Θέμα: my program

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 54
  1. 27-08-17 16:11 #1
    Προεπιλογή my program
    καλησπερα , ειμαι νεο μελος στο forum ασχολουμαι 1 χρονο ακριβως με γυμναστηριο (ββινγκ) πιο πριν εκανα οτι ναναι κυριολεκτικα , με ενα 5ημερο σπλιτ καθε μυικης ανα μερα , ειμαι 1,75 73 κιλα και στοχος μου ειναι ενα γραμμωμενο σωμα και συγχρονος να εχω μια σεβαστη μυικη μαζα το προγραμμα μου ειναι το εξης
    δευτεραν στηθος πιεσεις ισου παγκο , πιεσεις επικληνη με αλτηρες , βυθησεις , εκτασεις με αλτηρες, πουλοβερ ολα 3χ6-8
    τριτη πλατη ελξεις, ελξεις τροχαλια κλειστη λαβη, κωπηλατικη μπαρα, κωπηλατικη αλτηρα , μηχανημα dorsal 3χ6-8
    τεταρτη, ποδια , σκουατ, προβολες, εκτασεις τετρακεφαλων , εκτασεις μηριαιων δικεφαλων , γαμπες 4χ6-8
    πεμπτη χερια βυθησεις , γαλικες, κλειστη λαβη πιεσεις παγκου, τροχαλια πιεσεις με σκοινακι, καψεις δικεφαλου μ μπαρα, καμψεις σφυρια, αυτοσυγκεντρωσης, larry scott με στραβομπαρα 3χ6-8
    παρασκευη ωμοι ( οπου ειχα μια τενοντιτιδα στον δεξι ωμο για 2 μηνες ) πιεσεις ωμων με αλτηρες , πλαγιες εκτασεις, πλαγιες εκτασεις σκυφτος , προτασεις με πλακα , τραπεζια με αλτηρες η πλακα η μπαρα 3χ8
    αυτο το προγραμμα ακολουθω εδω και 1 μηνα + αλλα σκεφτομαι να το αλλαξω σε ενα 5ημερο push pull legs push pull με σταθερες ημερες και 6 ασκησεις ανω σωμα στο καθενα και 5 στα ποδια
    τι εχετε να μου προτεινεται? (συγνωμη για τα οποια ορθογραφικα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-09-17 15:57 #2
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    push pull legs μια χαρα ειναι , αφηνε μια μερα off στα μεσα της εβδομαδας (τεταρτη 'η πεμπτη).
    Και τα κλασσικα σπλιτ δουλευουνε , αλλα οχι και τα χερια μονα τους... σπλιτ 4 ημερων τα χερια τα σπαμε με αλλα σημεια του σωματος , πχ ωμους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Davman : 03-09-17 στις 16:00
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-09-17 10:01 #3
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Davman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα κλασσικα σπλιτ δουλευουνε , αλλα οχι και τα χερια μονα τους... σπλιτ 4 ημερων τα χερια τα σπαμε με αλλα σημεια του σωματος , πχ ωμους.

    γιατι οχι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-09-17 10:44 #4
    Προεπιλογή
    Είναι μικρές μυϊκές ομάδες ώστε να τους αφιερώσεις μια μέρα, απλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-09-17 11:30 #5
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Και ας υποθέσουμε ότι περισσεύει χρόνος

    Γιατί να μην το κάνει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-09-17 15:49 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ας υποθέσουμε ότι περισσεύει χρόνος

    Γιατί να μην το κάνει?
    Μα πως περισσευει? Χωρις μαγικο ζωμο θες 2-3 φορες την βδομαδα για καθε μυ. Αν κανεις στηθος, πλατη, χερια χανεις προοδο στο στηθος γιατι την ημερα των χεριων το στηθος θα εχει αναρρωσει πληρως και δεν θα υπερτροφησει ξανα μεχρι να το ξαναγυμνασεις. Που με ενα τετοιο σπλιτ ειναι σε μια βδομαδα. Απλα δεν κανεις 80 σετ μονο για στηθος που δεν εχει κανενα απολυτως νοημα και βαζεις απομονωση για τρικεφαλους ενω κανεις το ιδιο στην πλατη με τους δικεφαλους στο τελος. Αυτα αν θες να κανεις σπλιτ σων και καλα - το push pull legs split ειναι το μονο αξιοπρεπες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-09-17 15:59 #7
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ας υποθέσουμε ότι περισσεύει χρόνος

    Γιατί να μην το κάνει?
    Ειπα σπλιτ 4 ημερων, οχι προπονηση 4 ημερων. Αμα θελει να κανει 5-6 προπονησεις την εβδομαδα ξεκιναει τον κυκλο απο την αρχη για μεγαλυτερη συχνοτητα.
    Ο,τι ειπε ο stronger.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-09-17 16:13 #8
    Προεπιλογή
    δευτερα push πιεσεις παγκου, πιεσει επικληνη με αλτηρες, βυθησεις, γαλλικες, πιεσεις ωμων και πλαγιες εκτασεις αλτηρων για ωμους
    τριτη pull ελξεις, ελξεις τροχαλια κλειστη λαβη , κωπηλατικη με μπαρα, κωπηλατικη αλτηρα, καμψεις μπαρας δικεφαλων, καμψεις σφυρια και τραπεζια
    τεταρτη legs σκουατ, προβολες , εκτασεις τετρακεφαλων - μηριαιων δικεφαλων και ισως πρεσσα
    πεμπτη push (ιδιο)
    παρασκευη pull (ιδιο)
    επαναληψεις 8-12 χ 3 σετ στην καθεμια
    Αυτο κανω εδω και 1 βδομαδα , οι προπονησεις ειναι πολυ πιο εντονες απο τα σπλιτ 1 μυικου σημειου την φορα, αρκετα ικανοποιημενος εδω κ 1 βδομ π κανα το προγραμμα ,
    ευχαριστω για τις απαντησεις σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-09-17 16:14 #9
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Davman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειπα σπλιτ 4 ημερων, οχι προπονηση 4 ημερων. Αμα θελει να κανει 5-6 προπονησεις την εβδομαδα ξεκιναει τον κυκλο απο την αρχη για μεγαλυτερη συχνοτητα.
    Ο,τι ειπε ο stronger.

    Κοίτα δε διαφωνώ μαζί σου αλλά δε συμφωνώ κι ολας

    Τι εννοώ ότι δε θεωρώ ότι είναι λάθος αν θέλει να παίξει τα χέρια κάνεις μόνα τους {κι εγώ το κάνω} κι έτσι όπως το γράφεις εσύ είναι σα να είναι λάθος

    Δηλαδή οι μικρές μυικες ομάδες των χεριών ας πούμε χρειάζονται 3 ασκήσεις για να γυμναστουν οπότε
    3 ασκήσεις τρικεφαλοι
    3 ασκήσεις δικέφαλοι
    Σύνολο 6 ασκήσεις
    Και αν θες να προσθέσεις και πήχεις ανεβαίνει κι άλλο ο αριθμός

    Δε θεωρείς ότι είναι ένας ικανοποιητικός όγκος ώστε να αφιερωθεί προπόνηση?

    Εκτός αν κάτι δε κατάλαβα καλά
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-09-17 16:17 #10
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα πως περισσευει? Χωρις μαγικο ζωμο θες 2-3 φορες την βδομαδα για καθε μυ. Αν κανεις στηθος, πλατη, χερια χανεις προοδο στο στηθος γιατι την ημερα των χεριων το στηθος θα εχει αναρρωσει πληρως και δεν θα υπερτροφησει ξανα μεχρι να το ξαναγυμνασεις. Που με ενα τετοιο σπλιτ ειναι σε μια βδομαδα. Απλα δεν κανεις 80 σετ μονο για στηθος που δεν εχει κανενα απολυτως νοημα και βαζεις απομονωση για τρικεφαλους ενω κανεις το ιδιο στην πλατη με τους δικεφαλους στο τελος. Αυτα αν θες να κανεις σπλιτ σων και καλα - το push pull legs split ειναι το μονο αξιοπρεπες.
    Εχεις δόκιμασει σπλιτ με μια μυική ομάδα κάθε μέρα ποτέ και δε σου δούλεψε και το λες αυτό?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-09-17 16:19 #11
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mrkoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δευτερα push πιεσεις παγκου, πιεσει επικληνη με αλτηρες, βυθησεις, γαλλικες, πιεσεις ωμων και πλαγιες εκτασεις αλτηρων για ωμους
    τριτη pull ελξεις, ελξεις τροχαλια κλειστη λαβη , κωπηλατικη με μπαρα, κωπηλατικη αλτηρα, καμψεις μπαρας δικεφαλων, καμψεις σφυρια και τραπεζια
    τεταρτη legs σκουατ, προβολες , εκτασεις τετρακεφαλων - μηριαιων δικεφαλων και ισως πρεσσα
    πεμπτη push (ιδιο)
    παρασκευη pull (ιδιο)
    επαναληψεις 8-12 χ 3 σετ στην καθεμια
    Αυτο κανω εδω και 1 βδομαδα , οι προπονησεις ειναι πολυ πιο εντονες απο τα σπλιτ 1 μυικου σημειου την φορα, αρκετα ικανοποιημενος εδω κ 1 βδομ π κανα το προγραμμα ,
    ευχαριστω για τις απαντησεις σας
    Ή μόνη μου ένσταση είναι ότι έτσι δουλεύεις το μισό σώμα 2 φορές και το άλλο μισό μια
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-09-17 16:33 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δόκιμασει σπλιτ με μια μυική ομάδα κάθε μέρα ποτέ και δε σου δούλεψε και το λες αυτό?
    Να τα μας παλι ενα ατομο που γυμναζεται για 6+ χρονια και εχει ενα σεβαστο σωμα υπερασπιζεται την αποτελεσματικοτητα των ββ σπλιτ επειδη δουλευουν. Αν παιρνω καθε μερα ενα ροζ μονοκιλο βαρακι και εκανα 10 καμψεις δικεφαλων για λιγο καιρο θα δουλευε. Οποιοδηποτε ερεθισμα δουλευει, και quarter squats δουλευουν και deadlifts με την κατω πλατη κυρτη δουλευουν. Το οτι δουλευουν δεν μας λεει κατι για την αποδοτικοτητα τους η για την επικινδυνοτητα τους. Προφανως αν καποιος παρει ενα αισχρο προγραμμα εκγυμνασης και το ακολουθησει για 6+ χρονια θα εχει καλα αποτελεσματα να δειξει. Αν ομως το ιδιο ατομο ακολουθουσε ενα καλυτερο προγραμμα θα ειχε πολυ καλυτερα αποτελεσματα. Οταν συγκρινουμε λοιπον προγραμματα, ψαχνουμε το βελτιστο και οχι ποιο δουλευει και ποιο οχι.

    Και ναι εχω δοκιμασει εφαγα αρκετο καιρο σε αυτα, τοτε ημουν πρωταρης οποτε ειχα αποτελεσματα αλλα θα μπορουσαν να ηταν πολυ καλυτερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-09-17 16:58 #13
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα δε διαφωνώ μαζί σου αλλά δε συμφωνώ κι ολας

    Τι εννοώ ότι δε θεωρώ ότι είναι λάθος αν θέλει να παίξει τα χέρια κάνεις μόνα τους {κι εγώ το κάνω} κι έτσι όπως το γράφεις εσύ είναι σα να είναι λάθος

    Δηλαδή οι μικρές μυικες ομάδες των χεριών ας πούμε χρειάζονται 3 ασκήσεις για να γυμναστουν οπότε
    3 ασκήσεις τρικεφαλοι
    3 ασκήσεις δικέφαλοι
    Σύνολο 6 ασκήσεις
    Και αν θες να προσθέσεις και πήχεις ανεβαίνει κι άλλο ο αριθμός

    Δε θεωρείς ότι είναι ένας ικανοποιητικός όγκος ώστε να αφιερωθεί προπόνηση?

    Εκτός αν κάτι δε κατάλαβα καλά
    Αυτοι που εχουνε μεγαλα χερια , τα εχουνε επειδη σηκωνουνε πολλα κιλα στηθος-πλατη.
    Ναι ειναι λαθος να παιζεις χερια μονα τους , εκτος αν καποιος εχει χημικη υποστηριξη. Εκει ειναι αποδεκτο.
    Το αγαπημενο μου τετραημερο σπλιτ ειναι , στηθος+δικεφαλοι, ωμοι+τρικεφαλοι, ποδια , πλατη.
    Τωρα δεν κανω βεβαια, αλλα ολοι περασαμε απο τετοια σπλιτ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Davman : 04-09-17 στις 17:00
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-09-17 17:53 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τα μας παλι ενα ατομο που γυμναζεται για 6+ χρονια και εχει ενα σεβαστο σωμα υπερασπιζεται την αποτελεσματικοτητα των ββ σπλιτ επειδη δουλευουν. Αν παιρνω καθε μερα ενα ροζ μονοκιλο βαρακι και εκανα 10 καμψεις δικεφαλων για λιγο καιρο θα δουλευε. Οποιοδηποτε ερεθισμα δουλευει, και quarter squats δουλευουν και deadlifts με την κατω πλατη κυρτη δουλευουν. Το οτι δουλευουν δεν μας λεει κατι για την αποδοτικοτητα τους η για την επικινδυνοτητα τους. Προφανως αν καποιος παρει ενα αισχρο προγραμμα εκγυμνασης και το ακολουθησει για 6+ χρονια θα εχει καλα αποτελεσματα να δειξει. Αν ομως το ιδιο ατομο ακολουθουσε ενα καλυτερο προγραμμα θα ειχε πολυ καλυτερα αποτελεσματα. Οταν συγκρινουμε λοιπον προγραμματα, ψαχνουμε το βελτιστο και οχι ποιο δουλευει και ποιο οχι.

    Και ναι εχω δοκιμασει εφαγα αρκετο καιρο σε αυτα, τοτε ημουν πρωταρης οποτε ειχα αποτελεσματα αλλα θα μπορουσαν να ηταν πολυ καλυτερα.
    Συμφωνώ ότι όλα δουλεύουν.. κάποια πολύ κάποια λίγο.. Αλλά είναι και στον άνθρωπο πιστεύω άλλον τον πιάνει το σπλιτ άλλον το full body..Εγω πάντως μετά από 2μιση Χρόνια σπλιτ έχω 2-3 μήνες που δουλεύω full body και βλέπω ωραίες αλλαγές στο σώμα μου..Μπορει να είναι και λόγω γραμμωσης αλλά δούλεψε το full body κ γι αυτό τ γράφω.. Αλλά πιστεύω ότι καλό είναι να γίνονται και αλλαγές δηλαδή μαζί με το πρόγραμμα που αλλάζεις κάθε 2 μήνες μπορείς να αλλάξεις και τον τρόπο που γυμναζεσαι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-09-17 18:24 #15
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Ιωάννη πίστεψε με αν πάρεις ένα ροζ και κάνεις κάθε μέρα δε θα έχεις αποτέλεσμα

    Είμαι ένα άτομο που κάνει 13+ χρόνια γυμναστήριο και έχω δοκιμάσει πάρα πολλά προγράμματα

    Δεν είμαι κατά του απερ λοουερ η του πουσ πουλ λεγκς ούτε υπέρμαχος των σπλιτ απλά δε μηδενίζω τίποτα όπως κάνετε αρκετοί εδώ μέσα

    Τζόνι και το αντίθετο να έκανες δηλαδή χρόνια φουλ μποντυ και γύρναγες σε σπλιτ πάλι θα έβλεπες διάφορες
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία