Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 20-08-17 19:39 #1
    Exclamation Είναι πολλά τα κιλά (μου) Άρη..
    Καλησπέρα σας είμαι ο Αντώνης νέο μέλος και αρκετά φαγανος. Έχω ασχοληθεί με τα βάρη και την γυμναστική αρκετό καιρό όπως και πυγμαχία, ποτέ όμως με διατροφες η δίαιτες. Είμαι 1.87 ύψος 135 κιλά (ναι το ξέρω δεν το κλείνω) 26 χρόνων. Πάντα ένιωθα άνετα με το σώμα μου. Είπα ομως να βάλω ένα τέλος σε αυτά και να αρχίσω την συστηματική γυμναστική και διατροφή. Έριξα μια γρήγορη ματιά στο φόρουμ αρχικά και είδα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα αλλά απ όλα αυτά κατάλαβα τα μισά. Θέλω να πάω σε έναν διατροφολογο αλλά τους φοβάμαι καθώς δεν θέλω να χάσω κιλά αλλά μόνο λίπος. Λατρευα και λατρεύω τον όγκο και αυτό θέλω να δουλεψω. Οποιαδήποτε λοιπόν συμβουλή από κάποιον παλιό και γνωστη θα ήτανε μεγάλη βοήθεια σε θέματα όπως διατροφή για κάποιον στα κιλά μου, πρόγραμμα διατροφής και συμπληρωματα αν χρειαστεί . Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-08-17 09:01 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή
    Καλώς ήρθες στην παρέα φίλε.
    Θα πρέπει να διαβάσεις κάποια άρθρα, αρχικά για διατροφή.
    Ξεκίνα με αυτό π.χ.

    Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...

    Θα πρέπει να κατανόησεις κάποιες έννοιες όπως βασικος μεταβολικός ρυθμός (ΒMR) , θερμίδες συντήρησης κτλ. , για να κατανοήσεις τι πάς να κάνεις και τι πρέπει να κάνεις.
    Απο εκεί και πέρα να φτιάξεις μια διατροφή με αυτά που κατάλαβες και να ανοιξεις ένα θέμα να σου πουν τα μέλη τις συμβουλές τους.
    Ειναι δύσκολο να ασχοληθεί κάποιον να σου τα βγάλει όλα έτοιμα, αυτά μονο οι personal trainers.
    Καλή διαμονή
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-08-17 16:24 #3
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Καλησπερα! Καλη επιτυχια στο στοχο σου. Αν εισαι μονιμως σε αυτα τα κιλα συν πλυν τοτε θα ειναι αρκετα ευκολο να χασεις. Θα σου παραθεσω τη γνωμη μου μιας κι εγω παιζω σ αυτα τα κιλα περιπου (133) με υψος 1.82 αν και εχω ακουμπησει και τα 140 καποτε αλλα και τα 90 με πολλη προσπαθεια. Καλυτερα να διαβασεις και να ψαχτεις μονος σου και να πειραματιστεις με διατροφες παρα να πας σε διατροφολογο. Εκτος κι αν βρεις καποιον που να ειδικευεται σε διατροφες αθλητικες πραγμα δυσκολο.

    Μαθε ποσες θερμιδες χρειαζεσαι, ποσες καταναλωνεις, ποσες καις μεσα στη μερα, ποσες εχει το καθετι που τρως και ποια ειναι η συσταση των τροφων (μακροσυστατικα:πρωτεινη-υδατανθρακες-λιπαρα). Αν τωρα πχ τρως 3500 θερμιδες τη μερα τοτε φτιαξε ενα πλανο διατροφης παλι με 3500 θερμιδες για ενα διαστημα αλλα με καθαρο φαγητο. Αυτο γιατι καλο ειναι να υπαρξει μια προσαρμογη στο σωμα και να μη σοκαρεις τον οργανισμο κοβωντας θερμιδες και αλλαζοντας ριζικα τις πηγες φαγητου.. Υστερα ξεκινα να ελλατωνεις θερμιδες σιγα σιγα πχ 200 τη μερα για μια δυο βδομαδες μεχρι να αρχισεις να ξεκολλας. Μη βιαστεις, πολλοι κανουν το λαθος να κοψουν και να πεινασουν απ την πρωτη στιγμη και τελικα καταληγουν να μη τρωνε τιποτα και να μη χανουν κιολας. Κανε ενα προγραμμα με βαρη που να σου αρεσει (ειτε split ειτε upper lower η οτι αλλο σου αρεσει) και βαλε και αεροβια περπατημα για αρχη απο 20 λεπτα 3-4 φορες τη βδομαδα. Μη πλακωθεις απ την αρχη σε 40λεπτα η και ωριαια αεροβια γιατι θα ριξεις αποτωμα το θερμιδικο ισοζυγιο και πιθανον να κολλησεις νωρις. Να εχεις παντα το νου σου στα σημαδια του σωματος, δες ποιες τροφες σου καθονται καλα και ποιες οχι, τι σε φουσκωνει τι σου καθεται ελαφρυ, δες πως αντιδρας με αυξημενους υδατανθρακες η αυξημενα λιπαρα.. Πχ ενω τρως ιδιες θερμιδες μπορει οι υδατανθρακες να σε παχαινουν περισσοτερο απο τις ιδιες θερμιδες λιπαρων και μετα πραξε αναλογα. Η πρωτεινη παντα ψηλα και οσο μπορεις να ειναι απο στερεο φαγητο και οχι απο συμπληρωμα. Εγω πχ για να χανω με κανονικο ρυθμο εφτανα 100γρ υδατανθρακα τη μερα εκει που αλλοι πιο αδυνατοι απο μενα γραμμωναν με 300γρ..αλλα ετσι ειναι ο οργανισμος μου. Επισης να αποφευγεις τα απολυτα facts περι διατροφης..αν καποιος σου πει κανε αυτο η φαε αυτο κ μη τρως αυτο και θα χασεις τοτε πολυ πιθανον να προκειται για μπαρουφα. Χρειαζεσαι πειραματισμο..καποια πραγματα που δουλευουν σε μενα σε σενα μπορει να μη δουλευουν, επισης μπορει να εισαι και μια εξαιρεση και κατι που δουλευει σε μενα και αλλους 100 σε σενα να μη δουλεψει και παλι. Γνωμες θα ακουσεις πολλες..εχε τις ολες στο μυαλο σου αλλα στο τελος κανε αυτο που πιστευεις εσυ σωστο για τον εαυτο σου. Θα πρεπει να το βρεις μονος σου κι αυτο με πειραματισμο και υπομονη.

    Καλη επιτυχια!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-08-17 14:28 #4
    Προεπιλογή
    Ωραίος Eddie, πολύ μου αρέσουν όπως τα είπες (ή μάλλον τα έγραψες ).
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-08-17 12:40 #5
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους
    Απάντηση με παράθεση