Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 11-08-17 00:21 #1
    Question αποροφηση πρωτεινης
    καλησπερα παιδια,
    ειμαι νεο μελος και ασχολουμε με την γυμναστικη εδω και λιγο καιρο αλλα εχω ενα θεμα με την διατροφη μου.
    το θεμα μου ειναι οτι τελειωνω το γυμναστηριο κατα τις 9μιση το βραδυ και κατευθειαν πινω ενα σκουπ το οποιο μ δινει 22 γρ πρωτεινη. μετα απο μιαση ωρα κατα τις 11 δλδ τρωω και μια σαλατα με 150-180 γρ φιλετο κοτοπουλο. η ερωτηση μου ειναι η εξης. εγραψα στο ιντερνετ ποση πρωτεινη αποροφατε ανα γευμα και ελεγε 30 γρ. τα 180 γτ κοτοπουλο μ δινουν περιπου 50 ομως! και το αλλο κακο ειναι οτι οταν λεει ανα γευμα εννοει 2-3 ωρες δλδ εγω π καταναλωνω περιπου 70 γρ πρωτεινης μεσα σε μιαμιση ωρα στην ουσια δεν τα αποροφαω συμφωνα με αυτα τα αρθρα. τελικα τι ισχυει? μηπως να πινω το σκουπ να τρωω μετα απο 2 ωρες το μισο κοτοπουλο και μετα απο αλλες 2 το υπολοιπο? το θεμα ειναι το πεθανω στην πεινα μεχρι τοτε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-08-17 00:30 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα φιλε, δεν ισχύει αυτο το 30γρμ. ειναι τελείως άστοχο, ειδικά μετα απο προπόνηση οι απαιτήσεις σε αμινοξέα ειναι ακόμα μεγαλύτερες, συνέχισε κανονικά ότι κανεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-08-17 02:06 #3
    Το avatar του χρήστη FatCap

    Εγγραφή
    26-11-2013
    Περ.
    Gym Rat
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή
    Σιγουρα υπαρχει ενα οριο στην απορροφησης πρωτεινης αλλα ειναι πολυ παραπανω απο 30γρ. Γενικα στην διατροφη σου να βαζεις αρκετα φρουτα γιατι βοηθαει στην απορροφηση της.Επισης θα πρεπει να περιεχουν υδατανθρακα μαζι με την πρωτεινη τα γευματα σου.Αν δεν κανω λαθος καπου ειχα διαβασει στην απορροφηση βοηθανε ακομα και τα οξεα στις τροφες οπως το λεμονι. Προσφατα διαβασα μια ερευνα που λεει οτι αν ξαπλωσεις αφου εχεις καταναλωσει ενα γευμα ο οργανισμος δεν θα μπορεσει να χωνεψει και να απορροφησει την τροφη το ιδιο με το να εισαι σε καποια ορθια σταση.
    Weakness is a choice
    Απάντηση με παράθεση