Θέμα: Panhell's Log

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 60
  1. 22-09-17 19:49 #16
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για την διευκρίνηση παίδες,μετέφερα μια γενικόλογη συμβουλή ενός γυμναστή για την εκγύμναση τον ώμων.Παραδόξως ενοχλήσεις στους ώμους είχα στην αρχή που έκανα πιέσεις στο μηχάνημα και τους είχα ίδια μέρα με στήθος.Μετά άλλαξα το πρόγραμμα από μόνος μου και έκανα τους ώμους ίδια μέρα με πλάτη και πιέσεις με αλτήρες και έστρωσα,και ανέβασα και αρκετά σε δύναμη.Μήπως βοηθήσει τον φίλο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-09-17 23:54 #17
    Προεπιλογή
    Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους που σπαταλήσατε λίγη ώρα από τον χρόνο σας για να γράψετε και να με συμβουλέψετε!Το εκτιμώ!Επίσης,πολλές οι πληροφορίες χρειάζομαι διάβασμα!Squat και deadlift έκανα πέρυσι μια περίοδο αλλά σε ομαδικό group που κάναμε total body με τα πολύχρωμα βάρη!Τα ξέρετε!Εκεί ένας γυμναστής μου είχε πει ότι κάνω λάθος τα squat!Βασικά όσα video και να έχω δει,δεν ξέρω αν ακόμα τα κάνω σωστά!Ακόμα,άρα Αρη είναι σα να μου λες ότι είναι μάπα το πρόγραμμα με τόσα κενά και ελλέιψεις!Πάντως δε νομίζω να μην προσπαθώ γιατί κάθε φορά το βγάζω σε 2 ώρες ότι κάνω!Απλά σταμάτησα τον διάδρομο σήμερα επειδή δεν αισθανόμουν καλά και γενικά δεν χρησιμοποιώ πολλά βάρη σε αρκετές ασκήσεις επειδή τις έκανα για πρώτη φορά σήμερα!Ελπίζω να βελτιωθώ! Ισως κάποια στιγμή αρχίσω να γράφω και τη διατροφή μου!Και εκεί έχω κενά!Ας πούμε αν και πέρυσι πήγαινα κάποια περίοδο σε διατροφολόγο και μετά συνέχισα μόνος μου αλλά σπάνια μετράω θερμίδες και δεν ξέρω αν κάνω καλά!Anyway,ευχαριστώ και πάλι παιδιά θα κοιτάξω να βελτιωθώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-09-17 03:20 #18
    Προεπιλογή
    Ένα ζόρι είναι φυσιολογικό στην αρχή.Ακόμα και 2 βδομάδες αποχή από τη γυμναστική να κάνει κάποιος τη πρώτη μέρα που θα γυρίσει γυμναστήριο θα ζοριστεί λίγο.Θα σου πρότεινα τώρα που είναι αρχή να μείνεις μακριά από απαιτητικές ασκήσεις όπως squat και deadlift.Δούλεψε με της ασκήσεις που σου έχουνε δώσει,δώσε βάση στους κοιλιακούς και τους ραχιαίους για να μπορέσεις να ασχοληθείς αργότερα με squats και deadlifts και δώσε βάση και στο θέμα αερόβια με καλύτερη φυσική κατάσταση θα έχεις και καλύτερα αποτελέσματα και στα βάρη.Αν μπορείς να κάνεις αερόβια το πρωί και ασκήσεις με βάρη το απόγευμα ή να αφιερώσεις 2 μέρες ξεχωριστές για την αερόβια θα ήταν το ιδανικό.Στο θεμα διατροφής έχει άπειρα threads εδώ στο forum,όρεξη να έχεις για διάβασμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-09-17 10:55 #19
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    όλα θα έρθουν φίλε μου!Ας μην σου σπαμαρω ομως αλλο χαχα!ξεκίνα βάζοντας κατι από όσα είπαμε καθε βδομαδα!μπορείς να ξεκινήσεις από την νεα βδομαδα να κανεις και καποιες πιεσεις παγκου να μαθεις την τεχνικη!για αρχη με σκετη μπαρα.Στο μελλον βλεπεις και για τα αλλα!

    πάντως δοκιμασε να κανεις καποιες παραπάνω ασκησεις στα ποδια,υπαρχουν πολλές περα απο squats...προβολες,πρεσσα κλπ...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-09-17 10:44 #20
    Προεπιλογή
    Σκέτη απογοήτευση!!!Τις τελευταίες μέρες πέρασα μια γαστρεντερίτιδα που με άφησε εκτός προπονήσεων!Σήμερα αποφάσισα να πάω γυμναστήριο που ήμουν καλύτερα και σε κάποια φάση με έπιασε αναγούλα και σταμάτησα!Τώρα από τι το έπαθα δεν ξέρω!Αγχος,από την γαστρεντερίτιδα?Πρόλαβα να κάνω μόνο 10 λεπτά ποδήλατο,ροκανίσματα 3/12,περιστρεφόμενα ΚΡΑΝΣΙΣ 3/12,κοιλιακούς στο μηχάνημα 3/12 και στην ρωμαϊκή καρέκλα με λυγισμένα πόδια 2/12!Ελπίζω αύριο που θα ξαναπάω να είμαι καλύτερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-09-17 11:38 #21
    Προεπιλογή
    Ιδιο πρόγραμμα με ημέρας Α,όμως αντί 15 λεπτά διάδρομο στο τέλος έκανα 5 λεπτά ελειπτικό γιατί ήμουν κουρασμένος!Και σήμερα στην αρχή δεν αισθανόμουν και πολύ καλά,με χαροποιεί όμως το γεγονός ότι το πάλεψα και πήγα γυμναστήριο να κάνω την προπόνησή μου!Οσον αφορά τα κιλά σε άλλες ασκήσεις είχα τα ίδια με την πρώτη αλλά έβγαλα πιο πολλές επαναλήψεις ή λίγο περισσότερα κιλά
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-09-17 13:27 #22
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Μηπως εχεις ενα ελλειμμα αλατος στην διατροφη σου? Η κοινωνια το εχει κανει ταμπου αλλα στην πραγματικοτητα αυτο που λεμε sea salt εναντι του table salt ειναι παρα πολυ σημαντικο. Αυτα που περιγραφεις μου θυμιζουν μια δικη μου εμπειρια στο θεμα. Mολις αρχιζα να ιδρωνω ενιωθα αναγουλες και αδυναμια και τελικα ηταν επειδη με τον ιδρωτα απεβαλλε το σωμα το λιγοστο αλατι που επαιρνα απο την διατροφη μου. Προσωπικα μεγαλωνοντας με πατερα που το ειχε κοψει μαχαιρι και δεν βαζαμε στο φαγητο αναγκαστηκα τελικα να βαζω μονος μεγαλες ποσοτητες. Αλλοι παιρνουν ηδη μεγαλες ποσοτητες, και τα επεξεργασμενα τροφιμα εχουν επισης πολυ οποτε δες ποσο παιρνεις μην βαλεις πολυ στα τυφλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-09-17 15:07 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως εχεις ενα ελλειμμα αλατος στην διατροφη σου? Η κοινωνια το εχει κανει ταμπου αλλα στην πραγματικοτητα αυτο που λεμε sea salt εναντι του table salt ειναι παρα πολυ σημαντικο. Αυτα που περιγραφεις μου θυμιζουν μια δικη μου εμπειρια στο θεμα. Mολις αρχιζα να ιδρωνω ενιωθα αναγουλες και αδυναμια και τελικα ηταν επειδη με τον ιδρωτα απεβαλλε το σωμα το λιγοστο αλατι που επαιρνα απο την διατροφη μου. Προσωπικα μεγαλωνοντας με πατερα που το ειχε κοψει μαχαιρι και δεν βαζαμε στο φαγητο αναγκαστηκα τελικα να βαζω μονος μεγαλες ποσοτητες. Αλλοι παιρνουν ηδη μεγαλες ποσοτητες, και τα επεξεργασμενα τροφιμα εχουν επισης πολυ οποτε δες ποσο παιρνεις μην βαλεις πολυ στα τυφλα
    Σ'ευχαριστώ για την συμβουλή και όντως ισχύει αυτό!Και μένα οι γονείς μου δεν τρώνε πολύ αλάτι επειδή ο πατέρας μου έχει πίεση,αλλά και η διατροφολόγος όταν είχα πάει μου είχε πει να αποφεύγω το πολύ αλάτι και τις κονσέρβες (και τον τόνο)!Και τρώω χρόνια έτσι!Επειδή προς το παρόν κάνω υποθερμιδική διατροφή,έχει καμμία σχέση η ποσότητα του αλατιού που λαμβάνουμε με την αύξηση των κιλών στην ζυγαριά τελικά??? Απ΄τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω πως δεν έχει να κάνει...Τελικά γιατί όλοι οι γιατροί συστήνουν το αλάτι με μέτρο???
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 30-09-17 14:27 #24
    Προεπιλογή
    Ιδιο πρόγραμμα με ημέρας Β μόνο που έκανα στο Hammer 4 σετ των 5-8 επαναλήψεων,αντί 3 σετ των 6 επαν. τη προηγούμενη βδομάδα!Σε μερικές ασκήσεις πάλι αύξησα λίγο τα βάρη όπως στο μηχάνημα κοιλιακών!Τέλος έκανα 5 λεπτά διάδρομο αντί 15 που κάνω συνήθως!Ερώτηση,τα 10-15 λεπτά που κάνω για να φτάσω γυμναστήριο και άλλα τόσα για να γυρίσω σπίτι πιάνεται για χρόνος αερόβιας???Ειδικά αν η απόσταση έχει ανηφόρες και λίγα σκαλοπάτια?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-10-17 04:58 #25
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panhell34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστώ για την συμβουλή και όντως ισχύει αυτό!Και μένα οι γονείς μου δεν τρώνε πολύ αλάτι επειδή ο πατέρας μου έχει πίεση,αλλά και η διατροφολόγος όταν είχα πάει μου είχε πει να αποφεύγω το πολύ αλάτι και τις κονσέρβες (και τον τόνο)!Και τρώω χρόνια έτσι!Επειδή προς το παρόν κάνω υποθερμιδική διατροφή,έχει καμμία σχέση η ποσότητα του αλατιού που λαμβάνουμε με την αύξηση των κιλών στην ζυγαριά τελικά??? Απ΄τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω πως δεν έχει να κάνει...Τελικά γιατί όλοι οι γιατροί συστήνουν το αλάτι με μέτρο???
    Λιγο αργα αλλα καλιο αργα παρα ποτε. Η καραμελα οτι το αλατι ειναι κακο ειναι πολυ παλια. Εχει καποια βαση απο την αποψη οτι το μαγειρικο αλατι ( table salt ) εχει ορισμενα πραγματα που δεν θες μεσα σου σε μεγαλες ποσοτητες, ειναι σιγουρα επικινδυνο. Αλλα το θαλασσινο αλατι διαφερει ( δεν μπαινω σε λεπτομερειες γιατι εχει πολυ ψαχνο μπορεις αν θες να το ψαξεις ). Ενα αθλουμενο ατομο το χρειαζεται, θα εχεις καλυτερα pumps, ενεργεια και αλλα. Σε εμενα εκανε την διαφορα.

    Α και τα 10-15 λεπτα διαδρομης μην τα σκεφτεσαι καν για αεροβια οπως το να σηκωνεις το ποτηρι με το νερο δεν γυμναζει τους μυς σου ετσι και το να περπατησεις 10 λεπτα δεν "γυμναζει" την καρδια. Ειναι κατι στο οποιο εχει ηδη προσαρμοστει και το κανει με λιγη προσπαθεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ioannis Duff : 08-10-17 στις 05:01
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-10-17 13:07 #26
    Προεπιλογή
    Ιδιο πρόγραμμα με ημέρας Α!Σε άλλες ασκήσεις ανέβασα τα κιλά όπως πχ στο μηχάνημα κοιλιακών που έκανα με 30-35 κιλά και σε άλλες είχα τα ίδια!Μόνο σε μια άσκηση μείωσα στην τελευταία άσκηση,στην έκταση με αλτήρα πίσω απ'το κεφάλι στο τελευταίο σετ επειδή σερνόμουν!Αντί να την κάνω με 5κιλο που την κάνω συνήθως,την έκανα με 2,5 κιλά!Δεν το λέω για δικαιολογία αλλά είχα να πάω gym από την προηγούμενη Δευτέρα!Λίγο ότι βρήκα καινούρια δουλειά και προσπαθώ να γίνω καλός σε αυτό που κάνω (αφού ασχολούμαι και εκτός δουλειάς με τη δουλειά) και λίγο ότι βαριόμουν να πάω ,με έκαναν να απέχω για λίγες μέρες
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-10-17 13:30 #27
    Προεπιλογή
    Ιδιο πρόγραμμα με ημέρας Α!Ντρέπομαι που το λέω αλλά είχα να πάω 8 μέρες γυμναστήριο!Ευτυχώς απολύθηκα από την δουλειά και τώρα θα έχω πάλι χρόνο να ασχοληθώ με το gym! Κιλά αυτή τη φορά έμεινα στα ίδια με την τελευταία!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-10-17 13:36 #28
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Ευτυχώς απολυθηκες για να έχεις χρόνο για γυμναστήριο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-10-17 14:57 #29
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς απολυθηκες για να έχεις χρόνο για γυμναστήριο?
    Φίλε μου,τον τελευταίο καιρό που δούλευα δεν είχα όρεξη να πηγαίνω γυμναστήριο!Ακόμα και χρόνο να είχα,που μερικές φορές είχα,γυρνούσα σπίτι τόσο ψυχολογικά ράκος που μόνο να πάω γυμναστήριο δεν είχα το κουράγιο!Από αυτήν την άποψη το λέω!Οποιος θέλει να δουλέψει,μια δουλειά θα την βρει ενώ τα λεφτά που έδωσα για να πάω γυμναστήριο δύσκολα θα μου τα δώσει κάποιος αν δεν έχω τον χρόνο να πάω (ή αν βαριέμαι)!Δεν ξέρω αλλά μου ήταν πολύ δύσκολο να συνδυάσω προπόνηση και δουλειά!Αισθάνομαι ότι δεν είχα την ενέργεια να το κάνω
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-10-17 14:01 #30
    Προεπιλογή
    Ιδιο πρόγραμμα με ημέρας Β!Στο Hammer στήθος έκανα πάλι χωρίς κιλά αλλά έκανα 5-6 σετ των 6 επαναλήψεων όπως μου είχατε πει!Δεν πρόσθεσα ακόμα κάποια άσκηση στο ήδη υπάρχον πρόγραμμα,αποφάσισα να το κάνω αυτό για 1 μήνα ακόμα και μετά να βάλω τα πόδια ξεχωριστά μια μέρα μόνα τους και στήθος με μπάρα!Σήμερα έκανα στήθος-δικέφαλους
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία