Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 82
  1. 11-09-17 16:46 #1
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Smile Νατουραλ Τρανσφορμεισον 1 χρονου με full body
    Καλησπερα σε ολους, πριν λιγες βδομαδες περασε ο πρωτος χρονος προπονησης μου ( κατα την διαρκεια του οποιου κυρια ασχολια μου ηταν να διαβαζω ερευνες, anecdote, συμβουλες, σωστη τεχνικη και αλλα πανω στο θεμα σαν κλασσικος αργοσχολος φοιτητης ). Μου εγινε εμμονη ιδεα επειδη παντα μισουσα το σωμα μου. Για αυτο μετα απο αρκετη σκεψη αποφασισα να ποσταρω ενα μινι "transformation". Επιτελους κοιταω στον καθρεπτη και βλεπω κατι που μαρεσει. Δυστηχως ακριβως επειδη ντρεπομουν αρκετα για το σωμα μου δεν εχω καλυτερη φωτογραφια "before" - για να ειμαι πιο ακριβης δεν εχω γενικα αλλη φωτογραφια. Στην πρωτη φωτογραφια ειχα ηδη κανει λιγο καλλισθενικη και φουλ σπλιτς, απο εκει και μετα εκανα για ενα μηνα ακομα push-pull-legs χωρις ιδιαιτερα αποτελεσματα. Τους υπολοιπους 10,5 μηνες εκανα ενα προγραμμα novice full body μερα παρα μερα 4 φορες την εβδομαδα στο οποιο αποδιδω την προοδο μου ειδικα στους ωμους οπου ειχα και προβλημα - ειμαι double-jointed και οι αρθρωσεις μου ειναι αδυναμες γενικοτερα - πριν αρχισω γυμναστικη μου εβγαινε ο ωμος μονος του σε εβδομαδιαια βαση. Δεν μετραγα θερμιδες ουτε ακολουθησα διατροφη. Κοιταγα μονο οσο χτυπιεμαι να τρωω παρα πολυ. Πολυ γαλα, πολλα μακαρονια, πολυ κρεας, σαβουρα 2 φορες την εβδομαδα.

    Όνομα: Screenshot_9.png Εμφανίσεις: 3484 Μέγεθος: 342,6 KB

    Όνομα: Screenshot_6.jpg Εμφανίσεις: 3511 Μέγεθος: 14,3 KB

    Η πρωτη ηταν μετα το γυμναστηριο ( με pump ) ενω η αλλη ειναι το αμεσως μετα το ξυπνημα. Και οι 2 flexed.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ioannis Duff : 11-09-17 στις 16:53
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-12-17 00:33 #2

    Εγγραφή
    23-11-2017
    Περ.
    πυργος
    Μηνύματα
    22
    Προεπιλογή
    αδερφε κατι κουμπωνεις και δεν μας το λες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-12-17 00:40 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Μου φτιαξες το βραδυ φιλε μου ευχαριστω, αυτο ειναι το καλυτερο κοπλιμεντο που μπορει να δεκτει καποιος που δεν κουμπωνεται. Και που να με δεις τωρα, ειμαι διπλασιος απο τοτε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-12-17 01:21 #4
    Προεπιλογή
    Για ενα χρονο που λες εχεις πολυ καλη προοδο κ με δυνατοτητα ακομη περισσοτερο....
    ...οχι δεν κουμπωνεσαι
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-12-17 21:31 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ενα χρονο που λες εχεις πολυ καλη προοδο κ με δυνατοτητα ακομη περισσοτερο....
    ...οχι δεν κουμπωνεσαι
    Αυτη ειναι μονο η αρχη φυσικα. Ευχαριστω για τα καλα λογια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-03-18 11:10 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή Update 1,5 χρονου
    Καλημερα παιδια, Περασαν 6 μηνες και μια βδομαδα απο τις πρωτες φωτογραφιες και θελησα να κανω μια ενημερωση οπως και θα κανω λογικα στην ολοκληρωση του δευτερου χρονου. Θα γραψω καποιες παρατηρησεις και φιλοσοφια προπονησης για οποιον ενδιαφερεται. Δεν βγηκα ποτε απο τον ογκο ολο αυτον τον καιρο - εναλλασσα μεταξυ lean bulk και dirty bulk. Θεωρω οτι ατομα που ξεκινανε τα βαρη πρεπει να κοιτανε την αυξηση της επιδοσης και να αποσκοπουν στο να βαλουν μαζα εκμεταλλευομενοι τα πρωτα χρονια οπου το σωμα ειναι ακομα πολυ ευαισθητο στο νεο stimulus. Δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα με διατροφικα πλανα αν και πιστευω οτι οι διατροφικες μου συνηθειες ηταν παντα πολυ παραγωγικες για τους στοχους μου. Εμεινα στο 14-18% bf range, ειχα ορεξη για προπονηση και πολυ ενεργεια λογω του λιπους ( και του νεαρου της ηλικιας μου προφανως ). Η προπονηση εμεινε full body με κυρια προσοχη στο overhead press για να ανεβασω τους ωμους πραγμα που καταφερα. Τα weighted chinups εκαναν θαυματα για την πλατη μου, weighted dips παρολο που τα εκανα για το στηθος που πασχει εκαναν τους τρικεφαλους τερατα. Επισης βοηθησε οτι συγκεντρωσα τις δυναμεις μου σε overhead variations των extensions για να αναπτυξω πολυ την μακρα κεφαλη του τρικεφαλου - πραγμα το οποιο με αφησε πισω στην δυναμη οσων αφορα τις κανονικες πιεσεις ( bench ) αλλα ανεβασε δραστικα το OHP. Ποδια δεν γυμνασα αυτους τους μηνες επειδη ειχα χτυπησει ασχημα τον αστραγαλο εκτος γυμναστηριου και επειδη ηταν ηδη μεγαλυτερα σε αναλογια με το υπολοιπο σωμα. Τωρα το πανω σωμα τα ξεπερασε και αρχισα τα front squats - το τι θα κανουν αυτα σε μελλοντικο ποστ.

    Τα δυνατα σημεια μου ειναι οι τρικεφαλοι και κατα συνεπεια τα χερια, η πλατη η οποια ανοιξε σε απιστευτο βαθμο μαλλον απο την συχνοτητα και το πολυ φαι και τα ποδια τα οποια παιρνουν ογκο σε σημειο να μην θελεις αλλο οταν τα γυμναζω. Οι ωμοι δεν ειναι ουτε κακοι ουτε ξεχωριζουν ενω τα σημεια που πραγματικα πρεπει να διορθωσω ειναι το στηθος, οι δικεφαλοι και οι πισω δελτοειδεις. Εχω ηδη προσαρμοσει το προγραμμα μου με barbell curls, incline curls, bench, και close grip bench με μεγαλυτερο volume απο ποτε.

    Οσων αφορα την δυναμη εχω φτασει στο συμπερασμα οτι το σωμα μου δεν εχει την στοφα του αρσιβαριστα ουτε του powerlifter. Σαφως θα φτασω με τα χρονια σε σοβαρα κιλα στις βασικες ασκησεις αλλα τα γενετικα μου προτιμουν να προκαλουν υπερτροφια ενω η αυξηση της δυναμης ειναι σταθερη αλλα εξαιρετικα αργη. Εφοσων οι στοχοι μου ειναι κατα κυριο λογο επιφανειακοι ειμαι πολυ χαρουμενος με αυτο το trade-off.

    Οι φωτογραφιες ειναι στην ιδια ποζα στο ιδιο μερος ο φωτισμος ελαχιστα διαφορετικος αλλα βεβαια δεν εχουν διαφορα μεταξυ τους 6 μηνες. Η πρωτη εχει διαφορα κατι λιγοτερο απο ενα χρονο ενω η δευτερη ενα χρονο και 4 μηνες. Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος με τις αλλαγες στο σωμα μου καθως εφτασα το ελαχιστο που ημουν διαθετημενος να δεχτω για τον εαυτο μου. Ευχαριστω οποιον καθισε να διαβασει ολο το ποστ


    Όνομα: collage3.jpg Εμφανίσεις: 2673 Μέγεθος: 298,1 KB


    Όνομα: collage.jpg Εμφανίσεις: 2641 Μέγεθος: 372,7 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-03-18 11:37 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Τα πιο σημαντικα ξεχασα: Ειμαι 20 χρονων, υψος 1.74, 82 κιλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-03-18 12:26 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πιο σημαντικα ξεχασα: Ειμαι 20 χρονων, υψος 1.74, 82 κιλα
    Ωραίος πας καλά.. αυτο ήθελα να σε ρωτήσω πόσα κιλά εισαι..οι πρώτες φωτο στα πόσα κιλά Είναι??
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-03-18 12:41 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος πας καλά.. αυτο ήθελα να σε ρωτήσω πόσα κιλά εισαι..οι πρώτες φωτο στα πόσα κιλά Είναι??
    Thanks! Δεν ξερω να σου πω δυστηχως, αρχισα να ζυγιζομαι οταν ημουν τουλαχιστον 78 :/
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-03-18 12:54 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks! Δεν ξερω να σου πω δυστηχως, αρχισα να ζυγιζομαι οταν ημουν τουλαχιστον 78 :/
    Πάντως φαίνεται γενικά ότι άλλαξε η σύσταση του σώματος και στην μέση παρόλο την αύξηση των κιλών..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-03-18 13:03 #11
    Προεπιλογή
    Όντως υπάρχει διαφορά μεταξύ των δυο φωτογραφιών,εχουν αρχίσει να σχηματίζονται οι ώμοι και το στήθος,και εχει μικρύνει η περιφέρεια στη μέση.
    Καλα το πας σιγα σιγα και σταθερά γιατι αυτα τα κέρδη ειναι που μένουν,μπορει να ειναι χρονοβόρο,κουραστικό,απαγοητευτικο πολλές φορες,αλλα αυτη ειναι η κ@..λα στο ταξίδι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-03-18 13:03 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως φαίνεται γενικά ότι άλλαξε η σύσταση του σώματος και στην μέση παρόλο την αύξηση των κιλών..
    εννοεις οτι η περιφερεια της μεσης μεγαλωσε? Λογικο δεν ειναι με την αυξηση των κιλων να αυξανεται και αυτη η μετρηση?
    Κατα την γνωμη μου ομως η περιφερεια δεν μεγαλωσε απλα ειμαι πιο fluffy στην περιοχη, στην φωτο του πρωτου ποστ ημουν πιο lean.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-03-18 13:12 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοεις οτι η περιφερεια της μεσης μεγαλωσε? Λογικο δεν ειναι με την αυξηση των κιλων να αυξανεται και αυτη η μετρηση?
    Κατα την γνωμη μου ομως η περιφερεια δεν μεγαλωσε απλα ειμαι πιο fluffy στην περιοχη, στην φωτο του πρωτου ποστ ημουν πιο lean.
    Όχι το μίκρυναι εννοώ.. Η φαίνεται πιο μικρή επειδή άνοιξες από πάνω.. Αυτό εννοώ η σύσταση έχεις κάνει πιο ωραίο V και πιο εμφανές από πριν..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-03-18 13:23 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Ακριβως, προκειται για τη ψευδαισθηση της μικροτερης μεσης λογω των καλυτερων πλαγιων δελτοειδων, φτερων και ανοιγμα πλατης γενικοτερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 19-03-18 13:26 #15
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημητρης 1924 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως υπάρχει διαφορά μεταξύ των δυο φωτογραφιών,εχουν αρχίσει να σχηματίζονται οι ώμοι και το στήθος,και εχει μικρύνει η περιφέρεια στη μέση.
    Καλα το πας σιγα σιγα και σταθερά γιατι αυτα τα κέρδη ειναι που μένουν,μπορει να ειναι χρονοβόρο,κουραστικό,απαγοητευτικο πολλές φορες,αλλα αυτη ειναι η κ@..λα στο ταξίδι.
    Ευχαριστω για τα καλα λογια, αν ηταν ευκολο θα ηταν ολοι ντουλαπες.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία