Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 25
  1. 31-07-17 15:26 #1
    Lightbulb Καλησπερα!!!!
    Καλως σας βρηκα..μετα απο καιρο που διαβαζω το φορουμ σας πηρα αποφαση να γινω μελος κ να ζητησω την βοηθεια σας.Λιγα πραγματα για μενα.Ειμαι 28 ετων υψος 1,76 57 κιλα κ ποσοστο λιπους 13%.Μεχρι τα 20 ημουν υπερβαρη (100 κιλα) εως οτου πηρα την αποφαση κ με μεγαλη προσπαθεια δυτυχως ομως χωρις γυμναστικη εχασα 50 κιλα.Απο τοτε εχω ταλαιπωρησει κατα καιρους τον οργανισμο μου με ακραιες διαιτες,σχεδον στο σταδιο ανορεξιας με βουλιμικα επεισοδια κ μια μονιμη εμμονη με τη ζυγαρια απο φοβο μηπως ξαναπαρω κιλα.Το σωμα μου σε γενικες γραμμες χαλαρωσε σε ποδια γλουτους χερια αλλα οχι σε υπερβολικο βαθμο.Ειναι ομως αντιαισθητικο επειδη ο σωματοτυπος μου ειναι αχλαδι κ λογω χαλαρωσης η κυτταριτιδα ειναι σε ασχημη ορατη κατασταση.Αποφασισα λοιπον να ξεκινησω γυμναστικη κ διατροφη για να αποκτησω επιτελους καποια στιγμη ενα υγιες κ ωραιο σφιχτο σωμα.Λογω υπεροβολικου φορτου εργασιας το καλοκαιρι δν εχω ελευθερο χρονο κ ετσι εδω κ 3 μηνες κανω στα curves 40' την ημερα 5-6 φορες την εβδομαδα κ η αλήθεια ειναι εχω δει βελτιωση.Απο οκτωβρη σκεφτομαι να παω στα βαρη.Θα ηθελα την βοηθεια σας οσον αφορα το τι πρεπει να κανω για να δω βελτιωση,σε θεμα διατροφης περισσοτερο προς το παρον.Συγνωμη για τις πολλες πληροφοριες περιμενω τις συμβουλες σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 31-07-17 15:38 #2
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Καλησπερα,καλως ηρθες στην παρεα μας

    Λογικο μετα που εχασες τοσα κιλα να ηπαρχει χαλαρωση,οπως επισης και στο δερμα το οποιο ''τεντωθηκε'' .Τα κιλα που εχεις τωρα αναλογικα με το υψος σου ειναι αρκετα πιο κατω και λογικα θα φενεσαι αρκετα αδυνατη ισως και ανορεκτικη,μην φοβασαι τα παραπανω κιλα,με καλη γυμναστικη και διατροφη θα αυξησεις την μυικοτητα και το σωμα σου θα φενεται ακομα καλυτερο και πιο υγιες και θηλυκο με καμπυλες
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 31-07-17 16:46 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Καλως ηρθες
    Ενα τεραστιο συγχαρητηρια απο μενα για το κατορθωμα σου. Μην το παρακανεις και πας στην αλλη ακρη ομως
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-07-17 19:50 #4
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα.Ισχυει πως αναλογικα ειναι λιγα τα κιλα απλα το λεγομενο skinny fat.Λογω χαλαρωσης φαινομαι αρκετα περισσοτερο οχι στο πανω μερος αλλα στα ποδια περισσοτερο.Κ εγω στοχο το υγιες εχω πλεον κ μετα απο πολυ κοπο κ προσπαθεια καταφερα να σταματησω την εμμονη με τη ζυγαρια.Απλα δεν θα ηθελα να μεινω σταθερη πανω κατω σε αυτα τα κιλα.Κ αν οχι ελπιζω πως αν σφιξω θα φαινομαι οντως πολυ καλυτερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-08-17 15:41 #5
    Προεπιλογή
    Γεια σας κ παλιι Θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με τις τροφες που πρεπει να καταναλωνω για να πετυχω σιγα σιγα συσφιξη μειωση κυταρριτιδας κ μακροπροθεσμα ας ελπισουμε να βαλουν θεμελια για γραμμωση. Περιμενω αποψεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-08-17 18:48 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Δεν υπάρχουν τροφές που προκαλούν "σύσφιξη"....Γενικά πρέπει να προσανατολιστείς σε μια 80%-90% "καθαρή" διατροφή και στο υπόλοιπο 10% μπορείς να κάνεις μια παρασπονδία....

    Δεν νομίζω ότι πρέπει να χάσεις και άλλα κιλά...είσαι σε καλό νούμερο, παρακάτω θα σαι υπερβολικά αδύνατη (αν δεν είσαι ήδη).

    Προσπάθησε να φας ισοθερμδικά, δλδ να λαμβάνεις όσες θερμίδες χρειάζεσαι για να διατηρηθείς....Με ψηλά πρωτεϊνή και ισοθερμιδικά μπορείς σε βάθος χρόνου να κάνεις ένα καλό recomposition που θα βελτιώσει αισθητικά το σώμα σου σε όλα τα επίπεδα.

    Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις τα βάρη (αν μπορείς) από τώρα...Μιας και είσαι αρχάρια στα βάρη θα σε βοηθήσεις να βάλεις μυς και να χάσεις λίπος ταυτόχρονα...είσαι στην καλύτερη κατηγορία αθλούμενων....

    Δεν χρειάζεται τρομερός χρόνος 45'-60' 3x/βδομάδα....λιγότερο από ότι κάνεις τώρα στην εβδομάδα δηλαδή.

    Κόψε ζάχαρη στους καφέδες (τζάμπα θερμίδες είναι), γλυκά (φάε λίγο μέλι ή μαύρη σοκολάτα ή φρούτα), τροφές με αρκετή πρωτεϊνη (κοτόπουλο, μοσχάρι, χοιρινό- γενικά κρέας, αυγά, γαλακτοκομικά, ψάρι) καλά λιπαρά (ωμό ελαιόλαδο, ξηρούς καρπούς, φυστικοβούτυρο, λάδι καρύδας που είναι καλο και για μαγείρεμα), λαχανικά (μπρόκολο, κουνουπίδι, σπανάκι, λάχανο) και υδατάνθρακα (κατά προτίμηση ολικής άλεσης)
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-08-17 20:39 #7
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω παρα πολυ.Σαν πλανο διατροφης εχω το παρακατω σε γεννικες γραμμες

    πρωινο
    τοταλ 2% 1 κεσεδακι 40 γραμ βρωμη

    μεταπροπονητικο
    1 μπανανα κ 1 scoop πρωτεινη με γαλα αμυγδαλου unsweetned

    μεσημεριανο
    2 σουβλακια κοτοπουλο η φιλετο η μπιφτεκι με ενα αγγουρι η πρασινη σαλατα

    απογευματινο
    1 γιαουρτι 2% με 40 γραμ cranberries goji berries σπορους chia κ 1 κτγ μελι

    βραδινο
    4 ασπραδια 1 κροκο ομελετα με μανιταρια κ 1 κτγ λαδι η φιλετο κοτοπουλο η μοσχαρι απαχο κ σαλατα

    Πως σας φαινεται? Ερωτηση αν πειναω ενδιαμεσα καποια στιγμη μπορω να φαω αγγουρι η μισο κεσεδακι κοτατζ light η ενα αυγο?

    Και ισοθερμιδικα εννοωντας το ΒΜΡ η ΗΘ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη milena89 : 04-08-17 στις 20:47
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-08-17 21:40 #8
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο milena89 Εμφάνιση μηνυμάτων

    μεσημεριανο
    2 σουβλακια κοτοπουλο η φιλετο η μπιφτεκι με ενα αγγουρι η πρασινη σαλατα

    απογευματινο
    1 γιαουρτι 2% με 40 γραμ cranberries goji berries σπορους chia κ 1 κτγ μελι

    βραδινο
    4 ασπραδια 1 κροκο ομελετα με μανιταρια κ 1 κτγ λαδι η φιλετο κοτοπουλο η μοσχαρι απαχο κ σαλατα

    Πως σας φαινεται? Ερωτηση αν πειναω ενδιαμεσα καποια στιγμη μπορω να φαω αγγουρι η μισο κεσεδακι κοτατζ light η ενα αυγο?

    Και ισοθερμιδικα εννοωντας το ΒΜΡ η ΗΘ?

    Kατσε,σουβλακια οπως τα λεμε στην Αθηνα η στην Θεσσαλονικη

    Στη ΦΑΓΕ δουλευεις?..πολυ γιαουρτι ρε παιδι μου
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-08-17 21:47 #9
    Προεπιλογή
    χαχαχαχα με το κιλο τα γιαουρτια...οπως τα λεμε στην Κερκυρα σκετο το κοτοπουλο οποτε καλαμακια να υποθεσω .. απο στηθος απαχα..καλα θα ταν οπως τα λετε εκει στην Αθηνα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-08-17 22:12 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Ισοθερμιδική όχι με βάση το BMR αλλά με βάση τον ρυθμό που λαμβάνει υπόψη και την καθημερινή δραστηριότητα....Βέβαια αυτά είναι εκτιμήσεις αλλά εύκολα βρίσκεις αν είναι σωστές....

    Υπάχρουν online calculators (και στο forum) υπολογίζεις τις θερμίδες, φτιάχνεις μια διατροφή και πριν την ξεκινήσεις ζυγίζεσαι (πρωί, χωρίς ρούχα παπούτσια, χωρίς να χεις πιει νερό και αφού πας τουαλέτα) μετά από 7-10 μέρες ξαναζυγίζεσαι με τις ίδιες συνθήκες.

    Αν έβαλες βάρος τρως πολλές θερμίδες άρα πρέπει να μειώσεις.
    Αν έμεινες σταθερή συνεχισέ την.
    Αν έχασες (εξαρτάται τον στόχο) πρέπει να αυξήσεις θερμίδες αν θες να μείνεις στα ίδια κιλά ή κράτας ως έχουν αν θες να συνεχίσεις να χάνεις.
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-08-17 01:25 #11
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο milena89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχαχαχα με το κιλο τα γιαουρτια...οπως τα λεμε στην Κερκυρα σκετο το κοτοπουλο οποτε καλαμακια να υποθεσω .. απο στηθος απαχα..καλα θα ταν οπως τα λετε εκει στην Αθηνα

    Kαλα θυμαμαι οτι μτο φαγητο σας ειναι λιγο ξενερωτο,μονο για τις παραλιες ειστε
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-08-17 02:45 #12
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο milena89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω παρα πολυ.Σαν πλανο διατροφης εχω το παρακατω σε γεννικες γραμμες

    πρωινο
    τοταλ 2% 1 κεσεδακι 40 γραμ βρωμη

    μεταπροπονητικο
    1 μπανανα κ 1 scoop πρωτεινη με γαλα αμυγδαλου unsweetned

    μεσημεριανο
    2 σουβλακια κοτοπουλο η φιλετο η μπιφτεκι με ενα αγγουρι η πρασινη σαλατα

    απογευματινο
    1 γιαουρτι 2% με 40 γραμ cranberries goji berries σπορους chia κ 1 κτγ μελι

    βραδινο
    4 ασπραδια 1 κροκο ομελετα με μανιταρια κ 1 κτγ λαδι η φιλετο κοτοπουλο η μοσχαρι απαχο κ σαλατα

    Πως σας φαινεται? Ερωτηση αν πειναω ενδιαμεσα καποια στιγμη μπορω να φαω αγγουρι η μισο κεσεδακι κοτατζ light η ενα αυγο?

    Και ισοθερμιδικα εννοωντας το ΒΜΡ η ΗΘ?
    Εμένα μαρεσει η διατροφή σου, το μόνο που θα έκανα θα έβαζα και 150 γρ ρύζι ή πατάτα η όσπρια μέσα στη μέρα (για αρχή) και αν πείνας κάνα φρούτο
    Με αυτό το πλανο έχασες τα κιλά η συντηρεισαι ομως?

    Και εννοείται να ξεκινήσεις βάρη όπως σου είπε και το παλικάρι γιατί αυτά είναι που θα φέρουν τη σύσφιξη
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-08-17 16:24 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RAMBO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλα θυμαμαι οτι μτο φαγητο σας ειναι λιγο ξενερωτο,μονο για τις παραλιες ειστε
    ναι αλλα φατε ματια ψαρια οπως λεει κ το γνωστο ρητο
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 05-08-17 16:27 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μαρεσει η διατροφή σου, το μόνο που θα έκανα θα έβαζα και 150 γρ ρύζι ή πατάτα η όσπρια μέσα στη μέρα (για αρχή) και αν πείνας κάνα φρούτο
    Με αυτό το πλανο έχασες τα κιλά η συντηρεισαι ομως?

    Και εννοείται να ξεκινήσεις βάρη όπως σου είπε και το παλικάρι γιατί αυτά είναι που θα φέρουν τη σύσφιξη
    καλησπεραα οχι με αυτο νομιζω πως εχω παρει κιολας γιατι η αληθεια ειναι πως παρα πολυ καιρο τρεφομουν υποθερμιδικα για χρονια βασικα..θερμιδες συντηρησης μου βγαινουν 2081 κ ΒΜΡ 1400..απο οταν εβαλα γευματα ημουν 54 εχω παει 57..η αληθεια ειναι πως τα κιλα μου ειναι 54 κ ειμαι ψιλοκαπως αλλα αυτο που λετε ολοι ισχυει..με συσφιξη το οπτικο αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο απο οτι οι αριθμοι στη ζυγαρια,αρα υπομονη.Επειδη για βαρη μονο απο οκτωβρη δυστυχως αν εκανα ασκησεις με το βαρος του σωματος συνδιαστικα με το γυμναστηριο που παω θα ειχε καποια διαφορα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-08-17 16:39 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισοθερμιδική όχι με βάση το BMR αλλά με βάση τον ρυθμό που λαμβάνει υπόψη και την καθημερινή δραστηριότητα....Βέβαια αυτά είναι εκτιμήσεις αλλά εύκολα βρίσκεις αν είναι σωστές....

    Υπάχρουν online calculators (και στο forum) υπολογίζεις τις θερμίδες, φτιάχνεις μια διατροφή και πριν την ξεκινήσεις ζυγίζεσαι (πρωί, χωρίς ρούχα παπούτσια, χωρίς να χεις πιει νερό και αφού πας τουαλέτα) μετά από 7-10 μέρες ξαναζυγίζεσαι με τις ίδιες συνθήκες.

    Αν έβαλες βάρος τρως πολλές θερμίδες άρα πρέπει να μειώσεις.
    Αν έμεινες σταθερή συνεχισέ την.
    Αν έχασες (εξαρτάται τον στόχο) πρέπει να αυξήσεις θερμίδες αν θες να μείνεις στα ίδια κιλά ή κράτας ως έχουν αν θες να συνεχίσεις να χάνεις.

    σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια κ για τις γρηγορες απαντησεις μου βγαινει στις 1920 θερμιδες η εξισωση.Δεν ειναι παρα πολλες για σταθερο βαρος?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία