Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 09-08-17 23:02 #1
    Προεπιλογή Διατροφη για γραμμωση
    Γεια σας!
    Είμαι 17 χρονων με υψος 1.78 και βαρος 73 κιλα. Ημουνα 83 αλλα με διατροφη και γυμναστηριο καταφερα να χασω 10 κιλα.
    Στο γυμναστηριο κανω 30 λεπτα διαδρομο, 15 ποδηλατο, 3 σετ απο 20 κοιλιακους και βαρη σε διαφορα μηχανηματα που μου εδειξαν οι γυμναστες. Συνήθως πηγαίνω 3 -4 φορές την εβδομάδα.
    Το θέμα μου ειναι πως ενω καταφερα να χασω αρκετα κιλα εχω αρκετο ακομα λιπος στην κοιλια. Η λιπομετρηση που εκανα οταν ημουν ακομα 83 κιλα εδειξε 15% λιπος τωρα φανταζομαι πως θα χει μειωθει αλλα δεν ειμαι σιγουρος αφου δεν εχω ξανακανει λιπομετρηση.
    Θα σας παραθεσω τη σημερινη διατροφη μου ως παραδειγμα για να μου υποδειξετε τι κανω λαθος και δε φευγει το λιπος της κοιλιας. Να σημειωσω πως θα φυγω διακοπες και οτι για περιπου 2 εβδομαδες η μονη γυμναστικη που θα μπορω να κανω ειναι περιπου 4-5 χιλιομετρα τρεξιμο πιο πολλες ασκησεις για κοιλιακους που αλλωστε σκοπευα να κανω και βαρακια 7 κιλα.
    Σημερα λοιπον εφαγα:
    Πρωι: 4-5 κουταλιες δημητριακα ολικης με λιγο γαλα 1.5% και 1 ποτηρι χυμο πορτοκαλι
    Δεκατιανο: 10 αμυγδαλα αναλατα
    Μεσημεριανο: 2 μικρές ντομάτες γεμιστές (χωρις κιμα),κολοκύθι βραστο με λιγο λαδι και λιγο τυρι flair cotagge με 4% λιπαρα νομιζω.
    Απογευματινο: 1 ποτηρι γαλα και 1 ροδακινο
    Βραδινο: 1 μπιφτεκι ψητο και κολοκυθι

    Ακουω τις συμβουλες σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-08-17 23:16 #2
    Προεπιλογή
    Γεια σ φιλέ κ μπράβο για την προσπάθεια σ καί τα κιλά που έχασες. Στην διστροφη σ αγνοείται η πρωτεΐνη. Διάβασε τα άρθρα στο φόρουμ κσι φτισξε μια διατροφή σωστη. Με αυγά κοτόπουλο ρύζι πατάτα ψητή κλπ. . Μάλλον πρεπει να βάλεις λίγο όγκο πρώτα δεν ξέρω δεν σε έχω δει.αλλά από αυτά π λες ποσά κιλά θα πσς δλδ?? Επίσης καλά είναι να ξεκινάς με βάρη μετά κοιλιακούς καί στο τέλος αερόβια. Θα σ βοηθήσει στο να κάψεις λίπος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-08-17 23:39 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σ φιλέ κ μπράβο για την προσπάθεια σ καί τα κιλά που έχασες. Στην διστροφη σ αγνοείται η πρωτεΐνη. Διάβασε τα άρθρα στο φόρουμ κσι φτισξε μια διατροφή σωστη. Με αυγά κοτόπουλο ρύζι πατάτα ψητή κλπ. . Μάλλον πρεπει να βάλεις λίγο όγκο πρώτα δεν ξέρω δεν σε έχω δει.αλλά από αυτά π λες ποσά κιλά θα πσς δλδ?? Επίσης καλά είναι να ξεκινάς με βάρη μετά κοιλιακούς καί στο τέλος αερόβια. Θα σ βοηθήσει στο να κάψεις λίπος.
    Αυτο με την πρωτεινη θα το κοιταξω και θα προσθεσω στη διατροφη μου ή ακομα καλυτερα θα πω στη διατροφολογο μου να μου προσθεσει.
    Κοιτα γενικα δε θεωρουμαι χοντρος σε καμια περιπτωση αλλα εχω αρκετο λιπος στην κοιλια...πιστευεις αν παω στα 68 περιπου κιλα , προσθεσω πρωτεινη στη διατροφη μου,κανω περισσοτερες ασκησεις κοιλιακων 2-3 φορες την εβδομαδα και αεροβια θα γραμμωσει εστω και λιγο το σωμα μου?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-08-17 00:42 #4
    Προεπιλογή
    Για να γραμμώσεις πρεπει να βάλεις μυς. Στα 68 κιλά μπορεί να δεις κοιλιακούς αλλά δεν θα σαι ωραίος. Επίσης το λίπος στην κοιλιά μετσ από απώλεια βάρους δεν φεύγει εύκολα. Χρειάζονται χρόνια. Για μένα παίξε ίσοθερμιδικά κσι σιγά σιγά θ αλλάζει το σώμα σ. Η κάνε τιε διακοπές σ κσι μόλις γυρίσεις (αυτό θ έκανα εγώ) μπες ελαφρώς υπερθερμιδικσ κάνοντας αρκετή αερόβια. Πάντως ή διατροφη θέλει μεγάλη βελτίωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-08-17 11:24 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να γραμμώσεις πρεπει να βάλεις μυς. Στα 68 κιλά μπορεί να δεις κοιλιακούς αλλά δεν θα σαι ωραίος. Επίσης το λίπος στην κοιλιά μετσ από απώλεια βάρους δεν φεύγει εύκολα. Χρειάζονται χρόνια. Για μένα παίξε ίσοθερμιδικά κσι σιγά σιγά θ αλλάζει το σώμα σ. Η κάνε τιε διακοπές σ κσι μόλις γυρίσεις (αυτό θ έκανα εγώ) μπες ελαφρώς υπερθερμιδικσ κάνοντας αρκετή αερόβια. Πάντως ή διατροφη θέλει μεγάλη βελτίωση.
    Η διατροφη ειναι πιστευω ευκολο να διορθωθει αφου εχω διατροφολογο αλλα το θεμα ειναι χρειαζεται εκτος απο πρωτεινες να μου προσθεσει και κατι αλλο?
    Το γαλα λες να το ελαττωσω ξερω γω απο 2 φορες την ημερα να πινω 1?
    Δεν θα ηταν καλυτερο να παω στα 68 και μετα με γυμναστηριο και στιβο, καποιο συμπληρωμα οπως πρωτεινη ή κρεατινη , και με διατροφη σωστη με την οποια δε θα χανω κιλα αλλα ουτε θα παιρνω πολλα και ετσι να παρω σταδιακα καλα κιλα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-08-17 18:39 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο theo-91 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διατροφη ειναι πιστευω ευκολο να διορθωθει αφου εχω διατροφολογο αλλα το θεμα ειναι χρειαζεται εκτος απο πρωτεινες να μου προσθεσει και κατι αλλο?
    Το γαλα λες να το ελαττωσω ξερω γω απο 2 φορες την ημερα να πινω 1?
    Δεν θα ηταν καλυτερο να παω στα 68 και μετα με γυμναστηριο και στιβο, καποιο συμπληρωμα οπως πρωτεινη ή κρεατινη , και με διατροφη σωστη με την οποια δε θα χανω κιλα αλλα ουτε θα παιρνω πολλα και ετσι να παρω σταδιακα καλα κιλα?
    Καποια συμβουλη για τα παραπανω ερωτηματα θα με βοηθουσε παρα πολυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-08-17 21:15 #7
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Χωρίς παρεξήγηση αλλά όλα τα ερωτήματα που έκανες έχουν απαντηθεί από το πρώτο ποστ του τζονυ

    Και αφού έχεις διατροφολόγο πως και ρωτάς για διατροφή?
    Μη παρεξηγηθώ δε στη λέω απλά απορία εκφράζω
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-08-17 21:24 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς παρεξήγηση αλλά όλα τα ερωτήματα που έκανες έχουν απαντηθεί από το πρώτο ποστ του τζονυ

    Και αφού έχεις διατροφολόγο πως και ρωτάς για διατροφή?
    Μη παρεξηγηθώ δε στη λέω απλά απορία εκφράζω
    Κοιτα ο διατροφολογος δεν ξερει ας πουμε καποια διατροφη για γραμμωση αφου δεν ασχολειται οποτε πρεπει να του πω εγω τι να μου προσθεσει και γι αυτο ρωταω εγω αν πρεπει να του πω να μου προσθεσει μονο πρωτεινες ή και κατι αλλο.
    Επειτα ρωταω αν θα ειναι καλυτερα να πινω 1 ποτηρι γαλα αντι για 2
    Και τελος ρωταω αν ειναι σωστο να παω 68 κιλα και μετα με διατροφη και καποιο συμπληρωμα να παρω σταδιακα καλα κιλα δηλαδη μυικα.
    Και νταξει το πρωτο ερωτημα εχει απαντηθει εν μερη στα αλλα 2 που ειναι η απαντηση?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-08-17 22:30 #9
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Διατροφολόγος που δε ξέρει από διατροφή για γράμμωση (αδυνάτισμα, καύση λίπους όπως θες πες το)....

    Μάλιστα
    Ή απάντηση είναι η εξής
    Διάβασε τα αμέτρητα θέματα που υπάρχουν για μπουσουλες
    Υπολόγισε τις θερμίδες που καις και τα μάκρος που χρειάζεσαι
    Φτιάξε μια διατροφή πάνω στις δικές σου ανάγκες
    Ανάρτησε τη να τη σχολιάσουμε
    Να σου βγάλει κάποιος διατροφή χωρίς να σε έχει δει καν ειναι αδύνατο γιατί δε ξέρουμε όλα αυτά τα στοιχεία (αν και δε πρόκειται να το κάνει κανείς μόνο οι διατροφολογοι επί πληρωμή)

    Τέλος δεν υπάρχει σωστό και λάθος στο τι θες να κάνεις
    Θες να γίνεις φέτες ακόμα και αν είσαι 60 κιλά και να προσπαθήσεις να βάλεις μάζα μετά θες να βάλεις μάζα και να γραμμώσεις μετά είναι 2 δρόμοι με τον ίδιο προορισμό
    Εσύ αποφασίζεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-08-17 23:57 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διατροφολόγος που δε ξέρει από διατροφή για γράμμωση (αδυνάτισμα, καύση λίπους όπως θες πες το)....

    Μάλιστα
    Ή απάντηση είναι η εξής
    Διάβασε τα αμέτρητα θέματα που υπάρχουν για μπουσουλες
    Υπολόγισε τις θερμίδες που καις και τα μάκρος που χρειάζεσαι
    Φτιάξε μια διατροφή πάνω στις δικές σου ανάγκες
    Ανάρτησε τη να τη σχολιάσουμε
    Να σου βγάλει κάποιος διατροφή χωρίς να σε έχει δει καν ειναι αδύνατο γιατί δε ξέρουμε όλα αυτά τα στοιχεία (αν και δε πρόκειται να το κάνει κανείς μόνο οι διατροφολογοι επί πληρωμή)

    Τέλος δεν υπάρχει σωστό και λάθος στο τι θες να κάνεις
    Θες να γίνεις φέτες ακόμα και αν είσαι 60 κιλά και να προσπαθήσεις να βάλεις μάζα μετά θες να βάλεις μάζα και να γραμμώσεις μετά είναι 2 δρόμοι με τον ίδιο προορισμό
    Εσύ αποφασίζεις
    Κοίτα ο συγκεκριμένος διατροφολόγος όταν άρχισα να του λέω για γράμμωση και τα λοιπά άρχισε να ωριεται για αναβολικά και τέτοια και γενικά εκείνον δεν τον ενδιέφερε το γυμναστήριο αλλά με το πρόγραμμα του έχασα κιλά. Τώρα έλεγα αφού στο κάτω κάτω τον πληρώνω να του πω να μου προσθέσει και να μου προσθέσει ότι χρειάζεται για καλύτερα αποτελέσματα. Αλλά μάλλον θα πάω σε ένα γυμναστήριο που γυμνάζει bb και θα του ζητήσω να μου γράψει εκείνος διατροφή γράμμωση.
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας
    Απάντηση με παράθεση