Καλησπερα στην παρεα του Bodybuilding.Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις για να διαλευκανω καποια πραγματα που εχω στο μυαλο μου.Λοιπον εξ αρχης,εχοντας διαβασει αρκετα αρθρα στο φορουμ και ακολουθοντας την μεθοδο αυτη:

"ΜΕΘΟΔΟΣ 1η

BMR Formula - Υπολογισμος Βασικου Μεταβολισμου
Εδω λαμβανονται υποψιν το φυλο, η ηλικια, το υψος, βαρος

Βημα 1ο

Για γυναικες: BMR = 655 + ( 9.6 x βαρος σε κιλα ) + ( 1.8 x υψος σε εκατοστα ) - ( 4.7 x ηλικια σε χρονια )

Για ανδρες: BMR = 66 + ( 13.7 x βαρος σε κιλα ) + ( 5 x υψος σε εκατοστα ) - ( 6.8 x ηλικια σε χρονια )"

Εχω βγαλει BMR 1900.1.Τωρα για να βγαλω το AMR ζηταει:

"Βημα 2ο

Ενεργειακες αναγκες ανα μερα = ΒΜR * Eπιπεδο δραστηριοτητας

Επιπεδο δραστηριοτητας
----------------------------------
Καθιστική ζωή 1.0-1.39
Ελαφρά δραστηριότητα 1.4-1.59
Μέτριας έντασης δραστηριότητα 1.6-1.89
Έντονη δραστηριότητα 1.9-2.5"

Η ερωτηση μου ειναι,πηγαινοντας γυμναστηριο 5 φορες την εβδομαδα θα βαλω εντονη δραστηριοτητα η,η μετρηση αυτη ειναι μαζι με την δραστηριοτητα του γυμναστηριου? Υποθετω οτι ειναι εκτος αν λαβω υποψην οτι ο αρχικος υπολογισμος ειναι καθαρα για την θερμιδες που πρεπει να λαμβανω ημερησιος για την διατηρηση του βαρους.Οποτε με 5 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο (βαρη για ογκο) θα υπολογισω το αρχικο με Μετρια εντασης δραστηριοτητα σωστα?

1.900,1 χ 1.6-1.89 σωστα? .Αυτο μας βγαζει στις 3.040,16 θερμιδες ημερησιος! Τωρα εγω που θελω αυξηση μυικης μαζας πρεπει να προσθεσω 300 θερμιδες σωστα? Οποτε ειμαστε στις 3.330,16 την μερα ?

Ειναι σωστοι οι υπολογισμοι για να παω στο επομενο βημα? (διαμορφωση διατροφικου πλανου)