Θέμα: Μοσχάρι

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 36
  1. 05-10-13 19:54 #16
    Προεπιλογή
    Συγνωμη ρε παιδια αλλα θα τρελαθω διαβαζω οτι το μοσχαρισιο κρεας εχει τις περρισοτερες πρωτεινες αλλα δεν ειναι καλο να το τρομε λογο της υψηλης χοληστερολης που εχει.Θα μου πειτε οτι ειναι αναλογα με το κομματι που θα παρω αλλα πιο ειναι το πιο απαχο.Αλου ακουω οτι ειναι σπαλα αλου τα πλευρα.Αν μπορειτε απαντηστε
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-11-13 11:39 #17
    Το avatar του χρήστη Dragonbreath

    Εγγραφή
    20-11-2011
    Περ.
    I still wonder
    Μηνύματα
    115
    Προεπιλογή
    Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ειδικά στο μοσχαρίσιο-βοδινό κρεας, ότι, ποιο σημείο έχει λιγότερο λίπος, είναι σχετικό και ποικίλει, ανάλογα με το... θήραμα.
    εχω βρει π.χ στηθος μόσχου, τόσο άλιπο, όσο και τέρμα λιπαρό.... ακόμα και ενδομυικά στις ίνες , να υπάρχει αισθητή διαφορά.
    Our thoughts.. compressed, which makes us blessed...which makes for stormy weather.."]
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-11-13 16:04 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dragonbreath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ειδικά στο μοσχαρίσιο-βοδινό κρεας, ότι, ποιο σημείο έχει λιγότερο λίπος, είναι σχετικό και ποικίλει, ανάλογα με το... θήραμα.
    εχω βρει π.χ στηθος μόσχου, τόσο άλιπο, όσο και τέρμα λιπαρό.... ακόμα και ενδομυικά στις ίνες , να υπάρχει αισθητή διαφορά.
    ε ναι ρε σιγουρα!!αλλα στα εργοστασιακα ειναι πανω κατω τα ιδια τα σημεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-01-14 13:46 #19
    Προεπιλογή
    Παντως απο οτι εχω δει το νουα ειναι το πιο απαχο κομματι απο το μοσχαρι αλλα ειναι αρκετα σκληρο.Υπαρχει και το χτενι που βγαινει απο την σπαλα με λιγο παραπανω λιπος αλλα το πιο μαλακο κομματι.Εγω προτιμω το χτενι γιατι ειναι μαλακο και μπορω να βγαλω απο πανω του το ορατο λιπος
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-03-14 00:28 #20
    Προεπιλογή
    http://www.kathimerini.gr/757464/art...n-sth-f8iwtida

    Παιδιά δείτε τί βρήκα

    Επιτέλους θα πέσει λίγο η τιμή. Όποιος έχει περισσότερες πληροφορίες ας ενημερώσει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-03-14 00:40 #21
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    εδω δεν μιλάμε όμως ότι θα πέσει η τιμή , αλλα και τζάμπα να το δίνουν κανείς δεν θα το τρώει , τέτοια πτωση να λείπει το βύσσινο που λένε , κατα τα άλλα όταν ακούω να λένε εγω προσέχω και κανω διατροφή και τρωω λαχανικα και άπαχο κρέας , λεω πόσο βαθεια νυκτωμένοι είναι γιατι σημασία έχει απο που προέρχονται αυτες οι τροφές και πόσο κατάλληλες για την υγεία είναι
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-03-14 00:56 #22
    Προεπιλογή
    Τα συγκεκριμένα από Ολλανδία προέρχονταν και παίρνει η μπάλα και τα παράγωγά τους όπως γάλα, γιαούρτι και τυρί.

    Όσο για την τιμή, ποτέ δεν άξιζαν όσο μας τα πουλούσαν. Πάντα πρόβλημα είχαν και αυτά και εμείς που τα αγοράζουμε.

    Είχα κάποτε ένα συμμαθητή μου που πέθανε από αυτό. Έτσι είχαν πει τότε τουλάχιστον. Ο εγκέφαλός του είχε γίνει σαν σφουγγάρι και ήταν φυτό για κάποιες εβδομάδες. Τις προηγούμενες μέρες είχε πιει κατι ποτά στην πενταήμερη. Ούτε βρήκαν από τί το έπαθε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-05-14 19:33 #23
    Προεπιλογή
    Καλησπερα στην παρεα. Διαβαζοντας το θεμα δαν επισκεπτης δεν μπορεσα να αντισταθω και γραφτηκα για να πω και εγω την αποψη μου σαν σαλιγκαροτροφος. Κατα αρχας οπως θα φανταζεστε απο φιλετο σε φιλετο και απο κρεας σε κρεας υπαρχει μια αβυσσος στην εκτροφη καθε ζωντανου περαν του κερδοσκοπικου χαρακτηρα οσο αφορα την τιμη. Εχεται σκεφτει τη αναβολικα και τη αντιβιοτικα τρωνε τα μοσχαρια, τα κοτοπουλα και οι χοιροι; πολλοι κοιτανε μονο το ποσοστο πρωτεινων χανοντας ομως το ποιο ουσιαστικο θεμα στην ολη ιστορια, και δηλαδη ποσο υγειηνο ειναι το συγκεκριμενο κρεας που αγοραζουμε. Υπαρχει και βιολογικο φιλετο με 35 ευρω το κιλο. Τρελη τιμη και για λιγους. Οποτε το τη τιμη εχει η βαρβακιος και τη τιμη θα το παρω απο τον χωριανο μου που εχει δεκα αγελαδες συνολικα, ναι παιζει ρολο. Δυστηχως με το ευρω εχουμε χασει τον μπουσουλα και το μονο που κοιταμε ειναι η τιμη και ας τρωμε και κακακια βεβαια περιτο να αναφερω πως το καλυτερο κρεας ειναι του σαλιγκαριου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-05-14 20:52 #24
    Προεπιλογή
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ και ... καλά τα λες για το μοσχάρι πες μας όμως τα σαλιγκάρια τί τιμή έχουν το κιλό και γιατί έγινες σαλιγκαροτρόφος;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-05-14 00:53 #25
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Η τιμη τους ειναι στα 5-6 ευρω το κιλο περιπου.
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 14-06-14 14:42 #26
    Προεπιλογή Διατροφική αξία μπριζόλας
    Παιδιά γνωρίζει κανείς διατροφικά στοιχεία για μοσχαρίσια μπριζόλα κομμάτι σπάλα;

    Αυτό εδώ είναι ; http://nutritiondata.self.com/facts/...roducts/3820/2

    Mου φαίνονται πολύ λίγα τα 10 γρ λίπος στα 100γρ μπριζόλας...

    Έχει και το wikipedia άλλα διατροφικά στοιχεία (δεξία κάτω από την εικόνα στο απο κατω link)

    https://www.google.gr/search?q=beef+...GB:eek:fficial
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 14-06-14 21:43 #27
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Μπριζόλα από πιο σημείο του ζώου; Στη 2η σελίδα αυτού του τόπικ υπάρχουν αναλυτικά τα μέρη του μοσχαριού και η διατροφική τους αξία.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-06-14 04:32 #28
    Προεπιλογή
    ΣΠάλα, νομίζω αυτό είναι μετά το λαιμό...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-08-15 20:16 #29
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    καλησπερα φορουμοπαρεα!μια ερωτηση.εψαξα σε πολλες πηγες αλλα οι απαντησεις ηταν διαφορετικες!μπορει να μου πει καποιος ποση πρωτεινη εχουν 100 γρ ψημμενου μοσχαριου?γενικα τα διαθρεπτικα του στοιχεια?μιλαμε παντα για βραστο η' ψητο χωρις τιποτα απο πανω.ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 10-08-15 23:49 #30
    Προεπιλογή
    γενικά εξαρτάται από το κομμάτι και το ψήσιμο, δεν απόλυτα τα 100γρ. Αλλά αυτά ψιλά γράμματα. Υπολόγιζε γύρω στα 20-25γρ να'σαι μέσα.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία