Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 53
  1. 10-07-17 00:05 #1
    Προεπιλογή Διατροφη για γραμμωση γνωμες!
    Καλησπερα, θα ηθελα να μου πειτε τις γνωμες σας για την παρακατω διατροφη που ακολουθω μια εβδομαδα τωρα. Ειμαι 88 κιλα με 14-15% εκει γυρω πιστευω(ισως κανω λαθος) λιπος αλλα ομοιομορφα στα ποδια(ισως λιγο παραπανω στα ποδια) με υψος 1,78-1,80.
    Η διατροφη που ακολουθω ειναι η εξης:

    Πρωινό:
    40γρ βρωμη με 250 γρ γιαουρτι 2% και ω3 συμπληρωμα

    Δεκατιανο:
    Δυο φετες μαυρο ψωμι του τοστ με 4 φετες γαλοπουλα και 2 φετες τυρι χαμηλα λιπαρα( πιστευω θελει αλλαγη) και 1 αγγουρακι σκετο καθαρισμενο

    Μεσημεριανο:
    Καθε μερα διαφορετικο ειδος κρεατος με υδατανθρακα(αναλογα το μεσημεριανο στο σπιτι) + 1 ντοματα σχεδον με 1 αγγουρακι και 2 κουταλιες ελαιολαδο.

    Απογευμα κατα τις 17:00: Παλι 250 γρ γιαουρτι με 1 κουταλια μελι και καποια αμυγδαλα, γυρω στα 10

    Πριν την προπονηση κατα τις 20:30: Υγρα ασπραδια 250 ml + 1-2 ολοκληρα αυγα στο αντικολλητικο

    Προπονηση κατα τις 22:00-23:00

    Αμεσως μετα την προπονηση 1,5 scoop πρωτεινης + 1 scoopaki κρεατινης

    Μετα απο 1 ωρα 2 μπιφτεκια μοσχαρισια/1 στηθος κοτοπουλο με ρυζι(1/4 κουπας αβραστο, δεν ξερω ποσο ακριβως ειναι σε γρ)

    Αυτη ειναι η διατροφη μου, στοχος μου ειναι να φανουν καθαρα και οι 6 κοιλιακοι, αυτη τη στιγμη φαινονται με πιεση οι 4.
    Η διατροφη ισως ειναι λιγο προχειρη και ελλειπης σε καποια σημεια, πρωτη φορα εβαλα στοχο να δω τον εαυτο μου με κοιλιακους και ελπιζω με τις απαραιτητες αλλαγες να το καταφερω.

    edit: το προγραμμα που ακολουθω ειναι το push-pull-legs του geodask με την διαφορα κανω 2 φορες την εβδομαδα push και pull.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη winchester : 10-07-17 στις 00:09
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-07-17 18:07 #2
    Προεπιλογή
    Θα σου πρότεινα να βγάλεις τελείως εκτός τα ψωμιά. Καλύτερα να τρως όσο το δυνατόν λιγότερα επεξεργασμένα. Εγώ θα έβαζα στο πρωινό ένα σκουπ whey αντί για το γιαούρτι. Και το γιαούρτι θα το έβαζα στο δεκατιανό, αντί για το το τοστ. Επίσης, καλό είναι να βάλεις και ξηρούς καρπούς στο γιαούρτι, γιατί ταιριάζει γευστικά και είναι καλή πηγή λιπαρών. Η υπόλοιπη διατροφή σου φαίνεται αρκετά καλή. Όταν κολλήσεις σε κιλά, μείωσε τις θερμίδες από υδατ.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-07-17 22:08 #3
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου, σκοπευω να ακολουθησω οτι μου ειπες, οσο αναφορα τα ω3 softgel πρεπει να τρωω πληρες γευμα για να τα παιρνω ή μπορω και με την whey το πρωι?

    edit: Συμφωνα με ενα προγραμμα που βρηκα εδω περα οι θερμιδες συντηρησης μου ειναι 3000 με μεση δραστηριοτητα( 5 φορες γυμναστηριο, δεν ξερω αν εβαλα σωστη δραστηριοτητα). Αρα 2500-2600 θα ηταν ιδανικες θερμιδες για απωλεια λιπους, με οσο το δυνατον λιγοτερη απωλεια μυων?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη winchester : 11-07-17 στις 22:21
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-07-17 12:54 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο winchester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου, σκοπευω να ακολουθησω οτι μου ειπες, οσο αναφορα τα ω3 softgel πρεπει να τρωω πληρες γευμα για να τα παιρνω ή μπορω και με την whey το πρωι?

    edit: Συμφωνα με ενα προγραμμα που βρηκα εδω περα οι θερμιδες συντηρησης μου ειναι 3000 με μεση δραστηριοτητα( 5 φορες γυμναστηριο, δεν ξερω αν εβαλα σωστη δραστηριοτητα). Αρα 2500-2600 θα ηταν ιδανικες θερμιδες για απωλεια λιπους, με οσο το δυνατον λιγοτερη απωλεια μυων?
    Αν και είμαι κατά των μεθοδών υπολογισμών θερμίδων, θα σου έλεγα ότι αυτό είναι μια καλή αρχή. Μην φοβάσαι για την απώλεια μυικής μάζας. Άμα κρατάς την πρωτεϊνη σε υψηλά επίπεδα, δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Απλά ξεκίνα την διατροφή σου και όταν θα κολλήσεις σε κιλά, μείωσε από τον υδατάνθρακα. Το προτεινόμενο είναι να μειώνεις 300-400 θερμίδες την φορά.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-09-17 15:17 #5
    Προεπιλογή
    Λοιπον για να μην ανοιγω νεο θεμα αποφασισα να ανεβασω και την διατροφη που θελω να ακολουθησω τωρα που θα μπω σε ογκο. ΥΨΟΣ : 1,78 - 1,80. ΚΙΛΑ : 85. Στοχος: 90-92 κιλα μεχρι τελη φλεβαρη οσο το δυνατον ποιο καθαρα.

    Πρωι 10:00 - 100 γρ βρωμη με 100 μλ γαλα + 1 κουταλια της σουπας μελι + 1 μπανανα
    Μεσημερι: 14:00- κοτοπουλο/μοσχαρι/κυμα/ψαρι με 100γρ ρυζι + 2 κουταλιες της σουπας ελαιολαδο
    Προπονηση 16:30
    Μετα προπονητικο- Κρεατινη+Πρωτεινη 1,5 σκουπ.
    1 ωρα μετα - κοτοπουλο 100 γρ ψημενο στηθος + 100 γρ ρυζι + 2 κουταλιες της σουπας ελαιολαδο
    Απογευμα κατα τις 20:00 -170 ml ασπραδια + 1 ολοκληρο αυγο στο αντικολλητικο + 100 γρ ρυζι + 2 κουταλιες της σουπας ελαιολαδο
    Βραδυ στις 10 γιαουρτι 250 γρ με 1 σκουπ πρωτεινη + 2 κουταλιες ταχύνι.

    Απο λιπαρα και πρωτεινη νομιζω βγαινω οκ μεσα στη μερα, δεν ξερω απο υδατανθρακα.

    Η διατροφη μου θελει διορθωσεις σιγουρα, ακουω γνωμες. Απο υδατανθρακα αλλο να προσθεσω μεσα σε αυτα τα γευματα θα σκασω στο φαγητο
    Σκεφτομουν να βαλω και μεσα στη μερα 1 σκουπ απο το massive gainer (quamtrax) ή της energybody systems το gain pro για λιγο συμπληρωμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη winchester : 14-09-17 στις 15:26
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-09-17 13:54 #6
    Προεπιλογή
    Διορθώσεις:
    Στο πρωινό εβαλα +1 σκουπ πρωτεινη,
    Το εβγαλα απο το γιαουρτι το βραδυ οπου εβαλα 250-300 γρ γιαουρτι+ 2 κουταλιες ταχύνι

    Μακρος: 3250 θερμιδες 170 γρ πρωτεινη 340 γρ υδ 130 γρ λιπαρα.
    Μακρος μερα προπονησης: 3400 θερμιδες 190 γρ πρωτεινη 350 γρ υδ 135 γρ λιπαρα.
    Οι μετρησεις μακρος εγιναν με την εφαρμογη myfitnesspal, δεν ξερω εαν ειναι ακριβειας. Στην πρωτεινη μετραει και την φυτικη στο συνολο.
    Δεν ξερω εαν ειναι σωστη η διατροφη, θα ηθελα καποιες συμβουλες για διορθωσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-09-17 14:13 #7
    Προεπιλογή
    Αν έπαιρνες 2500 στην γράμμωση μην ανεβαίνεις 750 θερμίδες κατευθείαν.. ανέβα σιγα σιγα..Επισης λιπαρά θα μειωνα εγώ στα 80-85 γραμμάρια.. Το ταχίνι καλύτερα πρωί.. αν ανακατεψεις ταχίνι με μέλι 1 κ σούπας ταχίνι κ 1 κ γλυκού μέλι σε μια φέτα ψωμί..Ειναι πολύ ωραίο εγώ αυτό τρώω.. + την πρωτεινη σ με τ κουακερ..Η μπανάνα καλύτερα μεταπροπονητικο μαζί με την πρωτεινη καθώς τ πρωί έχεις μέλι κλπ...100 γρ ρύζι φαντάζομαι αβραστο εεε??αν είναι βρασμένο είναι λίγο...και τέλος προσπάθησε να πάρεις τις περισσότερες θερμίδες από πρωινό προπροπονητικο κ μετάπροπονητικο..το βράδυ το γιαούρτι με 10 -20 αμύγδαλα είναι μια χαρά και ελαφρύ.. το myfittnesspal χρησιμοποιώ και εγω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-09-17 14:25 #8
    Προεπιλογή
    Το ταχυνι το ειχα το πρωι μεσα στη βρωμη ολα μαζι αλλα καπου διαβασα οτι επειδη ο οργανισμος εχει αμεση αναγκη απο φαγητο το πρωι, το ταχυνι καθυστερει την απορροφηση των μακρος. Την μπανανα θα την μεταφερω μετα την προπονηση, καλυτερα ειναι οντως. Η προπονηση ειναι αναμεσα στο μεσημεριανο και στο απογευματινο, αρα εκει εχω 100 γρ αβραστο ρυζι + 100 γρ κοτοπουλο προ-προπονητικο και μεταπροπονητικο το ιδιο(στο μεταπροπονητικο εβγαλα τα λιπαρα για ταχυτερη απορροφηση), και εχω κατα τις 8-9 το απογευμα τελευταιο γευμα με υδατανθρακα, αυγα+ ρυζι. Εχω ακουσει οτι τα αυγα ειναι καλυτερα για το πρωι αλλα δεν εχω ιδεα τι να βαλω εκεινη την ωρα για πηγη πρωτεινης.
    Τωρα για να μειωσω τα λιπαρα ισως οντως να χρειαζεται αλλα αμα βαλω και αμυγδαλα το βραδυ αυξανονται κιαλο, ετσι δεν ειναι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-09-17 14:39 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    θα μειωνα τα λιπαρα και θα εβαζα στη θεση τους υ/α .
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-09-17 15:00 #10
    Προεπιλογή
    Λοιπον βγαζοντας τα λιπαρα απο μεταπροπονητικο και την μια κουταλια ταχινι μειωνω τα λιπαρα γυρω στα 105 γρ. Και ανεβαζοντας 45 γρ βρωμη το πρωι και 40 γρ ρυζι αβραστο( 20 προ-προπονητικα και 20 μεταπροπονητικα), ανεβαζω υδατανθρακα στα 395 γρ ημερησιως. Οι θερμιδες μενουν σχεδον ιδιες, μεινονται κατα 30. Καλυτερα ετσι?
    Σκεφτομουν αν βαλω δεξτρόζη μετα την προπονηση, να βγαλω τα 45 γρ βρωμη το πρωι που μολις προσθεσα? Και την μπανανα την ξαναπαω πρωι?
    Τελος αν βαλω bcaa της quamtrax πριν την προπονηση θα ηταν υπερβολη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-09-17 15:34 #11
    Προεπιλογή
    Τα έμπλεξες..ασε την μπανάνα μεταπροπονητικο.. την βρώμη το πολυ 100..Για το ταχίνι δίκιο έχεις αλλά ντάξει ποσο να καταβολισεος το βράδυ μην τρελαίνεσαι βάλτο πρωί Όχι μέσα στην βρώμη θα Ναι αηδία.. Για αρχή αν μειώσεις το ελαιόλαδο στην μια κουταλιά αμέσως πέφτεις σε λιπαρά.. και το ταχίνι σε μια κουταλιά.. αυγά βάλε πρωί αν θες και βγάλε πρωτεΐνη.. Ένα πλάνο δλδ : πρωινό αυγά κουακερ ταχίνι μέλι προπροπονητικο όπως είναι μεταπροπονητικο whey μπανάνα και σε μια ώρα φαγητό.. μετά μπορείς να βάλεις ένα τόνο με πατάτα η γιαούρτι με φρούτο και τόνο σαλάτα το βράδυ σαν τελευταίο γεύμα.. τα bcaa πάρτα μέσα στην προπονα αφού τρως Καλά πριν..Και Ναι ανέβασε υδ/κα πριν και μετά την προπόνηση αν θες δλδ 120-120 ρύζι.. αν βάλεις massive gainer βαλτην μετά την προπόνηση μαζί με την μπανάνα κ κράτα την whey για άλλη περίοδο...Ειναι ευκολο με το myfittnesspal να τα προσαρμωσης μην τρελαίνεσαι...και να αλλάξει κάτι δεν έγινε τίποτα πχ να αλλάξει η ώρα προπόνησης κ κάπως τα γεύματα...σημασια έχει στο τέλος της μέρας τι έχεις πάρει..
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-09-17 22:06 #12
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστω για το χρονο σας παιδια και τους 2. Λοιπον κραταω οτι μου ειπατε και κανω τις εξης αλλαγες:

    ΠΡΩΙΝΟ: 10:00-11:00
    Βρωμη 100 γρ με 100 μλ γαλα, 1 κουταλια μελι και κραταω εδω την μπανανα. 1 σκουπ πρωτεινη ή 170 μλ ασπραδια και 1 ολοκληρο

    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ (ΠΡΟ-ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ)
    100 γρ κοτοπουλο στηθος ή 2 μπιφτεκια ή ψαρι ή μοσχαρι με 120 γρ ρυζι ή πατατα ή μακαρονια + 2 κουταλιες ελαιολαδο

    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 16:30
    Αμεσως μετα 1,5 σκουπ πρωτεινη + 5 γρ κρεατινη + 40 γρ δεξτροζη

    ΜΕΤΑ-ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ
    100 γρ κοτοπουλο ή 2 μπιφτεκια με 120 γρ ρυζι

    ΒΡΑΔΙΝΟ 20:00-21:00
    170 μλ ασπραδια + 1 αυγο με 100 γρ ρυζι ή 100 γρ ρυζι με 1 τονο σε νερο + 1 κουταλια ελαιολαδο

    Πριν τον υπνο:
    250 γρ γιαουρτι με 1 κουταλια της σουπας ταχινι ή 250 γρ γιαουρτι με 15 αμυγδαλα

    Μακρος: 175-190 γρ πρωτεινη
    370-390 γρ υδατανθρακα
    100-110 γρ λιπαρα
    Θερμιδες: 3100-3400
    Τα μακρος κυμενονται σε αυτες τις τιμες αναλογα αν εχω προπονηση ή οχι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-03-18 18:20 #13
    Προεπιλογή
    Λοιπον, συνεχιζω εδω για να μην ανοιξω ξανα νεο τοπικ,
    Καιρος να ξεκινησω να κοβω λιγο φαγητο μηπως δουμε και κανα κοιλιακο στο σωμα μας.
    Από προπονηση εχω 3 φορες την εβδομαδα μποξ και 4 βαρη, ξεκουραση κυριακη. Ειμαι στα 84-85 κιλα αυτη τη στιγμη( εχω χασει καποια τον τελευταιο μηνα μιας και ξεκινησα μια μικρη μειωση φαγητου).
    Θερμιδες συντήρησης ειναι 3060 περιπου(δεν ξερω αν ειναι περισσοτερες, εβαλα μεσο επιπεδο δραστηριοτητας)

    Σκεφτομαι να συνεχισω με αυτη τη διατροφη η οποια σιγουρα θελει καποια βελτιωση,
    Οι προπονησεις ειναι:
    Δευτερα - 12:00 βαρη γυμναστηριο και απογευμα 19:00-20:30 μποξ
    Τριτη- 19:00-20:30 μποξ
    Τεταρτη- 19:00-20:30 μποξ
    Πεμπτη- 16:00 βαρη
    Παρασκευη- 16:00 βαρη
    Σαββατο 16:00 βαρη + αεροβιο σε μηχανημα 20-30 λεπτων

    Αρα η διατροφη μου ειναι:
    1ο γευμα- 2 ολοκληρα αυγα+ 250 μλ ασπραδια, 20 γρ αμυγδαλα+ 60 γρ βρωμη.
    2ο γευμα- Μεσημεριανο οχι συγκεκριμενο καθε μερα, απο το οποιο παιρνω 30-35 γρ πρωτεινη(ψαρι/κρεας), πχ 3 φορες την εβδομαδα εχω: 150 γρ τονο+ 50 γρ φακες βραστες+ 2 κουτ/σουπας ελαιολαδο.
    3ο γευμα (πριν-προπονηση)- 1 σκουπ whey + αμυγδαλα και λιγο πριν την προπ 5 γρ BCAA
    4ο γευμα(μεταπροπονητικο) -1 σκουπ whey+ 5 γρ BCAA.
    1 ωρα μετα: 100-130 γρ στηθος κοτοπουλο βραστο+ 1 κουτ ελαιολαδο + μπροκολο + 50 γρ ρυζι(μετρημενο αβραστο)
    5ο γευμα: 250-300 γρ γιαουρτι + 20 γρ αμυγδαλα.

    Μακρος: 180-200 γρ πρωτεινη, 100-110 γρ λιπαρα, 120 γρ υδατανθρακα περιπου. θερμιδες 2300 περιπου.
    Το προβλημα ειναι οτι πιστευω χρειαζομαι λιγες παραπανω θερμιδες τις οποιες δεν ξερω απο που να τις βαλω, υδατανθρακα ή λιπαρα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-03-18 18:39 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο winchester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον, συνεχιζω εδω για να μην ανοιξω ξανα νεο τοπικ,
    Καιρος να ξεκινησω να κοβω λιγο φαγητο μηπως δουμε και κανα κοιλιακο στο σωμα μας.
    Από προπονηση εχω 3 φορες την εβδομαδα μποξ και 4 βαρη, ξεκουραση κυριακη. Ειμαι στα 84-85 κιλα αυτη τη στιγμη( εχω χασει καποια τον τελευταιο μηνα μιας και ξεκινησα μια μικρη μειωση φαγητου).
    Θερμιδες συντήρησης ειναι 3060 περιπου(δεν ξερω αν ειναι περισσοτερες, εβαλα μεσο επιπεδο δραστηριοτητας)

    Σκεφτομαι να συνεχισω με αυτη τη διατροφη η οποια σιγουρα θελει καποια βελτιωση,
    Οι προπονησεις ειναι:
    Δευτερα - 12:00 βαρη γυμναστηριο και απογευμα 19:00-20:30 μποξ
    Τριτη- 19:00-20:30 μποξ
    Τεταρτη- 19:00-20:30 μποξ
    Πεμπτη- 16:00 βαρη
    Παρασκευη- 16:00 βαρη
    Σαββατο 16:00 βαρη + αεροβιο σε μηχανημα 20-30 λεπτων

    Αρα η διατροφη μου ειναι:
    1ο γευμα- 2 ολοκληρα αυγα+ 250 μλ ασπραδια, 20 γρ αμυγδαλα+ 60 γρ βρωμη.
    2ο γευμα- Μεσημεριανο οχι συγκεκριμενο καθε μερα, απο το οποιο παιρνω 30-35 γρ πρωτεινη(ψαρι/κρεας), πχ 3 φορες την εβδομαδα εχω: 150 γρ τονο+ 50 γρ φακες βραστες+ 2 κουτ/σουπας ελαιολαδο.
    3ο γευμα (πριν-προπονηση)- 1 σκουπ whey + αμυγδαλα και λιγο πριν την προπ 5 γρ BCAA
    4ο γευμα(μεταπροπονητικο) -1 σκουπ whey+ 5 γρ BCAA.
    1 ωρα μετα: 100-130 γρ στηθος κοτοπουλο βραστο+ 1 κουτ ελαιολαδο + μπροκολο + 50 γρ ρυζι(μετρημενο αβραστο)
    5ο γευμα: 250-300 γρ γιαουρτι + 20 γρ αμυγδαλα.

    Μακρος: 180-200 γρ πρωτεινη, 100-110 γρ λιπαρα, 120 γρ υδατανθρακα περιπου. θερμιδες 2300 περιπου.
    Το προβλημα ειναι οτι πιστευω χρειαζομαι λιγες παραπανω θερμιδες τις οποιες δεν ξερω απο που να τις βαλω, υδατανθρακα ή λιπαρα?
    Κατά την γνώμη μ υποσιτιζεσαι με τόση προπόνηση.. ανεβασε απο υδατανθρακα θερμιδεςκαλα σε τα υπόλοιπα έτσι η χαμήλωσε λίγο τα λιπαρά.. Πριν από την προπόνηση πχ δεν σ χρειάζονται αντικαταστήσεταμε κάνα φρούτο για υδατάνθρακα και ενέργεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-03-18 18:51 #15
    Προεπιλογή
    Να την αφησω οπως ειναι την μερα που δεν παω γυμναστηριο( οπου το μεταπροπονητικο μεταφερεται σαν βραδινο περιπου κατα τις 20:00) και οταν εχω βαρη/μποξ να ανεβασω ακομα 30 γρ υδατανθρακα?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία