Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 07-07-17 12:45 #1
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή Υβριδικη Προπονητικη μεθοδος για μεσαιους/προχωρημενους αθλητες.
    Υβριδικη Προπονητικη μεθοδος για μεσαιους/προχωρημενους αθλητες.

    Λοιπον θελω να μοιραστω μια προπονητικη μεθοδο που ακολουθω ανα περιοδους και δεν την εχω συναντησει καπου στο ιντερνετ να προτεινεται.
    Στοχος μεθοδου: ταυτοχρονη βελτιωση Δυναμης + Υπερτροφιας + Αναεροβιας Αντοχης
    Μπορει να μπει σε οποιαδηποτε μορφης προγραμμα μυικου διαχωρισμου.

    Α) ΤΡΙΣΕΤ ΠΟΥ ΕΜΠΛΕΚΟΥΝ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΥΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΜΕ ΕΥΡΟΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΩΝ 3-6 , ( ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΥΡΟΣ 9-18). ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ 3-5 ΛΕΠΤΑ, 2-6 ΣΕΤ, ΟΛΑ ΤΑ ΣΕΤ ΜΕΧΡΙ ΚΟΠΩΣΕΩΣ.

    Β) Α' ΑΣΚΗΣΗ ΜΕ ΕΥΡΟΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΩΝ 3-6 + Β' ΑΣΚΗΣΗ ΜΕ ΕΥΡΟΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΩΝ 3-6 + ΕΝΑ DROP SET ΤΗΣ Β" ΑΣΚΗΣΗΣ ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ 10-15% ΤΗΣ ΑΡΧΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ. Η Α' ΚΑΙ Β' ΑΣΚΗΣΗ ΕΜΠΛΕΚΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΥΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ. ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ 3-5 ΛΕΠΤΑ, 2-6 ΣΕΤ, ΟΛΑ ΤΑ ΣΕΤ ΜΕΧΡΙ ΚΟΠΩΣΕΩΣ.

    Παρατηρησεις :
    - Τα ποσα σετ συνολικα θα βγουν σε μια ημερησια προπονηση εξαρτουνται απο το επιπεδο του αθλουμενου. Ενδεικτικα θα βαλω ευρος 6-15 σετ.
    - 3-4 προπονησεις την εβδομαδα , τουλαχιστον ανα 2 προπονησεις μια μερα ξεκουραση.

    Δεν απευθυνεται σε αρχαριους αθλητες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Davman : 07-07-17 στις 12:52
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-07-17 20:25 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.611
    Προεπιλογή
    Για να ανοίξω λίγο την κουβέντα σε αυτό το τόπικ:
    Τι ασκήσεις κάνεις σε αυτο το πρόγραμμα;
    Πόσο διάστημα του έχεις δώσει περιθώριο να το δουλέψεις και τι ακριβώς αποτελέσματα είδες;
    Μια παρατήρηση πάντως, το να κάνεις 3 επ σε μια άσκηση , να φύγεις να κανεις αλλες 3 σε μια αλλη και αλλες 3 σε μια τελευταία, δεν ξερω πόσο μπορεί να είναι λειτουργικο
    Επίσης Το διάλλειμα 5 λεπτα, είναι πολύ, ακομα και για ένα triset, dropset κτλ
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-07-17 00:11 #3
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    το εχω βαλει μονο δυο φορες απο ενα μηνα σε στηθος, πλατη. (σε ποδια κολωσα να το βαλω). με τρια λεπτα διαλλειμα το εκανα.
    γυρω στα 6 σετ στηθος και 9 σετ πλατη εκανα (της προπονησης τα σετ), σε πιεσεις και κωπηλατικες.
    σε υπερτροφια ειδα βελτιωση, σε δυναμη οχι κατι ιδιαιτερο.
    το εγραψα για ποικιλια και αν το δοκιμασει κανεις να μου πει εντυπωσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-07-17 00:52 #4
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    για το θεμα της πρακτικοτητας κοιταγα να ειχα μαζι τουλαχιστον τις 2 απο 3 ασκησεις.
    πχ πιεσεις με μπαρα σε ισιο + πιεσεις με αλτηρες σε ισιο + πιεσεις στο crossover 'η μηχανη chest press.
    πχ μεσαια κωπηλατικη 'η σταυρος + κωπηλατικη με μπαρα + χαμηλη κωπηλατικη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-07-17 02:01 #5
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    βασικα για να ειμαι ακριβης, την περιοδο που το εκανα εχασα 11,5 κιλα σε ενα εξαμηνο και σχεδον δεν εχασα καθολου δυναμη. δεν το εχω δοκιμασει με υπερθερμιδικη διατροφη.
    υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να δινει ωφελη και σε δυναμη.
    Απάντηση με παράθεση