει με αυτες τις τροφες το μονο που θα γινει ειναι να εισαι χαλια στον καθρεφτη (τα ορμονικα προβληματα αστα , τωρα δεν ειμαι ενδοκρινολογος να στα λεω αυτα) . Γενικως τετοιου ειδους διαιτα μονο αμα πρεπει να τραβηξεις φωτος για τα εξωφυλλα καπου και θες γρηγορα να χασεις , αλλιως νοημα δε βρισκω. Μεχρι το τελος του καλοκαιριου να φτασεις 10% , ποσα εισαι τωρα ρε 30 και θες 3 μηνες για να καθαρισεις απτο λιπος
    Καλά όχι, δεν είμαι 30%. Είμαι 82 κιλά με 1.77 ύψος. Κάνω χρόνια γυμναστήριο οπότε έχω αναπτύξει αρκετή μυικότητα. Συνήθως οι κοιλιακοί μου αγνο-φαίνονται στα 76 κιλά, αλλά δεν έχω πάει ποτέ μέχρι κάτω. Πιστεύω ότι 10% λίπος μέχρι το τέλος του καλοκαιριού είναι ρεαλιστικός στόχος.

    Κοίταξε, την σοκολάτα την προτείνουν ως σνακ σε περίπτωση που πεινάσεις. Δεν λένε να είναι αναπόσπαστο κομμάτι της διατροφής. Απλά έχει υψηλά ποσοστά καλών λιπαρών και αρκετά πλεονεκτήματα.

    Μάλλον θα ακολουθήσω αυστηρή διατροφή και δεν θα ρισκάρω με τις επεξεργασμένες τροφές. Άντε στην χειρότερη να φάω ένα γιαούρτι σε περίπτωση που νιώσω πείνα ανάμεσα στα γεύματα.

    Σχετικά με το μέλι. Βάζω μια κουταλιά του γλυκού στο γιαούρτι για την γεύση. Μην νομίζεις ότι κατεβάζω μισό βάζο κάθε μέρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spyros Bodybuilding : 14-06-17 στις 23:49
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-06-17 00:32 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    φιλε το θεμα με τη σοκολατα και τι πλεονεκτηματα χελθ μπενεφιτς εχει αυτα τωρα μου φαινονται τυπου κοσμοπολιταν κι οχι σωματοδωμη.Τα 6-7-8 κιλα που θα χασεις σε 1,5-2 μηνες πρεπει να τα διωξεις ευκολα και χωρις τετοια πραγματα με 0 υ/ες . Στην τελικη προσπαθησε και δεις , γιατι οχι , trial and error .Απλα νομιζω οτι θα χασεις το χρονο σου και τους κοπους για κατι που δεν αξιζει , να στο γλυτωσω ελεγα ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-06-17 01:10 #9
    Προεπιλογή
    Δεν χρειάζεται να χάσω όλο το καλοκαίρι. Θα πειραματιστώ αυτή την εβδομάδα για να δω πως θα βγει. Πάντως το ξεκαθάρισα ότι θα ακολουθήσω αρκετά αυστηρή και καθαρή διατροφή, οπότε θα βγάλω εκτος τις επεξεργασμένες τροφές.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-06-17 15:40 #10
    Προεπιλογή
    Και πολύ καλά θα κάνεις να βγάλεις έξω τις επεξεργασμένες τροφές τύπου μπεικον κ.λ.π. Ακόμα και χωρίς συγκεκριμένους στόχους, πάλι θα έπρεπε να τις αποφεύγουμε, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για απώλεια λίπους! Προσωπικά μου φάνηκε πολύ παράξενο που μίλησες για απώλεια λίπους και διάβασα και λέξεις όπως μπέικον, τσένταρ κ.λ.π. Άμα τις θες οπωσδήποτε και δεν την παλεύεις τότε ακολουθείς φαντάζομαι την νορμαλ παραδοσιακή συμβουλή... "με μέτρο".

    Εγώ φίλε μου που έκανα διατροφή για να χάσω το λίπος απο την κοιλιά έτρωγα σχεδόν μηδαμινά λιπαρά, σχετικά λίγο υδατάνθρακα και πολύ πρωτείνη.
    Και ήμουν μια χαρά. Μετά απο προπόνηση πάντως οι μυς χρειάζονται οπωσδήποτε υδατάνθρακα.

    Να ρωτήσω κάτι... πόσα ολόκληρα αβγά τρώς την ημέρα? Μου φάνηκαν υπερβολικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-06-17 16:01 #11
    Το avatar του χρήστη AlexakisKon

    Εγγραφή
    07-01-2013
    Περ.
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    405
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο George X Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πολύ καλά θα κάνεις να βγάλεις έξω τις επεξεργασμένες τροφές τύπου μπεικον κ.λ.π. Ακόμα και χωρίς συγκεκριμένους στόχους, πάλι θα έπρεπε να τις αποφεύγουμε, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για απώλεια λίπους! Προσωπικά μου φάνηκε πολύ παράξενο που μίλησες για απώλεια λίπους και διάβασα και λέξεις όπως μπέικον, τσένταρ κ.λ.π. Άμα τις θες οπωσδήποτε και δεν την παλεύεις τότε ακολουθείς φαντάζομαι την νορμαλ παραδοσιακή συμβουλή... "με μέτρο".

    Εγώ φίλε μου που έκανα διατροφή για να χάσω το λίπος απο την κοιλιά έτρωγα σχεδόν μηδαμινά λιπαρά, σχετικά λίγο υδατάνθρακα και πολύ πρωτείνη.
    Και ήμουν μια χαρά. Μετά απο προπόνηση πάντως οι μυς χρειάζονται οπωσδήποτε υδατάνθρακα.

    Να ρωτήσω κάτι... πόσα ολόκληρα αβγά τρώς την ημέρα? Μου φάνηκαν υπερβολικά.
    o φιλος κανει ειδικη διαίτα όπου στην ουσια ρυθμίζει τον οργανισμό να χρησιμοποιει λιπαρα ως κυρια πηγη ενεργειας εναντι υδατανθρακα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-06-17 17:08 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο George X Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πολύ καλά θα κάνεις να βγάλεις έξω τις επεξεργασμένες τροφές τύπου μπεικον κ.λ.π. Ακόμα και χωρίς συγκεκριμένους στόχους, πάλι θα έπρεπε να τις αποφεύγουμε, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για απώλεια λίπους! Προσωπικά μου φάνηκε πολύ παράξενο που μίλησες για απώλεια λίπους και διάβασα και λέξεις όπως μπέικον, τσένταρ κ.λ.π. Άμα τις θες οπωσδήποτε και δεν την παλεύεις τότε ακολουθείς φαντάζομαι την νορμαλ παραδοσιακή συμβουλή... "με μέτρο".

    Εγώ φίλε μου που έκανα διατροφή για να χάσω το λίπος απο την κοιλιά έτρωγα σχεδόν μηδαμινά λιπαρά, σχετικά λίγο υδατάνθρακα και πολύ πρωτείνη.
    Και ήμουν μια χαρά. Μετά απο προπόνηση πάντως οι μυς χρειάζονται οπωσδήποτε υδατάνθρακα.

    Να ρωτήσω κάτι... πόσα ολόκληρα αβγά τρώς την ημέρα? Μου φάνηκαν υπερβολικά.

    Φίλε μου στην κετογονική πρέπει ανεβάσεις τα λιπαρά σε πολύ υψηλό βαθμό, μετά ακολουθούν οι πρωτεϊνες, και τέλος οι υδατάνθρακες, που είναι κάτω από 5%.


    Standard ketogenic diet (SKD): This is a very low-carb, moderate-protein and high-fat diet. It typically contains 75% fat, 20% protein and only 5% carbs (1).
    Cyclical ketogenic diet (CKD): This diet involves periods of higher-carb refeeds, such as 5 ketogenic days followed by 2 high-carb days.

    Targeted ketogenic diet (TKD): This diet allows you to add carbs around workouts.

    High-protein ketogenic diet: This is similar to a standard ketogenic diet, but includes more protein. The ratio is often 60% fat, 35% protein and 5% carbs.


    Οι τροφές χαμηλών λιπαρών πρέπει να αποφεύγονται γιατί περιέχουν υδατάνθρακα και είναι επεξεγασμένες. Το θέμα είναι ότι επιτρέπονται κάποια τυριά ή μπεϊκον, γιατί περιέχουν κάποιο ποσοστό καλών λιπαρών. Αλλά όπως έχετε γράψει αρκετοί εδώ μέσα, καλύτερα να τρώω πιο καθαρές τροφές και να αποκλείσω τελείως τις επεξεργασμένες. Έτσι και αλλιώς υπάρχουν καλές τροφές υψηλών λιπαρών όπως τα αυγά, το γιαούρτι, οι ξηροί καρποί και το ελαιόλαδο. Εννοείται ότι οι επεξεργασμένες τροφές πρέπει να καταναλώνονται με μέτρο, σε οποιαδήποτε περίπτωση.


    Φτιάχνω δυο ομελέτες με τρία αυγά, άρα τρώω 6 ολόκληρα αυγά στο σύνολο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spyros Bodybuilding : 15-06-17 στις 17:18
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-06-17 17:14 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AlexakisKon Εμφάνιση μηνυμάτων
    o φιλος κανει ειδικη διαίτα όπου στην ουσια ρυθμίζει τον οργανισμό να χρησιμοποιει λιπαρα ως κυρια πηγη ενεργειας εναντι υδατανθρακα.
    Ακριβώς. Ο σκοπός είναι να μειωθεί πολύ η ινσουλίνη και ο οργανισμός να μπει σε κατάσταση κέτωσης, όπου θα χρησιμοποιεί ως πηγή ενέργειας το λίπος μέσω της δημιουργίας κετόνων.

    What is a Ketogenic Diet?

    The ketogenic diet (often termed keto) is a very low-carb, high-fat diet that shares many similarities with the Atkins and low-carb diets.

    It involves drastically reducing carbohydrate intake, and replacing it with fat. The reduction in carbs puts your body into a metabolic state called ketosis.

    When this happens, your body becomes incredibly efficient at burning fat for energy. It also turns fat into ketones in the liver, which can supply energy for the brain (6, 7).

    Ketogenic diets can cause massive reductions in blood sugar and insulin levels. This, along with the increased ketones, has numerous health benefits (6, 8, 9, 10, 11).

    Bottom Line: The ketogenic diet (keto) is a low-carb, high-fat diet. It lowers blood sugar and insulin levels, and shifts the body’s metabolism away from carbs and towards fat and ketones.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-06-17 17:14 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    φιλε τα γιαουρτια εχουν και υ/ες που μπορει να σε βγαλουν απο κετωση θεωρητικα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-06-17 17:26 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε τα γιαουρτια εχουν και υ/ες που μπορει να σε βγαλουν απο κετωση θεωρητικα
    Φίλε μου συγγνώμη, αλλά αυτό που λες δεν ισχύει. Τα γιαούρτια με πλήρη λιπαρά είναι πολύ καλή πηγή για λιπαρά και πρωτεϊνες, ενώ έχουν δεχθεί λιγότερη επεξεργασία και δεν έχουν πολλούς υδατάνθρακες σε σχέση με τα Low-fat προϊόντα. Δεν είναι τυχαίο ότι προτείνουν Greek Yogurt και Cottage Cheese για κέτο γεύμα.

    Plain Greek yogurt and cottage cheese are healthy, high-protein foods.

    While they contain some carbs, they can still be included in a ketogenic lifestyle.

    5 ounces (150 grams) of plain Greek yogurt provides 5 grams of carbs and 11 grams of protein. That amount of cottage cheese provides 5 grams of carbs and 18 grams of protein (43, 44).

    Both yogurt and cottage cheese have been shown to help decrease appetite and promote feelings of fullness (45, 46).

    Either one makes a tasty snack on its own.

    However, both can also be combined with chopped nuts, cinnamon and optional sugar-free sweetener for a quick and easy keto treat.

    Summary: Both plain Greek yogurt and cottage cheese contain 5 grams of carbs per serving. Studies have shown that they help reduce appetite and promote fullness.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία