Θέμα: Powerlifting

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 28-08-17 21:07 #1
    Το avatar του χρήστη FatCap

    Εγγραφή
    26-11-2013
    Περ.
    Gym Rat
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή Powerlifting
    Καλησπερα, θελω να ξεκινησω powerlifting απο σεπτεμβρη. Εχω καποια φυσικη κατασταση κλπ ασχολιομουν με γυμναστηριο αρκετο καιρο αλλα το εχω σταματησει πολλες φορες. Τωρα εχω αποχη κοντα 3-4 μηνες. Εχω πεσει στα 70 κιλα, ειμαι κοντα 1.80 και εχω ελαχιστο λιπος δεν με λες αγυμναστο.
    Εχω στο νου μου καποια προγραμματα powerlifting θα δοκιμασω καποιο, θα κατεβασω και κανενα βιβλιο απο τον "θειο" (αμα εχει ξερει κανεις κανα καλο ας το προτεινει). Τα πραγματα που θελω να ρωτησω ειναι τα εξης:
    1)Απο διατροφη να φανταστω υπερθερμιδικη , δεν θελω να αποκτησω λιπος θελω να ακολουθησω "αυστηρη" διατροφη.
    2)Μπορω να κανω powerlifting και συχγρονως να εχω ενα σωμα bodybuilder. Δεν μιλαω για τα γραμμομενα σωματα αλλα το σωμα που εχουν οταν κανουν clean bulking;(Xωρις ΑΑΣ)
    3)Δεν ξερω "σχεδον" τπτ απο powerlifting υπαρχει κανα tip που πρεπει να εστιασω πιο πολυ για οταν ξεκινησω;
    4)Το πιο σημαντικο που θελω να ρωτησω ειναι οτι αυτη την στιγμη ειμαι αρκετα πισω σε δυναμη θα ηταν καλυτερο πχ να ξεκινησω γυμναστηριο να φτασω καποια "ικανοποιητικα" κιλα να συνηθισει και το σωμα και μετα να ξεκινησω powerlifting; Γιατι βλεπω κατι προγραμματα που λενε για PR μεσα και διπλες προπονησεις ποδιων.Δεν υπαρχει περιπτωση να κανω ποδια και να μην ειμαι πιασμενος για καμια βδομαδα.

    ΥΓ. Δεν ξερω αν ειναι το σωστο section που το ποσταρα γιατι δεν ηξερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FatCap : 28-08-17 στις 21:14
    Weakness is a choice
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-08-17 21:37 #2
    Προεπιλογή
    1) Μπορεις να εισαι και ισοθερμιδικα ή ελαχιστα υπερθερμιδικα αν δεν θες να βαλεις λιπος. Απλα φροτνισε τις μερες που θα εχεις προπονηση να εχεις το φαι που θελεις ωστε να εχεις ενεργεια να βγαλεις τις επαναληψεις.

    2)Ευκολα μπορεις. Απλα εκτος απο τις βασικες ασκησεις του powerlifting πρεπει να προσθεσεις και καποιες βοηθητικες (ωμους,δικεφαλα,πλατη κλπ). Οχι μονο θα αναπτυχθουν αρμονικα αλλα ειναι και απαραιτητες διοτι βοηθανε ολα μαζι στις βασικες ασκησεις. (Παγκος: Θες τρικεφαλα/ωμους π.χ)

    3)Πανω απ ολα σωστη τεχνικη. Τα κιλα θα ερθουν. Μην θυσιασεις τεχνικη για κιλα. Εξαλλου αν θες να κατεβεις σε meet πρεπει να εχεις σωστη τεχνικη. Υπαρχουν διαφορα προγραμματα δυναμης. Σαν αργχαριος προτεινω να αρχισεις με το starting strength / stronglifts 5x5

    4)Για μενα αρχισε κατευθειαν ασκησεις δυναμης. Μαθε τεχνικη σε ολες τις βασικες. Ετσι θα αναπτυχθει το σωμα σου. Μυικα και δυναμη. Οχι με ασκησεις απομόνωσης. Μη φοβασαι να πιεστεις. Αν δεν πιεστεις δε θα καταφερεις κατι.

    Ελπιζω να βοηθησα καπως
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-08-17 22:08 #3
    Το avatar του χρήστη FatCap

    Εγγραφή
    26-11-2013
    Περ.
    Gym Rat
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή
    Eγινε σε ευχαριστω ! Απο τεχνικη καλα τα παω εξαλλου τις βασικες ασκησεις τις ειχα βαλει και στο προγραμμα μου οταν εκανα γυμναστηριο. Αν και θα τις δουλεψω στο επακρον
    Οποιαδηποτε αλλη απαντηση ειναι ευπροσδεκτη.
    Weakness is a choice
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-08-17 23:36 #4
    Προεπιλογή
    Γνώμη μου είναι ότι αν θες να ασχοληθείς μόνο με το pĺ καλό θα ήταν να πήγαινες σε ένα συλλογο π.χ. ΑΕΚ( οι προπονήσεις γίνονται στο ΟΑΚΑ) που εκτός από την άρση βαρών έχει τμήμα pl.
    Αυτό στο λεω γιατί εκεί θα σου δείξουν ακριβώς την τεχνική σε ολες τις κινήσεις που έχει το pl και δεν θα ψάχνεις να βρεις απο μόνος σου πως ειναι η τεχνική σε καθε κίνηση με κίνδυνο τραυματισμόυ και απο την άλλη τα κιλα θα ανέβουν σιγά σιγά οταν νοιωθεις πιο σίγουρος για τον εαυτό σου.
    Απο εκει και πέρα εσύ αποφασίζεις τι θέλεις αν και θεωρώ ότι στα γυμναστήρια ετσι όπως δυστυχώς έχουν γίνει είναι πολύ δύσκολο οχι ανέφικτο να κανεις προπόνηση pl και να βρεθεί άνθρωπος που θα σου δείξει σωστή τεχνική.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-08-17 23:48 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Να πω και γω κατι πανω στο θεμα, εχεις πολυ DOMS στα ποδια σου μετα τις προπονησεις γιατι μαλλον μεχρι τωρα τα προπονουσες με πολυ μικρο frequency ( μια φορα την βδομαδα ). Οταν ανεβασεις το frequency το οποιο παρολο που δεν ειμαι ειδικος αν δεν κανω λαθος ειναι must για pl θα μπορεις να κανεις σκουατς μερα παρα μερα για πλακα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-08-17 01:01 #6
    Το avatar του χρήστη FatCap

    Εγγραφή
    26-11-2013
    Περ.
    Gym Rat
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημητρης 1924 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνώμη μου είναι ότι αν θες να ασχοληθείς μόνο με το pĺ καλό θα ήταν να πήγαινες σε ένα συλλογο π.χ. ΑΕΚ( οι προπονήσεις γίνονται στο ΟΑΚΑ) που εκτός από την άρση βαρών έχει τμήμα pl.
    Αυτό στο λεω γιατί εκεί θα σου δείξουν ακριβώς την τεχνική σε ολες τις κινήσεις που έχει το pl και δεν θα ψάχνεις να βρεις απο μόνος σου πως ειναι η τεχνική σε καθε κίνηση με κίνδυνο τραυματισμόυ και απο την άλλη τα κιλα θα ανέβουν σιγά σιγά οταν νοιωθεις πιο σίγουρος για τον εαυτό σου.
    Απο εκει και πέρα εσύ αποφασίζεις τι θέλεις αν και θεωρώ ότι στα γυμναστήρια ετσι όπως δυστυχώς έχουν γίνει είναι πολύ δύσκολο οχι ανέφικτο να κανεις προπόνηση pl και να βρεθεί άνθρωπος που θα σου δείξει σωστή τεχνική.
    Σε ευχαριστω !Ναι αμα υπηρχε καποιος συλλογος εννοειται πως θα πηγαινα αλλα δεν υπαρχει κατι τετοιο στην πολη που σπουδαζω. Εχεις απολυτο δικιο δεν υπαρχει ο χωρος και ουτε και ο προπονητης.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω και γω κατι πανω στο θεμα, εχεις πολυ DOMS στα ποδια σου μετα τις προπονησεις γιατι μαλλον μεχρι τωρα τα προπονουσες με πολυ μικρο frequency ( μια φορα την βδομαδα ). Οταν ανεβασεις το frequency το οποιο παρολο που δεν ειμαι ειδικος αν δεν κανω λαθος ειναι must για pl θα μπορεις να κανεις σκουατς μερα παρα μερα για πλακα.
    Εχεις δικιο πιστευω γιατι το χω σκεφτει και γω αυτο γιατι και εχω εναν φιλο που κανει σχεδον καθε μερα προπονηση,ο οποιος δεν εχει doms.
    Weakness is a choice
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-08-17 01:37 #7
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Πόσα κιλά είναι το μαξ σου (1 rm) αυτή τη στιγμή στις 3 κινήσεις?

    Γιατί αποφάσισες να κάνεις pl?
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-08-17 13:39 #8
    Το avatar του χρήστη FatCap

    Εγγραφή
    26-11-2013
    Περ.
    Gym Rat
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα κιλά είναι το μαξ σου (1 rm) αυτή τη στιγμή στις 3 κινήσεις?

    Γιατί αποφάσισες να κάνεις pl?
    Αυτην την στιγμη δεν ξερω γιατι δεν κανω προπονηση.Θα σου ελεγα στο περιπου αλλα μπορει να σου πω και μαλ@κιες οποτε το αφηνω. Χωρις να θελω να παρεξηγηθει κανενας επειδη δεν μου κανει προσωπικα να εχω το τουμπανο το σωμα και να μην μπορω να σηκωσω καποια "σεβαστα" κιλα. Εκτος αυτου πιστευω ειναι καλυτερο το feeling το να βλεπεις τον ευατο σου να σηκωνεις αρκετα κιλα στις βασικες ασκησεις.
    Weakness is a choice
    Απάντηση με παράθεση
     

Tags for this Thread