Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 19-06-17 00:51 #1
    Προεπιλογή Ερωτηση για βαρη χερια-κορμο-ελλειψη χρονου
    Χαιρετώ το forum

    Θα ήθελα τις γνώσεις των έμπειρων σε ένα θέμα που πάντα με απασχολούσε και αποφάσισα στα 36 μου να το αντιμετωπίσω.
    Ενώ είμαι 1,80 και 80 κιλά, έχω παράλληλα καλό σωματότυπο αλλα πάντα ήμουν αδύνατος ειδικά σε στήθος-χέρια.
    Έτσι αποφάσισα κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου για γυμναστήριο, να γυμνάζομαι σπίτι ωστε να αποκτήσω λίγο όγκο σε δικέφαλους/τρικέφαλους και στήθος κάνοντας 5 σετ κάμψειςχ15
    και 5 σετ αλτηράκια 12,5 κιλά χ12 τα οποία σιγά-σιγά θα αυξάνω. Όλα τα προηγούμενα 6μέρες την εβδομάδα
    Τρώω σχετικά καλά κατα τη διάρκεια της ημέρας, σχεδόν πάντα το πρωί βρώμη κτλ. Το βράδυ βέβαια μετά την απογευματινή άσκηση δεν θα φάω κρέας.

    Θα ήθελα να μου πείτε αν πιστεύετε οτι θα δω κάποιο αποτέλεσμα ή αν κάνω κάτι λάθος.
    Με ενδιαφέρει να έχω το πιο αποδοτικότερο αποτέλεσμα με τον ελάχιστο δυνατό χρόνο λόγω υποχρεώσεων.


    Ευχαριστώ
    Κώστας
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-06-17 10:41 #2
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Καταρχήν να τρως οπωσδήποτε μετά τη προπόνηση ένα πλήρες γεύμα (πρωτεΐνη υδατάνθρακες σαλάτα)
    Επίσης 6 μέρες τη βδομάδα είναι πολύ καταπόνηση και δεν αφήνεις το σώμα να αναρρώσει και να αναπτυχθεί εκτός αν κάνεις Σπλιτ δηλαδή μια μέρα στήθος μια δικέφαλοι μια τρικεφαλο από 2 φορές
    Πάρε και ένα μονόζυγο Οπλισου και με υπομονή επιμονή και θα πετύχεις αυτό που θες εύκολα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-06-17 17:57 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν να τρως οπωσδήποτε μετά τη προπόνηση ένα πλήρες γεύμα (πρωτεΐνη υδατάνθρακες σαλάτα)
    Επίσης 6 μέρες τη βδομάδα είναι πολύ καταπόνηση και δεν αφήνεις το σώμα να αναρρώσει και να αναπτυχθεί εκτός αν κάνεις Σπλιτ δηλαδή μια μέρα στήθος μια δικέφαλοι μια τρικεφαλο από 2 φορές
    Πάρε και ένα μονόζυγο Οπλισου και με υπομονή επιμονή και θα πετύχεις αυτό που θες εύκολα
    3 ημέρες την εβδομάδα με τις επαναλήψεις που ανέφερα για αρχή και στη συνέχεια αυξάνοντάς τις είναι οκ;
    μονόζυγο δύσκολο να βάλω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-06-17 21:32 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο madrivermadonus Εμφάνιση μηνυμάτων
    3 ημέρες την εβδομάδα με τις επαναλήψεις που ανέφερα για αρχή και στη συνέχεια αυξάνοντάς τις είναι οκ;
    μονόζυγο δύσκολο να βάλω...
    Δεν ειναι τοσο απλο, οντως αυτο που χρειαζεται ειναι progressive overload (ψαξτο) και το να ανεβαζεις τις επαναληψεις τηρει τις προυποθεσεις του αλλα υπαρχει και ενα οριο. Μεχρι που θα πανε οι επαναληψεις για τα αλτηρακια? 15? 20? 30? Εχεις ηδη σταματησει να γυμναζεσαι για ογκο απο την στιγμη που το βαρος γινει τοσο ελαφρυ που μπορεις να παιζεις 20+ επαναληψεις. Θα χρειαστεις νεους αλτηρες. Επισης η γυμναστικη στο σπιτι δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι λιγοτερο εντατικη απο γυμναστικη σε γυμναστηριο. Τι να κανουν 5 σετ πουσαπς και 5 σετ αλτηρακια? Οντως πρεπει να μειωσεις το frequency - δηλαδη να κανεις μερα παρα μερα - για να αναρρωνουν οι μυες αλλα πρεπει να αυξησεις και τον ογκο του προγραμματος για καλυτερα αποτελεσματα. Δηλαδη να βαλεις καποιες επιπλεον παραλλαγες πουσαπς με εμφαση στους ωμους η τους τρικεφαλους οπως και σιγουρα χρειαζεται να εγκαταστησεις σε μια πορτα του σπιτιου ενα μονοζυγο για chin-ups/pull-ups για την πλατη. Διοτι το να γυμναζεις το μπροστινο μερος του πανω σωματος φυσιολογικα και να αγνοεις το πισω ειναι καταστροφικο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-06-17 17:33 #5
    Προεπιλογή
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Η αλήθεια έιναι Ιωάννη οτι κι εγώ θεψρώ οτι το μέρα παρα μέρα έιναι οκ καθώς δεν πιέζομαι πολύ.
    Επίσης οσο αφορά το μονόζυγο θα το προσπαθήσω...

    Τέλος όσο αφορά τα γεύματα μετά τις ασκήσεις να είναι πχ
    βρώμη
    γαλακτοκομικά (φέτα, κασέρι)
    κρέας με σαλάτα

    και γενικά οτι πρωτεινούχο μπορώ να βρω;
    Απάντηση με παράθεση