Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 21-06-17 17:56 #1
    Προεπιλογή Σωματική κούραση-Έλλειψη συγκέντρωσης-Νύστα 24/7
    Καλησπέρα.

    Ονομάζομαι Γιώργος και σπουδάζω στα Ιωάννινα (είμαι απο τη Καβάλα) 4ο έτος (22 χρονών). Εδώ και 9 μήνες (από Σεπτέμβρη 2016) ξεκίνησα να ασχολούμαι με τη γυμναστική γιατι ήθελα κατι να με βοηθήσει με τη ψυχολογία μου. Μεσα στους 9 μήνες με πρότυπο τον αδερφο μου εκανα μεγάλη προόδο. Οταν ξεκίνησα ημουν 93 κιλά σε 1.86μ υψος. Τωρα ειμαι 79-81 κιλα. Με μια γρήγορη εκτιμηση χωρις να θελω να πω καμια βλακεια, πιστευω ημουν γυρω στο 35-40% λιπος. Με αλλα λογια ημουν μπουχεσας και τωρα φαινονται οι 4 πανω κοιλιακοι (ειδικα το πρωι που ειμαι αδειος). Η γυμναστικη μου ειναι στο σπιτι (Push, pull, legs) με ενα μονο μονοζυγο, το πατωμα και χωρο αναμεσα στο ψυγειο και στο παγκο για dips.

    Ωστοσο το τελευταιο μήνα αντιμετωπίζω το εξης προβλημα: Νιωθω κουρασμενος ολη την ημερα, παρολου που δεν με πιανει ευκολα ο υπνος γιατι σα φοιτητης και εγω, εχω ωρες να κοιμηθω (9-11 ωρες υπνου καθε μερα). Δεν μπορω να συγκεντρωθω να διαβασω (πραγμα που με ενοχλει) και το κυριότερο, δεν εχω διαθεση για γυμναστικη, ενω θελω να κανω. Νιωθω πως αν κανω γυμναστικη τις τελευταιες επαναληψεις θα τις παρατησω λογου του "μυαλου" και οχι των μυών.

    Για παραδειγμα. Οταν ειμαι στα καλα μου, παιρνω 9 γεματες ελξεις και την τελευταια σπρωχνω με τα ποδια. Εαν παω να κανω γυμναστικη με αυτο που νιωθω τον τελευταιο μηνα, θα κανω 8 και μετα θα νομιζω οτι κουραστηκα.


    Οπως προανέφερα εχασα πολυ λιπος και πηρα μυικη μαζα. Πραγμα το οποιο σημαινει για ολους μας οτι ημουν σε calorie-deficit (και ακομα ειμαι). Δεν πηρα ποτε ουτε 1 συμπληρωμα, τωρα ξεκινησα να περνω βιταμινες (εδω και 1 βδομαδα) μηπως φτεει αυτο

    Επειδη εγραψα πολλα και συγνωμη για αυτο, θα ηθελα να μου πειτε τι πιστευετε εσεις για το τι μπορει να προκαλει τη κατασταση:

    1) Ο οργανισμος μου ζηταει περισσοτερο φαγητο (αυτο το νιωθω ουτως η αλλως καθως τρωω σα βοδι και μετα απο 2-3 ωρες παλι πειναω) αλλα εγω συνεχιζω να μη "του δινω" αρκετα.
    2) Ποτε στη ζωη μου δεν ημουν του καφε και δεν ενιωθα οτι με βοηθαει. Ο αδερφος μου (παλικαρι με 6 pack πλεον απο την ιδια γυμναστικη με μενα) μου προτεινει να ξεκινησω να πινω καφε.
    3) Ελειψη βιταμινων λογου του οτι σα φοιτητης (οικονομικη κατασταση και αναπηρια στο μαγείρεμα) ετρωγα πολυ συγκεκριμενα πραγματα
    πρωι: Βρωμη με κορν φλειξ και καμια 600-700μλ γαλα
    δεκατιανο(στη σχολη): τοστ με 1 φετα γκουντα, 5 γαλοπουλα
    μεσημερι: Κοτοπουλο με ρυζι η με ψωμι ολικης η καμια φορα 2 πιτες κοντοσουβλι κοτοπουλο (αα ρε Γιαννενα )
    Απογευμα: 4-5 αυγα, 2 κροκους
    βραδυ: 200-300γρ στραγγιστο γιαουρτι
    4) Καθαρα ψυχολογικο. Ναι το τελευταιο χρονο δεν ειμαι και στα καλυτερα μου και με βοηθουσε πολυ η γυμναστικη διοτι ξεσκαγα και ξεχνιομουν
    5) Χαμηλο ζαχαρο? (ναι τα τελευταια 3 χρονια, τρωω μονο Χριστουγεννα και Πασχα σιροπιαστα γλυκα. τον υπολοιπο χρονο δεν τρωω τιποτα απο γλυκα καθως δεν μου αρεσουν πλεον)
    6) Χαμηλη ποσοτητα λιπαρων στη διατροφη? (Παιζει τετοιο πραγμα? Μεσα στη μερα τρωω και μια χουφτα αμυγδαλα)

    Σημειωση: Ξερω οτι ισως να ειμαι σε λαθος φορουμ καθως αυτο που κανω δεν εχει καμια σχεση με το bodybuilding αλλα απο οτι βλεπω υπαρχει κοσμος που εχει ζησει και ξερει πραγματα εδω μεσα, επομενως ζηταω απλα μια συμβουλη, μια αποψη πανω στο θεμα. Ισως καποιος να εχει βιωσει το ιδιο.

    Σημειωση #2: Δεν θεωρω τον εαυτο μου καναν πιτσιρικα που θα του πεις φαε να γινεις καλα και θα πω οχι θελω να φαινονται οι κοιλιακοι μου στην παραλια. Νομιζω οτι ολοι οσοι αγαπανε την γυμναστικη τουλαχιστον οπως την αγαπησα το τελευταιο χρονο εγω, ειναι γεγονος οτι δεν το κανουν ουτε για την παραλια ουτε για κανεναν, αλλα μοναχα για τον εαυτο τους.

    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και σορρυ που εγραψα τοσα πολλα αλλα καθε μερα που περναει και δεν κανω γυμναστικη στεναχωριεμαι γιατι πλεον μου αρεσει, δε σκοπευω να το κανω "μεχρι να βρω γκομενα" η κατι τετοιο. Θελω να το κρατησω lifetime.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-06-17 20:15 #2
    Προεπιλογή
    Εξετάσεις αίματος να κάνεις , να κοιτάξεις σίδηρο, και θυρεοειδή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-06-17 21:11 #3
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Καλως ηρθες στην παρεα μας

    Για αρχη μιας και αναφερεσαι στον υπνο εγω θα σου ελεγα ο υπνος φερνει υπνο,πολλες ωρες πχ εμενα με κανουν να ειμαι νησταγμενος ενω οταν κοιμαμαι γυρω στις 6 ωρες ειμαι ιδανικα

    Οι βιταμινες να φταινε οχι,δεν παιζει καποιο ρολο το συμπληρωμα,μπορει να ειναι ψυχολογικο,δεν γινεται παντα να ειμαστε στα καλυτερα.Δοκιμασε λιγο καφε ενα μικρο φλυτζανι γαλλικο θα σε βοηθησει,επισης η ζαχαρη και το αλατι να τα εχεις ελλατωμενα ναι αλλα οχι να τα κοψεις τελειως,ολα παιζουν το ρολο τους.η διατροφη που εγραψες ειναι αυητ που ακολουθεις τωρα? (δεν ειναι διατροφη αυτο βασικα) συν οτι θες μια κτηνοτροφικη μοναδα για παρτη σου με τοσο γαλα
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-06-17 21:46 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RAMBO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλως ηρθες στην παρεα μας

    Για αρχη μιας και αναφερεσαι στον υπνο εγω θα σου ελεγα ο υπνος φερνει υπνο,πολλες ωρες πχ εμενα με κανουν να ειμαι νησταγμενος ενω οταν κοιμαμαι γυρω στις 6 ωρες ειμαι ιδανικα

    Οι βιταμινες να φταινε οχι,δεν παιζει καποιο ρολο το συμπληρωμα,μπορει να ειναι ψυχολογικο,δεν γινεται παντα να ειμαστε στα καλυτερα.Δοκιμασε λιγο καφε ενα μικρο φλυτζανι γαλλικο θα σε βοηθησει,επισης η ζαχαρη και το αλατι να τα εχεις ελλατωμενα ναι αλλα οχι να τα κοψεις τελειως,ολα παιζουν το ρολο τους.η διατροφη που εγραψες ειναι αυητ που ακολουθεις τωρα? (δεν ειναι διατροφη αυτο βασικα) συν οτι θες μια κτηνοτροφικη μοναδα για παρτη σου με τοσο γαλα
    Ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις σας. Ναι εξετασεις αιματος ειναι το πρωτο πραγμα που θα κανω την αλλη βδομαδα που τελιωνω με την εξεταστικη.

    Ραμπο: Δε το εξηγησα καλα με τις βιταμινες. Ενοουσα οτι παιρνω βιταμινες μηπως και εχω ελλειψη βιταμινων, αν και σκατα, καμια διαφορα. Επισης αυτο με τον υπνο θα το δοκιμασω. Οπως ειπα και στο αρχικο το ποστ μου, οταν λεω διατροφη, ενοω απλα κατι πιο ισορροπημένο απο το φοιτητικο σουβλακι στο σουβλακι. Οσον αφορα το γαλα μου καθεται καλα διοτι το πρωι τρωω 800 θερμιδες (βρωμη, δημητριακα και γαλα) και δεν πειναω για αρκετες ωρες. Συν οτι το γαλα κακα τα ψεματα, κοστιζει λιγο και απο οσο εχω ενημερωθει ειναι καλη πηγη πρωτεινης.

    Οσον αφορα ζαχαρη και αλατι. Το αλατι ειναι οντως αρκετα κομμενο μιας και οταν τρωω απεξω τσουζουν τα χειλη μου επειδη ξεσυνηθισα το αλατι. Απο αποψης ζαχαρης, τρωω φρουτα...δεν πιανονται σα ζακχαρα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-06-17 22:08 #5
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Δεν ειναι διατροφικο,ουτε το σακχαρο σχετιζεται.

    Κανε εξετασεις γενικες συν ορμονικες εξτρα απο θυροειδη...αν δεν εχεις λεφτα τουλαχιστον μετρα ελευθερη τεστοστερονη να χεις μια εικονα.

    Και γενικα ειναι καλο να κρατας καλα επιπεδα βιταμινης D3.μαγνησιου και ψευδαργυρου που σχεδον ολοι εχουν ελλειψη,ειδικα στα δυο πρωτα.Και ειναι πραγματα που επηρεαζουν αμεσα-εμμεσα και ορμονικα το σωμα ---> που σχετιζεται και με διαθεση κτλ κτλ.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-06-17 23:12 #6
    Το avatar του χρήστη AlexakisKon

    Εγγραφή
    07-01-2013
    Περ.
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    405
    Προεπιλογή
    Εκτός από οσα ειπώθηκαν ήδη, να πινεις πολύ νερο και επίσης αν πίνεις πολύ καφε να ξερεις παίζει και αυτο ρόλο. Ο καφές γενικά είναι αρκετά εθιστικός και όσο πιο πολύ πινεις τόσο πιο πολύ χρειάζεσαι για να λειτουργήσεις σωστά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-06-17 23:18 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AlexakisKon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από οσα ειπώθηκαν ήδη, να πινεις πολύ νερο και επίσης αν πίνεις πολύ καφε να ξερεις παίζει και αυτο ρόλο. Ο καφές γενικά είναι αρκετά εθιστικός και όσο πιο πολύ πινεις τόσο πιο πολύ χρειάζεσαι για να λειτουργήσεις σωστά.

    Νερο πινω μεσο ορο, 2.5 λιτρα με 4 την ημερα. Για τον καφε ηδη ειπα οτι δεν πινω καθολου, ποτε δεν επινα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-06-17 01:46 #8
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Nαι φυσικα και μετρανε,νομιζα δεν ετρωγες μιας και ειπες καθολου,για αρχη εξετασεις να δεις που εισαι και μετα βλεπουμε..
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-06-17 18:46 #9
    Το avatar του χρήστη Greg1997

    Εγγραφή
    07-02-2013
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71
    Προεπιλογή
    Δυσκολο να είναι θέμα τεστοστερόνης στα 22 σου η γνώμη μου αν και παίζει τίποτα δεν είναι απίθανο.
    Κοιμήσου λιγότερο κ εγώ αν κοιμηθώ 11 ώρες δν λειτουργώ. Ένα χρόνο μικρότερος σου είμαι κ εγώ κ επειδή έχω βρεθεί στην ίδια κατάσταση για λίγο καιρό διαπίστωσα πως δν έτρωγα αρκετό υδατάνθρακα όποτε βάλε υδατανθρακα.
    Δηλαδή η συμβουλή μου είναι βάλε υδατανθρακα ξεκουράσου λιγότερο
    Έχε μια ισορροπημένη διατροφή έτσι ώστε να σου παρέχει ενέργεια όλη μέρα , εγώ σκέψου από τότε που άρχισα σωστή διατροφή έκοψα τον καφέ , αν θέλεις βάλε κ καφεΐνη όταν δν νιώθεις πολύ έτοιμος για προπόνηση. Αλλά κυρίως πιστεύω είναι το ψυχολογικό βάλε στόχο κ πείσμα αυτό που θες να κανείς κ πως θες να γίνει το σώμα σου κ κάνε συμφωνία με τον εαυτό σου πως θα τα καταφέρεις κ δν θα υπάρχουν δικαιολογίες αυτό κ μόνο θα βάλει όλα τα πράγματα στην θέση τους !
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 30-06-17 23:35 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Greg1997 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυσκολο να είναι θέμα τεστοστερόνης στα 22 σου η γνώμη μου αν και παίζει τίποτα δεν είναι απίθανο.
    Κοιμήσου λιγότερο κ εγώ αν κοιμηθώ 11 ώρες δν λειτουργώ. Ένα χρόνο μικρότερος σου είμαι κ εγώ κ επειδή έχω βρεθεί στην ίδια κατάσταση για λίγο καιρό διαπίστωσα πως δν έτρωγα αρκετό υδατάνθρακα όποτε βάλε υδατανθρακα.
    Δηλαδή η συμβουλή μου είναι βάλε υδατανθρακα ξεκουράσου λιγότερο
    Έχε μια ισορροπημένη διατροφή έτσι ώστε να σου παρέχει ενέργεια όλη μέρα , εγώ σκέψου από τότε που άρχισα σωστή διατροφή έκοψα τον καφέ , αν θέλεις βάλε κ καφεΐνη όταν δν νιώθεις πολύ έτοιμος για προπόνηση. Αλλά κυρίως πιστεύω είναι το ψυχολογικό βάλε στόχο κ πείσμα αυτό που θες να κανείς κ πως θες να γίνει το σώμα σου κ κάνε συμφωνία με τον εαυτό σου πως θα τα καταφέρεις κ δν θα υπάρχουν δικαιολογίες αυτό κ μόνο θα βάλει όλα τα πράγματα στην θέση τους !
    Σε ευχαριστω φιλε. Μη φοβασαι, δε προκειται να το παρατησω για κανενα λογο...τουλαχιστον οχι τωρα που ακομα προλαβαινω και με γεμιζει ψυχικα.

    Το προβλημα τελικα νομιζω πως ηταν ψυχολογικο. Τελειωσε η εξεταστικη μου, κατι το οποιο με κουραζε ψυχολογικα πολυ μαζι με κατι αλλα θεματα που εχω. Τωρα συνεχιζω και παω τρενο (βγαζω προπονησαρες), και ηδη θελω να ξεκινησω να παω σε αλλα, τουλαχιστον για το καλοκαιρι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-10-18 19:08 #11
    Προεπιλογή Τα ίδια συμπτώματα
    Και εγώ τα ίδια συπτώματα είχα και χρειαζόμουν σίδηρο. Ελπίζω να το φερει και το e shop του bodybuilding να το παίρνω από εκεί....

    Μετά από ένα μήνα ήμουν άλλος άνθρωπος. πάρτο και εσύ. Redoferro λεγεται δεν χρειάζεται συνταγή και θα είσαι μια χαρά μεγάλε.
    Απάντηση με παράθεση