Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 23-10-17 15:14 #1
    Προεπιλογή Η διατροφη μου για ογκο - Γνωμες και συμβουλες
    Καλησπερα, ειμαι 22 χρονων, 182 υψος, 83 κιλα, 16% λιπος.
    Εχω καποιες ανησυχιες δεδομενου οτι ειμαι 2 μηνες στο ογκο και εχω παρει 7 κιλα. Ξεκινησα "στεγνος" στα 76. Δυστυχως δεν ειχα κανει λιπομετρηση τοτε οποτε δεν ξερω τι ακριβως γινεται αλλα με βαση την ζυγαρια κατι παει λαθος. Σαν γνωμονες εχω τα παντελονια μου τα οποια μου κανουν το ιδιο (αρα δεν πηρα στην μεση) και την φλεβικοτητα στα χερια η οποια εχει μειωθει αρκετα οταν ειμαι σε κατασταση ηρεμιας. Τον πρωτο μηνα επαιρνα κρεατινη και ανεβηκα γυρω στα 4 κιλα σε ελαχιστο χρονο.

    Παρακατω παραθετω το προγραμμα μου το οποιο ακολουθω 5 μερες την εβδομαδα. Τις αλλες 2 προσπαθω να αλλαζω το κοτοπουλο με μοσχαρι, χοιρινο, οσπρια και πολυ σπανια ψαρι προσαρμοζοντας τα macros στις αναγκες. Τα φαγητα που παραθετω ειναι οι βασικες τροφες μου, που υπαρχουν παντα στο σπιτι.

    2.850 θερμιδες. 40,30,30 (280γ υδατανθρακα, 220γ πρωτεινη, 90γ λιπος)

    Πρωινο: 345 θερμιδες
    Γαλα 1,5% 250μλ
    Δημητριακα φιτνες 60γρ

    Μεσημεριανο: 620 θερμιδες
    100γρ ρυζι μπαζματι
    250γρ κοτοπουλο (μετρημενο ωμο)

    Μεταπροπονητικο σνακ: 225 θερμιδες
    Μπανανα
    30γρ whey ON nutrition gold standar

    Μεταπροπονητικο γευμα (1 ωρα μετα το σνακ): 740 θερμιδες
    100γρ ρυζι μπαζματι
    250γρ κοτοπουλο (μετρημενο ωμο)
    400γρ κατεψυγμενο σπανακι, βραστο

    απογευματινο: 360 θερμιδες
    3 αυγα βραστα
    5 φρυγανιες ολικης

    Καπου μεσα στα γευματα βαζω 2 κουταλιες ελαιολαδο (240 θερμιδες), 40γρ κεφαλοτυρι (150 θερμιδες) και 30γρ αμυγδαλα αναλατα.

    Παιρνω 1 πολυβιταμινη της centrum καθε ημερα. Συντομα θα ξαναρχισω κρεατινη (universal) οπου παιρνω 3γρ την ημερα με το μεταπροπονητικο shake πρωτεινης τις μερες προπονησης
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-10-17 17:20 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Τα δημητριακά fitness με χαλάνε λίγο,θα προτιμούσα αν είχες βρώμη.απλά πολλά δημιτριακά είναι τίγκα στην ζάχαρη,οπότε να τσεκάρεις ποια παίρνεις.
    Σαν κάτι παραπάνω ίσως να έβαζα λίγο ακόμα πρωτείνη στο πρωινό.Μισό σκουπ whey πχ στο γάλα ή κανά αυγό
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-10-17 13:27 #3
    Προεπιλογή
    Ειναι αληθεια οτι εχουν πολυ ζαχαρη, 20g στα 100. Παλιοτερα ετρωγα βρωμη με σταφιδες αλλα υπολογισα οτι με την φρουκτοζη, τα ζαχαρα ηταν και παλι υψηλα...Θα το κοιταξω λιγο καλυτερα
    Ευχαριστω για την παρατηρηση σχετικα με την πρωτεινη, απο σημερα κιολλας προσθεσα μισο σκουπ με το πρωινο! Καλες προπονησεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-10-17 00:34 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο napadenie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι αληθεια οτι εχουν πολυ ζαχαρη, 20g στα 100. Παλιοτερα ετρωγα βρωμη με σταφιδες αλλα υπολογισα οτι με την φρουκτοζη, τα ζαχαρα ηταν και παλι υψηλα...Θα το κοιταξω λιγο καλυτερα
    Ευχαριστω για την παρατηρηση σχετικα με την πρωτεινη, απο σημερα κιολλας προσθεσα μισο σκουπ με το πρωινο! Καλες προπονησεις
    Ποια κρεατινη παιρνεις??

    Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-10-17 20:00 #5
    Προεπιλογή
    Μονουδρικη κρεατινη της Universal nutrition
    Απάντηση με παράθεση