Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 27-07-17 11:56 #1
    Προεπιλογή squats πονος στο λαιμο
    Γεια σας παιδια εχθες πηγα γυμναστηριο μετα απο 3 χρονια κανω εντατικη γυμναστικη στο σπιτι και καλισθενικς και παιζω μπαλα δλδ εχω πολυ δυναμη στα ποδια,καθως εχθες εκανα squats ξεκινησα με 60 κιλα και εφτασα μεχρι 80 ενιωθα εναν πονο στο λαιμο ενας φιλος μου,μου ειπε οτι ειναι λογικο γτ πρωτη φορα κανεις με μπαρα στην αρχη ετσι ειναι αλλα εγω νομιζω οτι δεν επιανα σωστα τη μπαρα τι λετε ο φιλος μου, μου ειπε οτι εκανα πουλ καλα την ασκηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-07-17 14:18 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Θεωρώ ο πόνος δεν είναι φυσιολογικό....ή βάζεις λάθος την μπάρα...δηλαδή ΠΟΛΥ ψηλά ή όπως σηκώνεσαι κουνάς και το κεφάλι σου και επιβαρύνεις τον λαιμό...Η μπάρα πρέπει να κάθεται στα traps αν κάνεις high bar ή στα rear deltoids αν κάνεις low bar.

    Βεβαιώσου ότι την κάνεις σωστά...ένα βίντεο θα βοηθούσε να δούμε αν κάνεις κάτι λάθος....Επίσης σφίξε την πλάτη για να μην κουνιέται η μπάρα και βεβαιώσου ότι η μπάρα βρίσκεται καθ'όλη την διάρκεια στο μέσο του ποδιού....Πιθανόν να πέφτει λίγο βάρος στον λαιμό και να νιώθεις πόνο....

    Αν δεις και συνεχίζει μείωσε κιλά ή κάνε front squats...
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-07-17 17:19 #3
    Προεπιλογή
    απ οτι καταλαβα βαζω τη μπαρα πουλ ψηλα και δεν εσφιξα την πλατη
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-07-17 16:45 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    πολυ καλα σε εξήγησε , η μπάρα δεν πρέπει να ακουμπάει στο σβέρκο αλλα στους τραπεζοειδής και απο κεί και πέρα αν παρ όλο ποπυ στηρίζεται πάνω στους μυς χαμηλά και τα χέρια απλα κραταν ισοροπία , αν παρ όλα αυτα πάλι πονάει , τότε είναι θέμα αυτοελέγχου που χωρίς να το καταλαβαίνεις στο ζόρισμα πάνω ασκείς πίεση με τον αυχένα και επειδη δεν είσαι συνηθισμένος πονάει και πιθανόν ο πόνος να είναι μυικός , αν δεν είναι μυικός πιθανόν να έχεις κάποιο θέμα σε αυχενικό σπόνδυλο και όταν το πιέσεις βγάζει ενόχληση και πόνο

    σε κάθε περίπτωση εκτελείς εσυ σωστα και μέχρι να συνηθίσεις την σωστη κίνηση χωρίς προβλήματα καλο είναι να μην φορτώνεις πολλα κιλά
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-08-17 21:05 #5
    Προεπιλογή
    Χρησιμοποίησε αυτό το μαξιλαράκι που έχουν οι μπάρες στα γυμναστήρια, μέχρι να συνηθίσεις την άσκηση και να βρεις τη σωστή τεχνική. Θα σε βοηθήσει πιστεύω.
    Απάντηση με παράθεση