Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 03-10-17 14:36 #1
    Προεπιλογή Διατροφή και Γυμναστική (ΑΡΧΑΡΙΟΣ)
    Καλησπέρα , είμαι 25 χρονών , ξεκίνησα να κάνω διατροφή και συστηματική γυμναστική (4-5 μέρες/εβδομάδα) πριν 2 εβδομάδες , σχεδόν από την αρχή ,ύψος 1.80, είμαι 115 κιλά έχω λίπος 27% και μυική μάζα (DLW) 27 κιλά . Σε αυτές τις δύο εβδομάδες η διατροφή μου είναι 3 αβγά βρασμένα κάθε πρωί , το μεσημέρι ότι έχουμε σπίτι ( ποτέ τηγανιτά ) , χωρίς ψωμί με σαλάτα , μετά την προπόνηση ένα γιαουρτάκι χαμηλό σε λιπαρά και μια μπανάνα. Το πρόγραμμα που κάνω στο γυμναστήριο είναι 1η μέρα στήθος, δικέφαλος , 2η μέρα πόδια , 3η πλάτη , τρικέφαλος , 4η μέρα ώμους , 5η μέρα αερόβιο . Σε όλες της προπονήσεις μου κάνω τουλάχιστον 30 λεπτά διάδρομο . Έχω χάσει 5 κιλά μέχρι στιγμής (110κιλά) . Ως αρχάριος στον χώρο , θα ήθελα κάποιες διατροφικές συμβουλές ή κάποιο συμπλήρωμα διατροφής που ίσως θα μου έδινε μια βοήθεια .
    Αυτή η δίαιτα πιστεύω είναι χαμηλή σε θερμίδες γι αυτό ρωτάω για κάποιο συμπλήρωμα . Στόχο έχω να χάσω κιλά και να φαίνομαι γυμνασμένος , όχι κάτι τρελό σε όγκο και γράμμωση , θέλω να φαίνομαι φυσιολογικός και όχι πλαδαρός όπως είμαι τώρα.

    κάθε γνώμη δεκτή. ευχαριστώ πολύ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-10-17 15:31 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    για άτομο 110 κιλά το φαγητό σου μου φαίνεται ελάχιστον...προσωπικά θα προσπαθούσα να έχω τουλάχιστον άλλο ένα γεύμα με πρωτεΐνη...Αν θε να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα,ας πάρεις μια πρωτείνη να την λαμβάνεις μετά την προπόνηση με μια μπανάνα και βάλε το γιαούρτι το βράδυ.Όσο για το πρόγραμμα είναι ένα κλασικό 4ημερο σπλιντ...αν δε μας αναφέρεις τις ασκήσεις που κάνεις δε μπορούμε να πουμε πολλά...πάντως θα προτιμούσα να έχεις την πλάτη μόνη της και να γυμνάζεις ώμου-τρικέφαλα.Αλλά όπως σου αρέσει εσενα...εννοείται αν αντί για το συμπλήρωμα πρωτείνης μπορείς να βάλεις στην διατροφή σου λίγο παραπάνω κρέας,ψάρι και γενικά πηγές πρωτείνης να το κάνεις.Αν σου ειναι δύσκολο χτύπα το συμπλήρωμα
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-10-17 15:54 #3
    Προεπιλογή
    η αλήθεια είναι ότι δεν πεινάω , μόνο προς το βράδυ οπότε πλακώνομαι στο νερό μέχρι να κοιμηθώ , το πρόβλημά μου είναι πιστεύω ότι δε βγάζω την ίδια δύναμη στο γυμναστήριο λόγο των λίγων θερμίδων, όσο έβγαζα παλιότερα που έτρωγα περισσότερο (αλλά δεν έχανα βάρος) , θα ήθελα κάτι που να μου δίνει ενέργεια (γεύμα ή συμπλήρωμα) πριν το γυμναστήριο . Το πρόγραμμα μου είναι 5 ασκήσεις (όργανα + ελεύθερα βάρη) σε κάθε μυική ομάδα (4 σετ 15 επαναλήψεις).

    επίσης δεν έχω πάρει ποτέ συμπληρώματα , αλλά δε τα θεωρώ ως κάτι κακό .
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-10-17 16:24 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    μετά από ποιο γεύμα πας γυμναστήριο;δοκίμασε το πρωί μαζί με τα αυγά να φας και λίγο βρώμη με γάλα.θεωρώ ότι αυτό που λείπει από την διατροφή σου είναι ο υδατάνθρακας για αυτό και δεν έχεις τόση ενέργεια.Ακόμα το συμπλήρωμα πρωτείνης στο πρώτινα γιατί το γιαούρτι έχει πρωτείνη όμως κατά ένα μεγάλο ποσοστό έχει καζείνη,που αποροφαίται αργά.για αυτό θα εβαζα το γιαουρτι το βραδυ
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση