Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 53
  1. 18-03-18 19:59 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο winchester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να την αφησω οπως ειναι την μερα που δεν παω γυμναστηριο( οπου το μεταπροπονητικο μεταφερεται σαν βραδινο περιπου κατα τις 20:00) και οταν εχω βαρη/μποξ να ανεβασω ακομα 30 γρ υδατανθρακα?
    Να ανεβάσεις τουλάχιστον 100 150 γραμμάρια υδατάνθρακα και κατέβασε λίγο τα λιπαρά.. Όλες τις μέρες τα ιδια φάε..Με ποια λογικα από 3060 θερμίδες συντήρησης έπεσες στις 2300?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-03-18 20:08 #17
    Προεπιλογή
    Προκειμενου να πεσω σε κιλα ποσες θερμιδες ειναι καλο να φτασω? 2500? παραπανω ποια θα ειναι η απωλεια λιπους?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-03-18 20:26 #18
    Προεπιλογή
    Εφόσον μιλάμε για γράμμωση και μείωση λίπους, θα πρέπει να μειώνεις θερμίδες αποκλειστικά από υδατάνθρακες. Η διατροφή σου είναι πολύ καλή. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μειώνεις σταδιακά τους υδατάνθρακες, αν θες να πέσεις σε ποσοστά λίπους. Κάθε φορά που θα κολλάς σε κιλά, μείωνε 250 θερμίδες από υδατ.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-03-18 21:16 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyros Bodybuilding Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον μιλάμε για γράμμωση και μείωση λίπους, θα πρέπει να μειώνεις θερμίδες αποκλειστικά από υδατάνθρακες. Η διατροφή σου είναι πολύ καλή. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μειώνεις σταδιακά τους υδατάνθρακες, αν θες να πέσεις σε ποσοστά λίπους. Κάθε φορά που θα κολλάς σε κιλά, μείωνε 250 θερμίδες από υδατ.
    Δηλαδή συμφωνείς με τα 120γρ υδατάνθρακα?και όταν κολλήσει που θα πέσει άμα ξεκινάει Έτσι?

    Προκειμενου να πεσω σε κιλα ποσες θερμιδες ειναι καλο να φτασω? 2500? παραπανω ποια θα ειναι η απωλεια λιπους?
    Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο νούμερο.. Εκεί π ήσουν πριν ξεκινήσεις γράμμωση μειώνεις ένα 15% θερμίδες από υδατάνθρακα..οποτε κολας κοιτάς να μειώνεις.. Έπειτα όταν μειωθεί αρκετά ο υδατάνθρακας μπορείς να ανεβάσεις λίγο πρωτεΐνη και καλά λιπαρά..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-03-18 00:02 #20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή συμφωνείς με τα 120γρ υδατάνθρακα?και όταν κολλήσει που θα πέσει άμα ξεκινάει Έτσι?
    Να ρίξει και άλλο τον υδατάνθρακα. Ακόμα και 25-50γρ να τον ρίξει, δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα, αντιθέτως μπορεί να είναι απαραίτητο άμα επιδιώκει χαμηλά ποσοστά λίπους.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-03-18 00:12 #21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyros Bodybuilding Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρίξει και άλλο τον υδατάνθρακα. Ακόμα και 25-50γρ να τον ρίξει, δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα, αντιθέτως μπορεί να είναι απαραίτητο άμα επιδιώκει χαμηλά ποσοστά λίπους.
    25-50γρ πέφτει ένας αθλητής που κατεβαίνει σε αγώνες.. Με την βοήθεια πολλών χημικών.. Ένας αθλούμενος που δεν ξέρει και πολλά από διατροφή όπως φαίνεται με τόση προπόνηση που γράφει το πιο πιθανόν είναι να καταβολισει και να μην περνει τα πόδια του γενικά..να δημιουργήσει ανισορροπία στις ορμόνες του κλπ..Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι κετο με τόσο χαμηλά τον υδ/κα αλλά και πάλι πρέπει να ξέρεις να την κάνεις και όχι απλά να κόψεις τον υδ/κα..Το πιο πιθανόν πάντως κατά την γνώμη μου με τόσο χαμηλά τν υδατάνθρακα είναι να μείνει φλατ και απλά να είναι αδύνατος..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-03-18 00:39 #22
    Προεπιλογή
    Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω πολλα απο διατροφη γι αυτο και τις ανεβαζω εδω ανα περιοδους, το θεμα ειναι οτι ηθελα να πεσω στα 80 κιλα ή μαλλον μεχρι να δω ενα καθαρο κοιλιακο, φαινονται αλλα θολα. Το θεμα ειναι δεν καταλαβαινω πως με τοσο υδατανθρακα ( αν τον παω στο 250) θα ειμαι σε θεση να χασω λιπος, ακομα και με τοση προπονηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-03-18 10:20 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    25-50γρ πέφτει ένας αθλητής που κατεβαίνει σε αγώνες.. Με την βοήθεια πολλών χημικών.. Ένας αθλούμενος που δεν ξέρει και πολλά από διατροφή όπως φαίνεται με τόση προπόνηση που γράφει το πιο πιθανόν είναι να καταβολισει και να μην περνει τα πόδια του γενικά..να δημιουργήσει ανισορροπία στις ορμόνες του κλπ..Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι κετο με τόσο χαμηλά τον υδ/κα αλλά και πάλι πρέπει να ξέρεις να την κάνεις και όχι απλά να κόψεις τον υδ/κα..Το πιο πιθανόν πάντως κατά την γνώμη μου με τόσο χαμηλά τν υδατάνθρακα είναι να μείνει φλατ και απλά να είναι αδύνατος..
    Άμα χάνει κιλά με τόση προπόνηση, δεν υπάρχει λόγος να μειώσει υδατ/κα. Μόνο όταν κολλήσει θα πρέπει να μειώσει θερμίδες. Εγώ πιστεύω ότι με τόση προπόνηση που έχει λόγω πολεμικών τεχνών και βάρη, δεν θα χρειαστεί να πέσει σε τόσο χαμηλά επίπεδα υδατάνθρακα. Επίσης, διαφωνώ ότι θα είναι φλατ από την στιγμή που παίρνει αρκετή πόσοτητα πρωτεϊνης και κάνει βάρη, ώστε να διατηρήσει την μυική μάζα του.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-03-18 10:30 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο winchester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω πολλα απο διατροφη γι αυτο και τις ανεβαζω εδω ανα περιοδους, το θεμα ειναι οτι ηθελα να πεσω στα 80 κιλα ή μαλλον μεχρι να δω ενα καθαρο κοιλιακο, φαινονται αλλα θολα. Το θεμα ειναι δεν καταλαβαινω πως με τοσο υδατανθρακα ( αν τον παω στο 250) θα ειμαι σε θεση να χασω λιπος, ακομα και με τοση προπονηση
    Πολύ απλά δεν θα είσαι σε θέση να εμφανιστούν οι κοιλιακοί σου με 250γρ υδατάνθρακα, εκτός και άμα είσαι κάποιος αθλητής που γυμνάζεται σε υψηλή ένταση κάθε μέρα με αποτέλεσμα να καις πολλές θερμίδες. Εγώ σου προτείνω να μην αυξήσεις τον υδατ/κα, να μείνεις στα ίδια επίπεδα, και όταν κολλήσεις σε κιλά, να μειώσεις κατά 250 θερμίδες υδατ/κα.
    Οι κοιλιακοί συνήθως αγνοφαίνονται όταν είσαι στο 13-15% λίπους, ενώ φαίνονται πιο έντονοι και γραμωμένοι όταν πέφτεις στο 12-10% λίπους. Άμα θες να φτάσεις σε τέτοια επίπεδα, μπορεί να χρεαστείς να μειώσεις τους υδατάνθρακες μέχρι και στα 50 γρ. Και φυσικά να ακολουθήσεις αυστηρά το πλάνο διατροφής για αρκετό διάστημα.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-03-18 11:23 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyros Bodybuilding Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα χάνει κιλά με τόση προπόνηση, δεν υπάρχει λόγος να μειώσει υδατ/κα. Μόνο όταν κολλήσει θα πρέπει να μειώσει θερμίδες. Εγώ πιστεύω ότι με τόση προπόνηση που έχει λόγω πολεμικών τεχνών και βάρη, δεν θα χρειαστεί να πέσει σε τόσο χαμηλά επίπεδα υδατάνθρακα. Επίσης, διαφωνώ ότι θα είναι φλατ από την στιγμή που παίρνει αρκετή πόσοτητα πρωτεϊνης και κάνει βάρη, ώστε να διατηρήσει την μυική μάζα του.
    Θα διαφωνήσω με το ότι αν πέρνεις επαρκεί πρωτεΐνη δεν χάνεις μυϊκή μάζα.. Η επαρκής πρωτεΐνη μειώνει τον καταβολισμοτης μυϊκής μάζας δεν σημαινεινοτι δεν θα χάσεις μύες.. Επίσης δεν ξέρουμε πόσο επερνε στον όγκο και τι μείωση έκανε στον υδ/κα τώρα που ξεκινησε δίαιτα..αν έχει κάνει μεγάλη μείωση θα χασεινκιλα αλλά και μύες.. ας μας πει τι έτρωγε πριν τι τώρα για να δούμε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-03-18 12:27 #26
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα διαφωνήσω με το ότι αν πέρνεις επαρκεί πρωτεΐνη δεν χάνεις μυϊκή μάζα.. Η επαρκής πρωτεΐνη μειώνει τον καταβολισμοτης μυϊκής μάζας δεν σημαινεινοτι δεν θα χάσεις μύες.. Επίσης δεν ξέρουμε πόσο επερνε στον όγκο και τι μείωση έκανε στον υδ/κα τώρα που ξεκινησε δίαιτα..αν έχει κάνει μεγάλη μείωση θα χασεινκιλα αλλά και μύες.. ας μας πει τι έτρωγε πριν τι τώρα για να δούμε..
    Θα ήθελα πολύ να μου δείξεις κάποια πηγή για αυτό που λες, γιατί δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο. Εγώ αυτό που ξέρω και έχω δοκιμάσει, είναι ότι άμα αντικαταστήσεις την τεράστια μείωση υδατανθράκων με αύξηση της πρωτεϊνης και λιπαρών μπορείς να διατηρήσεις την μυικότητα σου σε καλά επίπεδα, ενώ παράλληλα να χάνεις λίπος. Ο μόνος τρόπος για να γίνεις flat είναι άμα κάνεις το λάθος να μειώσεις δραστικά τους υδατάνθρακες χωρίς να αυξήσεις την πρωτεϊνη/λιπαρά.

    https://www.ruled.me/mythbusting-training-on-keto-diet/
    https://ketogenic.com/performance/wi...etogenic-diet/
    https://www.nutritionexpress.com/sho...?articleid=858
    https://www.t-nation.com/diet-fat-lo...low-carb-diets

    Replace Carb Calories With Protein and Fat

    Increase protein to reduce cortisol. Providing the body with additional amino acids for gluconeogenesis from dietary sources may reduce the need to derive them from our muscle tissue.

    Generally, when I use a low carb approach I try to replace most of the carbohydrate calories with both protein and fat. But keep in mind there are 9 calories per gram of fat, and only 4 calories per gram of protein, so I consume far more grams of protein than fat, but the calories are about equal.

    For example, if I reduce my carb intake from 250 grams a day to 50-75 grams a day, I'll replace about 400 of those calories of carbohydrate (100 grams) with 400 calories of protein (100 grams of protein) and the remaining calories will come from fat.
    Researchers at the University of Florida combined the results of over 80 studies on dieting in a process called meta-regression. When comparing a low-carb diet to a high carb or mixed diet containing the same amount of calories for a duration of at least 12 weeks, they found the low-carb diets resulted in greater losses in weight (14 pounds), fat mass (12.3 pounds) and body fat percentage (3.6 percent). Their findings confirmed the efficacy of low-carb, high-protein diets in losing fat and preserving muscle mass for diets lasting between 12 and 52 weeks.
    However, Dr. Layman (5) performed a study comparing a high protein, moderate fat, and low carbohydrate diet to a high carbohydrate, moderate fat, and moderate protein in conjunction with resistance training. Fat and total calorie intake were equal between experimental groups. Average weight loss was the same between groups but the composition of the weight loss differed. Low-carbohydrate dieters lost more fat mass and less muscle compared to the high carbohydrate group. This data suggests that increasing protein intake during a caloric deficit can help mitigate some of the muscle wasting that often accompanies dieting.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-03-18 12:52 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyros Bodybuilding Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα πολύ να μου δείξεις κάποια πηγή για αυτό που λες, γιατί δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο. Εγώ αυτό που ξέρω και έχω δοκιμάσει, είναι ότι άμα αντικαταστήσεις την τεράστια μείωση υδατανθράκων με αύξηση της πρωτεϊνης και λιπαρών μπορείς να διατηρήσεις την μυικότητα σου σε καλά επίπεδα, ενώ παράλληλα να χάνεις λίπος. Ο μόνος τρόπος για να γίνεις flat είναι άμα κάνεις το λάθος να μειώσεις δραστικά τους υδατάνθρακες χωρίς να αυξήσεις την πρωτεϊνη/λιπαρά.

    https://www.ruled.me/mythbusting-training-on-keto-diet/
    https://ketogenic.com/performance/wi...etogenic-diet/
    https://www.nutritionexpress.com/sho...?articleid=858
    https://www.t-nation.com/diet-fat-lo...low-carb-diets
    Όσο και να αυξήσεις την πρωτεΐνη το σώμα θα πάρει αυτην που θέλει την υπόλοιπη θα την αποβαλεις..Αυτο που αναφέρεις είναι κετο και πρέπει να ξέρεις να την κάνεις δεν είναι απλά κατεβάζω τον υδ/κα και ανεβάζω τα υπόλοιπα.. Πρέπει να καταφέρεις να μπεις σε κέτωση..και όταν ξαναβγείς και σταματήσεις παλι πρέπει να ξέρεις πως..Ειναι για προχωρημένους αθλητές που έχουν δοκιμάσει πολλά και ξέρουν να ακούν το σώμα τους.
    Εμένα η άποψη μου είναι ότι και με την κετο χάνεις μυϊκή μάζα αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη καθαρα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-03-18 13:02 #28
    Προεπιλογή
    H διατροφη που ακολουθησα στον ογκο ειναι απο πανω, οταν ξεκινησα μποξ τον πρωτο μηνα συνεχισα να κανω την ιδια διατροφη, με την οποια εμεινα στασιμος στα 89 κιλα το πολυ να πηγα 89,5. Τον δευτερο μηνα μειωσα τον υδατανθρακα απο την διατροφη ογκου κατα μια μεριδα(δηλαδη εβγαλα την μια μεριδα ρυζι που ειχα). Επεσα καποια κιλα αν θυμαμαι καλα γυρω στα 87 αλλα η προπονηση ηταν εντονοτερη καποιες περιοδους. Αυτο τον μηνα εριξα τον υδατανθρακα γυρω στα 150 γρ αλλα εκανα και καποια πειραματα πανω μου που ειχα διαβασει και εριχνα καποιες μερες που δεν εκανα τιποτα μεχρι και 50-70 γρ υδατανθρακα. Με αυτο επεσα στα 84 κιλα, αλλα αποφασισα να ανεβασω την διατροφη που σκεφτομαι να ακολουθησω με σιγουρια για να μου πειτε, γτ με τα 50 γρ υδατανθρακα επεφτα πολυ σε θερμιδες και μου φανηκε αποτομη αλλαγη.
    Θελω να καταληξω οτι τον υδατανθρακα δν τον μειωσα σε μια μερα αλλα σε διαστημα 2 μηνων.

    edit: συμπληρωματα δεν ειχα το τελευταιο τριμηνο εκτος απο αυτο τον μηνα οπου εβαλα την πρωτεινη, και πριν 1 εβδομαδα τα BCAA, και σκεφτομαι να βαλω και beta-alanine. Η ποσοτητα πρωτεινης σε γρ, δεν επαισε ποτε κατω απο 150 ομως και τωρα με το συμπληρωμα ειναι γυρω στα 180-200 ημερισιως, αν και δεν θα ηθελα να ανεβασω αλλο τα γρ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη winchester : 19-03-18 στις 13:04
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-03-18 13:09 #29
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο και να αυξήσεις την πρωτεΐνη το σώμα θα πάρει αυτην που θέλει την υπόλοιπη θα την αποβαλεις..Αυτο που αναφέρεις είναι κετο και πρέπει να ξέρεις να την κάνεις δεν είναι απλά κατεβάζω τον υδ/κα και ανεβάζω τα υπόλοιπα.. Πρέπει να καταφέρεις να μπεις σε κέτωση..και όταν ξαναβγείς και σταματήσεις παλι πρέπει να ξέρεις πως..Ειναι για προχωρημένους αθλητές που έχουν δοκιμάσει πολλά και ξέρουν να ακούν το σώμα τους.
    Εμένα η άποψη μου είναι ότι και με την κετο χάνεις μυϊκή μάζα αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη καθαρα..
    Ανεξάρτητα από την προσωπική σου άποψη, τα στοιχεία δείχνουν ότι άμα αυξήσεις πρωτεϊνη και λιπαρά σε μια low-carb διατροφή, θα διατηρήσεις μυική μάζα ενώ παράλληλα θα χάνεις λίπος.

    Η κέτο δεν απευθύνεται αποκλειστικά σε επαγγελματίες αθλητές, αλλά γενικά σε άτομα που θέλουν να χάσουν μεγάλα ποσοστά λίπους ή να πέσουν σε χαμηλά ποσοστά λίπους.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 19-03-18 13:20 #30
    Προεπιλογή
    Η κέτο δεν απευθύνεται αποκλειστικά σε επαγγελματίες αθλητές, αλλά γενικά σε άτομα που θέλουν να χάσουν μεγάλα ποσοστά λίπους ή να πέσουν σε χαμηλά ποσοστά λίπους.
    Δεν είπα αυτο είπα σε προχωρημένους εννοώντας ότι δεν είναι για αρχάριους που δεν ξέρουν τα βασικά σε διατροφή χωρίς να θέλω να προσβάλω το παιδί που γράφει έτσι....
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία