Θέμα: ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 25-10-17 19:54 #1
    Το avatar του χρήστη Call Me Rp

    Εγγραφή
    08-10-2017
    Περ.
    Αθηναι
    Μηνύματα
    25
    Post ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    ΗΛΙΚΙΑ < 30 ,ΥΨΟΣ : 1,82 , ΚΙΛΑ : 80 ,ΣΤΟΧΟΣ :Μυική ενδυνάμωση & καύση λίπους.Γυμνάζομαι 6 φορές τη βδομάδα κατα μ.ο.
    όπου οι δύο είναι αερόβιο - τρέξιμο 6-7 χλμ σε μέτρια ένταση.Σας επισυνάπτω το πρόγραμμα μου.Δε παίρνω συμπληρώματα.Οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη.

    υ.γ.Υγρά μόνο νερό - καφές ,cheat meal από τέλη αυγ. δεν έχω κάνει ,σπόρους και ξηρούς καρπούς βάζω ποσότητες ίσες με 1-2 κ.σ. περίπου.Οι μερίδες είναι κλασσικές ,δε τρώω δύο πιάτα και προς το παρόν δε μετράω θερμίδες.

    ΔΙΑΤΡΟΦΗ.pdf
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Call Me Rp : 25-10-17 στις 19:57
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-10-17 20:56 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    χωρίς να μετράς θερμίδες ή τουλάχιστον να ξέρεις τις ποσότητες που τρως δεν νομίζω οτι διευκολύνει πολύ την κατάσταση.Για αυτό που ζητάς ίσως το ιδανικό να ήταν μια ισοθερμιδική διατροφή με αερόβιο 3-4 φορές την εβδομάδα.Αν κινηθείς υποθερμιδικά τον να δυναμώσεις μυικά ειναι πολύ δύσκολο εχτώς αν είσαι αρχάριος,ενώ αν κινηθείς υπερθερμιδικά σίγουρα δε θα κάψεις λίπος.Σαν τροφές δε λέω έχεις και τους καλούς υδατάνθρακες και αρκετές τροφές με πρωτείνη και καλά λιπαρά όμως χωρίς γραμμάρια είναι δύσκολο να σου πω πολλά.θα σε δυσκόλευε πολύ να πάρεις μια ζυγαριά ή τουλάχιστον να βρεις έναν τρόπο να υπολίζεις τι τρως?
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-10-17 21:25 #3
    Το avatar του χρήστη Call Me Rp

    Εγγραφή
    08-10-2017
    Περ.
    Αθηναι
    Μηνύματα
    25
    Post
    Δεν είναι δύσκολο ...αλλα δε θέλω να μπω στο τρυπάκι ή τουλαχιστον δεν έχω ασχοληθεί ακόμα.Ίσως αναθεωρήσω.

    Ξηρους καρπους/σπορους βάζω 2 κ.σ.(max) από το κάθε είδος.Μεσημερι/Βράδυ που κάνω τα γεύματα βάζω μια μερίδα εκτός αν το γράφω στο πρόγραμμα.Καταλαβαίνω τι λες.Μέρες που έχω προπόνηση,τρώω κανονικά.Τις υπόλοιπες λιγότερο και συγκεκριμένα λίγοτερο υδ/κα.Τρώω ανάλογα τι ζητά ο οργανισμός ..κάπου έτσι κινούμαι...χωρίς να φουσκώνω...αφήνω λίγο περιθώριο που λέμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-10-17 21:38 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Το τι ζηταει ο οργανισμος και το αν ειναι σωστο ειναι τελειως διαφορετικο θεμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TheWorst : 25-10-17 στις 21:40
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-10-17 23:44 #5
    Το avatar του χρήστη Call Me Rp

    Εγγραφή
    08-10-2017
    Περ.
    Αθηναι
    Μηνύματα
    25
    Post
    Οποιαδηποτε ζυγαρια για τροφιμα κανει ;

    Υπολογιζω της θερμιδικες μου αναγκες βάση υψους/κιλων/ηλικιας/επιπεδου ημερησιας δραστηριοτητας ;Εχω βρει κατι αλγοριθμους σε διαφορους ιστοτοπους.Για να διατηρησω το βαρος μου αναφερει οτι πρεπει να καταναλωνω : 2856 θερμιδες το λιγοτερο.

    https://www.bodybuilding.com/fun/macronutcal.htm
    Απάντηση με παράθεση