Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 19
  1. 07-11-17 15:24 #1
    Προεπιλογή Μεταπροπονητικο (υδατανθρακας)
    Λοιπον παιδια εχω μπερδευτει, εχουμε και λεμε, προτιμαμε τροφες λιγοτερο επεξεργασμενες, καπου σε αυτο το φορουμ διαβασα οτι το λευκο ρυζι θεωρειτε επεξεργασμενο, αλλα μετα την προπονηση δεν προτιμαμε τροφες υψηλες σε γλυκαιμικο δεικτη? ή τα εχω μπερδεψει τελειως? Ή αν βαλω καστανο ρυζι ειναι το ιδιο?
    Μετα-προπονητικα εχω τα εξης:
    Κρεατινη 5 γρ+ μαλτο ( δεν βρηκα δεξτροζη)
    15 λεπτακια μετα 1μιση σκουπ πρωτεινη(45 γρ)

    1μισι ωρα μετα: 120 γρ κοτοπουλο στηθος και 120 γρ λευκο ρυζι.
    Γενικα μεσα στη μερα καταναλωνω μονο λευκο ρυζι και βρωμη για υδατανθρακα και καποιες φορες τα κλασικα τα μακαρονια(οχι ολικης ουτε βιολογικα)
    Θα επρεπε να αλλαξω το ρυζι σε μπασματι ή αγριο καστανο και τα μακαρονια σε ολικης? Προκαλουν καποιο προβλημα μακροπροθεσμα στον οργανισμο, οπως διαβητη?
    Τα 300 γρ υδατανθρακα απο 380-400 που καταναλωνω ημερισιως προερχονται απο λευκο ρυζι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-11-17 16:08 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    μετά την προπόνηση είναι καλό να έχουμε απλούς υδατάνθρακες όσο γίνεται λιγότερο επεξεργασμένους...για παράδειγμα,λευκα μακαρονια,λευκο ρυζι,φρουτα κλπ...ο λόγος είναι ότι οι απλοί υδατάνθρακες αποροφόνται ποιο γρήγορα από τους σύνθετους όπως μαυρο ρύζι,βρώμη κλπ...ακόμα ο γλυκεμικός δείχτης στους απλούς όπως φρούτα,λευκό ρύζι κλπ είναι ποιο υψηλούς,κάτι που τον θέλουμε για μετά την προπόνηση καθώς η ινσουλίνη είναι χαμηλά...αντίθετα οι σύνθετοι υδατάνθρακες λόγο των φυτικών ιννών που έχουν έχουν ποιο χαμηλό γλυκεμικό δείχτη...
    το ιδανικό είναι να καταναλώνεις μετά την προπόνηση απλούς υδατάνθρακες και τις άκυρες ώρες σύνθετους...ωστόσο για μένα όλα αυτά δεν έχουν τεράστιο ρόλο,απλά να προσέχεις στα γεύματα σου όσο γίνεται να έχεις καποιες φυτικές ίννες μαζί με το άσπρο ρύζι και πρωτείνη εννοείται
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-11-17 16:25 #3
    Προεπιλογή
    ναι παντα βαζω πρωτεινη μαζι με ρυζι. Κατι αλλο, στο μεταπροπονητικο δεν βαζω καθολου λιπαρα ετσι? Καθως επισης και omega 3 τα παιρνω σε αλλα γευματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-11-17 17:01 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    καλό είναι μετά την προπόνηση να περιορίζεις το λίπος καθώς επηρεάζει την απορρόφηση των τροφών...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-11-17 22:15 #5
    Προεπιλογή
    Για να διαλευκανουμε λιγο τη συγχυση με το ρυζι...
    Ενας κοκος καστανου ρυζιου ειναι ο,τι και ενας κοκκος λευκου ρυζιου συν καποιες στρωσεις φλοιου (αναποφλοίωτο)
    Φυσικα οταν το κοιτας σε γραμμαρια του ενος vs γραμμαρια του αλλου βγαινουν ψευτικα συμπερασματα. Προφανως για να λαβεις τους ιδιους υδατανθρακες με 100 γραμμαρια λευκου ρυζιου θα πρεπει να βαλεις 100+κατι γραμμαρια καστανου ρυζιου, οχι επειδη ενας κοκκος καστανου ρυζιου εχει λιγοτερους υδατανθρακες αλλα γιατι ζυγιζει περισσοτερο (περιεχει τους φλοιους οι οποιοι εχουν διαφορα θρεπτικα συστατικα)

    Εξισου σημαντικα ειναι και τα γευματα ΠΡΙΝ την προπονηση και ειδικα το δευτερο και τριτο γευμα πριν την προπονηση. Οπως και ολοκληρη η διατροφη που ακολουθεις φυσικα. Το μεταπροπονητικο ειναι απλα αλλο ενα γευμα οπως τα υπολοιπα, δε χρειαζονται ακροτητες.

    Ο ορος επεξεργασμενες τροφες συνηθως οριζονται τροφες οι οποιες δεν μπορουν να διακριθουν ολα τα συστατικα τους και που απομακρυνονται απο την φυσιη των συστατικων προελευσης. Π.χ. το ρυζι που εχεις στο πιατο σου ειτε καστανο ειτε λευκο εχει επεξεργαστει αλλα δε θεωρειται "επεξεργασμενη τροφη" συμφωνα με τον ορισμο και ξερεις οτι αυτο που βλεπεις ειναι ρυζι. Το σπιτικο μπιφτεκι (κιμας, ψωμι, μπαχαρικα) εχει επεξεργαστει και δεν διακρινεις ευκολα τα συστατικα αλλα ειναι τοσο αγνα τα υλικα που δεν εχει σημασια. Το μπιφτεκι ΟΜΩΣ μιας fast food κουζινας (η χαμηλης ποιοτητας ετοιμο) μπορει να αποτελειται απο "κρεας" αλλα ποτε δεν θα εισαι σιγουρος τι και κατα ποσον αυτο ειναι κρεας (παραπροϊόντα κρεατος) και επισης εχουν προστεθει ουσιες οι οποιες δεν εχουν και τοσο αγνη προελευση η ειναι πολυ μακρυα απο την φυσικη τους προελευση π.χ. σιροπι γλυκοζης και που δεν ειναι και τοσο ωφελιμες για την υγεια. Και αυτες οι τροφες ειναι πλουσιες συνηθως σε ζαχαρη.

    Να τονισω επισης οτι τα μακαρονια δεν ειναι υδατανθρακας και το κρεας δεν ειναι πρωτεινη. Ετσι τα αποκαλουμε για ευκολια αλλα το κρεας αποτελειται απο κυτταρα και τα κυτταρα ειναι γεματα μακρομορια και περιεχουν πρωτείνες λιπη και υδατανθρακες ακομα (και οχι μονο αυτα) απλως σε χαμηλη ποσοτητα. Οπως και ενα φυτο αποτελειται απο κυτταρα αλλα τα φυτικα κυτταρα αποτελουνται σε μεγαλυτερο ποσοστο απο αλλα συστατικα οπως κυτταρινη (υδατανθρακας ειναι και αυτος αλλα εμεις δεν μπορουμε να τον διασπασουμε και να παρουμε ενεργεια) και πολλα μερη των φυτων που τρωμε αποθηκευουν ενεργεια σε αλλη μορφη υδατανθρακων/πολυσακχαριτων οπως αμυλο.

    Το αμυλο ειναι ο,τι και η κυτταρινη αλλα τα μορια γλυκοζης ενωνονται με τροπο που εμεις μπορουμε να διασπασουμε και να παρουμε ενεργεια!!

    Οσο για τη γλυκοζη, απο μονη της δεν ειναι βλαβερη. Απλως οι τροφες με ζαχαρη και η ιδια η ζαχαρη περιεχει γλυκοζη (ζαχαρη = δισακχαριτης γλυκοζης και φρουκτοζης) σε υπερβολικες ποσοτητες μπαμ κιεξω και ετσι προκυπτουν τα προβληματα γιατι η δοση κανει το δηλητηριο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MusclesOfShadow : 07-11-17 στις 22:17
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-11-17 14:23 #6
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστω φιλε, νομιζω μου λυθηκαν αρκετες αποριες, γτ παρολο που τρωω σχετικα μεγαλες ποσοτητες υδατανθρακα μεσα στη μερα, (εννοειται οσο μπορω καθαρη διατροφη, υπαρχει και η διατροφη μου σε θεμα), τον ειχα ενοχοποιησει γτ ακουγα και απο την οικογενεια για διαβητη απο τοσο υδατανθρακα κλπ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-12-17 20:17 #7

    Εγγραφή
    18-11-2016
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Question
    Ρωτάω εδώ για να μην ανοίξω άλλο θέμα , αφού η ερώτηση μου είναι σχετική με το θέμα.
    Εφόσον μετά την προπόνηση χρειαζόμαστε υδατάνθρακα απλό , μπορούμε να τρώμε κανονικά μακαρόνια (λευκά);
    π.χ. τα μακαρόνια με κιμά (μοσχαρίσιο) θεωρείται καλό πιάτο για μετά την προπόνηση;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-12-17 12:03 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    μια χαρα είναι και όσο λιγότερο λίπος έχει το μοσχάρι που θα διαλέξεις τόσο καλύτερα...αυτό το λέω γιατί το λίπος καθυστερεί την απορρόφηση...Αλλά μια χαρά ειναι...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-12-17 15:09 #9
    Προεπιλογή
    Σε περιοδο που θελεις να βάλεις κιλά (αυτο που λεμε όγκο) μια χαρα γεύμα ειναι τα μακαρόνια με τον κιμά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-12-17 02:13 #10

    Εγγραφή
    18-11-2016
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Μου φτιάξατε την μέρα κύριοι , έχω βαρεθεί να τρώω ρύζι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-08-21 16:42 #11
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό με τους υδατάνθρακες μετά την προπόνηση.
    Καταρχάς είμαι 1.80 78 κιλά και σε περίοδο που φορτώνω και προσπαθώ να τρώω υπερθερμιδικά για να βάλω κιλά, αλλά ζορίζομαι λίγο να φτάσω τα επιθυητά νούμερα του υδατάνθρακα.
    Σκέφτομαι λοιπόν να αλλάξω το μεταπροπονητικό μου ρόφημα το οποίο μέχρι σήμερα είναι 1 scoop whey my protein + 1 μπανάνα και να το αντικαταστήσω με 1 scoop whey + (20γρ. δεξτρόζη 20 γρ. μαλτοδεξτρίνη και 20γρ. βρώμη σε σκόνη). Είναι προτιμότερο αυτό ή να πάρω μια φόρμουλα αύξησης μυϊκού όγκου που θα τα περιέχει όλα σε μια σκόνη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-08-21 20:35 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jason93gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό με τους υδατάνθρακες μετά την προπόνηση.
    Καταρχάς είμαι 1.80 78 κιλά και σε περίοδο που φορτώνω και προσπαθώ να τρώω υπερθερμιδικά για να βάλω κιλά, αλλά ζορίζομαι λίγο να φτάσω τα επιθυητά νούμερα του υδατάνθρακα.
    Σκέφτομαι λοιπόν να αλλάξω το μεταπροπονητικό μου ρόφημα το οποίο μέχρι σήμερα είναι 1 scoop whey my protein + 1 μπανάνα και να το αντικαταστήσω με 1 scoop whey + (20γρ. δεξτρόζη 20 γρ. μαλτοδεξτρίνη και 20γρ. βρώμη σε σκόνη). Είναι προτιμότερο αυτό ή να πάρω μια φόρμουλα αύξησης μυϊκού όγκου που θα τα περιέχει όλα σε μια σκόνη;

    Αν είναι να βάλεις υδατανθρακα στο μεταπροπονητικο ροφήμα θα βάλεις η δεξτροζη η μαλτοδεξτρινη που είναι γρήγορες πηγές η βρώμη είναι αργός υδατανθρακας σε καμία περίπτωση όλα μαζί δεν υπάρχει κανένας λόγος
    Όχι μην πάρεις πρωτεΐνη όγκου, κράτα τα χρήματα σου και πάρε κάτι άλλο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 28-08-21 21:08 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημητρης 1924 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι να βάλεις υδατανθρακα στο μεταπροπονητικο ροφήμα θα βάλεις η δεξτροζη η μαλτοδεξτρινη που είναι γρήγορες πηγές η βρώμη είναι αργός υδατανθρακας σε καμία περίπτωση όλα μαζί δεν υπάρχει κανένας λόγος
    Όχι μην πάρεις πρωτεΐνη όγκου, κράτα τα χρήματα σου και πάρε κάτι άλλο.
    Ναι το γνωρίζω αυτό για την βρώμη , απλά είδα μια φόρμουλα της sci-mx που περιείχε υδατάνθρακες και από τις 3 ανωτέρω πηγές και θεώρησα πως για κάποιο λόγο την έχουν φτιάξει έτσι.
    Μεταξύ των δύο, δεξτρο και μαλτο , τι είναι προτιμότερο για όσο το δυνατόν λιγότερη αύξηση ποσοστού λίπους; Ή αυτό που ρωτάω είναι υποκειμενικό;
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 28-08-21 22:44 #14
    Προεπιλογή
    Ότι κάθεται καλύτερα στο στομάχι σου για να μην έχεις φούσκωμα να μπορείς να το χωνεύεις εύκολα, μη σκέφτεσαι το λίπος και τα δύο πάνω κάτω τα ίδια είναι
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-08-21 13:37 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημητρης 1924 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι κάθεται καλύτερα στο στομάχι σου για να μην έχεις φούσκωμα να μπορείς να το χωνεύεις εύκολα, μη σκέφτεσαι το λίπος και τα δύο πάνω κάτω τα ίδια είναι
    Θα σου κάψω λίγο τον εγκέφαλο τώρα αλλά πως θα σου φαινόταν για μετά την προπόνηση να πετούσα στο μπλέντερ μαζί με την whey και 100γρ βρασμένο ρύζι ; Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αν σκεφτείς πως το ρύζι είναι σχεδόν άγευστο και απλός υδατάνθρακας θα ήταν καλή λύση για να μην γεμίζω τα ντουλάπια με σκόνες…
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία