Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 12-10-17 19:11 #1
    Προεπιλογή Πρόβλημα με στήθος
    Χαίρετε!
    Είμαι 17 χρόνων και 1.90 γύρω στα 70-73 κιλα.. ασχολούμαι με την γυμναστική τα τελευταία δύο χρόνια..(ειχα σταματήσει για κάποιο διάστημα και μετά πάλι απ την αρχή). Από την Πέμπτη δημοτικού έχω αυτό το πρόβλημα.. παρόλο που εκανα για κάποιον καιρό συνέχεια γυμναστική... Δεν εχω δει καμία διαφορά! Και δε ξέρω τι πρέπει να κάνω.. και είναι πολύ ενοχλητικό.. υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-11-17 23:08 #2
    Προεπιλογή
    Ναι μπορεις. Προπονηση και υπομονη.
    Δυστυχως δεν εχουμε ολοι τα ιδια γενετικα για ενα απολλωνιο στηθος με μια ευθεια γραμμη να χωριζει τους δυο τεραστιους φουσκωτους θωρακικους. Τουλαχιστον στα δυο χρονια προπονησης (με διαλλειμα)
    Δεν γνωριζουμε πολλα πραγματα για σενα (προπονηση, διατροφη, κτλ κτλ) για να σε βοηθησουμε πιο εξειδικευμενα αλλα η λυση συνηθως ειναι να κανεις τα βασικα και να τα κανεις καλα. Υγιεινη πλουσια σε θρεπτικα συστατικα διατροφη, πληρη γευματα (πληρες πρωινο πχ μην κλεβεις), σκληρη προπονηση (επειδη περασαν 45 λεπτα δεν σημαινει οτι τελειωσες... Με σωστη προθερμανση και εμφαση στις βασικες ασκησεις οπως παγκος και διαλλειματα ανετα πας 1μιση ωρα και πανω)
    Οσον αφορα τις ασκησεις δεν χρειαζεται να το ψαχνεις πολυ. Βρες αυτες που κανεις με ευχαριστηση και δουλευουν επανω σου και δουλεψε τες με πολλα σετ. Δεν ειναι περιεργο να κανεις 10 σετ παγκο. Γιατι στα πρωτα δυο μεχρι να ζεσταθεις δεν θα μπορεσεις να αποδοσεις αρκετα.
    Και στις bodyweight ασκησεις ακομα χρειαζεται προθερμανση. Και διαλλειμα, και υπομονη.
    Επισης το σωματικο σου βαρος φαινεται μικρο για το υψος σου. Πιθανοτατα απλα χρειαζεσαι λιγο περισσοτερο καιρο προπονησης και αθλητικης διατροφης και απο κει και περα ειναι θεμα γενετικης προδιαθεσης πως θα φαινεται το στηθος σου! (πχ μπορει να ειναι δυνατο και γυμνασμενο αλλα να μην εχει πολυ δημοφιλες σχημα και πχ να εχει κενο αναμεσα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-11-17 12:34 #3
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    αγορινα με 1,90 υψος και 70 κιλα σιγουρα δε σου λειπει μονο στηθος

    τωρα το να το δουλευεις οπως λες και να μη βλεπεις διαφορα ειναι περιεργο
    εδω παιζουν ρολο και τα γενετικα αλλα και μαλλον κατι κανεις λαθος

    το μονο σιγουρο ειναι οτι χρειαζεται επιμονη, υπομονη και να παρεις καποια κιλα αν θες να δεις μυς
    Απάντηση με παράθεση