Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 19-06-17 04:21 #1
    Προεπιλογή Διατροφή για αύξηση όγκου για έφηβο.
    Καλημέρα , είμαι 15 χρονών με ύψος 1,75 και 45 - 50 κιλά. Ξέρω πως είμαι ελλιποβαρής και για αυτό θα ήθελα να αυξήσω το σωματικό μου βάρος/όγκο.Έχω 3 φορές την εβδομάδα προπόνηση μπάσκετ για 1 ώρα. Θα ήθελα, αν κάποιος μπορεί, να βοηθήσει προτείνοντάς μου ένα πρόγραμμα διατροφής.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-06-17 14:56 #2
    Προεπιλογή
    Γεια σ φιλέ. Δεν ξέρω τι περιμένεις να ακουσεις ακριβως. Φαγητο και παλι φαγητο. Κάνε και καμία προπόνηση με βάρη.. Για να αυξήσεις τους μυες σ. Μπες στο άρθρο με τισ διατροφές δες περιπου τι παίζει και φάε όσο περισσότερο μπορείς. Κάθε 3-4 ώρες γεύμα με αρκετή πρωτεινη και υδατάνθρακα. Και κάποια καλά λιπαρά. Ξηρούς καρπούς αρκετούς για να αυξήσεις και τις θερμίδες σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-06-17 18:20 #3
    Προεπιλογή
    Για εμένα είσαι πολύ μικρός ακόμη για να κάνεις αυστηρή διατροφή. Έχεις όντως λίγα κιλά, οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τρως ποιοτικές τροφές και κυριώς να αυξήσεις τον υδατάνθρακα και τα καλά λιπαρά. Τσέκαρε εδώ κάποια άρθρα που προτείνω για διάβασμα. Καλό είναι να ξεκινήσεις να ψάχνεσαι λίγο σχετικά με τις διατροφές και με την προπόνηση, άμα θες να κάνεις σωστά πράγματα. Μην περιμένεις κανέναν εδώ μέσα να αφιερώσει τόσο χρόνο για να σου φτιάξει μια καλή διατροφή. Εσύ ξέρεις το σώμα σου και τις ανάγκες, οπότε μπορείς να φτιάξεις δικιά σου διατροφή με βάση αυτά που έχεις διαβάσει. Και εγώ όταν γράφτηκα στο φόρουμ ήμουν σαν εσένα, περίμενα να μου γράψουν την τέλεια διατροφή, αλλά στο τέλος κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι να ψάχνεσαι και να μαθαίνεις πράγματα σχετικά με την προπόνηση και την διατροφή.



    Οι τροφές που μπορείς να τρως για να βάλεις κιλά είναι ρύζι, φυστικοβούτηρο, κόκκινο κρέας, πατάτες, ψάρια, κοτόπουλο, φρούτα(ειδικά μπανάνες), άσπρο ψωμί, βρώμη, μαύρη σοκολάτα, τυρί, αυγα, γιαούρτι πλήρη λιπαρών, ξηροί καρποί, μέλι, λάδι και γάλα. Προσπάθησε να συμπεριλάβεις αυτές τις τροφές στην καθημερινότητα σου και θα είσαι κομπλέ. Επίσης καλό θα ήταν να κόψεις τελείως την ζάχαρη από την διατροφή σου, γιατί έχει πολλά αρνητικά. Άμα θες μπορείς να τρως κανα γλυκό την εβδομάδα, αλλά σε καμία περίπτωση να μην είναι σε καθημερινή βάση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spyros Bodybuilding : 19-06-17 στις 18:23
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-06-17 19:07 #4
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τον χρόνο σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-06-17 22:02 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Φιλε μου φαε φαε φαε φαε φαε φαε οσο σου επιτρεπει και η οικονομικη σου κατασταση. Φαε ολο το σπιτι. Τα κιλα σου ειναι επικινδυνα λιγα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-06-17 23:28 #6
    Προεπιλογή
    Οπωσδήποτε οτι είπε ο Ιωάννης. Όμως φιλαράκο μου, θα ήθελα από περιέργεια να μας πεις τι τρως τώρα και είσαι τόσα λίγα κιλά? Τρως απειροελάχιστα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-06-17 15:24 #7
    Το avatar του χρήστη Greg1997

    Εγγραφή
    07-02-2013
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο George X Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπωσδήποτε οτι είπε ο Ιωάννης. Όμως φιλαράκο μου, θα ήθελα από περιέργεια να μας πεις τι τρως τώρα και είσαι τόσα λίγα κιλά? Τρως απειροελάχιστα?
    Και πολύ να τρώει με τετοο μεταβολισμό κ 3 φορές την εβδομάδα μπάσκετ κ 4.000 την ημέρα ν τρώει δν του φαίνεται
    Απάντηση με παράθεση