Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 12-08-17 18:49 #1
    Προεπιλογή διατροφη κ προπονηση με στοχο γραμμωση-απωλεια λιπους μυικη ενδυναμωση
    καλησπέρα από μενα.ειμαι νέο μελος κ με πολλες αποριες για τις οποιες δυστυχως η ενημερωση μου είναι πραγματα συγκεχυμένα κ τιποτα ξεκαθαρο.ειμαι 37 χρονων,εχω υψος 1.76 κ βαρος 91 κιλ.θελω εστω κ τωρα να κανω "στροφη" κ να αλλαξω το σωμα μου ριζικα.κανω περιστασιακα δίαιτες κ γυμναστηριο αλλα δεν υπαρχει αποτέλεσμα.οποτε ένα θεμα μου είναι η αγνοια περι διατροφης.ενα ακομα θεμα μου είναι η επιλογή της πλεον αποτελεσματικης προπονησης.κ τριτον αν σε βοηθαει κατι σε όλα αυτά,πραγματικα όμως,πχ ένα συμπλήρωμα τεστοστερόνης για το οποιο γραφουν ότι προωθει τη λιποδιαλυση κ ταυτόχρονα κ τη μυικη αναπτυξη.δε ψαχνω για θαυματα ουτε κ είμαι υπερ του να κανεις τον εαυτο σου πειραματοζωο με ότι σου πασαρουν στο ιντερνετ για να βγαζουν οι εταιριες συμπληρωμάτων λεφτα.οποτε τα ζητούμενα μου είναι..η σωστη κ ενδεδειγμενη προπονηση.η σωστη διατροφή.κ από εκει κ περα ΕΝΑ συμπλήρωμα(αν υπαρχει) που να βοηθησει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σε ολο αυτό χωρις εννοείται παρενέργειες...!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos1980 : 12-08-17 στις 18:51
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-08-17 18:59 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    γεια χαρα φιλε..για να εχεις μια αποψη, καλο θα ειναι να διαβασεις καποια πραγματα αφου λες οτι οι πληροφοριες που παιρνεις ειναι συγκεχυμενες..

    Θερμιδικό ισοζύγιο : Ένας μύθος απώλειας βάρους ή η πραγματικότητα;

    Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...

    Πως παχαίνουμε;

    απο διατροφη ειναι συγκεκριμενα τα πραγματα..με υποθερμιδικη διατροφη κ επαρκεια πρωτεινης, χανεις λιπος, με υπερθερμιδικη διατροφη θα βαλεις λιπος.
    υπαρχουν διαφοροι διατροφικοι τροποι για να καταληξεις σε ενα στοχο..

    για την προπονηση, εκει τα πραγματα κινουνται αναλογα με τις απαιτησεις του καθενος κ φυσικα το τι τον ενδιαφερει να κανει σαν ασκηση για να του κραταει κ το ενδιαφερον.

    στν φαση που εισαι δεν θα κοιτουσα συμπληρωματα, πολυ εξειδικευμενα, αλλα καποια βασικα πραγματα να βοηθουν στην διατροφη..οπως πχ μια σκονη πρωτεινης, καμια πολυβιταμινη, κρεατινη κ διαφορα τετοια μικροπραγματα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-08-17 20:30 #3
    Προεπιλογή
    σ ευχαριστω για τα link ,τα διαβασα ,σε μερικα πραγματικα πηρα χρησιμες πληροφοριες που δε γνωριζα.οσον αφορα για τους στοχους της προπονησης που γραφεις αρχικα είναι η απωλεια λιπους κ βαρους κ στη συνεχεια η μυικοτητα,το πρηξιμο που λενε(αν γραφω κατι λαθος συγνωμη).δεν εχω καμμια επαφη με συμπληρώματα ουτε κ ξερω ακριβως τη χρησιμοτητα τους οποτε αν εχεις το χρονο εξηγησε μου για τα απλα συμπλήρωμα που μου γραφεις πως θα δουλεψουν επανω μου κ αν χρειαζεται να ξεκινησω να τα παιρνω.βασικα εχω παρατηρησει ότι στα γυμναστήρια εδώ στην επαρχια δε σε βοηθάνε καθολου ,δε σου βγαζουν μια εξατομικευμενη προπονηση να δουλεψει επανω σου ,το ιδιο πρόγραμμα μπορει να εχουν εσυ κ αλλοι 20..!! ουτε σε επιβλεπουν στη προπονηση(καραδοκουν οι τραυματισμοι)...ουτε κ σωστες συμβουλες είναι ικανοι να σου δωσουν(αυτό εχω παρατηρησει εγω σαν αρχαριος,ειδικα τον πρωτο καιρο που δεν ηξερα ουτε καν τις μυικες ομαδες!!)....συν τω χρονω μαθαίνω..!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-08-17 20:37 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    τα απλα συμπληρωματα που αναφερω, απλα θα σε βοηθησουν να συμπληρωσεις την διατροφη σου εκει που δεν μπορεις μονο απο φαγητο..αν μπορεις να το κανεις μονο απο φαγητο, σου ειναι κ αυτα αχρηστα..υπαρχει κοσμος εδω μεσα που δεν χρησιμοποιει συμπληρωματα κ εχει πολυ καλα αποτελεσματα, γιατι απλα τα συμπληρωματα θα σου κανουν μια διαφορα μονο υπο προυποθεσεις.

    για σενα το βασικα ειναι να μαθεις να τρως κ να γυμναζεσαι σωστα (προγραμμα στα μετρα σου, σωστη τεχνικη σε ασκησεις, προοδευτικη επιβαρυνση κιλων)..
    αν τα κανεις αυτα, το σωμα σου θα αποκτισει μυικοτητα κ θα πεσει κ το λιπος..θελει χρονο για να γινει, σε αλλους λιγοτερο, σε αλλους περισοτερο αναλογα κ την φυσικη προδιαθεση σου (genetics).

    για προπονησεις δες κατι απο αυτα, βγαλε ενα προγραμμα με οδηγο ενα απο τα 2..
    Upper/Lower split

    Push - Legs - Pull 3 ημερων
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-08-17 14:19 #5
    Προεπιλογή
    παρα πολύ ωραια.για το τελος αν μπορει καποιο μελος να με βοηθησει με το εβδομαδιαιο πλανο της διατροφης που χρειαζομαι(πρωινο,δεκατιανο,μεσημερι,πριν τη προπονηση,μετα κ βραδυνο)...μηπως γλυτωσω τα λεφτα από τους διατροφολόγους ..!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-08-17 15:13 #6

    Εγγραφή
    02-09-2015
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34
    Προεπιλογή
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε διατροφολόγο.Υπάρχνουν πάρα πολλά άρθρα σχετικά με τη διατροφή και εφόσον τα διαβάσεις βγάζεις ένα πλάνο στα "μέτρα" σου και μετά αν θες το γράφεις για να σου πουν και τα υπόλοιπα μέλη την γνώμη τους.

    Ενδεικτικά μερικά άρθρα:
    https://bodybuilding.gr/forum/showth...CE%BD%CE%BF...
    https://www.bodybuilding.gr/forum/sh...86%CE%AE%CF%82
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-08-17 10:17 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρα πολύ ωραια.για το τελος αν μπορει καποιο μελος να με βοηθησει με το εβδομαδιαιο πλανο της διατροφης που χρειαζομαι(πρωινο,δεκατιανο,μεσημερι,πριν τη προπονηση,μετα κ βραδυνο)...μηπως γλυτωσω τα λεφτα από τους διατροφολόγους ..!!
    εκανες καθολου τον κοπο να διαβασεις κατι απο αυτα που σου εδωσα?
    αν δεν ενδιαφερθεις εσυ, κανεις δεν προκειται, ουτε καν ο διατροφολογος που θα πληρωσεις.
    Απάντηση με παράθεση