Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 30-06-17 23:58 #1
    Προεπιλογή Τρεξιμο με "πιασμενα ποδια" / Καυση λιπους "στο τερμα".
    Ερωτηση 1: Η προπονηση που κανω στο σπιτι γινεται καθαρα για να "πιαστουν" οι μυες μου. Με αλλα λογια αυτο το "overload" που λενε (μεχρι τωρα δουλευει τελεια). Γνωριζω το να δουλεψω εναν "πιασμενο"-τραυματισμενο μυ δεν ειναι καλο πραγμα, επομενως περιμενω να θεραπευτει και "ξαναχτυπιεμαι". Η απορια μου ειναι η εξης...Με πιασμενους τετρακεφαλους και γαμπες, πιστευετε το τρεξιμο θα δημιουργησει προβλημα?

    Ερωτηση 2: Εχω σκοπο να χασω πολυ λιπος τον επόμενο μηνα και ταυτοχρονα μυικη μαζα (οτι εκανα παντα δλδ).. Με αλλα λογια, εαν χρειαζεται να τρωω 2500 θερμιδες την μερα για να διατηρησω βαρος, να τρωω 2500 θερμιδες (με καλα ποσοστα πρωιτενης/υδατανθρακα/λιπαρα) αλλα να κανω αρκετο cardio ωστε να παραμεινω σε calorie-deficit. Δηλαδη να αυξησω θερμιδες και cardio ταυτοχρονα. Πιστευετε κατι τετοιο θα προκαλεσει γρηγοροτερα αποτελεσματα σε αυτο που θελω να πετυχω μεχρι τελη Ιουλιου?

    Υ.Γ: Οταν λεω πιασιμο στα ποδια εννοω, την αλλη μερα να μη μπορεις να σηκωθεις να πας να κατουρησεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-07-17 23:34 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή
    Τι ακριβώς προπόνηση ποδιων κάνεις στο σπίτι που maxarεις τόσο πολύ;
    Γενικά το "πιάσιμο" ειναι μια ευρύτερη εννοια που ο καθένας μεταφράζει σύμφωνα με την εμπειρία του. Αλλοι θεωρούν την συγκέντρωση γαλακτικού οξέως κατα/και μετά την άσκηση, αλλοι θεωρούν το μπαλάρισμα που έχεις την ίδια/επόμενη ημέρα, κατι που ειναι λογικό.
    Πάντως μετά από βαριά προπόνηση ποδιών, θα πρέπει να τους δώσεις μια ημέρα για να τρέξεις δυνατά.Αν μιλάμε για περπάτημα/χαλαρό τζόκινγκ, μπορείς ακομα και μετά την προπόνηση για λόγους αποθεραπείας.

    οσο για την ερώτηση για την καυση λίπους, αυτός είναι ένας σωστός τρόπος αλλαγής σύστασης σώματος (αναλογιών μυικότητας/λιπους)[clean bulking] , τωρα βεβαια μεχρι τελη Ιουλίου, ειναι πολύ μικρό διάστημα για να σου πουμε με ασφάλεια αν θα φτάσεις στον στοχο που έχεις θεσει..
    Απάντηση με παράθεση