Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 18
  1. 27-06-17 23:21 #1
    Προεπιλογή Κοιλιακοί , με βάρος ή χωρίς ;
    Πιστεύω πολλά άτομα θα έχουν την ίδια απορία. Βλέπουμε καλύτερο αποτέλεσμα γυμνάζοντας τους κοιλιακούς με βάρος και λίγες επαναλήψεις ή χωρίς βάρος και πολλές;
    Η λογική λέει το πρώτο , ωστόσο υπάρχουν πολλά άτομα που υποστηρίζουν ακράδαντα να γυμνάζουν κοιλιακούς χωρίς βάρος και επαναλήψεις μέχρι εξάντληση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-06-17 03:53 #2
    Το avatar του χρήστη Greg1997

    Εγγραφή
    07-02-2013
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71
    Προεπιλογή
    Είμαι της δεύτερης λογικής γιατί τους νιώθω καλύτερα . Επίσης όμως κάνε κ στο μηχανικά κοιλιακών δεν το βρίσκω κακό αλλά η αίσθηση όταν τους κανείς ελεύθερος πιστεύω δν έχει σχέση με το βάρος
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-06-17 09:37 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Πολυ καλη ερωτηση, μεχρι τωρα εκανα πολλες επαναληψεις χωρις βαρη. Πριν λιγες βδομαδες αρχισα να κανω σανιδες με βαρη, μηχανημα κοιλιακων, κοιλιακους με δισκους στο χερι κτλπ. Ακομα δεν εχω παρατηρησει τρελες αλλαγες γιατι εχω ακομα πολυ λιπος πανω μου, θα γραψω την εμπειρια μου σε λιγο καιρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-06-17 09:54 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Περισσότερο έχει σημασία τι θες να πετύχεις...Αν κάνεις squat, deadlifts, ohp και κωπηλατικές θα γυμνάζεις και κορμό αλλά δεν νομίζω ότι αρκεί. Αν σε ενδιαφέρει και η δύναμη στις παραπανω ασκήσεις καλύτερα μην κάνεις ροκανίσματα γτ συνηθίζει το σώμα σε αντίθετη κίνηση κορμού απ'αυτή που πρέπει να διατηρήσεις.

    Θα πρότεινα planks και ab rollouts ή sit ups. Μπορείς να τα κάνεις και τα δύο μιας και οι κοιλιακοί είναι και αυτοί μυς και όπως όλοι οι υπόλοιποι λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο.

    Βάρος και λίγες επαναλήψεις θα σου δώσει δύναμη, πολλές επαναλήψεις θα αποδώσει περισσότερη υπερτροφία μακροπρόθεσμα. Βέβαια το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Εγώ θα σου λεγα αν τους προπονείς δύο μέρες πχ την μία κάνε με βάρη-λίγες επαναλήψεις για δύναμη και την άλλη παίξε πιο πολλές επαναλήψεις. Αν σταδιακά αυξήσεις τον όγκο προπόνησης και στα δύο (επαναλήψεις, σετ, κιλά) η υπερτροφία θα έρθει.
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-06-17 10:13 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Η αληθινη ερωτηση ειναι αν τα βαρη στους κοιλιακους προκαλουν αυτο το blocky effect που σου επιτρεπει να φαινοντε οι κοιλιακοι σου και σε μεγαλυτερα ποσοστα λιπους. Εγω αυτο επιδιωκω. Γιατι δεν σκοπευω στην ζωη μου να ειμαι συστηματικα σε πολυ χαμηλα επιπεδα σωματικου λιπους αλλα θελω παντα κοιλιακους. Η κοιλιακη πιεση που δινουν ας πουμε οι σανιδες με βαρη υποτιθεται "σπρωχνουν" τους κοιλιακους εξω. Εχω δει ατομα με 16%+ σωματικο λιπος που εχουν κοιλιακους. Απο compounds και τετοιου ειδους ασκησεις κοιλιακων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-06-17 10:51 #6
    Προεπιλογή
    Υπαρχουν ατομα που παιρνουν το λιπος στον πισινο κ στα μπουτια κ στην κοιλια καθολου και αλλα ατομα που παιρνουν στην κοιλια μονο.για αυτο το λες αυτο με τα ατομα που εχουν 16% λιπος κ εχουν κοιλιακοι.
    Τωρα πανω στο ερωτημα σου,προσωπικα εγω ξεκινησα κοιλιακους ελευθερους και εχω φτασει πλεον να κανω κοιλιακους κ να μην νιωθω τπτ (Δεν σημαινει οτι δεν γυμναζονται).τωρα κανω 3 ασκησεις κοιλιακων και τις αλλαζω συνεχεια.καποιες ελευθερες κ καποιες με βαρη που εχουν πολυ καλα αποτελεσματα.παντως να ξερεις οτι ο κοιλιακος μυς πρεπει να τον δουλευεις οπως κ τους αλλους μυς.δλδ να ξεκουραζεται μια μερα τουλαχιστον.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-06-17 11:22 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratosask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχουν ατομα που παιρνουν το λιπος στον πισινο κ στα μπουτια κ στην κοιλια καθολου και αλλα ατομα που παιρνουν στην κοιλια μονο.για αυτο το λες αυτο με τα ατομα που εχουν 16% λιπος κ εχουν κοιλιακοι.
    Τωρα πανω στο ερωτημα σου,προσωπικα εγω ξεκινησα κοιλιακους ελευθερους και εχω φτασει πλεον να κανω κοιλιακους κ να μην νιωθω τπτ (Δεν σημαινει οτι δεν γυμναζονται).τωρα κανω 3 ασκησεις κοιλιακων και τις αλλαζω συνεχεια.καποιες ελευθερες κ καποιες με βαρη που εχουν πολυ καλα αποτελεσματα.παντως να ξερεις οτι ο κοιλιακος μυς πρεπει να τον δουλευεις οπως κ τους αλλους μυς.δλδ να ξεκουραζεται μια μερα τουλαχιστον.
    Δεν συμφωνω, οι κοιλιακοι μυς δουλευουν σε καθε μας κινηση οποτε αναρρωνουν εξαιρετικα γρηγορα, μπορεις να τους γυμναζεις ανετα καθε μερα. Δεν εχουν σχεση με αλλους μυς απο αυτην την αποψη. Επισης οντως η γενετικη εναποθεση λιπους εχει εναν ρολο αλλα δεν εννοω αυτο, μιλαω για ατομα με κοιλια αλλα με πυκνους κοιλιακους. Οπως στην φωτο: http://prntscr.com/fp2kbw
    Natty φυσικα χωρις να ειναι επακολουθο χρησης hgh.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 28-06-17 12:50 #8
    Προεπιλογή
    Για αυτο ακριβως πρεπει να ξεκουραζονται επειδη γυμναζονται με πολλες αλλες ασκησεις!ειναι μυς οπως ειναι κ ο δικεφαλος.καμια διαφορα.
    Επισης ο μυς μεγαλωνει οταν ξεκουραζομαστε.θελει δλδ να τον γυμναζεις κ να τον αφηνεις να ξεκουραστει κ να μεγαλωσει οπως και τα αλλα σημεια του σωματος! Για αυτο λενε Διατροφη>γυμναστικη>ξεκουραση!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-06-17 12:56 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratosask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτο ακριβως πρεπει να ξεκουραζονται επειδη γυμναζονται με πολλες αλλες ασκησεις!ειναι μυς οπως ειναι κ ο δικεφαλος.καμια διαφορα.
    Επισης ο μυς μεγαλωνει οταν ξεκουραζομαστε.θελει δλδ να τον γυμναζεις κ να τον αφηνεις να ξεκουραστει κ να μεγαλωσει οπως και τα αλλα σημεια του σωματος! Για αυτο λενε Διατροφη>γυμναστικη>ξεκουραση!
    Οι μυς αυτοι εχουν τελειως διαφορετικα χρονικα παραθυρα αναρρωσης, δεν εχουν ακριβως τις ιδιες ιδιοτητες επειδη ειναι και οι 2 μυς. Οι κοιλιακοι γυμναζοντε για πλακα καθε μερα, σε 8 ωριτσες το πολυ εχουν ξεκουραστει. Επειδη την μια μερα γυμναζεις στηθος και κοιλιακους την αλλη μερα πλατη χωρις κοιλιακους και την επομενη κατι αλλο με κοιλιακους νομιζεις οτι εχεις αφησει τους κοιλιακους να ξεκουραστουν? Πως? Κανοντας κοπηλατικες μπαρας, pull-ups και deadlifts? Κλαμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-06-17 13:07 #10
    Προεπιλογή
    Συμφωνα οτι μπορεις να τους γυμναζεις συνεχεια αλλα εγω δεν το προτιμω!
    Λεω την γνωμη μου μπορει να κανω κ λαθος ή μπορει να κανεις κ εσυ λαθος!
    Για αυτο ειναι το φορουμ για να μαθω κ να μαθεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-06-17 13:11 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ όλοι οι μυς μπορούν να γυμνάζονται κάθε μέρα....Το πρόβλημα υπάρχει με το ΚΝΣ και τους τένοντες, ειδικά όταν μιλάμε για μεγάλα φορτία. Υπάρχει ο προπονητικός όγκος, η ένταση και η συχνότητα προπόνησης.

    Αν έχουμε μεγάλη συχνότητα δεν μπορεί να είναι ο όγκος ψηλά και η ένταση....Ταυτόχρονα μόνο 2 απτα 3. Αν συζητούσαμε π.χ για Bulgarian (έχει γίνει τσι μοδός) σημαίνει πρακτικά κάθε μέρα squat σε μεγάλα φορτία που γυμνάζει κορμό αν κάνουμε και direct work στους κοιλιακούς 2-3 φορές την εβδομάδα δεν θα χαλάσει ο κόσμος αλλά αν βάλεις κιλά αντε να πας την επόμενη μέρα να κάνεις μέγιστη στα squat....Ειτε θα σιχαθεις την υπαρξή σου, είτε θα χάσεις τα κιλά, είτε θα τραυματιστείς....

    Εντάξει δεν θα κατέβουμε και Mr. Olympia....2-3 φορές την εβδομάδα "κορμό", πολυαρθρικές και χαμηλο ποσοστό λίπους και είναι κομπλέ...
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-06-17 13:18 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Εγω το μονο που λεω ειναι οτι οι κοιλιακοι αναρρωνουν σαφως γρηγοροτερα απο τους αλλους μυς. Και οχι μονο εγω, οι περισσοτεροι "ειδικοι" συστηνουν κοιλιακους 6-7 φορες την βδομαδα για καλυτερα αποτελεσματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 28-06-17 13:27 #13
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Ναι ok καμία αντίρρηση...απλά λέω ότι δεν χρειάζεται....μπορεί να αφιερώσει κάποιος αυτό το χρόνο σε κάτι άλλο όπως κινητικότητα/ευλιγισία, αερόβιο...

    Τεσπά εδώ το ερώτημα ήταν με ή χωρίς βάρος....εγώ πιστεύω το καλύτερο ειναι να χρησιμοποιεί κάποιος και τα δύο αλλά να διαλέξει ασκήσεις:

    1. σύμφωνες με τον στόχο του
    2. χωρίς μεγάλη δυσκολία
    3. που μπορεί να τις κάνει εύκολα χωρίς ιδαίτερο setup και προετοιμασία


    Αν θες στείλε μου σε pm τους ειδικούς που αναφέρες...μ'αρέσει να τα τσεκάρω αυτά αλλά να μην σπαμάρω το topic.
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 28-06-17 13:47 #14
    Cool
    Πήρε μη αναμενόμενη έκταση το θέμα... Εγώ για να είμαι ειλικρινής , είμαι ψιλοάσχετος με την εκγύμναση των κοιλιακών γιατί δεν με ευχαριστούσε καθόλου αυτό το κάψιμο στην κοιλιά, όποτε όσο έχουν γυμναστεί από κωπηλατικές , δίζυγο , μονόζυγο...
    Τώρα που καλοκαιριάζει όμως , είπα να ξεκινήσω λίγο να τους γυμνάζω μπας και φανούν ,γιατί αν και δεν έχω πολύ υψηλό ποσοστό λίπους δεν φαίνεται τίποτα.
    Προσωπικά από αυτά που έχω διαβάσει , επέλεξα να αρχίσω να τους γυμνάζω με 3 ασκήσεις των 4 σετ την μέρα, για 3 μέρες την εβδομάδα με μια μέρα ξεκούρασης ενδιάμεσα, όπου αντί κοιλιακούς θα κάνω αερόβια. Την μια από αυτές τις 3 μέρες θα προσθέτω βάρος , ενώ τις άλλες δυο θα κάνω πολλές επαναλήψεις χωρίς βάρος. Το αποτέλεσμα θα κρίνει την απόφαση μου , οψόμεθα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 28-06-17 14:06 #15
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bbvangelisathens Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρε μη αναμενόμενη έκταση το θέμα... Εγώ για να είμαι ειλικρινής , είμαι ψιλοάσχετος με την εκγύμναση των κοιλιακών γιατί δεν με ευχαριστούσε καθόλου αυτό το κάψιμο στην κοιλιά, όποτε όσο έχουν γυμναστεί από κωπηλατικές , δίζυγο , μονόζυγο...
    Τώρα που καλοκαιριάζει όμως , είπα να ξεκινήσω λίγο να τους γυμνάζω μπας και φανούν ,γιατί αν και δεν έχω πολύ υψηλό ποσοστό λίπους δεν φαίνεται τίποτα.
    Προσωπικά από αυτά που έχω διαβάσει , επέλεξα να αρχίσω να τους γυμνάζω με 3 ασκήσεις των 4 σετ την μέρα, για 3 μέρες την εβδομάδα με μια μέρα ξεκούρασης ενδιάμεσα, όπου αντί κοιλιακούς θα κάνω αερόβια. Την μια από αυτές τις 3 μέρες θα προσθέτω βάρος , ενώ τις άλλες δυο θα κάνω πολλές επαναλήψεις χωρίς βάρος. Το αποτέλεσμα θα κρίνει την απόφαση μου , οψόμεθα...
    Μια χαρα ακουγεται
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία