Θέμα: my program

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 54
  1. 04-09-17 18:35 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιωάννη πίστεψε με αν πάρεις ένα ροζ και κάνεις κάθε μέρα δε θα έχεις αποτέλεσμα

    Είμαι ένα άτομο που κάνει 13+ χρόνια γυμναστήριο και έχω δοκιμάσει πάρα πολλά προγράμματα

    Δεν είμαι κατά του απερ λοουερ η του πουσ πουλ λεγκς ούτε υπέρμαχος των σπλιτ απλά δε μηδενίζω τίποτα όπως κάνετε αρκετοί εδώ μέσα

    Τζόνι και το αντίθετο να έκανες δηλαδή χρόνια φουλ μποντυ και γύρναγες σε σπλιτ πάλι θα έβλεπες διάφορες
    Ναι λογικα,αυτό θέλω να πω και γω ότι όλα δουλεύουν και ότι καλό είναι να υπάρχει ποικιλία...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-09-17 19:15 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή μόνη μου ένσταση είναι ότι έτσι δουλεύεις το μισό σώμα 2 φορές και το άλλο μισό μια
    εχεις δικιο εδω , απλα σκεφτηκα ετσι γιατι(ισως ακουστει χαζο για τους πιο εμπειρους) τα ποδια μου ειναι αρκετα μπροστα , ισως επειδη επαιζα 9 χρονια ποδοσφαιρο παλιοτερα και απλα μου ειναι και πολυ πιο ευκολα να συγκεντρωθω και στην προπονηση τους, ενω δεν ειμαι τοσο ευχαριστημενος απο την πλατη πχ (πολυ κακη συγκεντρωση).
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-09-17 20:10 #18
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιωάννη πίστεψε με αν πάρεις ένα ροζ και κάνεις κάθε μέρα δε θα έχεις αποτέλεσμα

    Είμαι ένα άτομο που κάνει 13+ χρόνια γυμναστήριο και έχω δοκιμάσει πάρα πολλά προγράμματα

    Δεν είμαι κατά του απερ λοουερ η του πουσ πουλ λεγκς ούτε υπέρμαχος των σπλιτ απλά δε μηδενίζω τίποτα όπως κάνετε αρκετοί εδώ μέσα

    Τζόνι και το αντίθετο να έκανες δηλαδή χρόνια φουλ μποντυ και γύρναγες σε σπλιτ πάλι θα έβλεπες διάφορες
    Σου μηδενισα εγω το σπλιτ ? Σου ειπα χωρις φαρμακο δεν εχει νοημα χερια χωριστα. Τι θες τωρα σωνει και καλα να συμφωνησω μαζι σου ?
    Και δεν με νοιαζει ποσα χρονια κανεις , δεν σε ρωτησα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-09-17 20:36 #19
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Davman μην τρελαινεσαι φιλε το παιδι ειπε ποσο καιρο κανει σκεπτομενος το δικο μου σχολιο δεν απευθυνοταν σε σενα.

    Αεκ, εδωσα ενα ακραιο παραδειγμα με το ροζ λεγοντας οτι μεχρι να συνηθισει το σωμα σου στο ερεθισμα που προσφερει θα δουλευει αν και 100 φορες χειροτερα απο ενα καλο προγραμμα. Προφανως και δεν θα εχεις σοβαρα αποτελεσματα με κατι τετοιο

    Οντως ειναι καλο να γινοντε αλλαγες στο προγραμμα μετα απο καποιους μηνες επειδη εχει προσαρμοστει το σωμα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να αλλαξει καποιος ολοκληρο το structure. Μπορεις να συνεχισεις να κανεις Full body με διαφορετικη επιλογη ασκησεων η και να παιξεις με διαφορετικες επαναληψεις. Δυστηχως εχεις δικιο ομως, τα σπλιτ τα μηδενιζω τελειως - ειναι ασεβες προς τους δημιουργους και τα ατομα που τα χρησιμοποιουν αλλα ειναι η αποψη μου.

    Κουλη δεν ειναι καθολου παραξενο και εγω ακριβως το ιδιο αντιμετωπιζω, καλες προπονησεις ευχομαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-09-17 23:17 #20
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Και τα σπλιτ και τα Push/pull/legs και το upper/lower εχουν τη θεση τους στη δυναμη και στη σωματοδωμη εξαρταται απο πολλα πραγματα το να πουμε μονο αυτο δεν αρκει.Εξαρταται απο συχνοτητα , ογκος και πυκνοτητα προπονησης - σετ ,επαναληψεις , διαλειμματα τεμπο, ανα ποσες μερες . Εχω αλλαξει τοσα προγραμματα που εχω δει σε διαφορα φορουμ στο ββ.κομ απο γκουρου που εχουν "science" πισω τους κτλπ ενω δε χρειαζεται.Χρεαιζονται απλα πραγματα να εχεις προοδο στα κιλα (κυριως) για να βαλεις μαζα και μετα το πιο σημαντικο το φαϊ οσο στη γραμμωση(ακομα πιο) οσο και στον ογκο
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-09-17 23:30 #21
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Κουλη ο καθένας φτιάχνει πρόγραμμα βάσει των δικών του στόχων και αναγκών οπότε αν θεωρείς ότι τα πόδια είναι πιο μπροστά καλά κάνεις

    Νταβμαν ναι αυτό ήταν απάντηση κυρίως στον Ιωάννη

    Ιωάννη πάντως εγώ θα θελα να δω φωτός με αποτελέσματα από κάποιον που κάνει φουλ μποντυ και πόσο σεβαστό αποτέλεσμα έχει και σε πόσο διάστημα αφού είναι τόσο πιο αποτελεσματικό
    Γιατί αν πρέπει να περάσουν 3 4 χρόνια δε βλέπω κάποια ουσία

    Χωρις παρεξήγηση αλλά στη θεωρία όλοι καλοί είναι
    Κάποιος θεωρητικός επιστήμονας έλεγε κάποια στιγμή θα τρώω γιαούρτι με ρύζι {και το δικαιολογουσε κι ολας) και θα ανεβάσω φωτός πριν και μετά και όταν του είπα εγώ να ανεβάσει παρεξηγήθηκε

    Άλλος έλεγε ότι το καλύτερο για γράμμωση είναι από το πρωί που ξυπνάει να κάνει ένα γεύμα το βράδυ μετα τη προπόνηση και είναι σούπερ και τρομερά αποτελέσματα και κατά δική του δήλωση ήταν 10 κιλά κάτω από το ύψος του με λίπος μόνο στη κοιλιά! Τι να πεις μετά?

    Δε προσπαθώ βλέπεις να αλλάξω γνώμη κάνενος απλά μην είστε απόλυτοι σε κάποια πράγματα ότι είναι λάθος ενώ αποδεδειγμένα δουλεύουν εδώ και αρκετά χρόνια

    Σίγουρα όλοι ψάχνουμε να πάρουμε το βέλτιστο και από τη διατροφή μας και από τη προπόνηση μας γιαυτό γίνονται και αυτές οι κουβέντες
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-09-17 00:00 #22
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    οι φωτογραφιες δεν θα ειναι ποτε αντικειμενικο μετρο συγκρισης γιατι δειχνουν πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις, δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα γενικα. Το να γυμναζεις το στηθος σου με 50 σετ σε μια μερα για ολη την βδομαδα σου φαινεται ανωτερο απο συνολικα 10x5 weighted dips, 10x5 ohp, 10x6 close grip bench, 10x5 bench, 20x8 crossover μεσα στην βδομαδα τα οποια μαλιστα δεν γινοντε σε κατασταση κοπωσης γιατι δεν ειναι την ιδια μερα αλλα γινοντε μερα παρα μερα σε πολυ υψηλο ποσοστο σχετικα με το μαξ σου ανεβαζοντας σταδιακα τα κιλα? Απο αυτα που βλεπω στο γυμναστηριο αυτοι που κανουν σπλιτ κανουν το πολυ 2 σοβαρες πιεσεις και μετα το ριχνουν στις απομονωσεις - και βαλε 10 σετ ανοιγματα και αλλα τοσα πεκ ντεκ και αλλα τοσα πουλ οβερ. Ποσα σοβαρα βαρια σετ να βγαλεις σε μια μερα πριν τα παιξεις? Ασε τα ποδια, μια ολοκληρη μερα για τα ποδια σου λεει μια φορα την βδομαδα. Η συχνοτητα ειναι τοσο μικρη που οταν βγαινεις απο το γυμναστηριο δεν μπορεις να ανεβεις τις σκαλες απο doms.

    Οχι τωρα σοβαρα τα leg days πως τα αντεχεις, εκανα ενα και ενιωθα λες και γυρισα απο τον πολεμο μιλαμε για αγγαρια
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-09-17 00:50 #23
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιωάννη πίστεψε με αν πάρεις ένα ροζ και κάνεις κάθε μέρα δε θα έχεις αποτέλεσμα

    Είμαι ένα άτομο που κάνει 13+ χρόνια γυμναστήριο και έχω δοκιμάσει πάρα πολλά προγράμματα

    Δεν είμαι κατά του απερ λοουερ η του πουσ πουλ λεγκς ούτε υπέρμαχος των σπλιτ απλά δε μηδενίζω τίποτα όπως κάνετε αρκετοί εδώ μέσα

    Τζόνι και το αντίθετο να έκανες δηλαδή χρόνια φουλ μποντυ και γύρναγες σε σπλιτ πάλι θα έβλεπες διάφορες
    τι προγραμμα ακολουθεις ο ιδιος ? μπορεις να μου πεις ?
    η τελοςπαντων προτεινε ενα για υπετροφια κατα την γνωμη σου
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-09-17 01:01 #24
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι φωτογραφιες δεν θα ειναι ποτε αντικειμενικο μετρο συγκρισης γιατι δειχνουν πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις, δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα γενικα. Το να γυμναζεις το στηθος σου με 50 σετ σε μια μερα για ολη την βδομαδα σου φαινεται ανωτερο απο συνολικα 10x5 weighted dips, 10x5 ohp, 10x6 close grip bench, 10x5 bench, 20x8 crossover μεσα στην βδομαδα τα οποια μαλιστα δεν γινοντε σε κατασταση κοπωσης γιατι δεν ειναι την ιδια μερα αλλα γινοντε μερα παρα μερα σε πολυ υψηλο ποσοστο σχετικα με το μαξ σου ανεβαζοντας σταδιακα τα κιλα? Απο αυτα που βλεπω στο γυμναστηριο αυτοι που κανουν σπλιτ κανουν το πολυ 2 σοβαρες πιεσεις και μετα το ριχνουν στις απομονωσεις - και βαλε 10 σετ ανοιγματα και αλλα τοσα πεκ ντεκ και αλλα τοσα πουλ οβερ. Ποσα σοβαρα βαρια σετ να βγαλεις σε μια μερα πριν τα παιξεις? Ασε τα ποδια, μια ολοκληρη μερα για τα ποδια σου λεει μια φορα την βδομαδα. Η συχνοτητα ειναι τοσο μικρη που οταν βγαινεις απο το γυμναστηριο δεν μπορεις να ανεβεις τις σκαλες απο doms.

    Οχι τωρα σοβαρα τα leg days πως τα αντεχεις, εκανα ενα και ενιωθα λες και γυρισα απο τον πολεμο μιλαμε για αγγαρια
    φιλε ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα γιατι ακολουθεις διαφορετικους μεθοδους απλα , στο ενα στοχος ειναι ο μεγαλος ογκος προπονησης με μικρη ενταση και στο αλλο εχεις μικρη ενταση με μικρο ή μεσαιο ογκο προπονησης . Δε ξερω γιατι τα συγκρινετε καν. Και τα ντομς στα ποδια λογικο εινια να'χεις αφου δε τα εκανες πριν ετσι , αμα κανεις ενα προγραμμα καθε φορα με την ιδια ενταση και ογκο δε θα'χεις τετοιο προβλημα , τουλαχιστον οχι τοσα τρελα ντομς οπως λες εσυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-09-17 01:48 #25
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Ωραια θα στο θεσω ακομα πιο γενικα τοτε. Τι πιστευεις οτι ειναι καλυτερο για νατουραλς? Μεγαλη ενταση με μεσαιο ογκο ή μικρη ενταση με πολυ ογκο. Εσυ ο ιδιος ειπες πως το σημαντικο ειναι να αυξανεις τα κιλα ( progressive overload ), κατι το οποιο ειναι στην ριζα των full body. Τουλαχιστον στα πρωτα χρονια προπονησης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-09-17 02:11 #26
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Ιωαννη δεν υπαρχει καλυτερο και τα δυο φερνουνε αποτελεσματα.
    Επετρεψε μου να ειμαι πολυ επιφυλακτικος για το οτι τα full body οτι ειναι καλα για υπερτροφια. Για δυναμη να το καταλαβω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-09-17 02:33 #27
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Και τα δυο φερνουν αποτελεσματα. Τις περισσοτερες φορες η μεγαλη ενταση με μεσαιο ογκο και μεγαλυτερη συχνοτητα δινουν αρκετα καλα αποτελεσματα , καλυτερα απο τα φουλ μποντι και τα μεγαλης εντασης αλλα μικρου ογκου προπονησεων
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-09-17 02:51 #28
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Υπαρχει μια ερευνα παντως τωρα τελευταια που αβανταρει το low volume και high intensity.
    Αλλα οκ μπορει αργοτερα να βγει αλλη και να λεει τα αντιθετα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 05-09-17 03:29 #29
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Λεω και κατι τελευταιο και σας αφηνω να βγαλετε τα ματια σας μεταξυ σας, εγω ετσι και αλλιως το στυλ προπονησης μου δεν το αλλαζω με την καμια.

    Στο bodybuilding οι προπονησεις με volume εχουνε πολυ μεγαλυτερη απηχηση για τον απλο λογο οτι στη δυναμη καποια στιγμη βαρας ταβανι,
    αν ρωτησεις καποιον βεβαια πως βαρεσε ταβανι στη δυναμη και σου απαντησει οτι εκανε τρισετ με 30 sec διαλλειμα τοτε ειμαι πολυ επιφυλακτικος για την ειλικρινεια του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-09-17 09:51 #30
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι προγραμμα ακολουθεις ο ιδιος ? μπορεις να μου πεις ?
    η τελοςπαντων προτεινε ενα για υπετροφια κατα την γνωμη σου

    κοιτα αυτη τη περιοδο κανω σπλιτ 5 ημερων με τα χερια μονα τους (συν γαμπες κοιλιακους και διαδρομο)
    γενικα εχω δοκιμασει τα παντα και δεν απορριπτω κανενα ειδος προπονησης και αλλαζω ανα περιοδους
    για εναν αρχαριο θα προτεινα σπλιτ 4 προπονησεων με 5 προπονησεις τη βδομαδα
    παραδειγμα δευτερα στηθος τρικεφ
    τριτη πλατη δικεφ
    τεταρτη ποδια
    πεμπτη ωμους
    σαββατο στηθος τρικεφ
    δευτερα πλατη δικεφ
    και παει λεγοντας

    ετσι καθε βδομαδα βγαινει μια διπλη προπονηση κυκλικα μεχρι να αρχισει να σχηματιζεται το σωμα του και να δουλεψει πιο εξειδικευμενα
    αλλα αυτα ειναι πολυ γενικα δεν υπολογιζουμε βασικους παραγοντες οπως ποσο χρονο εχει ο καθενας τι δουλεια κανει τι ωρα πηγαινει ποιος ειναι ο στοχος του κλπ

    νταβμαν η δυναμη ειναι αμεσα συνδεδεμενη με το σωματικο βαρος
    στο χωρο του bodybuilding που συνηθως παιζεις ογκο γραμμωση η δυναμη αλλαζει ανα περιοδους αρκετα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία