Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 16-10-17 19:06 #1
    Προεπιλογή Λουμπάγκο SOS
    Καλησπερα σε όλους τους αθλητές/αθλήτριες του forum. Ειμαι 22 χρονων, ασχολουμαι «σοβαρά» με τα βάρη και γενικότερα με τη γυμναστική τον τελευταίο ενάμισι χρόνο. Γενικότερα ειμαι αθλητής που προσέχει παντα τα βάρη , δεν ζορίζω το σωμα μου οταν το νιωθω βαρύ και γενικότερα προσεχω για να μην έχω τραυματισμούς. Πριν 5 μερες ξεκίνησα να έχω μια ενόχληση στη μέση, την ημέρα της ενόχλησης πηγα στο γυμναστήριο έκανα ήπιο αεροβιο και κοιλιακούς ραχιαιους για ενδυνάμωση. Την επόμενη μερα ξύπνησα άσχημα. Η μέση μου με πονούσε αρκετά , εβαλα ενα εμπλαστρο και κάθισα στο σπίτι χωρίς έντονη δραστηριότητα. Τελος την επόμενη μερα το πρωι ξύπνησα ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ να σηκωθώ απο το κρεβάτι. Πονούσα τοσο πολυ , δεν μπορούσα ούτε να κάτσω στη τουαλέτα ούτε να ντυθώ. Ήμουν έτοιμος να κλάψω απο τον πόνο στη μέση, δεν ειχα ξανα πονέσει ετσι στη ζωή ακομα κ οταν έσπασα το χερι μου πριν κάποια χρονια. Την ιδια μερα πηγα με χίλια ζόρια στον ορθοπεδικό, ο οποίος με εξέτασε , μου ειπε οτι ειναι καθαρα μυικο και οτι έπαθα λουμπάγκο. Μου έδωσε θεραπεία για 5 ημέρες. Ενεσεις dynastat και apotel. Έχουν περάσει 3 ημέρες απο τοτε που πηγα στο γιατρό. Η πρόοδος που έχω δει μέχρι στιγμής ειναι απειροελάχιστη. Οταν ειμαι ξαπλωμένος στον καναπε/κρεβάτι δεν πονάω σχεδόν καθόλου. Οταν σηκώνομαι , στέκομαι ΣΧΕΔΟΝ με ίσιο κορμί για περίπου 2 λεπτά και μετα αυτοματα καμπουριαζω και πρεπει οπωσδήποτε να ξαπλώσω. Για να συνοψίσουμε , δεν ξερω αν έπαθα λουμπάγκο απο κάποιο βάρος η απο κάποια πιθανή ψύξη που με «Χτύπησε» οταν ήμουν ιδρωμενος. Δεν ξερω ποσο καιρο θα κρατήσει το «πιασιμο» ειναι νωρίς ακομα, απλα νιωθω πολυ άσχημα , η ψυχολογία μου ειναι πεσμένη και νιωθω το σωμα μου
    Να μη τραβάει. Παρουσιάζομαι σε 4 βδομάδες ακριβώς στον στρατο. Θα προλάβω έως τοτε να αναρωσω ;; Εχει συμβεί κατι παρόμοιο σε κάποιον ;; Ο γιατρος μπυ ειπε οτι δεν έχω συμπτώματα κοίλης κ οτι ειναι μυικο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-10-17 13:37 #2
    Προεπιλογή
    Απο προσωπική εμπειρία η δισκοκήλη "τραβάει" και στο πόδι, έτσι που το αναφέρεις ίσως να συμφωνούσα με το γιατρό σου, κάνε υπομονή χωρίς 'τεστάκια' στο σώμα σου καθε λίγο για να δεις αν είσαι καλύτερα, (όλοι αυτές τις μλκιες κάνουμε), άστο να επουλωθεί.

    Απόδειξη θέλετε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-10-17 19:10 #3
    Προεπιλογή
    Φιλε τιποτα δεν εχεις. Χαλαρωσε. Ενα λουμπαγκο ειναι απ οτι φαινεται. Να ξερεις μια κηλη ευκολα κινει υποψιες. Μην τρελαινεσαι.

    Η κηλη δινει νευρολογικα συμπτωματα στα κατω ακρα, μουδιασματα , αντανακλαση πονου, μειωση δυναμης.
    Αν ειχες υποψια κηλης θα το επαιρνε χαμπαρι ο γιατρος που πηγες.

    Θα κατσεις μεσα, δε θα πας προπονηση, και τι εγινε δηλαδη? Ζεστα επιθεματα αλλα θα σου λεγα οχι εμπλαστρα. Και πολυ καλα φαρμακα. Αν εχεις Ibuprofen 600 παρε μεχρι 3 τη μερα. Αν εχεις και γαστροπροστασια παρε μη σε ενοχλησει το στομαχι. Και σε το πολυ μια εβδομαδα θα σαι περδικι. Η καλυτερη φαση ειναι τα φαρμακα ενδοφλεβιως αλλα στο σπιτι δε γινεται.

    Οπως και να χει.. Κατσε χαλαρωσε , ηρεμησε. Δεν τρεχει τιποτα. Υπαρχουν πολυ χειροτερα. Περαστικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-10-17 23:04 #4
    Προεπιλογή
    Πέρασαν 26 ωρες απο το ποστ. Ηδη αισθάνομαι καλύτερα, ο πόνος υποχώρησε και σιγά σιγά θα ξεκινήσω αποκατάσταση με φυσικοθεραπεία. Ήταν «βαρύ» λούμπαγκο, οι δυνατοί πόνοι και η δυσκαμψία με έκαναν να γράψω το ποστ στο φόρουμ. Θα επανέλθω , η βελτίωση ξεκίνησε κ αυριο κανω τη τελευταία ένεση. Καλη συνέχεια & να είστε καλα!!
    Απάντηση με παράθεση