Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 31
  1. 30-07-17 10:57 #1
    Προεπιλογή Διατροφή & Προπόνηση
    Καλημέρα.

    Διαβάζω καθημερινά και σχεδόν τα πάντα μέσα στο forum.
    Θα ήθελα όμως τη δικιά σας άποψη για τη δικιά μου προσπάθεια.

    Είμαι 34 ετών, 172 ύψος και 65 βάρος.
    Από το Νοέμβριο του 2016, έχω ξεκινήσει personal με σκοπό, να πετύχω ένα καλογυμνασμένο σώμα.(ποτέ στο παρελθόν δεν είχα ξαναγυμναστεί)

    Μέχρι και τον Μάιο, έκανα τρεις μέρες την εβδομάδα μόνο personal.

    Από το Μάιο και μέχρι σήμερα, κάνω και τρεις μέρες επιπλέον γυμναστήριο, ακολουθώντας πρόγραμμα για μυϊκή αύξηση που βρήκα μέσα από το ), το οποίο το έχω προσαρμόσει έτσι ώστε να το βγάζω όλο, σε τρεις μέρες.

    Από το Νοέμβριο, ακολουθώ αυστηρή διατροφή, την οποία και θα παραθέσω παρακάτω, χωρίς καμιά απολύτως παρασπονδία.

    Όταν ξεκίνησα το Νοέμβριο, έκανα και τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις, αλλά και μετρήσεις σώματος.
    Τότε ήμουν 67 κιλά, με σωματικό λίπος 14%.
    Τώρα είμαι 65 κιλά, με σωματικό λίπος 6,5%(δεν μου φαίνεται σωστό, γιατί αν ήταν πραγματικό, θα είχα γραμμώσει στην κοιλιά)

    Τους τρεις τελευταίους μήνες, που ακολουθώ το πρόγραμμα εκγύμνασης που βρήκα στο site, βλέπω αλλαγή στο σώμα μου (στήθος, χέρια)
    Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο από όλα στο σώμα μου, είναι η κοιλιά.(δεν βλέπω καμία απολύτως αλλαγή)

    Επισυνάπτω και κάποιες φωτογραφίες για να μου πείτε κι εσείς την άποψή σας και τι πρέπει να κάνω ώστε να πετύχω καλύτερα αποτελέσματα.

    Επίσης, σήμερα, ήταν η τελευταία φορά που έκανα personal και θα ακολουθήσω το πρόγραμμα του site.

    Α, και κάτι άλλο.

    Έχω ένα πρόβλημα στη μέση (δισκοπάθεια και κήλες schmorl), για το οποίο κάνω κάποιες φυσικοθεραπείες αυτό το διάστημα και πιστεύω ότι θα είμαι καλύτερα.

    Θα ήθελα τη άποψη σας όσον αφορά την προπόνηση (λαμβάνοντας υπόψη και το πρόβλημα στη μέση) αλλά και τη διατροφή.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Όνομα: Optimized-20170708_181019.jpg Εμφανίσεις: 495 Μέγεθος: 52,7 KBΌνομα: Optimized-20170708_180923.jpg Εμφανίσεις: 496 Μέγεθος: 56,1 KBΌνομα: Optimized-20170708_180842.jpg Εμφανίσεις: 506 Μέγεθος: 58,4 KBΌνομα: Optimized-20170701_142850.jpg Εμφανίσεις: 503 Μέγεθος: 60,1 KBΌνομα: Optimized-20170701_142817.jpg Εμφανίσεις: 507 Μέγεθος: 56,7 KBΌνομα: Διατροφή.jpg Εμφανίσεις: 518 Μέγεθος: 337,9 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-07-17 11:05 #2
    Προεπιλογή
    Πρέπει να βάλειςαρκετή μάζα πάνω σου. Ξεκίνα να κάνεις όγκο από τον Σεπτέμβρη.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-07-17 11:22 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Θα μπορούσες να βοηθήσεις λίγο;
    Δηλαδή, να αλλάξω διατροφή και προπόνηση;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-07-17 11:58 #4
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Συμφωνώ με Σπύρο

    Άλλαξε διατροφή πρόσθεσε θερμίδες και υδατάνθρακες
    Ή γράμμωση δεν είναι μόνο θέμα λίπους αλλά και μυικοτητας
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-07-17 12:06 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    μια χαρα σε βλεπω αλλα συμφωνω με τα παιδια βαλε παραπανω μαζα πριν πας για την τελεια γραμμωση. Οσων αφορα την κοιλια γμσε τα και εγω το ιδιο θεμα εχω, προφανως ειναι η λιπαποθηκη που αδειαζει τελευταια στο σωμα μας - ειναι γενετικο. Το 6,5% θελω να μαθω πως προεκυψε σαν αριθμος ομως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-07-17 12:15 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια χαρα σε βλεπω αλλα συμφωνω με τα παιδια βαλε παραπανω μαζα πριν πας για την τελεια γραμμωση. Οσων αφορα την κοιλια γμσε τα και εγω το ιδιο θεμα εχω, προφανως ειναι η λιπαποθηκη που αδειαζει τελευταια στο σωμα μας - ειναι γενετικο. Το 6,5% θελω να μαθω πως προεκυψε σαν αριθμος ομως.
    Να αυξήσω μόνο τους υδατάνθρακες:
    Η κοιλιά με ενοχλεί περισσότερο από όλα, γιατί ενώ προσπαθώ δεν βλέπω καμία αλλαγή.
    Το 6,5% προέκυψε από μέτρηση με αναλυτή σώματος.
    Εννοείτε πως δεν είναι πραγματικό...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 30-07-17 13:31 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aristeidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Θα μπορούσες να βοηθήσεις λίγο;
    Δηλαδή, να αλλάξω διατροφή και προπόνηση;
    Άμα είσαι καλλυμένος από πρωτεϊνη, τότε πρέπει να αυξήσεις από υδατάνθρακα. Πρέπει να παίρνεις 1-1.5 γρ πρωτεϊνη με βάση τα κιλά σου. Δηλαδή εσύ πρέπει να παίρνεις τουλάχιστον 100γρ πρωτεϊνη με βάση τα 65 κιλα. Πολύ προτείνουν και 2γρ. ανα κιλό. Εξαρτάται από εσένα πως θα επιλέξεις τα μάκρο. Από εκεί και πέρα, πρέπει να αυξάνεις σταδιακά από υδατάνθρακες. Όταν θα κολλάς σε κιλά, θα προσθέτεις 200 θερμίδες από υδατάνθρακες.

    Διάβασε τον παρακάτω οδηγό για διατροφή όγκου:
    https://www.bodybuilding.gr/nutritio...diatrofi-ogkou
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 30-07-17 13:39 #8
    Προεπιλογή
    Δε μου λες ρε Σπυρο σοβαρα τωρα πιστεύεις οτι η μυικη μαζα σε αντρα 34 ετων, χωρις θεραπεια, με προπονητικη εμπειρία λιγότερο απο χρονο, θα ερθει τρώγοντας;



    Ο,τι να ναι


    Αριστειδη
    Εισαι σε πολυ καλα επιπεδα μπράβο σου, φαντασου να μην είχες και το πρόβλημα με τις κοιλες....

    Μην προσπαθησεις να βαλεις " μαζες" απότομα τρώγοντας, κα τέτοια . Ειχα 2 αυξομειωσεις βαρους μετα τα 30, κι οταν μπαινει λιπος και ταυτόχρονα δεν κανεις βαρια πολυωρη εργασία θελει πολυ προσπάθεια και γνωση για να φύγει.

    Ο υδατάνθρακας ειναι καλό για ορμονικη λειτουργία (ινσουλινη, θυρεοειδους αδενα, λεπτινης) να χειριζεται κυκλικα. Επίσης, θα διαπιστωσεις αυξηση της ενέργειας σου και θα εχεις καλύτερη διαθεση ακομα κι αν πεινας.
    Δες carb cycling , καποια μερα τρως αρκετό υδατάνθρακα, καποιες λιγο, καποιες λιγο περισσοτερο.
    Υποθετοντας οτι κρατας σταθερη πρωτεινη, ταυτογχρονα μπορεις να ανεβοκατεβαζεις λιπος, οποτε θα εχεις σταθερες θερμιδες ή να κρατας σταθερο το λιπος οποτε ειναι calorie cycling κυκλικη προσληψη θερμιδων μεσω κυκλου πρόσληψης υδατάνθρακα.
    Οταν ανεβαζεις θερμίδες το που θα αποθηκευτουν αυτες, αν ειναι μυικες ινες ή/κ λιποκυτταρα εχει να κανει με το ποσο ευαισθητοι ειναι οι αντιστοιχοι υποδοχεις στην αποθηκευτικη ορμονη ινσουλινη.


    Απ τη στιγμη που δεν εχεις εμπειρία μην πολυ αλλάζεις προγράμματα, περα απ τις ασκησεις που σε ενοχλουν. Βρες ενα πρόγραμμα που να ειναι απλο και να μην το βαριέσαι , ολα δουλευουν ειδικά σε καποιον που δεν κανει χρόνια.

    Προσπαθησε να διατηρησεις τα ποσοστά λιπους που εχεις και πολυ σιγα να αυξησεις τη μυικη σου μαζα

    Δεν ειμαστε μεγάλοι να πουμε οτι δε μπορουμε να βάλουμε μυικο ιστο, αλλα νομιζω οτι δεν ειμαστε μικροι να φορτωνουμε κιλα.

    Την καλύτερη διατροφή, την καλύτερη προπόνηση, τα πιο απίστευτα γεννετικα να εχεις αν αυξησεις αποτομα θερμιδες θα βαλεις περισσοτερο λιπος απ οτι μυικο ιστο.

    Αυτο εχω να προτείνω, κανε υπομονή, κανε θερμιδικες μικροαυξησεις μεσω υδατάνθρακα καθε 3η μερα. Αποκτησε μεγαλύτερη γνωση στο πως αντιδραει το σωμα σου σε ασκήσεις και διατροφή. Και με υπομονη και επιμονη κρατωντας χαμηλα ποσοστα λιπους μολις αυξηθει λιγο ο μυικος ιστος θα χάσεις αντίστοιχα λιπος και θα φαινεσαι ακομα καλυτερος

    Καλη συνέχεια και παλι μπράβο για την προσπάθεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 30-07-17 16:19 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μου λες ρε Σπυρο σοβαρα τωρα πιστεύεις οτι η μυικη μαζα σε αντρα 34 ετων, χωρις θεραπεια, με προπονητικη εμπειρία λιγότερο απο χρονο, θα ερθει τρώγοντας;



    Ο,τι να ναι


    Αριστειδη
    Εισαι σε πολυ καλα επιπεδα μπράβο σου, φαντασου να μην είχες και το πρόβλημα με τις κοιλες....

    Μην προσπαθησεις να βαλεις " μαζες" απότομα τρώγοντας, κα τέτοια . Ειχα 2 αυξομειωσεις βαρους μετα τα 30, κι οταν μπαινει λιπος και ταυτόχρονα δεν κανεις βαρια πολυωρη εργασία θελει πολυ προσπάθεια και γνωση για να φύγει.

    Ο υδατάνθρακας ειναι καλό για ορμονικη λειτουργία (ινσουλινη, θυρεοειδους αδενα, λεπτινης) να χειριζεται κυκλικα. Επίσης, θα διαπιστωσεις αυξηση της ενέργειας σου και θα εχεις καλύτερη διαθεση ακομα κι αν πεινας.
    Δες carb cycling , καποια μερα τρως αρκετό υδατάνθρακα, καποιες λιγο, καποιες λιγο περισσοτερο.
    Υποθετοντας οτι κρατας σταθερη πρωτεινη, ταυτογχρονα μπορεις να ανεβοκατεβαζεις λιπος, οποτε θα εχεις σταθερες θερμιδες ή να κρατας σταθερο το λιπος οποτε ειναι calorie cycling κυκλικη προσληψη θερμιδων μεσω κυκλου πρόσληψης υδατάνθρακα.
    Οταν ανεβαζεις θερμίδες το που θα αποθηκευτουν αυτες, αν ειναι μυικες ινες ή/κ λιποκυτταρα εχει να κανει με το ποσο ευαισθητοι ειναι οι αντιστοιχοι υποδοχεις στην αποθηκευτικη ορμονη ινσουλινη.


    Απ τη στιγμη που δεν εχεις εμπειρία μην πολυ αλλάζεις προγράμματα, περα απ τις ασκησεις που σε ενοχλουν. Βρες ενα πρόγραμμα που να ειναι απλο και να μην το βαριέσαι , ολα δουλευουν ειδικά σε καποιον που δεν κανει χρόνια.

    Προσπαθησε να διατηρησεις τα ποσοστά λιπους που εχεις και πολυ σιγα να αυξησεις τη μυικη σου μαζα

    Δεν ειμαστε μεγάλοι να πουμε οτι δε μπορουμε να βάλουμε μυικο ιστο, αλλα νομιζω οτι δεν ειμαστε μικροι να φορτωνουμε κιλα.

    Την καλύτερη διατροφή, την καλύτερη προπόνηση, τα πιο απίστευτα γεννετικα να εχεις αν αυξησεις αποτομα θερμιδες θα βαλεις περισσοτερο λιπος απ οτι μυικο ιστο.

    Αυτο εχω να προτείνω, κανε υπομονή, κανε θερμιδικες μικροαυξησεις μεσω υδατάνθρακα καθε 3η μερα. Αποκτησε μεγαλύτερη γνωση στο πως αντιδραει το σωμα σου σε ασκήσεις και διατροφή. Και με υπομονη και επιμονη κρατωντας χαμηλα ποσοστα λιπους μολις αυξηθει λιγο ο μυικος ιστος θα χάσεις αντίστοιχα λιπος και θα φαινεσαι ακομα καλυτερος

    Καλη συνέχεια και παλι μπράβο για την προσπάθεια
    Ευχαριστώ πολύ.
    Την πρωτεΐνη την κρατάω σταθερή αρκετό καιρό.
    Θα παίξω με τον υδατάνθρακα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 30-07-17 19:18 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μου λες ρε Σπυρο σοβαρα τωρα πιστεύεις οτι η μυικη μαζα σε αντρα 34 ετων, χωρις θεραπεια, με προπονητικη εμπειρία λιγότερο απο χρονο, θα ερθει τρώγοντας;



    Ο,τι να ναι
    Ναι, γιατί όχι; Δηλαδή μου λες ότι κάποιος δεν μπορεί να κάνει όγκο σε τέτοια ηλικία; Συγγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 30-07-17 20:28 #11
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ο ανθρωπος εχει λιπακι πανω του που καλο ειναι να φυγει.
    το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να μεινει ισοθερμιδικα, κ απλα να συνεχισει να κανει συστηματικες προπονησεις με βαρη για να ερθουν κ οι μυς.
    κ αν μπορει ας κανει κ αεροβια 2-3 φορες την εβδομαδα, καλο θα του κανει για να τονισει την μυικοτητα που θελει να αυξησει.

    το σωματικο λιπος ειναι ασχετο με το πως δειχνει ενα σωμα..6% παντως δεν εχει σιγουρα..κανα 13% σε βλεπω..οπως κ να χει τα ποσοστα αυτα δεν θα πρεπει να σε απασχολουν, γιατι το θεμα δεν ειναι ποσο λιπος κουβαλας, αλλα ποσο λιπος κουβαλας σε συναρτηση με την μυικοτητα που εχεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 30-07-17 23:52 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ανθρωπος εχει λιπακι πανω του που καλο ειναι να φυγει.
    το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να μεινει ισοθερμιδικα, κ απλα να συνεχισει να κανει συστηματικες προπονησεις με βαρη για να ερθουν κ οι μυς.
    κ αν μπορει ας κανει κ αεροβια 2-3 φορες την εβδομαδα, καλο θα του κανει για να τονισει την μυικοτητα που θελει να αυξησει.

    το σωματικο λιπος ειναι ασχετο με το πως δειχνει ενα σωμα..6% παντως δεν εχει σιγουρα..κανα 13% σε βλεπω..οπως κ να χει τα ποσοστα αυτα δεν θα πρεπει να σε απασχολουν, γιατι το θεμα δεν ειναι ποσο λιπος κουβαλας, αλλα ποσο λιπος κουβαλας σε συναρτηση με την μυικοτητα που εχεις.
    Ισοθερμιδικά είμαι τους τελευταίους τρεις μήνες και καμία διαφορά.
    Αερόβια (ελλειπτικό), κάνω κάθε μέρα (5/εβδ) 25 λεπτά πριν ξεκινήσω τα βάρη και βάρη κάνω περίπου μια ώρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 31-07-17 19:26 #13
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    καμια διαφορα γιατι το να βαλει καποιος μυς θελει πολυ καιρο, μηνες, χρονια...η δατροφη ειναι ενα κομματι, το αλλο ειναι η προπονηση..αν γραφεις τωρα πως κανεις βαρη μια ωρα, δεν ξερω αλλα δεν ακουγεται κ πολυ καλο, εκτος αν ξερεις πολυ καλα τι κανεις..στους μηνες αυτους που ακολουθεις το προγραμμα, ποσα κιλα σηκωνες οταν το ξεκινησες κ ποσα τωρα?

    τελος, αυτο που γραφεις στο αρχικο ποστ σου για την κοιλια που σε ενοχλει κ δεν φευγει, μαλλον τελικα το ισοθερμιδικα δεν ειναι για σενα..ισως να κοιτουσες σε υποθερμιδικα για να πεσει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 31-07-17 19:55 #14
    Προεπιλογή
    Το λιπος στην κοιλια φευγει τελευταια.Ειμαι 37 και 1.82 υψος..Απο τις 24:00 το βραδυ εως 20:00 το απογευμα δεν βαζω ουτε μια θερμιδα στο στομα μου δηλαδη για 20ωρες..Γυμναζωμαι με αδειο στομαχι και εχω περρισοτερη δυναμη απο ποτε.Σηκωνω βαρια με λιγες επαναληψεις 4,6,8,10 και μετα τρωω γυρω στις 1800 θερμιδες.Ετσι καιω,και εχω καψει ολο το λιπος,εκτος απο την κοιλια που ακωμα παλευω..Οταν θα φυγει το λιπος απο κει,τοτε θα φανουν και οι κοιλιακοι.Να προσθεσω οτι 3 μηνες το κανω αυτο και απο 84 κιλα ειμαι τωρα 76 συν τους λιγους μυς που εχω βαλει..Με λιγα λογια,πρεπει να χασεις το λιπος και οχι να τρωως περρισοτερο γιατι ετσι θα βαλεις κι αλλο λιπος..Η διατροφη μου λεγεται intermittent fasting (warrior diet) και αν την κανεις σωστα βλεπεις γρηγορα αποτελεσματα.

    Sent from my A0001 using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 31-07-17 20:31 #15
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Κωνσταντίνε πραγματικά πως αντέχεις όλη μέρα νηστικός?

    Σκύλος..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία