Θέμα: Το "Logbuch"

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 109
  1. 27-09-19 22:11 #46
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    καλησπέρα lervrone .
    δλδ πήγες στο τζιμ για να κάνεις μόνο δικέφαλα και θα πας την επόμενη να κάνεις μόνο τρικέφαλα?

    δεν βρίσκω κανέναν λόγο να ξοδεύει καποιος μια μέρα στο τζιμ για να κάνει μόνο δικέφαλα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-09-19 16:18 #47
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για την ερώτηση Λιβέρη.
    Κοίτα ο λόγος είναι ξεκάθαρα ότι θέλω η κάθε προπόνηση να κρατάει όσο το δυνατόν πιο λίγο. Να πηγαίνω να κάνω max 20-25 λεπτά και να φεύγω.
    Αυτό λειτουργεί και σαν κίνητρο τις μέρες πχ που σερνομαι και δεν την παλεύω να πάω , να ξέρω ότι "πας και σε 20 λεπτά ξεμπερδεψες".
    Επίσης αν κάνω πχ σήμερα δικέφαλα και από ενέργεια στερεψω , σίγουρα δεν μπορώ αμέσως μετά να τα δώσω όλα για μια καλή προπόνηση τρικεφαλων. Άρα παίζει και αυτό το ρόλο του.
    Προσπαθώ μεταξύ των προπονήσεων να αφήνω μια μέρα κενή ώστε να μπορώ να αναρρωνω καλύτερα και να χωράω και άλλες υποχρεώσεις της καθημερινότητας ανάμεσα.

    Δεν κοιμάμαι το 8ωρο που κοιμόμουν όταν ήμουν φοιτητής , μέσα στην εβδομάδα στάνταρ μια μέρα ύπνου χάνεται (εφημερία) και η κούραση από 5-6 μέρες προπονηση την εβδομάδα δεν αντισταθμίζεται από ξεκούραση. Δεν τρώω τόσο πολύ και τόσο καλα όπως έτρωγα κάποτε. (Είμαι 35 και κάποτε τα έκανα αυτά στα 21). Βάλε διαβάσμα τα βράδια στο σπίτι , βάλε και το ότι το πρωί δεν μπορώ να σερνομαι στη δουλειά , φροντίζω να έχω ένα κύκλο προπόνησης μέρα παρά μέρα , μια μυϊκή ομάδα τη φορά . Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι κάνω στήθος σήμερα και ξανακάνω σε δέκα μέρες. Δε μου αρέσει αλλά έτσι είναι. Αλλά και τι έγινε? Δε θα παιχτεί το Ολυμπία αν δεν κατέβω εγώ? Σιγά το πράγμα.

    Έχω καταλάβει ότι τα όρια μου μέχρι ένα σημείο πάνε και δεν τα ξεπερναω. Αλλά είμαι ευχαριστημένος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-09-19 17:16 #48
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Κωστα σε χαίρομαι πραγματικά!
    Eισαι σε ενα πολύ απαιτητικο περιβάλλον και με απαιτητικό επάγγελμα, παρόλα αυτα επιλέγεις να παραμένεις "μέσα" στο παιχνίδι, χωρίς απαραίτητα να τηρείς ευλαβικά τα bb στερεότυπα.
    Tελικά όταν βρίσκεις χρόνο για το χόμπυ σου, εισαι ευλογημένος!
    Περιμένουμε και φωτό να σε δούμε τούμπανο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-09-19 18:06 #49
    Προεπιλογή
    Να σαι καλά ρε Κώστα.
    Κοίτα έχω πει πολλές φορές. Το bb και το ποδοσφαιρο είναι τα ωραιότερα δευτερεύοντα πράγματα στη ζωή μου. Πλέον η άσκηση είναι καλή ψυχολογία και υγεία. Όταν σε κάποιον με πρόβλημα στη μέση συστήνεις εκτος των αλλων φυσικόθεραπεία για ενδυνάμωση των μυών της πλάτης, τότε θες η πλάτη σου να είναι δυνατή ώστε να αποφύγεις οσο το δυνατον κι εσύ αντίστοιχα προβλήματα στο μέλλον. Το ίδιο και οι ωμοι και όλες οι μικρές ομάδες.

    Είναι ωραίο χόμπι η προπόνηση με βάρη, και όπως λένε "πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι"..
    Όσο για φώτο πάνε αυτές οι εποχές! Χα χα χα!
    Άσε που δεν μπορώ να ανεβάσω φωτο όσο και αν έχω προσπαθήσει! Εγώ εύχομαι να τα πούμε κάποτε από κοντά και οι φωτογραφίες δεν παίζουν κανένα ρόλο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-09-19 20:25 #50
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Εξυπακούεται ότι κάνεις το πρόγραμμα όπως σε βολεύει. Άλλωστε και αυτό που κάνεις δίνει αποτελέσματα από το να μην έκανες καθόλου, αρκεί να μην παραμελείς μυϊκές ομάδες.

    Δυστυχώς όταν οι εργασίες είναι απαιτητικές δυσκολεύει η προπόνηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-10-19 00:05 #51
    Προεπιλογή
    Γεια χαρά σε όλους!
    Πλάτη σήμερα.
    1) Πιέσεις τροχαλία τριγωνη λαβή 4 σετ max 59 (στο 3ο)
    Εδώ η αλλαγή σε σχέση με την προηγούμενη φορά ήταν ότι τις επαιξα σαν πιέσεις, την προηγούμενη τις ειχα παίξει πιο πολύ σαν εκτάσεις στην τροχαλια. Νομίζω είναι σαφές το τι εννοώ.
    2) Εκτάσεις τροχαλία 1-1 χέρι παλάμη προς τα εμπρός 4 σετ max 9 κιλά
    3) Γαλλικές στραβομπαρα σε επικλινή 4 σετ max 10-10. Τα 10-10 δεν τα είχα τόσο καλά, όταν κατέβασα στα επόμενα σετ βγήκε πιο τίμια.
    Διατάσεις
    Κοιλιακοί
    20 χαλαρό τρέξιμο.
    Ξεκίνημα 21.48- τέλος 22.08.
    Σε γενικές γραμμές ευχαριστημενος αρκετά. Ήμουν και ξεκούραστος, πήγε πολύ ωραία.

    Σήμερα παρέλαβα τη whey 100% της Ironmaxx. Γενικά μ αρέσουν πιο καλά οι isolate, αλλά η αλήθεια ήταν η εξής: Οπως το πάω ,τρώω 2 κιλά σκόνη το μήνα, η 2κιλη isolate πάει στο 70ευρω. Και επειδή η Ironmaxx έβγαλε τη whey με κάποια άλλα προϊόντα προσφορά 50% κάτω , την πήρα από 50 στα 25. Εντάξει δηλαδή δε γίνεται κάθε 20 μέρες να θέλω 70-90 ευρώ στην Ironmaxx. Δε με λένε και Λατση. Μια χαρά θα μου δουλέψει και η απλή whey. Eιπαμε τωρα. Tη δοκίμασα κιόλας , θα γράψω αύριο εντυπώσεις.

    Επόμενη προπόνηση την Τετάρτη κατά πάσα πιθανότητα , ώμοι. Θα δούμε! Χαιρετώ! Καλό βράδυ σε όλους!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-10-19 12:24 #52
    Προεπιλογή
    Οταν λες Κωστη "πιεσεις τροχαλιας με τριγωνο για πλατη" τι εννοεις ακριβως;
    Μηπως θελεις να πεις "Ελξεις" ;;
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-10-19 14:56 #53
    Προεπιλογή
    Πωωω Πλάτη έγραψα????
    Α καλαααα.. τρικεφαλα έκανα Χρήστο.
    Κάτσε το διορθώνω.
    Σ' ευχαριστώ.

    Υγ: δεν μπορώ να το διορθώσω. Τρικεφαλα έκανα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-10-19 17:52 #54
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λες Κωστη "πιεσεις τροχαλιας με τριγωνο για πλατη" τι εννοεις ακριβως;
    Μηπως θελεις να πεις "Ελξεις" ;;
    Χρήστο μόνο οι πιέσεις σε παραξενεψαν; Όχι και οι εκτάσεις και οι γαλλικές με στραβόμπαρα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-10-19 23:46 #55
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    λιγο πολυ ολοι μετα απο καποια ηλικια ετσι ειμαστε, και εγω δουλευω καποια βραδυνα κανω σχεδον 2 δουλειες εχω οικογενεια με παιδια οποτε
    καταλαβαινω . σε μιση ωρα ομως μπορεις να κανεις πληρη προπονηση για ολο το σωμα και να εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο το να κανεις αυτο που κανεις...
    αν αυτο βεβαια εσενα σε ευχαριστει οκ !
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 02-10-19 07:56 #56
    Προεπιλογή
    Δεν έχω πάνω στο θέμα καμία γνώση και κυρίως καμία εμπειρία. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε θα δοκιμαζα.
    Οι πιθανότητες που δίνω να μου άρεσε δεν είναι πολλές , αλλά χωρίς να το έχω κάνει τι μπορώ να πω?
    Ίσως πολλοί πιο πριν να το απέρριπταν και τώρα να το θεωρούν πολύ παραγωγικό. Ποιος ξέρει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 02-10-19 08:42 #57
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήστο μόνο οι πιέσεις σε παραξενεψαν; Όχι και οι εκτάσεις και οι γαλλικές με στραβόμπαρα;
    Εχεις δικιο.....κολλησα στο πρωτο

    Οσο γιαυτο που λεει ο Λιβερης μπορεις να το δοκιμασεις γιατρε οταν υπαρχει ζορισμενο ωραριο. Μια "καλη" ασκηση μονο για καθε μυικη ομαδα....με παραλαγες την πομενη φορα αν θες.
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-10-19 22:22 #58
    Προεπιλογή
    Δυστυχώς την Τετάρτη άργησα να φύγω από τη δουλειά και με εφημερία χτες δεν υπήρχε το περιθώριο να πάω για ώμους.
    Χτες στην εφημερία με ...μηδένισαν.
    Σήμερα σερνομαι, με χαλια ύπνο δε θα πήγαινα με τίποτα.
    Αύριο έχω κανονίσει να πάω εκδρομή με τους φίλους της Χοφενχάιμ στο Μόναχο που παίζει με τη Μπάγερν με σκοπό να έρθω κάποια στιγμή αύριο βράδυ.
    Κυριακή βλέπουμε.
    Πήγε πίσω η ιστορία αλλά αν όχι Κυριακή θα ξαναμπώ Δευτέρα για ώμους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-10-19 22:44 #59
    Προεπιλογή
    Χαιρετώ όλα τα καλά παιδια.
    Επιτέλους προπόνηση ωμων σήμερα, πιστός στο ραντεβού (!) Πήγα αμέσως μετά τη δουλειά. Έκανα κάποιες αλλαγές όχι στο είδος των ασκήσεων αλλά έπαιξα πιο πολύ με ελεύθερα κιλά.

    1) Πιέσεις αλτήρες 4 σετ max 25-25/ 20-20/15-15/10-10
    2) Πλαγιές εκτάσεις με αλτήρες 4 set max 10-10
    3) Στρατιωτικές πιέσεις με μπάρα 4 set max 5-5
    4) Εκτάσεις αλτήρων σκυφτός 4 set max 12,5-12,5
    5) Ανυψώσεις στραβομπαρας σε τροχαλία. 6 set max 36.
    Διάλειμμα 45"
    Διατάσεις
    Δεν έκανα τρέξιμο σημερα.

    Μια απάντηση χρωστάω στο Χαράλαμπο που ίσως είχε αναρωτηθεί γιατί κάνω τόσα πολλά σετ για ωμους. Το ότι οι ώμοι είναι μια μυϊκή ομάδα που απαιτεί όχι πολλά σετ , το ξέρω. Για πολλά χρόνια έκανα Max 10 Set ολα όλα για ώμους. Σήμερα θα δείτε έκανα 16 set για ώμους και 6 για τραπεζοειδεις. Το ξέρω είναι πολλά. Αλλά δοκιμάζω να δω τι θα βγει. Πειραματιζομαι. Δεν έχω να χάσω τίποτα. Πάω λίγο αντίθετα στη θεωρία που κι εγώ είχα πολλά χρόνια να μετράω τα σετ και να μην ξεπεράσω κάποιο συγκεκριμένο αριθμό. Το αφήνω έτσι προς το παρόν και βλέπουμε στη συνέχεια.
    Επόμενο ραντεβού Τετάρτη που θα κάνω πλάτη.
    Χαιρετώ. Καλό βραδυ σε ολα τα παιδιά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 08-10-19 15:35 #60
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Όχι η απορία μου δεν ήταν γιατί κάνεις τόσα πολλά σετ ή ασκήσεις για ώμους αλλά γιατί κάνεις περισσότερα από πόδια; Στα πόδια δεν κάνεις καν τα μισά από αυτά που κάνεις για ώμους. Αυτό ήθελα να πω.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία