Θέμα: My strength log!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 16
  1. 14-08-17 17:27 #1
    Προεπιλογή My strength log!
    Αυτο θα ειναι το ημερολογιο μου,οπου σκοπος μου ειναι να γινω οσο δυνατοτερος μπορω.Ονομαζομαι Παναγιωτης, και ειμαι 25 χρονων.Με τα βαρη ασχολουμαι 3 χρονια,ομως θα ηθελα να κανω ενα βημα "πισω" και να χτισω τη δυναμη μου και την τεχνικη μου στις βασικες ασκησεις απο την αρχη.

    Προπονουμαι 3 φορες την εβδομαδα, και κανω το προγραμμα stronglifts 5x5.Σκεφτομουν να ξεκινησω το starting strength του Mark Rippetoe, ομως κατεληξα στο οτι λογω του οτι δεν ειμαι και εντελως αρχαριος στις ασκησεις, θα ηταν πιο σοφο να εχω λιγο παραπανω ογκο προπονησης μεσα στην εβδομαδα.

    To προγραμμα εχει ως εξης:

    Workout A:

    Squat 5x5 @90% 1RM
    Bench 5x5 @90% 1RM
    Bent row 5x5 @90% 1RM

    Workout B:

    Squat 5x5 +5kg απο το προηγουμενο session
    Overhead Press 5x5 @90%1RM
    Deadlift 1x5 @90% 1RM

    Οι προπονησεις ειναι 3/εβδομαδα, αρα η πρωτη εβδομαδα ξεκιναει ΑΒΑ, και η επομενη BAB κ.ο.κ.Γνωριζω πως προγραμματα με τετοιο periodization θα με κανουν να πιασω Plateau σχετικα γρηγορα, ομως θα ηθελα να δωσω λιγο χρονο στο προγραμμα για να "δουλευτω".Επειτα, θα αναζητησω κατι αλλο, αναλογα με τις αναγκες μου.

    Στο προγραμμα κανω και καποια accessory lifts(2-3 ασκησεις σε ευρος υπερτροφιας), που κρινω πως χρειαζομαι σε σχεση με τις αδυναμιες μου στο σωμα.Παραδειγματα ασκησεων: Shrugs,farmer's walk,pullups,facepulls,Dumbbell rows,κλπ.

    Παντως, σιγουρα καθε προπονηση μου ξεκιναει με Mobility(agile 8 de'franco's) και αρκετο band work για στροφικο πεταλλο και υγεια ωμων.

    Οι στοχοι μου ειναι(MAX):

    Squat: 180kg
    Bench: 160kg
    Deadlift: 220kg

    Τα μεχρι τωρα max μου ειναι:

    Squat: 140kg
    Bench: 130kg
    Deadlift:170kg

    Τα στατιστικα μου ειναι

    Υψος: 1.81cm
    Βαρος: 87kg

    Η σημερινη προπονηση μου:

    Workout B (Session 2)

    Squat 5x5@ 130kg check
    Οverhead press 5x5 @ 52kg check
    Deadlift 1x5 @ 150kg check

    Assistance
    Pull-ups wide grip 3x10 bw
    Kroc-row 3x10@30kg
    Ab roller 3x15

    Αυτα απο μενα για σημερα.see you next time!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-08-17 18:14 #2
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Καλη αρχη!

    Ποσο καιρο κανεις αυτο το πρόγραμμα? Εχεις ηδη αρκετά καλα νούμερα. Ο παγκος σου ειναι ψηλα αναλογικα με τα αλλα δυο.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-08-17 18:42 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλη αρχη!

    Ποσο καιρο κανεις αυτο το πρόγραμμα? Εχεις ηδη αρκετά καλα νούμερα. Ο παγκος σου ειναι ψηλα αναλογικα με τα αλλα δυο.
    Σ'ευχαριστω!

    Το προγραμμα το εχω ξεκινησει απο την περασμενη Παρασκευη.Ολο αυτο το διαστημα ημουν φανταρος και παιρνοντας την αδεια εκανα μια δοκιμη στις μονες μου για να μπορω να ξεκινησω απο καπου.Δεν το κανω δηλαδη ουτε βδομαδα.Ναι, ειναι πιο ψηλα λογω ενοργανης κυριως.Το κατω σωμα μου θελει πολλη δουλεια σιγουρα.Πιστευω ομως οτι θα δυναμωσω γρηγοροτερα στο κατω σωμα απ'οτι στο πανω
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-08-17 19:00 #4
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Δηλαδή ξεκινησες κατευθείαν με κάθισμα 5x5 στα 125? Ποσο καλα σου βγαινουν απο τεχνική?
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-08-17 19:09 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή ξεκινησες κατευθείαν με κάθισμα 5x5 στα 125? Ποσο καλα σου βγαινουν απο τεχνική?
    Ειχα και την πρωτη μου προπονηση, στα 120 την Παρασκευη.Προσθεσα 5 κιλα οπως οριζει το προγραμμα στη σημερινη.Με συγχωρεις, ξεχασα να γραψω και τα σετ που κανω για ζεσταμα.Συγκεκριμενα για τα καθισματα σημερα ηταν

    2x5 @μπαρα
    1x5 @ 45
    1x5 @ 75
    1x5@ 95
    5x5 @ 125(λειτουργικα)

    Η τεχνικη μου ειναι ενταξει απο αποψη βαθους, και τα σετ μου βγαινουν σχεδον ολα με 2 επαναληψεις "καβατζα".Εχω δηλαδη δυναμεις στα σετ, δεν φτανω σε αποτυχια.Σκεφτηκα να ειμαι συντηρητικος με τις ανοδους στα κιλα, για να προλαβαινει το σωμα να προσαρμοστει και να αναρρωσει απο προπονηση σε προπονηση.Δουλευω ομως παραλληλα την κινητικοτητα σε αστραγαλους, ωμους και θωρακικη μοιρα, γιατι εκει ειμαι "σφιχτος" δυστυχως και δεν τα νοιωθω καλα τα καθισματα.Βεβαια, στο παρελθον που ειχα ξανακανει προγραμμα δυναμης, και ειχα καθισματα 2 φορες την εβδομαδα, παρατηρησα οτι με τη συχνοτητα το σωμα μου εξικοιωθηκε σχετικα γρηγορα, και τα θεματα κινητικοτητας αρχισαν να λυνονται! Για να δουμε...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-08-17 20:25 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Δεν πιστεύω τίποτα

    Αρχικά είπαμε ρε άνθρωπα...να κάνεις ένα log....Γράψε αν κάνεις low bar, high bar, conventional, sumo....

    welcome brother...
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-08-17 20:51 #7
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Εντάξει δεν εννοω το ζέσταμα αυτο εξυπακούεται. Εννοώ ότι ξεκίνησες με αρκετά κιλα για beginner πρόγραμμα οπως είναι το stronglifts. Φυσικά τα κιλα ειναι υποκειμενικο θεμα, θα δεις ποτε θα πιασεις πλατω.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-08-17 20:57 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πιστεύω τίποτα

    Αρχικά είπαμε ρε άνθρωπα...να κάνεις ένα log....Γράψε αν κάνεις low bar, high bar, conventional, sumo....

    welcome brother...
    Ολο ξεχναω

    Καθισματα κανω hybrid και αρσεις θα ξεκινησω να τραβαω sumo γιατι με βολευουν περισσοτερο!!!! Τα νουμερα που γραφω για τα deadlift παντως ειναι με conventional

    Καλως σας βρηκα sensei!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-08-17 20:58 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει δεν εννοω το ζέσταμα αυτο εξυπακούεται. Εννοώ ότι ξεκίνησες με αρκετά κιλα για beginner πρόγραμμα οπως είναι το stronglifts. Φυσικά τα κιλα ειναι υποκειμενικο θεμα, θα δεις ποτε θα πιασεις πλατω.
    Ναι...δεν χρησιμοποιησα το 90% 1rm σαν training max... Για να δουμε που θα με βγαλει αυτο
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 14-08-17 20:59 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Frosted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολο ξεχναω

    Καθισματα κανω hybrid και αρσεις θα ξεκινησω να τραβαω sumo γιατι με βολευουν περισσοτερο!!!! Τα νουμερα που γραφω για τα deadlift παντως ειναι με conventional

    Καλως σας βρηκα sensei!

    Είσαι 3 φορές εγώ σε μέγεθος, με μικρό ποσοστό λίπους και κάνεις πολύ παραπάνω κιλά απο μένα....Τι sensei μας λες?
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 14-08-17 21:03 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι 3 φορές εγώ σε μέγεθος, με μικρό ποσοστό λίπους και κάνεις πολύ παραπάνω κιλά απο μένα....Τι sensei μας λες?
    Ναι αλλα στα κιλα ειμαι αδερφη, πρεπει να με διδαξεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 14-08-17 22:22 #12
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    welcome!

    συμφωνω με τον όγκο προπόνησης, θες λίγο παραπάνω, 3 χρόνια είναι αρκετά για να ασχολείσαι ακόμα με starting strength νομίζω


    επίσης πρέπει να τηρήσεις το έθιμο σα καινούριο μέλος που είσαι και να ποστάρεις μια full frontal pic (και πίσω όψη προαιρετικά)
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-08-17 22:44 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    welcome!

    συμφωνω με τον όγκο προπόνησης, θες λίγο παραπάνω, 3 χρόνια είναι αρκετά για να ασχολείσαι ακόμα με starting strength νομίζω


    επίσης πρέπει να τηρήσεις το έθιμο σα καινούριο μέλος που είσαι και να ποστάρεις μια full frontal pic (και πίσω όψη προαιρετικά)
    Θα τον αυξησω με τον καιρο σιγουρα.Προτεραιοτητα ειναι να φτασω στα νουμερα που εχω στοχο.Ηδη το stronglifts ειναι ενα σκαλι πανω απο το Starting strength απο θεμα ογκου προπονησης, αλλα δεν θα ελεγα οτι εχω εκμεταλλευτει πληρως τη γραμμικη περιοδικοτητα για να πω οτι προχωραω σε ενα Intermediate προγραμμα οπως texas method ή wendler 5/3/1.Ορεξη υπαρχει, τωρα μενει η δουλεια.Το ζητημα ειναι οτι στο μυαλο μου παραμενω αρχαριος στο θεμα powerlifting, και θελω για ενα μεγαλο διαστημα να ξαναφτιαξω τα θεμελια της δυναμης μου απο την αρχη.

    Περιεργα εθιμα εχετε εδω Θα προτιμησω ομως να μην ανεβασω καποια φωτο front προς το παρον! Τριτ μι καϊντλι!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Frosted : 14-08-17 στις 22:51
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 14-08-17 23:17 #14
    Προεπιλογή
    Beginner με τετοια νουμερα μου φαινεται περιεργο...
    Suffer the pain of discipline or suffer the pain of regret
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-08-17 03:10 #15
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Ρε παιδιά το παλικάρι είπε ξεκάθαρα ότι κάνει 3 χρόνια βάρη
    Με σχεδόν 90 κιλά βάρος τι το περίεργο έχουν αυτά τα νούμερα?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία