Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 14-07-17 13:12 #1
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή Αργά,γρήγορα και πότε;;
    Καλησπερα..Εχω μια απορια στο πως θα πρεπει να εκτελω τις επαναληψεις μου στο προγραμμα μου..Γνωριζω γενικοτερα πως για προγραμμα ογκου χρησιμοποιεις πολλα κιλα, λιγες επαναληψεις οι οποιες να ειναι αργες(κατι που απο οτι καταλαβαινω σε ωθουν και τα ιδια τα κιλα να πας αργα) ενω για δυναμη λιγα κιλα,πολλες επαναληψεις και γρηγορα..Λογικα υπαρχουν και αλλα μοτιβα για να επιδιωξεις τους ιδιους σκοπους..Αλλα εγω για προγραμμα ογκου με 4 σετ επι 8 επαναληψεις ποσο αργα να πηγαινω?σε ποια φαση της ασκησης?διοτι μου εχουν πει φιλοι και γνωστοι π.χ. στο παγκο να πηγαινω αργα στο κατεβασμα και γρηγορα στο ανεβασμα διοτι με ενδιαφερει κυριως το κατεβασμα..θελω να πω..ποια η διαφορα να κανω και το ανεβασμα αργα αφου το νιωθω ωραια? υπαρχουν διαφορες στη καθε περιπτωση?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-07-17 15:45 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jimas98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα..Εχω μια απορια στο πως θα πρεπει να εκτελω τις επαναληψεις μου στο προγραμμα μου..Γνωριζω γενικοτερα πως για προγραμμα ογκου χρησιμοποιεις πολλα κιλα, λιγες επαναληψεις οι οποιες να ειναι αργες(κατι που απο οτι καταλαβαινω σε ωθουν και τα ιδια τα κιλα να πας αργα) ενω για δυναμη λιγα κιλα,πολλες επαναληψεις και γρηγορα..Λογικα υπαρχουν και αλλα μοτιβα για να επιδιωξεις τους ιδιους σκοπους..Αλλα εγω για προγραμμα ογκου με 4 σετ επι 8 επαναληψεις ποσο αργα να πηγαινω?σε ποια φαση της ασκησης?διοτι μου εχουν πει φιλοι και γνωστοι π.χ. στο παγκο να πηγαινω αργα στο κατεβασμα και γρηγορα στο ανεβασμα διοτι με ενδιαφερει κυριως το κατεβασμα..θελω να πω..ποια η διαφορα να κανω και το ανεβασμα αργα αφου το νιωθω ωραια? υπαρχουν διαφορες στη καθε περιπτωση?
    Σου λένε να πας αργά γ ν κανείς αρνητικές επαναλήψεις έτσι λέγονται. Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ. Οτι σ αρέσει κάνε. Ενα καλό τέμπο είναι 2-0-2 δλδ δυο δεύτερα ανέβασμα 2 κατέβασμα. Μπορείς να παίξεις κσι 4-0-ένα δλδ ένα ανέβασμα 4 κατέβασμα. Αυτό σ λένε ν κανείς στον πάγκο. Προσωπικά εγώ κάνω οτι μ βγει εκείνη την μέρα κ οτι υπάρχει όρεξη. Επίσης αυτό με τ λίγα κιλά κ πολλές επσνσληψεις είναι μέγας μύθος. Κατεβάζεις κιλά επειδή δεν τρως κλ εχεις αδυνατίσει κ δεν εχεις την δύναμη κ την ενέργεια ν σηκώσεις οτι σηκώνες στον όγκο. Δεν κστεβσζεις κ κανείς 20 επαν έτσι χωρίς ν ζοριζεσσι γ ν λες οτι είσαι στην γρσμμωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-07-17 16:29 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jimas98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενω για δυναμη λιγα κιλα
    Εδω κατι εχεις μπερδεψει, πολυ γενικα μιλωντας ο ογκος θελει περισσοτερες επαναληψεις και αναγκαστικα λιγοτερα κιλα και η δυναμη λιγες επαναληψεις με πολλα κιλα ( παντα σε σχεση με την τωρινη δυναμη σου φυσικα, το "πολλα" ειναι αντικειμενικο ). Υπαρχουν και αλλα μονοπατια βεβαια και για τους δυο προορισμους. Προσωπικα μαρεσει να κανω προπονηση δυναμης οπου μετα την ενδυναμωση του νευρικου συστηματος ακολουθει και η υπερτροφια λογω μεγαλυτερης αντιστασης. Τωρα οσων αφορα την ταχυτητα ειναι πολυ απλο - προπονεισαι αναλογα με τον στοχο σου. Αν θες να εχεις εκρηκτικοτητα ανεβαζεις το βαρος γρηγορα στην θετικη, το ιδιο μπορεις και πρεπει να κανεις κατα την γνωμη μου και αν η προτεραιοτητα σου ειναι η αυξηση δυναμης. Αν παλι σε ενδιαφερει μονο η αισθητικη και ο ογκος θα θες να ανεβασεις το "time under tension" κανοντας πιο αργα και την θετικη και την αρνητικη. Παρολα αυτα πιστευω οτι ακομα και αν εχεις για προτεραιοτητα την δυναμη σου και παλι πρεπει να κανεις "αργα" την αρνητικη επειδη 1) αν την κανεις πολυ γρηγορα απλα θα αφηνεις το βαρος να πεσει χανοντας την μιση ασκηση 2) ειναι επικινδυνο να αφηνεις το βαρος να σε παρει κατω γιατι οι τραυματισμοι γινοντε παντα στο κατω μερος. Παντα ελεγχομενα και σταθερα. Αυτα με βαση τον παγκο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-07-17 19:54 #4
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου λένε να πας αργά γ ν κανείς αρνητικές επαναλήψεις έτσι λέγονται. Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ. Οτι σ αρέσει κάνε. Ενα καλό τέμπο είναι 2-0-2 δλδ δυο δεύτερα ανέβασμα 2 κατέβασμα. Μπορείς να παίξεις κσι 4-0-ένα δλδ ένα ανέβασμα 4 κατέβασμα. Αυτό σ λένε ν κανείς στον πάγκο. Προσωπικά εγώ κάνω οτι μ βγει εκείνη την μέρα κ οτι υπάρχει όρεξη. Επίσης αυτό με τ λίγα κιλά κ πολλές επσνσληψεις είναι μέγας μύθος. Κατεβάζεις κιλά επειδή δεν τρως κλ εχεις αδυνατίσει κ δεν εχεις την δύναμη κ την ενέργεια ν σηκώσεις οτι σηκώνες στον όγκο. Δεν κστεβσζεις κ κανείς 20 επαν έτσι χωρίς ν ζοριζεσσι γ ν λες οτι είσαι στην γρσμμωση.
    γι αυτο το λογο απορω κι εγω διοτι το νιωθω πολυ καλα τον μυ μου σε ολο το ευρος της κινησης κανοντας το περιπου στο τεμπο 2-0-2 οπως ανεφερες και μου εκατσε στραβο ετσι οπως μου το ειπαν μετα,λες κι εκανα κατι λαθος τοσο καιρο..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω κατι εχεις μπερδεψει, πολυ γενικα μιλωντας ο ογκος θελει περισσοτερες επαναληψεις και αναγκαστικα λιγοτερα κιλα και η δυναμη λιγες επαναληψεις με πολλα κιλα ( παντα σε σχεση με την τωρινη δυναμη σου φυσικα, το "πολλα" ειναι αντικειμενικο ). Υπαρχουν και αλλα μονοπατια βεβαια και για τους δυο προορισμους. Προσωπικα μαρεσει να κανω προπονηση δυναμης οπου μετα την ενδυναμωση του νευρικου συστηματος ακολουθει και η υπερτροφια λογω μεγαλυτερης αντιστασης. Τωρα οσων αφορα την ταχυτητα ειναι πολυ απλο - προπονεισαι αναλογα με τον στοχο σου. Αν θες να εχεις εκρηκτικοτητα ανεβαζεις το βαρος γρηγορα στην θετικη, το ιδιο μπορεις και πρεπει να κανεις κατα την γνωμη μου και αν η προτεραιοτητα σου ειναι η αυξηση δυναμης. Αν παλι σε ενδιαφερει μονο η αισθητικη και ο ογκος θα θες να ανεβασεις το "time under tension" κανοντας πιο αργα και την θετικη και την αρνητικη. Παρολα αυτα πιστευω οτι ακομα και αν εχεις για προτεραιοτητα την δυναμη σου και παλι πρεπει να κανεις "αργα" την αρνητικη επειδη 1) αν την κανεις πολυ γρηγορα απλα θα αφηνεις το βαρος να πεσει χανοντας την μιση ασκηση 2) ειναι επικινδυνο να αφηνεις το βαρος να σε παρει κατω γιατι οι τραυματισμοι γινοντε παντα στο κατω μερος. Παντα ελεγχομενα και σταθερα. Αυτα με βαση τον παγκο.
    ναι καπου κι εγω με αυτα που μου εχουν πει πιστευα οτι κατι μπερδευω, εχω ακουσει εννοιες οπως η υπερτροφια,οι αρνητικες που ανεφερε ο φιλος πιο πανω αλλα γενικοτερα ο καθε ενας που ρωταω εχει και την δικη του αποψη αλλος μου ειπε γρηγορα,αλλος αργα και αλλος συνδυασμο τους..απλα μια αλλη εκδοση που επισης εχω ακουσει ειναι πως με "νοιαζει" (οπως λενε ) το κατεβασμα περισσοτερο διοτι σε αυτη την φαση της ασκησης ανοιγει ο μυς με αποτελεσμα στην συνεχεια μετα απο καιρο και αναρρωση να μεγαλωνει και να ανοιγει γενικα, ενω δεν με νοιαζει μου ειπαν το ανεβασμα καθως ειναι απλα το αλλο μισο της ασκησης για να ξαναβρεθεις παλι στην φαση του κατεβασματος...ισχυει κατι τετοιο?γιατι εμενα μου ακουγεται περιεργο να πω την αληθεια..δεν παιζει να με "νοιαζει" στην τελικη μονο ενα κομματι της ασκησης..κι αυτο το εχω ακουσει και για αλλες ασκησεις για δικεφαλο,για μονοζυγο κλπ
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-07-17 23:27 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Τι εννοεις με την λεξη "νοιαζει", το ποσο το νιωθεις και σε πιανει? Ειναι αληθεια οτι η αρνητικη ειναι αρκετα σημαντικη γιατι συμφωνα με ερευνες σε εκεινη την φαση της κινησης καταστρεφεις τις περισσοτερες μυικες ινες ( κατι επιθυμητο μιας και η υπερτροφια ερχεται με την αναδομηση τους μετα ). Αλλα η θετικη ειναι πιο δυσκολη και εκει χτιζεις την δυναμη σου.

    Οσων αφορα για τις αποψεις και το τι λεει ο καθενας, το σωστο ειναι εσυ με κριτικη σκεψη να αξιολογησεις την επιχειρηματολογια του καθενος και ισως με προσωπικη ερευνα να την επιβεβαιωσεις. Προσωπικα πιστευω οτι σε καλυψα και δομησα σωστα την αποψη μου. Σε ενα φορουμ δεν πρεπει να παιρνεις τιποτα για δεδομενο, παιρνεις ιδεες και τις επιβεβαιωνεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-07-17 00:01 #6
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή
    κατάλαβα.. έχεις δίκιο φίλε. ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-07-17 22:23 #7
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Δεν θα ακολουθησεις το τεμπο που σου προτεινουν οι αλλοι, εκτος αν κανεις καποιο συγκεκριμενο προγραμμα.
    Θα ακολουθησεις το τεμπο που σε βολευει εσενα καλυτερα.
    Δυναμη χοντρικα με δυο τροπους αποκτας ,ειτε με το να σηκωσεις ενα πολυ βαρυ φορτιο σχετικα αργα , ειτε να σηκωσεις με πολυ μεγαλη ταχυτητα το μεγαλυτερο δυνατο βαρος που στο επιτρεπει να το κανεις.
    Δεν ειναι μικρο το βαρος , απλα ειναι μικροτερο. Ο δευτερος τροπος θελει ιδιαιτερη προσοχη να ξερεις ομως, παιζει ευκολα να παθεις τενοντιτιδες.
    Απάντηση με παράθεση