Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 26-09-17 15:25 #1
    Προεπιλογή Χάσιμο κιλών και προγούλι
    Καλησπέρα σας,
    Με λένε αλέξανδρο και είμαι 23 χρονόν έχω ύψος 173 και είμαι 85 κιλά.
    Ήμουν 100 κιλά και πήγα σε διαιτολόγο και έφτασα 85 με πολύ περπάτημα σε κάποιους μήνες,άφησα τη δίαιτα, και κάνω συντήρηση.
    Το πρόβλημα δεν είναι αυτο, αλλά ότι πάντα είχα προγουλια και πολλά μάγουλα, δηλαδή αν κατεβάσω ελάχιστα το κεφάλι μου δημιουργείτε απο κάτω μια τεράστια μάζα απο λίπος.
    Η 100 κιλα η 85 είμαι ακριβώς το ίδιο.
    Έχω ξεκινήσει ξανά τη δίαιτα, και γυμναστήριο σχεδόν 2 ώρες την ημέρα.. θέλω να φτάσω στα 70 κιλά, και να φτιάσω το σώμα μου. Αλλα διαφορά δεν βλέπω, μου είπαν με διάδρομο και βάρη δεν γίνετε στο σημείο αυτο να χάσεις.
    Έχω κάνει λιπομέτρηση και έχω 16% λίπος, μου είπαν μια χαρά είσαι.. δεν έχω κοιλιά πολύ, και αντιθέτως έχω χάσει λίπος σε πολλά σημεία του σωματός μου, αλλα το προγούλι-μαγουλά ότι και να κανω δεν πέφτει η μεγαλώνει κιολας.
    Αυτο που με τρελένει, είναι οτι ενώ έχω χάσει 15 κιλά και έχω χάσει λίπος, στο σημείο αυτο, δηλαδή προγούλι και μάγουλα,είναι σαν να χειροτερεύω.
    Έχετε καμια λύση, εκτός απο πλαστική;

    Συνήθιζα να αφήνω πολλά μούσια για να το κρύβω, αλλά σήμερα ξυρίστικα (όχι όλα φυσικά) και είδα ξανά το πως είναι.. και απογοητεύτηκα! Νόμιζα, ότι είχε εξαφανιστεί

    Ευχαριστώ πολύ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexandros95 : 26-09-17 στις 15:27
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-09-17 15:59 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Το να διώξεις λίπος μόνο από ένα σημείο είναι αδύνατον γενικά καθώς το λίπος φεύγει συνολικά.Αρχικά τα 85 κιλά μου δείχνουν ότι έχεις ακόμα περιθώριο να πέσεις κάποια κιλά.Συνέχισε να παίζεις ισοθερμιδικά και να έχεις 3-4 φορές αερόβιο.
    Ακόμα ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις κάποιες ασκήσεις για εκείνο το σημείο.Αρχικά θα μπορούσες να δώσεις κάποια παραπάνω έμφαση στις ασκήσεις τραπεζοειδών,ίσως βοηθήσουν.Δεύτερον θα μπορούσες να προσαρμόσεις κάποιες ασκησούλες για εκείνο το σημείο. ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχή όμως στην κίνηση,το συγκεκριμένο σημείο είναι πολύ ευαίσθητο.



    σου ξαναλέω,τεράστια προσοχή στην εκτέλεση αν επιλέξεις να κάνεις κάποιες από αυτές τις ασκήσεις.Για αρχή μην βάλεις βάρος
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-09-17 00:48 #3
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Στα 85 κιλα εισαι ακομη υπερβαρος.. μιλαμε για +12 κιλα απο το υψος σου και πιθανονατα αγυμναστος.. Πεσε στα 70 και θα εξαφανιστει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-09-17 08:57 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    να ρωτήσω κάτι,το 16% ποσοτό λίπους με ποια μεθοδο λιπομέτρησης το ανακάλυψες;
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-09-17 00:31 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Πρεπει να χασεις και αλλα κιλα φιλε μην απογοητευεσαι, γιατι να μην φευγει απο εκει το λιπος? - οτι να'ναι συμβουλη μου φαινεται. Αν δεν εχεις δει ακομα αλλαγη στο σημειο αυτο σημαινει οτι γενετικα το σωμα σου καιει πρωτα λιπος σε διαφορετικα σημεια. Δεν ειμαι σιγουρος αν ασκησεις για το λαιμο θα βοηθησουν αλλα δεν χανεις κατι να δοκιμασεις. Αν οντως το αποφασισεις ομως κανε μονο neck curls για τωρα, οτιδηποτε αλλο ειναι υπερβολικα εξηζητημενο και πιθανως επικινδυνο τουλαχιστον στην αρχη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-09-17 09:10 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ρωτήσω κάτι,το 16% ποσοτό λίπους με ποια μεθοδο λιπομέτρησης το ανακάλυψες;
    καλημέρα,
    Δουλεύω σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο στην Αθήνα, και έχω κάνει λιπομέτρηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-09-17 10:06 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    16% για άτομο 85 κιλών και ύψους 1,73 είναι πολύ καλό νούμερο.Απλά ρώτησα γιατί υπάρχουν ορισμένες λιπομετρήσεις πάνω σε ζυγαριές κλπ που δεν είναι τοσο αξιόπιστες.Απλά όπως είπαν και οι προηγούμενοι ίσως να μαζεύεις στο συγκεκριμένο σημείο περισσότερο λίπος και συνεπώς να φεύγει ποιο δύσκολα
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 28-09-17 13:16 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    16% για άτομο 85 κιλών και ύψους 1,73 είναι πολύ καλό νούμερο.Απλά ρώτησα γιατί υπάρχουν ορισμένες λιπομετρήσεις πάνω σε ζυγαριές κλπ που δεν είναι τοσο αξιόπιστες.Απλά όπως είπαν και οι προηγούμενοι ίσως να μαζεύεις στο συγκεκριμένο σημείο περισσότερο λίπος και συνεπώς να φεύγει ποιο δύσκολα
    Εκει σίγουρα είναι αξιοπιστη
    Ποτέ μου δεν είχα πάει σε γυμναστήριο πέρα απο τώρα που έχω ξεκινήσει, μου εχουν πει οτι ειμαι βαρικοκαλος..
    Αφου σκέψου τη πρώτη φορα που πήγα σε διαιτολόγο και ημουν 100 κιλά, μου λέει.. τι ήρθες να χάσεις; χαχα.

    Προσπαθώ με σωστή διατροφή, και το γυμναστήριο να πέσω και άλλο.. κάνω 1 με μιαμιση ώρα διάδρομο την ημέρα με ταχύτητα 7, δεν μπορώ τρέξιμο γιατί έχω ένα θεμα στο αριστερο ποδι και λυγιζει, σαν ασταθεια.. οπότε φοβάμαι μην πέσω (δεν ξέρω τι είναι, εχω κλεισει γιατρο).
    Και μετά κάνω ποδήλατο και ασκήσεις για το σώμα.
    οπότε συνολικά πάω 2 ώρες κάθε μέρα, δεν ξέρω αν είναι πολύ αυτο... εσεις εδω μπορεί να ξέρετε καλύτερα! Μηπως να πηγαινω πχ 3 φορες την εβδομάδα, και οχι καθε μερα 2 ώρες;
    Φυσικά δουλευεω 6-14 Καθε μερα οποτε εξαντλουμε μερικες φορες, αλλα συνεχίζω!

    Θέλω να φτάσω 70 κιλά, και να φτιάξω λίγο καλύτερα το σώμα μου! Δεν ξέρω πόσο καιρο μπορεί να μου πάρει, για να φτάσω 70 κιλά με 5 κιλά το μήνα γυρω στους 3 μήνες οπως και παλαιότερα που εχασα 15 με διαιτα.. τώρα να φτιάξω λίγο το σώμα μου, δεν ξέρω...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexandros95 : 28-09-17 στις 13:26
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-09-17 15:25 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    2 ώρες κάθε μέρα για μένα το θεωρώ υπερβολή.3-5 φορές την εβδομάδα βάρη από 40-60 λεπτά και 3-5 φορές την εβδομάδα αερόβιο από 30-60 λεπτά είναι καλά.Τον σημαντικότερο ρόλο τον έχει η διατροφή.
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-09-17 16:27 #10
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    με τι μετρηση βρεθηκε αυτο το μαγικο 16%?!

    σε τι μηχανημα μπηκες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-09-17 16:38 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArgoSixna Εμφάνιση μηνυμάτων
    με τι μετρηση βρεθηκε αυτο το μαγικο 16%?!

    σε τι μηχανημα μπηκες?
    και εμένα μου φάνηκε ότι κάτι δε πάει καλά,1,73 86 κιλά με 16% λίπος θα πρέπει να έχει πολλά κιλά μυικά.Παρόλα αυτά δεν επέμεινα αφού τονίζει ότι είναι σίγουρα αξιόπιστη
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-09-17 07:48 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 ώρες κάθε μέρα για μένα το θεωρώ υπερβολή.3-5 φορές την εβδομάδα βάρη από 40-60 λεπτά και 3-5 φορές την εβδομάδα αερόβιο από 30-60 λεπτά είναι καλά.Τον σημαντικότερο ρόλο τον έχει η διατροφή.
    καλημέρα,
    Όταν λες βάρη απο 40-60 λεπτά, δηλαδή οπότε παω να σηκώνω βάρη για σχεδόν μια ώρα; Εγω συνηθίζω να κάνω 45 σετάκια απο κάθε μηχανημα, δηλαδή άντε 10 λεπτά...
    Μια ώρα βάρη,κάθε φορά, ενας καινουριος.... δεν ειναι δυσκολο να το κανει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 29-09-17 08:00 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArgoSixna Εμφάνιση μηνυμάτων
    με τι μετρηση βρεθηκε αυτο το μαγικο 16%?!

    σε τι μηχανημα μπηκες?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εμένα μου φάνηκε ότι κάτι δε πάει καλά,1,73 86 κιλά με 16% λίπος θα πρέπει να έχει πολλά κιλά μυικά.Παρόλα αυτά δεν επέμεινα αφού τονίζει ότι είναι σίγουρα αξιόπιστη
    Καλημέρα,
    Έχω κάνει στον διατροφολόγο-Διαιτολόγο ενός πανεπιστημιακου νοσοκομειου στην Αθήνα.
    Δεν ξέρω πως λεγονται αυτα τα μηχανηματα, έκατσα στο μηχαμημα (δηλαδη ορθιος πανω), εισαγαν τα στοιχεία μου, και μετά εκτύπωσε τα αποτελέσματα σε ένα χαρτι (σαν αποδειξει) με διάφορες πληροφορίες για το σώμα μου.
    Το έκανα και 2 φορές κιολας, γιατι τον ξέρω (δουλευουμε μαζι).
    Δυστηχώς νομίζω την έχω πετάξει την αποδειξει, οπότε δεν την έχω κάπου να την έκανα εδω επισυναψη,
    Να πω την αλήθεια, νομίζω ότι έλεγε 17% και όχι 16%
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexandros95 : 29-09-17 στις 08:02
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 29-09-17 16:37 #14
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    αυτο το μηχανημα με εβγαζε 23% οταν ημουν εμφανισιακα στο ~10-12%

    ακυρα τελειως αποτελεσματα. μαθηματικα αν το δεις , ειτε εισαι τερμα γυμνασμενος σε αυτα τα κιλα-υψος ή η ζυγαρια κανει λαθακια

    Αν πεσεις και αλλο σε κιλα , ενα νουμερο το οποιο δεν θα επρεπε να σε ανυσηχει καθολου , να συμβουλευεσαι τον καθρεφτη σου και μονο
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-09-17 18:09 #15
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexandros95 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα,
    Όταν λες βάρη απο 40-60 λεπτά, δηλαδή οπότε παω να σηκώνω βάρη για σχεδόν μια ώρα; Εγω συνηθίζω να κάνω 45 σετάκια απο κάθε μηχανημα, δηλαδή άντε 10 λεπτά...
    Μια ώρα βάρη,κάθε φορά, ενας καινουριος.... δεν ειναι δυσκολο να το κανει;
    Με 10 λεπτά βάρη 45 σετάκια θα πρέπει να κάνεις διάλειμμα 20 δεύτερα.Αυτό δεν μπορεί να θεωρηθεί προπόνηση με βάρη.Φτιάξε ένα πρόγραμμα 3ημερο-4ημερο και συμβουλέψου το σαιτ.Το 40-60 λεπτά βάρη είναι απλά ένα νούμερο,πάντως σίγουρα με το να κάνεις 10 λεπτά δε θα δεις σημαντική διαφορά.Όσο για την λιπομέτριση τα είπε όλα ο φίλος από πάνω
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση