Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 17
  1. 24-06-17 18:39 #1
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή Μονοζυγο - Καμψεις
    Καλησπερα σε ολους..Το προγραμμα μου στο γυμναστηριο ειναι ως εξης:

    1η μερα:Στηθος (4 ασκησεις) + Δικεφαλος(3 ασκησεις)
    2η μερα:Πλατη (7 ασκησεις)
    3η μερα:Ωμοι(4 ασκησεις) + Τρικεφαλος(3 ασκησεις)
    4η μερα:Ποδια (7 ασκησεις)

    Σετ και επαναληψεις 4 χ 8
    Φορες ημερων: 2 σερι 1 κενο 2 σερι ...κοκ

    Αυτο που με απασχολει ειναι εχω παρατηρησει την αναγκη στο σωμα να ανοιξουν οι πλατες μου περισσοτερο και να βελτιωσω το στηθος απο ολες τις αποψεις. Θελω να βαλω μονοζυγο και καμψεις καπου στο προγραμμα και σκεφτηκα τις μερες στις οποιες κανω κενο..Αλλα να κανω και τα 2?να μην κανω καθολου τις μερες κενου για να ξεκουραστω απο τις μερες γυμναστηριου? Να τις βαλω μεσα στο προγραμμα της καθε μυικης ομαδας στο γυμναστηριο..?Θεωρω οτι θελω να χτυπησω αυτες τις περιοχες λιγο παραπανω..Θα εχω θεμα σωρευμενης κοπωσης εαν κανω σωματικες τις μερες των κενων μου με αποτελεσμα να μην μπορω να αποδωσω στο γυμανστηριο? Ευχαριστω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-06-17 13:54 #2
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Κάνε σε κάθε προπόνηση πριν αρχίσεις τα βάρη
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-06-17 19:07 #3
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε σε κάθε προπόνηση πριν αρχίσεις τα βάρη
    καμψεις εχω 4 ασκησεις,κανονικες,με ποδια ψηλα,τριγωνικες και βυθισεις.. να φανταστω μια απο αυτες πριν μπω βαρη μαζι με το μονοζυγο ετσι?
    αν ειναι να κανω μονο 1 σε ποια να αρκεστω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-06-17 19:22 #4
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Μπορείς να τις αλλάζεις

    Ή ξεκινά με κλασικές και όταν γίνουν πολύ εύκολες προχώρα με τα πόδια ψηλά και πάει λέγοντας
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-06-17 10:17 #5
    Το avatar του χρήστη Greg1997

    Εγγραφή
    07-02-2013
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71
    Προεπιλογή
    Εγώ πιστεύω θα σε κουράσει μετά στην μπάρα αν κανείς κάμψεις πριν εγώ κάνω στο τέλος της προπόνησης του στήθους όσες μπορώ μέχρι εξαντλήσεως. Μονόζυγο βάλε τις ημέρες που δν καταπονεις πολύ τους πηχεις σου έτσι ώστε να μπορέσεις βγάλεις σωστά σετ. Κάμψεις κάνε όποτε μπορείς κ σπίτι κ έτσι κάνε σε κάθε προπόνηση κάμψεις κακό δν κάνουν μόνο καλό .
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-06-17 11:37 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Ισχυει και εγω στο τελος μπορει να κανω καμια φορα οσες καμψεις αντεχω, αλλα αν κανεις απο την αρχη θα σε κουρασει και θα υπαρχει προβλημα στο κυριως προγραμμα. Απο την αλλη αν κανεις λιγες στην αρχη ειναι ενα καταπληκτικο warm-up για οποιαδηποτε "push" ασκηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-06-17 15:44 #7
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    δηλαδη να μην κανει αυτα στα οποια θελει να εστιασει γιατι θα κουραστει και δε θα μπορει να κανει τα υπολοιπα?

    ενω αν κανει τα υπολοιπα ξεκουραστος και κουραστει και δε μπορει να κανει αυτα που θελει να εστιασει ειναι καλυτερα?

    μαλιστα..

    παιδια αλλο τι κανει ο καθενας και αλλο τι χρειαζεται ο καθενας, το οτι εσεις βαζετε τσοντα καμψεις στο τελος δε λεει κατι, ουτε ειναι σωστο ουτε λαθος ουτε αυτο που χρειαζεται ο οποιοσδηποτε
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-06-17 16:01 #8
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Θα βαλεις την καμψεις ως μια ακομα ασκηση στο στηθος και το μονοζυγο μια ακομα ακσηση στην πλατη,τις αλλες μερες γυμναζεις αλλες μυικες ομαδες μην τα μπλεκεις,αλλιως κανε μετα αλλο προγραμμα,επισης οταν δεν εχεις προπονηση το σωμα ξεκουραζεται και αναρρωνει,οποτε καλο θα ηταν να το αφησεις να το κανει
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-06-17 16:05 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη να μην κανει αυτα στα οποια θελει να εστιασει γιατι θα κουραστει και δε θα μπορει να κανει τα υπολοιπα?

    ενω αν κανει τα υπολοιπα ξεκουραστος και κουραστει και δε μπορει να κανει αυτα που θελει να εστιασει ειναι καλυτερα?

    μαλιστα..

