Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 05-08-17 00:06 #1
    Question Ποδήλατο (indoor) - οδηγός/tips αγοράς;
    Αυτόν τον καιρό ψάχνομαι για ποδήλατο εσωτερικού χώρου (indoor), άλλα λίγο που κοίταξα μερικά καταστήματα μού έφυγε το καπέλο με τις τιμές
    Προσωπικά θέλω ένα ποδήλατο για λίγη αερόβια δλδ 30-60' λεπτά, δεν έχω στόχο να κατακτήσω το Tour de France

    Προσπάθησα λίγο να ενημερωθώ γιατί υπάρχει αυτό το τεράστιο εύρος τιμών (από 200 έως 3'000+), άλλα δεν βρήκα κάποιον καλό site ως τώρα στο ίντερνετ. Μπόρεσα να εντοπίσω κάποιες διαφορές βλέποντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά (πχ. ένα λέει αντίσταση αέρα, άλλο μαγνητική κτλ), άλλα ακόμη δεν μπορώ "με μια ματιά" να εξηγήσω γιατί το ένα κοστίζει 3'000 και το άλλο 300. Ενώ πχ. αν κάποιος με ρωτήσει αντίστοιχα για ένα θέμα που κατέχω (πχ. υπολογιστές), εκεί μπορώ να του υποδείξω 3-4 χαρακτηριστικά που διαφοροποιούν την τιμή.

    Στο δια ταύτα, είμαι όλος αυτιά, είτε γνωρίζετε κάποιο καλό οδηγό αγοράς ποδηλάτου indoor (ένα link αρκεί), είτε να μου πείτε τα χαρακτηριστικά που παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο σε ένα indoor bike (άρα και στην τιμή του).
    "Αιέν αριστεύειν... καί πρώτευε έν όλω τώ βίω..." Όμηρος
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-08-17 10:43 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.604
    Προεπιλογή
    Μεγάλο ρόλο παίζει σε πρώτη φάση στην τιμή η αντίσταση που εχουν, τα φθηνά εχουν μαγνητική αντίσταση, τα πιο ακριβα ηλεκτρική και τα πιο hi-tec που ανεβαίνουν πάνω από τα 1.000 ευρώ, έχουν συστήματα επαγωγής αέρα κτλ κτλ.
    Από εκεί και πέρα τα ηλεκτρονικά που έχουν πάνω, παίζουν ρόλο στην αύξηση της τιμής, καθώς στην ουσία αγοράζεις και έναν μικρο υπολογιστή μαζί με το μηχανικο μέρος .Δες εδω πχ ένα link ή εδώ.
    Επίσης ακόμα και τα πόσα κιλά αντέχει ενα μηχάνημα (ξεκινάνε από 100 και καποια φθανουν και 150) δείχνουν πόσο στοιβαρά ειναι σε κατασκευή κατ΄ουσίαν οπότε αυτό καθορίζεται από την τιμή
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-08-17 01:52 #3
    Προεπιλογή
    κατατοπιστικότατος, και να φανταστείς νόμιζα ότι αυτά με "μαγνητική αντίσταση" είναι καλύτερα (γιατί ακούγεται πιο cool )

    πάντως μπήκα σε σκέψεις για τα recumbent bikes (καθιστά με καρέκλα) σαν το Kettler που έβαλες, που πιάνει και το θέμα του προστάτη (αν και δεν πρόκειται να κάνω με τις ώρες). Επίσης τα recumbent σίγουρα είναι πιο άνετα, άλλα δεν έχει τύχει να δοκιμάσω. Νομίζω στα upright είναι πιο φυσική η αίσθηση ότι κάνεις ποδήλατο, αντί να κάθεσαι και να κουνάς τα πόδια. Νομίζω!

    Βέβαια τα βλέπω ότι κλίνουν προς το 1000, ενώ σκόπευα να διαθέσω γύρω στα 500...
    "Αιέν αριστεύειν... καί πρώτευε έν όλω τώ βίω..." Όμηρος
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-08-17 10:16 #4
    Question
    Λοιπόν, μετά από κάμποσο ψάξιμο, προσανατολίζομαι στο Diadora Spin Bike Racer 23. Έστειλα μάλιστα email στην εταιρεία αν στέλνουν από Ιταλία (γιατί αν δείτε το site τους έχουν τρελές προσφορές), και μου απάντησαν θετικά. Πάει ~100 ευρώ τα μεταφορικά, οπότε πάλι βγαίνει φθηνότερα από Ελλάδα.

    Άλλοι υποψήφιοι ήταν τα Speedbike CRS 2 της Finnlo και το Indoor Cycle Racer 1 της Kettler, άλλα και τα δύο είναι περίπου 2.5 φορές πιο ακριβά. Νομίζω για αρχή το Diadora φαίνεται καλή επιλογή και σε πολύ καλά λεφτά.

    Ερωτήσεις επί τούτου:
    - το ύψος μου είναι περίπου 1.70μ, θα κάθομαι καλά στο ποδήλατο και θα φτάνω άνετα τις λαβές; (δεδομένου ότι δεν μπορώ να το δοκιμάσω σε κατάστημα)
    - τάπητας χρειάζεται ή όχι;
    - προτείνετε ζώνη για παλμούς ή όχι;
    - έχει δοκιμάσει κανείς από κοντά αν όχι το ίδιο μοντέλο (racer 23), τουλάχιστον άλλα Diadora να πει εντυπώσεις κυριώς για την ποιότητα κατασκευής;
    "Αιέν αριστεύειν... καί πρώτευε έν όλω τώ βίω..." Όμηρος
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-08-17 11:35 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Athanasios2104 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, μετά από κάμποσο ψάξιμο, προσανατολίζομαι στο Diadora Spin Bike Racer 23. Έστειλα μάλιστα email στην εταιρεία αν στέλνουν από Ιταλία (γιατί αν δείτε το site τους έχουν τρελές προσφορές), και μου απάντησαν θετικά. Πάει ~100 ευρώ τα μεταφορικά, οπότε πάλι βγαίνει φθηνότερα από Ελλάδα.

    Άλλοι υποψήφιοι ήταν τα Speedbike CRS 2 της Finnlo και το Indoor Cycle Racer 1 της Kettler, άλλα και τα δύο είναι περίπου 2.5 φορές πιο ακριβά. Νομίζω για αρχή το Diadora φαίνεται καλή επιλογή και σε πολύ καλά λεφτά.

    Ερωτήσεις επί τούτου:
    - το ύψος μου είναι περίπου 1.70μ, θα κάθομαι καλά στο ποδήλατο και θα φτάνω άνετα τις λαβές; (δεδομένου ότι δεν μπορώ να το δοκιμάσω σε κατάστημα)
    - τάπητας χρειάζεται ή όχι;
    - προτείνετε ζώνη για παλμούς ή όχι;
    - έχει δοκιμάσει κανείς από κοντά αν όχι το ίδιο μοντέλο (racer 23), τουλάχιστον άλλα Diadora να πει εντυπώσεις κυριώς για την ποιότητα κατασκευής;
    Καλησπέρα. Το ύψος σου δεν είναι μεγάλο για να μην κάθεσαι καλά, ίσα ίσα δεν θα έχεις θέμα. Τάπητας καλό είναι να υπάρχει, πάρε 2-4 κομμάτια. Ζώνη προτείνεται για να μπορείς να ελέγχεις την απόδοση σου πιο σωστά. Δεν έχω δοκιμάσει τα ποδήλατα της Diadora, αλλά έχω ένα ελλειπτικό Diadora (e-lux Cross) που, μιας κ το έφερε η κουβέντα, το πουλάω στη μισή τιμή και πραγματικά έβγαλε τα λεφτά του. 2 χρόνια το έχω και δούλεψε μια χαρά χωρίς προβλήματα. Και για τα λεφτά του (739 έκανε) ήταν μια χαρά, γιατί έχει 14 κιλά δίσκο (εμπρός) και βάρος αντοχής 160 κιλά!

    Όνομα: lux_cross_1_1-500x500.jpg Εμφανίσεις: 166 Μέγεθος: 27,1 KB
    Visit my website here ➡ https://iqfitness.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-08-17 23:56 #6
    Προεπιλογή
    παρήγγειλα το Diadora Fit Bike Racer 23 και σύντομα θα γράψω εντυπώσεις

    μία ερώτηση: μία γνωστή μου είπε ότι το ποδήλατο δεν είναι ό,τι καλύτερο για τις γυναίκες, γιατί μπορεί να προκαλέσει φλεβίτιδα... fact or fiction?
    "Αιέν αριστεύειν... καί πρώτευε έν όλω τώ βίω..." Όμηρος
    Απάντηση με παράθεση