Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 28-06-17 19:00 #1
    shake Προπόνηση χωρίς βάρη στο σπίτι.
    Χαιρετώ το φόρουμ σαν νέος.Θα μπω κατευθείαν στο ψητό.Είμαι 17 χρονών,62-63 κιλά και με ύψος 186+.Είμαι κοκκαλιάρης(έχω κάνει λιπομέτρηση στο παρελθόν και με έχει βγάλει πιο κάτω και από τους μαραθωνοδρόμους ) και γενικά αδύναμος.Με το ζόρι βγάζω 1-2 κάμψεις και ζορίζομαι και στις γυναικείες .Στα πόδια τα πράγματα είναι καλύτερα.Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχω τεράστια περιθώρια βελτίωσης και ότι επειδή θέλω να εκμεταλλευτώ όλα τα περιθώρια που έχω ακόμα για να ψηλώσω θέλω να αποφύγω τα βάρη.(πήγαινα γυμναστήριο για κάποιο χρονικό διάστημα αλλά το σταμάτησα για να έχω το κεφάλι μου ήσχυο )Έχω ασχοληθεί με τον αθλητισμό και με πάρα πολλά και διαφορετικά αθλήματα μερικά από τα οποία μου είχαν δώσει ένα αρκετά καλό καλούπι(πχ η κολύμβηση πλάτες,πόδια κλπ) Βέβαια τώρα είμαι πολύ αδύνατος και γενικά θα ήθελα να αυξήσω την δύναμη, τον όγκο και γιατί όχι αν γίνετε; το ύψος μου.(μονόζυγο κ.ο.κ)Πιστεύω θα είναι πολύ καλό αν μέσα σε 2-3 χρόνια θα έχω χτίσει ένα γερό σώμα για να κάνω μετά και βάρη.Από εσάς θέλω να με βοηθήσετε να βγάλω ένα πρόγραμμα γυμναστικής για το σπίτι επειδή ξεκινάω πανελλήνιες και δεν υπάρχει χρόνος για γυμναστήριο.Θα ήθελα, όπως προείπα, να αυξήσω τον όγκο, την δύναμη και το ύψος μου(όταν μιλάω για ύψος γενικά εννοώ να μην κόψω την ανάπτυξή μου και αν γίνετε να την "βοηθήσω" κι όλα).
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Καλώς σας βρήκα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-06-17 19:34 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Καταρχας, το οτι το γυμναστηριο σταματαει την αναπτυξη ειναι ενα πολυ ωραιο παραμυθακι. Μονο αν το παρακανες σε συγκεκριμενες ασκησεις που επιβαρυνουν την σπονδυλικη στυλη σε μικρη ηλικια - δηλαδη μεχρι τα 15 σου - μπορει να προκαλουσες κατι τετοιο. Πιο συγκεκριμενα 17 χρονων δεν θα παθει απολυτως τιποτα η αναπτυξη σου, η οποια μην περιμενεις να ειναι τιποτα σοβαρο μιας και εχεις περασει την εφηβεια. Οποτε προχωραμε σε μια πιο σοβαρη εξηγηση που δεν πας γυμναστηριο που ειναι οι πανελληνιες. Πρωτα απ'ολα ευχομαι καλη δυναμη και καλο διαβασμα τον χρονο αυτο
    Οντως ο χρονος θα ειναι περιορισμενος, οποτε χωρις το γυμναστηριο παμε σε καλλισθενικη γυμναστικη. Η οποια μπορει να γινει παντου. Το μονο προβλημα ειναι οτι ειναι λιγο δυσκολο να κανεις την αρχη με αυτου του ειδους γυμναστικη. Με βαρη αν εισαι πολυ αρχαριος απλα πας σε πολυ μικρα βαρακια. Η καλλισθενικη δεν συγχωρει. Ψαξε το λιγο παραπανω αυτο το ειδος γυμναστικης, παω στοιχημα οτι θα σε γοητευσει και θα φτιαξεις μια πολυ καλη βαση για μετεπειτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-06-17 23:40 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Η ανάπτυξη δεν επιβραδύνεται με τα βάρη....το μόνο που μπορεί να συμβεί είναι συμπίεση των σπονδύλων αλλά πρέπει να κάνεις 200+kg σκουότ. Αν δεν θες να παίξεις επαγγελματικά μπάσκετ μην φοβάσαι....είσαι 1.86 πόσο να πας?

    Στο σπίτι μπορείς να κάνεις μια "προεργασία" αλλά χρειάζεσαι το γυμναστήριο...Το χρειάζεσαι γτ έχει εξοπλισμό που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για σταδιακη αύξηση της επιβάρυνσης στην προπόνηση ώστε να αναπτυχθεί το σώμα.

    Και οι πανελλήνιες δεν είναι και κάτι που δυσκολεύει πολύ....3 φορές την βδομάδα μπορείς να αφιερώνεις 45'-90' (σου βάζω και την διαδρομή μέσα) για το γυμναστήριο...Να χαλαρώνεις και λίγο....
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-06-17 01:30 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχας, το οτι το γυμναστηριο σταματαει την αναπτυξη ειναι ενα πολυ ωραιο παραμυθακι. Μονο αν το παρακανες σε συγκεκριμενες ασκησεις που επιβαρυνουν την σπονδυλικη στυλη σε μικρη ηλικια - δηλαδη μεχρι τα 15 σου - μπορει να προκαλουσες κατι τετοιο. Πιο συγκεκριμενα 17 χρονων δεν θα παθει απολυτως τιποτα η αναπτυξη σου, η οποια μην περιμενεις να ειναι τιποτα σοβαρο μιας και εχεις περασει την εφηβεια. Οποτε προχωραμε σε μια πιο σοβαρη εξηγηση που δεν πας γυμναστηριο που ειναι οι πανελληνιες. Πρωτα απ'ολα ευχομαι καλη δυναμη και καλο διαβασμα τον χρονο αυτο
    Οντως ο χρονος θα ειναι περιορισμενος, οποτε χωρις το γυμναστηριο παμε σε καλλισθενικη γυμναστικη. Η οποια μπορει να γινει παντου. Το μονο προβλημα ειναι οτι ειναι λιγο δυσκολο να κανεις την αρχη με αυτου του ειδους γυμναστικη. Με βαρη αν εισαι πολυ αρχαριος απλα πας σε πολυ μικρα βαρακια. Η καλλισθενικη δεν συγχωρει. Ψαξε το λιγο παραπανω αυτο το ειδος γυμναστικης, παω στοιχημα οτι θα σε γοητευσει και θα φτιαξεις μια πολυ καλη βαση για μετεπειτα.
    ]

    Καταλαβαίνω ότι κάπου κάπου είναι μύθος αλλά καλώς ή κακώς ας είμαστε προσεκτικοί με αυτό το ζήτημα...τουλάχιστον για φέτος.Έχω κοιτάξει για καλλισθενική και όντως είναι η υπέρτατη άσκηση για μένα αλλά δεν ξέρω τι πρόγραμμα να φτιάξω ώστε να έχουν αποτέλεσμα οι κόποι μου.Μην ταλαιπωρούμε τσάμπα και αντί να βάζω κιλά να χάνω. Όσον αφορά τις πανελλήνιες ευχαριστώ πολύ.Τώρα για την ανάπτυξη έχω ακούσει από πολλούς ότι μέχρι και τα 21 μπορεί να παίρνω κάνα πόντο πράγμα που το θέλω.Εεε αν κάνω και μονοζυγάκι θα βοηθήσω και λίγο την κατάσταση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ανάπτυξη δεν επιβραδύνεται με τα βάρη....το μόνο που μπορεί να συμβεί είναι συμπίεση των σπονδύλων αλλά πρέπει να κάνεις 200+kg σκουότ. Αν δεν θες να παίξεις επαγγελματικά μπάσκετ μην φοβάσαι....είσαι 1.86 πόσο να πας?

    Στο σπίτι μπορείς να κάνεις μια "προεργασία" αλλά χρειάζεσαι το γυμναστήριο...Το χρειάζεσαι γτ έχει εξοπλισμό που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για σταδιακη αύξηση της επιβάρυνσης στην προπόνηση ώστε να αναπτυχθεί το σώμα.

    Και οι πανελλήνιες δεν είναι και κάτι που δυσκολεύει πολύ....3 φορές την βδομάδα μπορείς να αφιερώνεις 45'-90' (σου βάζω και την διαδρομή μέσα) για το γυμναστήριο...Να χαλαρώνεις και λίγο....
    Καταλαβαίνω ότι ο εξοπλισμό είναι σημαντικός αλλά ο χρόνος δεν επαρκεί γιατί μου τρώνε αρκετή ώρα οι μετακινήσεις για το φροντιστήριο.Δεν είναι το γυμναστήριο το πρόβλημα αφού βρίσκετε σχετικά κοντά.Δυστυχώς ο χρόνος φέτος δεν μας φτάνει. Για το ύψος θα ήθελα να ξεπεράσω το 1,87 και θα ήθελα να φτάσω μέχρι και το 1.90. Αρχικά καλό θα ήταν να ξεκινήσω και με καλλισθενική(ή κάτι παρόμοιο) όπως είπε και το παιδί πάνω γιατί είμαι ήδη πολύ αδύναμος άρα σίγουρα θα υπάρξει βελτίωση.Τώρα αν είναι μερικά πράγματα μπορεί και να τα αγοράσω(μπάλες και τέτοια) και να βολευτούμε μια χαρά για κάνα χρόνο. Άλλωστε δεν ζητάω να γίνω και ντούκι από την μια στιγμή στην άλλη.Σιγά σιγά...

    Γενικά αν έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό πρόγραμμα για αρχάριους για όγκο,δύναμη και ύψος (εννοώ μια ευνοϊκή προπόνηση για το ύψος) τύπου καλλισθενική θα ήταν χαρά μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-06-17 08:17 #5
    Το avatar του χρήστη AlexakisKon

    Εγγραφή
    07-01-2013
    Περ.
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    405
    Προεπιλογή
    Πατα στο google convict conditioning progressions, καπου λογικα θα σου βγαλει 10 ασκησεις που ξεκινουν χαλαρα και καταληγουν σε ελξη με το 1 χερι για οποιον κανει τπ προγραμμα καιρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-06-17 10:14 #6
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Πάντως με ένα μονόζυγο ένα πάγκο και 2 αλτήρες και διάφορους δίσκους κιλών μπορείς να κάνεις τα πάντα στο σπίτι
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-06-17 10:24 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως με ένα μονόζυγο ένα πάγκο και 2 αλτήρες και διάφορους δίσκους κιλών μπορείς να κάνεις τα πάντα στο σπίτι
    τριτη λυκειου παει το παιδι ρε συ, ολα αυτα ειναι πολλα λεφτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-06-17 11:58 #8
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Φτηνά ακριβά αν θέλει να κάνει δουλειά στο σπίτι είναι μονόδρομος μέχρι να έχει το χρόνο για γυμναστήριο
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-06-17 17:14 #9
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    λοιπον πιτσιρικο
    ασε τα γυμναστηρια κτλ και κατσε διαβασε να περασεις εκει που θες ...και μετα θα εχεις ολο το χρονο να πηγαινεις 17φορες γυμναστηριο την βδομαδα..
    τωρα στο σπιτι κανε μονοζυγο - καμψεις - αν εχεις και κανα αλτηρα η καμια στραβομπαρα ακομα καλυτερα..
    για μενα αν θες οπωςδηποτε να προπονησε κανε 2 φορες την βδομαδα full body
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 30-06-17 01:59 #10
    Προεπιλογή
    Και λίγη γυμναστική καλό κάνει για να ξεφεύγω..Σας ευχαριστώ γενικώς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 30-06-17 02:03 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AlexakisKon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατα στο google convict conditioning progressions, καπου λογικα θα σου βγαλει 10 ασκησεις που ξεκινουν χαλαρα και καταληγουν σε ελξη με το 1 χερι για οποιον κανει τπ προγραμμα καιρο.
    Πολύ καλό φίλε.Δεν το είχα πετύχει πουθενά σε ευχαριστώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 30-06-17 14:06 #12
    Προεπιλογή
    Μπορείς ν πάρεις καί 2 υμαντές τύπου trx καί ν κανείς την δουλειά σ. 20 ευρώ έχουν. Θα βρεις ασκήσεις στο yotoube αρκετές
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 30-06-17 14:38 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς ν πάρεις καί 2 υμαντές τύπου trx καί ν κανείς την δουλειά σ. 20 ευρώ έχουν. Θα βρεις ασκήσεις στο yotoube αρκετές
    Το έχω σκεφτεί και μάλλον θα πάρω.Αυτού του τύπου οι ασκήσεις γίνονται καθημερινά;Ξέρεις για τραυματισμούς/ανάπτυξη και τέτοια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 30-06-17 14:46 #14
    Προεπιλογή
    Σαν αρχάριος που φαντάζομαι είσαι θ εχεις ανάπτυξη οτι κ να κανείς. Με το συγκεκριμένο είναι πιο δύσκολο να τραυματιστείς σε σχεση με τα βάρη αλλά όχι αδύνατον. Γι αυτό προσοχή κ καλύτερα να σ έδειχνε κάποιος πριν ξεκινήσεις. Η τουλάχιστον καλό ζεστσμ κλπ. Κλ είναι να τις κανείς μέρα παρά μέρα η κάτι σε upper/lower αν θες κάθε μέρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 30-06-17 16:06 #15
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Μην το περιπλεκεις, πατροπαραδοτη καλλισθενικη γυμναστικη με καλη τεχνικη κανει θαυματα ειδικα σε αρχαριους. Push-ups, pull-ups, chin-ups, air squats και οτι variation μπορεις να βρεις. Τις προαλλες πηγα για παρεα σε ενα παρκακι με ενα φιλο που κανει καλλισθενικη καιρο και ειδα κατι κοτρωνες δελτοειδεις απο Handstands and handstand pushups αλλο πραγμα

    Δηλαδη κρατα τα χρηματα σου. Κατα την γνωμη μου τα trx ειναι αχρηστα αν και αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο, οτι αρεσει στον καθενα.
    Απάντηση με παράθεση