Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12
  1. 07-07-17 13:49 #1
    Question Καλοκαιρινο καλησπέρα- Νέο μέλος
    Καλησπέρα παιδιά,
    Νίκος εδώ και μόλις γράφτηκα στο site για να βελτιώσω τις γνώσεις μου πάνω στο fitness και να εφαρμόσω ότι χρειάζομαι.Εχω διαβάσει λίγα πράγματα αλλά είναι νωρίς οπότε δικαιολογούμαι λίγο

    Επι τη ευκαιρία θα ήθελα να κάνω την πρώτη μου ερώτηση για να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με αυτά που τρώω.
    Είμαι 25 ετών, 182 ύψος και 95 κιλά. Δεν θα γραψω μετρήσεις μεζούρας γιατί θα γίνει μεγάλο το ποστ. Ξέρω το BMR,BMI μου και τα λοιπά.
    Πιο συγκεκριμένα BMR at rest: 2112 και BMR in motion: 3274.33 (4-5 μέρες την εβδομάδα ασκήσεις bodyweight ή hiit)

    Με μείωση 500 θερμίδων οι θερμίδες που πρέπει να καταλανώνω είναι 2774(Π:299,Υ:278,Λ:52)

    Το θέμα μου είναι το εξής.Έχω βελτιώσει ποσότητες και ποιότητα φαγητού αλλά ανησυχω μήπως τρώω πολύ λιγότερο απ όσο πρέπει και μήπως χρειάζεται να μάθω και τα μακροθρεπτικά της κάθε τροφής γιατί προς το παρόν όταν τρώω υπολογίζω θερμίδες.Και κατα προσέγγιση πρωτείνες κλπ.

    Για παράδειγμα σήμερα: Πρωινό: 2 κ.σ γιαούρτι με μια κουταλιά μέλι, 2 φρυγανιές με ελάχιστη φέτα
    Μεσημεριανό: Ιμάμ μελιτζάνες 220 γραμ με 1 κσ γιαούρτι, 1 1/2 φέτα μαύρο ψωμί και ελάχιστη σαλάτα ντομάτα
    Μέχρι το βράδυ υπολογίζω να καταναλώσω άλλες 600 το πολύ 800 θερμίδες.

    Μηπως είναι λίγες οι θερμίδες; Τί μπορώ να κάνω για να το βελτιώσω;

    Συγγνώμη για την έκταση του μηνύματος Ευχαριστώ που με διαβάσατε
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-07-17 15:20 #2
    Προεπιλογή
    Καλως ηρθες.
    Η διατροφη σου δεν ειναι καλη.
    Διαβασε μεσα εδω στο φορουμ για διατροφη τι μπορεις να τρως σε καθε γευμα.
    Κανεις δεν θα κατσει να σε βγαλει διατροφη εδω μεσα.
    Διαβασε κ αναρτησε ενα πλανο διατροφης εδω κ υστερα θα κανουμε αλλαγες που χρειαζεσαι.
    Πχ. Για μενα το λιγη φετα βγαλε το,φαε ανθοτυρο.μαυρο ψωμι επισης.το βραδυ μας λες 600-800 αλλα απο τι δεν μας λες!
    Επισης 299 πρωτεινη υπερβολικες,οπως κ οι υδατανθρακες κ τα λιπαρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratosask : 07-07-17 στις 15:24
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-07-17 16:13 #3
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Αγορίνα φιτνες με φέτα και ιμαμ δεν υπάρχει

    Άλλο το φιτνες άλλο προσέχω και τρώω λίγο

    Πρέπει μάλλον να αναθεωρήσεις τις γνώσεις σου στο φιτνες ανάλογα βέβαια και τι στόχους έχεις

    Επίσης ρωτάς αν είναι λίγες οι θερμίδες
    Από τη στιγμή που τις μετράς και τις βγάζεις -500 γιατί να είναι λίγες?

    Διάβασε τα σχετικά άρθρα και το ξανασυζητάμε
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mono AEK : 07-07-17 στις 16:15
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-07-17 17:41 #4
    Προεπιλογή
    Νταξει παιδιά σας είπα ότι τώρα ξεκινώ αλλιώς δεν θα ρωτούσα τπτ.Ισως το fitness το θεσα εγώ λάθος.Στόχος μου ειναι να χασω το περιττο λίπος για αρχη, να τρώω πιο υγιεινά και μετά όλα τα άλλα.Όσον αφορά το φαί ειναι αδύνατο να μαγειρεύει η οικογένεια ξεχωριστά φαγητά για μένα γι αυτό και το ιμαμ.Όποτε τρώω αλλά τρώω συγκεκριμένη ποσότητα.Τέλος για τις θερμίδες που είπα οτι μου βγαίνουν λιγες εννοώ ότι ο αριθμός που προκύπτει ακόμα και αν αφαιρέσω 500 μου φαίνεται πολύ
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-07-17 22:55 #5
    Προεπιλογή
    Δεν προσπαθουμε να σου την πουμε.
    Αν θελεις να χασεις κιλα τοτε κατεβασε 400 θερμιδες για αρχη.
    Κοψε ψωμια,ολα απο αλευρι,τηγανιτα,λιπαρα κρεατα,ποτα κ γλυκα.
    Βαλε στην διατροφη σου ψαρι,τονο,σαλατες,φρουτα,κοτοπουλο,ρυζι,μοσχαρι,γιαουρτι 2%,γαλοπουλα,βρωμη για πρωινο,αμυγδαλα.
    Οταν ξεκινησα δεν ηξερα ουτε τα βασικα.Μεσα εδω εμαθα πολλα,διαβασα ομως παρα πολυ κ εμαθα πολλα.
    Υπομονη κ πειθαρχεια στην διατροφη σου!
    Οτι αλλο θελεις,εδω ειμαστε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-07-17 23:11 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    φιλε ριξε μια ματια εδω

    Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...


    Θερμίδες...Είναι απαραίτητο να τις υπολογίζουμε;


    επισης, λες οτι εχεις ξεκινησει αυτο που κανεις με την διατροφη σου..αλλα δεν γραφεις ποσο καιρο το κανεις, αν εχεις δει αποτελεσματα κοκ..
    κ το βασικοτερο δεν γραφεις καθολου τι κανεις, αν κανεις δλδ, απο προπονησεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-07-17 11:43 #7
    Προεπιλογή
    Καλημέρα παιδιά.Έχω εντάξει ήδη τέτοιες τροφές στη διατροφή μου,έχω κόψει φαστ φουντ, αλκόολ, ζάχαρη κλπ, έχω μειώσει τις ποσότητες απλά μου φαίνονται πολλές οι θερμίδες που μου συστήνει το bmr μετά την αφαίρεση 500 θερμίδων.Anyway το θέμα της διατροφής θα το λύσω απλά θέλω να διαβάσω αυτά που μου πατε για πιο "τεχνικα" θέματα τύπου πρωτείνες κλπ.

    Οσον αφορά τη γυμναστική κάνω σπίτι ασκήσεις bodyweight και hiit εναλλάξ.
    Όσον αφορά τη διατροφή έχω ξεκινήσει εδώ και μια εβδομάδα άρα είναι πολύ νωρίς ακόμα για αποτελέσματα.

    Θα διαβάσω τα λινκς που μ είπατε και που βρήκα ψάχνοντας και θα επανέλθω να σας πω βελτίωση κλπ
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-07-17 11:51 #8
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-07-17 23:27 #9
    Το avatar του χρήστη Madd_Chadd

    Εγγραφή
    26-09-2010
    Περ.
    serres
    Μηνύματα
    3.844
    Προεπιλογή
    If you eat like a girl you look like a girl!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-07-17 08:20 #10

    Εγγραφή
    24-11-2009
    Περ.
    attiki
    Μηνύματα
    1.748
    Προεπιλογή
    welcome
    to soma einai ypalilos toy myaloy
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-07-17 19:35 #11
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα σε όλους.Έχω ήδη χάσει κιλά και πόντους ενημερωτικά Καλά μπάνια παιδιά
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-07-17 22:52 #12
    Προεπιλογή
    Μπραβο nick.
    Δωσε χρονο στο σωμα σου με σωστη διατροφη θα δεις απιθανα αποτελεσματα.
    Απάντηση με παράθεση