Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 06-07-17 09:58 #1
    Lightbulb Καμια διατροφη χωρις ενοχλησεις καυρες και ετσι?
    Επειδη εχω καποιο προβλημα με τις καουρες,παλιδρόμηση ο γιατρος ειπε να αποφευγω:
    1. τα τηγανιτα,τα λιπαρα και τα καυτερα φαγητα.
    2. Επισης τον καφε,τις σοκολατες,το αλκοολ,τα εσπεριδοειδη φρουτα και χυμους,τα προιοντα ντοματας(σαλτσες) και το πιπερι,και τα πικαντικα(spicy foods),επισης τα πολυ ξινα οπως το λεμονι το πολυ.
    3. Να μειωσω τις μεριδες του φαγητου
    4. Τρωω γευματα ανα 2-3 ωρες πριν το φαγητο



    Το θεμα ειναι οτι εγω δεν ξερω απο διατροφη και γενικα ποιος ειναι ο σωστος τροπος καποιος για να φαει κατι. Δηλαδη τι ειναι ικανοποιητικο ως πρωινο να συνοδευτη , με τι?
    για δεκατιανο,μεσημεριανο και απογευματινο.

    Θα με βοηθουσε αν καποιος μπορουσε να μου κανει μια λιστα διατροφης για πρωινο,δεκατιανο,μεσημεριανο,και απογευματινο.

    και επισης θα ηθελα να ρωτησω μηπως ξερει κανεις που μπορω να αγορασω σπανακολευρο?(σπανακι-αλευρι)
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-07-17 11:16 #2
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα φίλε. Καλό θα ήταν να γράψεις εσύ πρώτα ένα πλάνο διατροφής (με πρωινό κλπ) και να βοηθήσουμε μετά ο καθένας όπως μπορούμε με βάση το πλάνο σου, νομίζω το ίδιο θα πουν και οι υπόλοιποι. Εγώ είχα ξεκινήσει διαβάζοντας εδώ αλλά και ψάχνοτας στο internet.

    Ωστόσο ξέχασες να αναφέρεις το βασικότερο, τι προσπαθείς να πετύχεις με την διατροφή? Να χάσεις κιλά, να πάρεις ή να μείνεις στα ίδια?
    Με βάση του τι θες να επιτύχεις θα επιλέξεις τις τροφές που θεωρείς κατάλληλες και μετά θα προσπαθήσεις να τις συνδιάσεις σωστά και σε σωστές μερίδες.

    Τέλος, γνώμη μου είναι οτι το πλάνο που θα βγάλεις, καλό θα ήταν να το συζητήσεις (να πάρεις έγκριση βασικά) και με τον γιατρό.

    Υ.Γ. Αλεύρι σπανακιού πρώτη φορά ακούω αλλά θα ξεκινούσα να το ψάχνω ρωτώντας τα πιο "ψαγμένα" μαγαζιά *αυτα που έχουν και βότανα κλπ κλπ).
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-07-17 11:20 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο George X Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε. Καλό θα ήταν να γράψεις εσύ πρώτα ένα πλάνο διατροφής (με πρωινό κλπ) και να βοηθήσουμε μετά ο καθένας όπως μπορούμε με βάση το πλάνο σου, νομίζω το ίδιο θα πουν και οι υπόλοιποι. Εγώ είχα ξεκινήσει διαβάζοντας εδώ αλλά και ψάχνοτας στο internet.

    Ωστόσο ξέχασες να αναφέρεις το βασικότερο, τι προσπαθείς να πετύχεις με την διατροφή? Να χάσεις κιλά, να πάρεις ή να μείνεις στα ίδια?
    Με βάση του τι θες να επιτύχεις θα επιλέξεις τις τροφές που θεωρείς κατάλληλες και μετά θα προσπαθήσεις να τις συνδιάσεις σωστά και σε σωστές μερίδες.

    Τέλος, γνώμη μου είναι οτι το πλάνο που θα βγάλεις, καλό θα ήταν να το συζητήσεις (να πάρεις έγκριση βασικά) και με τον γιατρό.

    Υ.Γ. Αλεύρι σπανακιού πρώτη φορά ακούω αλλά θα ξεκινούσα να το ψάχνω ρωτώντας τα πιο "ψαγμένα" μαγαζιά *αυτα που έχουν και βότανα κλπ κλπ).
    Ο μονος σκοπος ειναι υγειηνη διατροφη αυτην την στιγμη δεν εχω καποιο αλλο λογο περα απο το να μου περασει ο πονος που εχω στην κοιλια ωστε να μπορω να αρχισω να τρωω φυσιολογικα. χωρις ανυσηχιες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-07-17 12:01 #4
    Προεπιλογή
    Για υγιεινή διατροφή μπορείς να φτιάξεις μια χαρά πρόγραμμα (που να μην περιέχονται αυτά που σου είπε να μην τρως). Θα εισάγεις γιαούρτάκι, βρώμη, κάποια φρούτα εποχής (πλην εσπεριδοειδών), τα κρεατικά σου, τα όσπριά, ένα σωρό. Δεν έχεις κάτι δύσκολο να κάνεις κατά την γνώμη μου, μην σε ανησυχεί κάτι. Διάβασε λίγο στην ενότητα της διατροφής και θα βρεις αρκετά πραγματάκια όπως σου είπα για να ξεκινήσεις. Δεν θα σου βγάλει κανείς ακριβές πρόγραμμα εδώ όπως θα έκανε ένας γιατρός παρά μόνο θα πει την γμώμη του για διορθώσεις ή προσθαφαιρέσεις σε πλάνο που θα έχεις φτιάξει. Όσα κατανοείς από μόνος σου, τόσο το καλύτερο για σένα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-07-17 10:04 #5
    Απάντηση με παράθεση