Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 28-06-17 16:27 #1
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή Εμπειριες απο την ασκηση: stomach vacuums - αποτελεσματα και εντυπωσεις
    Stomach vacuums λοιπον, η ασκηση που απλα καθεσαι σε ενα σημειο ( η μενεις ορθιος whatever ) και πιεζεις τα κοιλιακα σου τοιχωματα προς τα μεσα "ρουφωντας" ουσιαστικα. Απο οτι εχω παρατηρησει, αυτη η ασκηση προκαλει πραγματικη αλλαγη με την παροδο του χρονου και αναφερομαι στο γεγονος οτι ενω στην αρχη οσο και να ρουφας δεν καταφερνεις και πολλα ενω μπορει να υπαρχει μια ενοχληση καταληγεις να μπορεις να προκαλεσεις ενα φρικιαστικο θεαμα πιεζοντας τους κοιλιακους σου τοσο πισω που δινεις την εντυπωση οτι εισαι αδειος μεσα. Δηλαδη ειναι ενα skill που με τον καιρο αναπτυσσεται. Εχει κανει κανεις απο εδω συστηματικα αυτην την ασκηση για να φτασει σε τετοιο σημειο? Ισως να μπορουσε να μας πει ποσο τον βοηθησε να μικρυνει την μεση του η αν επαιξε ρολο στον σχηματισμο των κοιλιακων. Εγω προσωπικα θα αρχισω την ασκηση απο σημερα και θα ποσταρω στο μελλον προσωπικη εκτιμηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-07-17 00:01 #2
    Προεπιλογή
    Checkare αυτο το βιντεο. Ισως βρεις απαντηση σε αυτο που θες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-07-17 02:57 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    αυτο παιδια είναι παλιο δεν είναι κάτι σαν να λέμε ανακαλύψαμε οτι η γη είναι στρόγγυλη
    το λέω συνέχεια ότι το προπέτασμα της κοιλιας μπορεί να μειωθεί γυμνάζοντας τον εγκάρσιο κοιλιακό , άσχετα αν εγω ποτε δεν συμπαθούσα τις ασκήσεις κοιλιακών ίσως γιατι ποτε δεν χανόταν και τα απέφευγα εκ του ασφαλούς
    είναι άσκηση που νομίζω την κάνουν και στο πιλάτες και στη γιόγκα , βλέπουμε αθλητες όπως και εγω πχ που ενω έχουμε κοιλιακούς και χαμηλό ποσοστο λίπους , αν τρωμε λίγα και μεγάλα γεύματα ανοίγουμε το στομάχι και ενω φαίνονται οι κοιλιακοι είναι αερόστατο
    αυτη η άσκηση ελέγχοντας αυτο τον μυ βοηθάει στο συμμάζεμα της κοιλιας και βελτιώνει την συμμετρία και το αισθητικό αποτέλεσμα
    και εξλήγησα πως μπορεί να γινει με ασφάλεια στην σταση σανίδα και πως να είναι τοποθετημένα τα χέρια οι αγκώνες και οι παλάμες αντίστροφα πρός τα πάνω
    και αναφερω για την θεση των βραχιόνων να μην είναι κάθετα για να μην τρωνε ζόρι απο το βάρος του σώματος οι ώμοι αλλα οι μυς , να μεταφερεται το βάρος στους μυς
    Ενω συγχρόνως ελέγχουμε πιέζοντας ισομετρικα την κοιλιά και αν κάποιος το εφαρμόζει σταθερα θα καταλάβει και διαφορα , δεν ξερω για το βίντεο εγω ούτε τα κοιταω αν είναι στα αγγλικά να μάθουν να μιλάνε Ελληνικα να τους βλέπω και γω
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-07-17 12:59 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο παιδια είναι παλιο δεν είναι κάτι σαν να λέμε ανακαλύψαμε οτι η γη είναι στρόγγυλη
    το λέω συνέχεια ότι το προπέτασμα της κοιλιας μπορεί να μειωθεί γυμνάζοντας τον εγκάρσιο κοιλιακό , άσχετα αν εγω ποτε δεν συμπαθούσα τις ασκήσεις κοιλιακών ίσως γιατι ποτε δεν χανόταν και τα απέφευγα εκ του ασφαλούς
    είναι άσκηση που νομίζω την κάνουν και στο πιλάτες και στη γιόγκα , βλέπουμε αθλητες όπως και εγω πχ που ενω έχουμε κοιλιακούς και χαμηλό ποσοστο λίπους , αν τρωμε λίγα και μεγάλα γεύματα ανοίγουμε το στομάχι και ενω φαίνονται οι κοιλιακοι είναι αερόστατο
    αυτη η άσκηση ελέγχοντας αυτο τον μυ βοηθάει στο συμμάζεμα της κοιλιας και βελτιώνει την συμμετρία και το αισθητικό αποτέλεσμα
    και εξλήγησα πως μπορεί να γινει με ασφάλεια στην σταση σανίδα και πως να είναι τοποθετημένα τα χέρια οι αγκώνες και οι παλάμες αντίστροφα πρός τα πάνω
    και αναφερω για την θεση των βραχιόνων να μην είναι κάθετα για να μην τρωνε ζόρι απο το βάρος του σώματος οι ώμοι αλλα οι μυς , να μεταφερεται το βάρος στους μυς
    Ενω συγχρόνως ελέγχουμε πιέζοντας ισομετρικα την κοιλιά και αν κάποιος το εφαρμόζει σταθερα θα καταλάβει και διαφορα , δεν ξερω για το βίντεο εγω ούτε τα κοιταω αν είναι στα αγγλικά να μάθουν να μιλάνε Ελληνικα να τους βλέπω και γω
    Μπορει η ασκηση να ειναι oldschool αλλα αυτα τα χρονια εχει ξεχαστει και στοιχηματιζω οτι ελαχιστοι ασκουμενοι την γνωριζουν.
    Αρα σανιδα, ακουμπαω με αγκωνες και παλαμες να κοιτανε προς εμενα με τα χερια τριγωνικα και οχι καθετα για την προστασια των ωμων. Το 'πιασα, θα το δοκιμασω.
    Το βιντεο δεν λεει κατι που δεν ξεραμε απλα δειχνει μια ορθια παραλλαγη της ασκησης και εξηγει πως γινεται και το τι κανει.
    Το ποστ το εφτιαξα για να ακουσω προσωπικες εμπειριες με την ασκηση και ρεαλιστικες απαιτησεις απο αυτην αλλα και να εχω καπου να ποσταρω τις εντυπωσεις μου μετα απο καποιο καιρο και τα αποτελεσματα.
    Απάντηση με παράθεση