Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 13-11-17 19:22 #1
    Προεπιλογή Γνώμη για Διατροφή Όγκου - 19 χρονών/1.89/73kg
    Θέλω να ανέβω σε κιλά από 73, να φτάσω τα 78 - 80. Ο στόχος μου είναι ένα υγιές και ωραίο σώμα, ούτε τρομερές γραμμώσεις, ούτε πολύ όγκος.

    Η άσκηση μου περιλαμβάνει:
    1 φορά την εβδομάδα μπάσκετ που το συνδιάζω με ασκήσεις ποδιών και κορμού
    1 φορά την εβδομάδα Chest, Triceps, Shoulders
    1 φορά την εβδομάδα Back, Biceps
    1 φορά την εβδομάδα χορό

    1ο Γεύμα:
    1. 1 μπανάνα
    2. 1 μπολ με γάλα, 1 χούφτα αμύγδαλα, βρώμη, μέλι, κανέλα και μερικά δαμάσκηνα



    2ο Γεύμα:
    1. 1 σαλάτα με ένα αγγούρι, 1 ντομάτα, 3 κουταλιές ελαιόλαδο
    2. 3 φέτες ψωμί
    3. κυρίως γεύμα, είτε μακαρόνια, είτε κρέας, είτε ψάρι, είτε όσπρια



    3ο Γεύμα(πριν την προπόνηση):
    1. 1 ποτήρι γάλα
    2. 1 μπανάνα
    3. 1 μήλο


    4ο Γεύμα(μετά την προπόνηση):
    1. 1 αραβική πίτα με λίγο μαρούλι, 2 φέτες τυρί, 1 γαλοπούλα και σως από γιαούρτι και ταχίνι



    5ο Γεύμα:
    1. Λαχανικά(μελιτζάνα, καρότο, κρεμμύδι, σκόρδο) στο τηγάνι με ρύζι και 2 ολόκληρα αυγά δηλαδή Stir Fry Vegetables


    6ο Γεύμα:
    1. 1 μπολ γιαούρτι και λίγα αμύγδαλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-11-17 20:09 #2
    Προεπιλογή
    Λιγες θερμιδες, εκτος και αν ειναι σε τεραστεις ποσοτητες τα κρεατα. Δεν βλεπω πολλη πρωτεινη. Επισης, πολλα φρουτα νομιζω
    Τα αυγα θα τα εβαζα πρωι! Εγω τρωω περισσοτερο και ειμαι μιση απο εσενα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-11-17 20:13 #3
    Προεπιλογή
    Υπάρχει κάποιος τρόπος να μετρήσω τις θερμίδες? Π.χ. ένα ποτήρι γάλα μπορείς να το μετρήσεις εύκολα αλλά τα υπόλοιπα που δεν έχουν ετικέτες όπως το μέλι και τα λαχανικά?

    Τα αυγά είναι μέρος της συνταγής γι αυτό τα έχω εκεί. Θα τα έβαζες πρωινές ώρες από την άποψη ότι είναι βαριά για βράδυ ή επειδή θα απορροφούνται καλύτερα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ProtonX : 13-11-17 στις 20:22
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-11-17 20:47 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    το μαρούλι δεν υπάρχει λόγος να το ζυγίζεις!αυτά που χρειάζονται κυρίως ζύγισμα ειναι ριζια,βρωμη,κρεατικα κλπ...πολύ χοντρικα μια κουταλια της σουπας ρύζι αβραστο είναι περίπου 15 γραμμάρια...βάλε λιγο παραπάνω πρωτείνη...βάλε κανα 2 αυγά και το πρωί και κράτα και τα δυο αν νομίζεις στο βραδυνο σου...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-11-17 20:52 #5
    Προεπιλογή
    Θα τα εβαζα πρωινες ωρες γιατι το βραδυ θα εβαζα γιαουρτι που ειναι πρωτεινη που απορροφαται αργα και σταδιακα κατα την διαρκεια του υπνου (κατσε, τωρα ειδα οτι εχεις γιαουρτι εκει) Τα λαχανικα δεν θα εχουν ιδιαιτερες θερμιδες, ζυγισε τα και δες στο ιντερνετ ποσες εχουν ανα 100γρ, το ιδιο και με το μελι και την ετικετα του. Αν εισαι σαν εμενα που βαζεις δυσκολα κιλα, τοτε φουλ φυστικοβουτυρο και ταχινι (που εχεις ηδη). Μετα την προπονηση να εχεις και λιγη πρωτεινη, βαλε πιο πολυ γαλοπουλα, και γενικα φαε αρκετα για να παχυνεις. Διαβασε κανενα αρθρο γιατι και εγω δεν τα ξερω πολυ καλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-11-17 20:58 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο efib Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Διαβασε κανενα αρθρο γιατι και εγω δεν τα ξερω πολυ καλα


    το βασικο ειναι να τρως οσο σου χρειαζεται, κ να τρως αυτα που πρεπει.
    το επομενο ακομα πιο βασικο ειναι να καταλαβεις οτι αν φας περισοτερες θερμιδες απο αυτες που πρεπει, θα βαλεις κ λιπος..οποτε καλο ειναι να εισαι προσεκτικος κ να τρως τοσο, οσο..οι περισοτερες θερμιδες, δεν σημαινουν αυτοματα οτι θα γινουν κ μουσκουλα, γιατι η διαδικασια του να βαλει καποιος μυικα κιλα ειναι αργη κ χρονοβορα (αναλογα τον οργανισμο παντα).
    επισης, η πολυ δραστηριοτητα, σε παει πισω στο κομματι αυτο..κ φυσικα πρεπει να κανεις κ τις αναλογες προπονησεις με βαρη, η διατροφη απο μονη της δεν λεει κατι.
    διαβασε κ αυτα


    Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...


    Θερμίδες...Είναι απαραίτητο να τις υπολογίζουμε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-11-17 21:09 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ειναι η ισορροπια του "θελω να βοηθησω, αλλα δεν θελω να σου πω και κατι τελειως λαθος"
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-11-17 21:46 #8
    Προεπιλογή
    Δεν είμαι και πολύ fan του κρέατος. Τρώω βέβαια τα πάντα από κρέας με ευχαρίστηση μπριζόλες, αρνιά, σουβλάκια, κοτόπουλα, ψάρια κτλπ κτλπ αλλά θα προτιμούσα να το περιορίσω σε μια φορά την ημέρα. Δεν είναι ότι φοβάμαι μην είναι βλαβερό και τέτοια απλά λόγο συνήθειας.

    Θα μετρήσω όσο γίνεται τις θερμίδες και θα ξανά συμπληρώσω το άρθρο. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας !!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-11-17 02:47 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    μια φορα τη μερα κρεας ειναι οκ απλα να ειναι σεβαστη ποσοτητα , τα αλλα θες γαλα αυγα παραπανω , εχεις πολυ λιγη πρωτεϊνη . Οι θερμιδες σου ειμαι σιγουρος οτι ειναι λιγες, ανεβασε σιγουρα τη πρωτεϊνη και μετα ζυγισου συχνα ανα 2 εβδομαδες κατω απο ιδιες συνθηκες και δες αμα εχεις βαλει βαρος. Κοιτα να φροντισεις οι προπονησεις σου να ειναι οπως πρεπει με τα βαρη , βασικες ασκησεις οσα κιλα μπορεις με καλη τεχνικη οχι παρα πολλα σετ. Εισαι λιγα κιλα και αμα δε βλεπεις γρηγορες διαφορες αφου εισαι αρχαριος κατι γινεται λαθος με τη διατροφη ή την προπονηση ή και τα δυο
    Απάντηση με παράθεση