    παιδια αλλο τι κανει ο καθενας και αλλο τι χρειαζεται ο καθενας, το οτι εσεις βαζετε τσοντα καμψεις στο τελος δε λεει κατι, ουτε ειναι σωστο ουτε λαθος ουτε αυτο που χρειαζεται ο οποιοσδηποτε
    Εσυ απο που ακριβως καταλαβες οτι θελει να εστιασει σε καμψεις και σε μονοζυγο? Λεει συγκεκριμενα ο ανθρωπος οτι θελει το κατιτις παραπανω για το στηθος και ανοιγμα της πλατης αντιστοιχα. Ειπα τι κανω εγω σε σχεση με την ερωτηση του για να του δωσω μια ιδεα που να στριμωξει τις αναφερθεισες ασκησεις. Αν εχεις barbell chest press, incline presses και γω δεν ξερω τι στο προγραμμα, που προφανως θα θες να δωσεις το 100% σου δεν θα πας να κανεις 100 καμψεις απο πριν να καψεις τους τρικεφαλους και το στηθος. Οι καμψεις μπορουν να γινουν και σε φαση κοπωσης. Απο την αλλη μονοζυγο βγαινει δυσκολα σε κατασταση κοπωσης οποτε καλυτερα να το εχει στην αρχη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-06-17 16:22 #10
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Το παιδί λέει ξεκάθαρα ότι θέλει να εστιάσει σε πλάτη στήθος

    Από κει το κατάλαβα

    Το να κάνει τη μέρα του στήθους τις κάμψεις τελευταίες το καταλαβαίνω (αν και εκείνη τη μέρα δε χρειάζονται καν) αλλά τις υπόλοιπες μέρες όχι δε το καταλαβαίνω
    Επίσης θεωρώ προφανές ότι δε θα κάνει 100 καμψεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-06-17 18:05 #11
    Το avatar του χρήστη Greg1997

    Εγγραφή
    07-02-2013
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71
    Προεπιλογή
    Εγώ προσωπικά αυτές τος ασκήσεις τις κάνω εδώ κ χρόνια καθημερινά κάμψεις μονόζυγο σε οποία ευκαιρία βρω ποτέ δν με έχουν επηρεάσει στην προπόνηση τώρα τι να πω ίσως κ οι αντοχές του καθένα κ η λογική του στο προγραμμα είναι διαφορετική , δν ξέρω κανέναν να έπαθε υπερκόπωση από μερικά σετακια κάμψεις κ μονόζυγο. Αυτές οι ασκήσεις είναι το αλατοπίπερο κατά την γνώμη μου που θα δώσουν το ένα τι παραπάνω
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-06-17 20:27 #12
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 28-06-17 22:36 #13
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Greg1997 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πιστεύω θα σε κουράσει μετά στην μπάρα αν κανείς κάμψεις πριν εγώ κάνω στο τέλος της προπόνησης του στήθους όσες μπορώ μέχρι εξαντλήσεως. Μονόζυγο βάλε τις ημέρες που δν καταπονεις πολύ τους πηχεις σου έτσι ώστε να μπορέσεις βγάλεις σωστά σετ. Κάμψεις κάνε όποτε μπορείς κ σπίτι κ έτσι κάνε σε κάθε προπόνηση κάμψεις κακό δν κάνουν μόνο καλό .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχυει και εγω στο τελος μπορει να κανω καμια φορα οσες καμψεις αντεχω, αλλα αν κανεις απο την αρχη θα σε κουρασει και θα υπαρχει προβλημα στο κυριως προγραμμα. Απο την αλλη αν κανεις λιγες στην αρχη ειναι ενα καταπληκτικο warm-up για οποιαδηποτε "push" ασκηση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RAMBO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα βαλεις την καμψεις ως μια ακομα ασκηση στο στηθος και το μονοζυγο μια ακομα ακσηση στην πλατη,τις αλλες μερες γυμναζεις αλλες μυικες ομαδες μην τα μπλεκεις,αλλιως κανε μετα αλλο προγραμμα,επισης οταν δεν εχεις προπονηση το σωμα ξεκουραζεται και αναρρωνει,οποτε καλο θα ηταν να το αφησεις να το κανει
    καλησπερα και συγγνωμη που απανταω μετα απο 3 μερες(δεν ειχα βρει χρονο να μπω )
    ο στοχος ειναι ξεκαθαρα πως θελω κατι παραπανω στηθος σαν overall καθως και η πλατη να ανοιξει οπως το ανεφερα..Απο εκει και περα εχω αρχισει και μπερδευομαι..Εγω το σκεφτομουν πως τις μερες που εχω κενο απλα να ξεκουραζομαι και να κανω την αναρρωση μου..Απο εκει και περα οσον αφορα να κανω μετα το προγραμμα μεχρι failure στα ποσα σετ? 4 σετ οσα θα εκανα και κανονικα?επισης συμφωνω καθως το εχω δοκιμασει πως πριν το κυριως προγραμμα δεν μπορω να κανω και καμψεις και μονοζυγο.με εξαντλει και εκνευριζομαι διοτι δεν βγαινει μετα οπως θελω το κυριως.οποτε ειμαι ακομη λιγο χαμενος οσον αφορα ποιο ειναι το πιο θετικο..δεν εχω σκοπο να τις κανω αυτες τις ασκησεις σαν ζεσταμα μονο..ισα που και τις 2 θελω να τις κανω αργα,αυστηρα,οσες βγαζω(κυριως στο μονοζυγο διοτι στις καμψεις εχω παραπανω ασκησεις)
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 28-06-17 22:47 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Αρα θα τις βαλεις και τις δυο στο κυριως αναγκαστικα, τα Pull-ups στην αρχη που εισαι φρεσκος και τα πουσαπς στο τελος στις αντιστοιχες μερες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-06-17 15:35 #15
    Το avatar του χρήστη Greg1997

    Εγγραφή
    07-02-2013
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71
    Προεπιλογή
    Έτσι όπως τα λέει ο Γιάννης πρώτα μονόζυγο κ στο τέλος κάμψεις. Όσο για σετ ξεκινά με ένα σετ μέχρι εξαντλήσεως να μην μπορείς άλλο όμως , και αν έχεις κουράγιο κ για δεύτερο κάνε όσες μπορείς
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία