Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 08-10-17 22:46 #1
    Το avatar του χρήστη basilis(cult)

    Εγγραφή
    07-06-2015
    Περ.
    Παντου
    Μηνύματα
    263
    Προεπιλογή Υδατάνθρακας
    Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και να μ πείτε τι πίστευετε.Σε περίοδο όγκου πρέπει πριν τον ύπνο δηλαδή τελευταίο γεύμα να έχουμε ποσοτητα(μεγάλη) ύδατανθρακων πχ ρύζι ή ΜΟΝΟ πρωτεΐνη πχ κοτόπουλο;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-10-17 15:08 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    για μένα το καλύτερο πριν τον ύπνο,θα ήταν πρωτείνη,κατά προτήμιση κάτι που να έχεις και καζείνη(πχ γιαούρτι) μαζί με κάποια καλά λιπαρα(πχ ξυρούς καρπους)...όσο για τον υδατάνθρακα δε μου αρέσει να βάζω στο τελευταίο γεύμα,πλέον το έχω συνήθεια...παρόλα αυτά ίσως μπορείς να προσαρμώσεις κάποιους υδατάνθρακες το βράδυ,εφόσον εννοείται δεν ξεπερνάνε τις θερμίδες που έχεις στόχο.Στο παράδειγμα σου,θα έβαζα μαζί με το κοτόπουλο 1-2 κουταλιές λάδι και θα το άφηνα έτσι!να σημειώσω,μιλάω μονο για το γεύμα πριν τον ύπνο,όχι για γεύματα 3-4 ώρες πριν.

    Υ.Γ εννοείται άτομα που κάνουν προπόνηση το βράδυ,είναι απαραίτητο για μένα μετά να έχουν μια πηγή υδατάνθρακα.γενικά το θέμα του υδατάνθρακα το βράδυ είναι λίγο παρεξηγημένο,δεν συμαίνει απαραίτητα βάζεις υδατάνθρακα το βράδυ,άρα βάζεις λιπος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aris1994 : 09-10-17 στις 15:11
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-10-17 20:44 #3
    Το avatar του χρήστη Call Me Rp

    Εγγραφή
    08-10-2017
    Περ.
    Αθηναι
    Μηνύματα
    25
    Talking
    Εγω θα ήθελα να θέσω ένα άλλο ερώτημα ,εν μέρη σχετικό.

    Το βράδυ μετά το αερόβιο , εφόσον στοχεύουμε στην καύση λίπους & μυϊκή ενδυνάμωση ,καταναλώνουμε υδατάνθρακα ;Αν ναι ,υψηλού γ.δ. ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-10-17 23:27 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αναλογα τι εχεις φαει μεσα στη μερα, κ αναλογα με ποση λεπτομερια παιζεις σωματικα..καποιος που ειναι αρκετα χαμηλα σε λιπος κ θελει να παραμεινει εκει περα, μαλλον δεν θα προτιμησει κατι με μεγαλο γ.δ. συστηματικα (το τονιζω)..για μια στο τοσο, δεν θα κανει μεγαλη διαφορα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-10-17 23:29 #5
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Παιδιά οι ερωτήσεις σας δεν έχουν συγκεκριμένες απαντήσεις

    Παίζει ρόλο και το τι έχετε φάει όλη μέρα και αν έχετε καλύψει τις ανάγκες σας

    Σε περίπτωση μπαλκινγκ μπορείς να φας υδατάνθρακα πριν τον ύπνο
    Σε περίπτωση γράμμωσης και αν το αερόβιο γίνεται βράδυ εγώ θα τον έτρωγα πριν τη προπόνηση
    Απάντηση με παράθεση