Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 16-11-17 09:22 #1
    Προεπιλογή Πρόγραμμα Δύναμης Γνώμες
    Καλημέρα. Είμαι 33 χρόνων 1.78 ύψος 96 βάρος. Ασχολούμαι περίπου 6 χρόνια με γυμναστήριο τα τελευταία δύο με δύναμη. Σας παραθέτω το πρόγραμμα μου ώστε να μου πείτε γνώμες. Δίνω έμφαση στην δύναμη αλλά έχω και κάποιες ασκήσεις bodybuilding για συμμετρία.
    1η μέρα
    5*5 squat
    3*? Πρεσσα
    3*10 κάμψεις γαμπων
    1*6-8 άρσεις θανάτου
    3*10 κάμψεις δικεφάλου
    2η μέρα
    5*5 πιέσεις πάγκου
    3*5 κωπηλατική με μπάρα + 3*10 τραπεζιοί( δισετ)
    3*5 στρατιωτικές όρθιος
    3*? Μονόζυγο
    3*10 crossover
    2 σετ κάμψεις δικεφάλου 2 σετ κάμψεις τρικέφαλους
    3η μέρα
    8 σπριντ των 50 μέτρων σε ανηφόρα 95-100%
    Κοιλιακούς
    4η μέρα ρεπό
    5η μέρα (επανάληψη 1ης)
    6η μέρα
    5*5 πιέσεις πάγκου
    3*5 κοπηλατικη με μπάρα+ 5*10 τραπεζιοί
    3*8 επικλινή πάγκο αλτήρες
    3*? Έλξεις
    3*10 οπίσθια μοιρα δελτοειδους
    2*10 μεσαία μοίρα
    7η μέρα
    10 σπριντ 100 μέτρων 80% ένταση
    Κοιλιακούς
    8η ρεπό
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-11-17 15:12 #2
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Βαρυ το βλεπω για προγραμμα δυναμης. Αν εισαι νατουραλ πιστεύω θα εχεις θεμα με την αναρρωση.

    Επισης το 5χ5 ειναι αρχαριο σχημα. Καθε ποτε ανεβαζεις κιλα?
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-11-17 15:40 #3
    Προεπιλογή
    Από συμπληρώματα χρησιμοποιώ 7 gr κρεατινη , πολυβιταμινες, και οστεοφλεξ για τα κόκκαλα κ τένοντες. 3500 χιλιάδες θερμίδες ισοθερμική διατροφή.
    Στα σκουοτ ανεβαζω 2.4 κιλά την προπόνηση. Στο στήθος 2.4 από μια ως τρις προπονήσεις. Κοπηλατικη 2.4 σχεδόν κάθε προπόνηση με στραπς. Άρσεις θανάτου όταν συμπληρώσω οχταρα ανεβάζω κιλά. Το ξέρω ότι το 5*5 είναι αρχάριου αλλά δεν είναι καθαρά αυτό το πρόγραμμα.Κανω 2 φορές στις οχτώ μέρες την κάθε μυϊκή ομάδα. Το έχω ξεκινήσει εδώ κ δύο βδομάδες κ έχω σκοπό να το αλλάξω όταν κολλήσω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-11-17 15:45 #4
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Εντάξει τοτε οταν κολλήσεις το ξαναβλεπεις.

    Οι βοηθητικές ειναι καθαρα θεμα χρονου και ορεξης οποτε συνεχισε οπως σε βολεύει.

    Αν θελεις να εξειδικευτείς σε δυναμη θα πρεπει να μπεις σε κατι διαφορετικό.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-11-17 15:54 #5
    Προεπιλογή
    Παλιότερα έκανα λιγότερες επαναλήψεις. Μέχρι τρις αλλά το έκοψα γιατί αυξάνονταν πολύ τα κιλά κ είχα κάποια θεματακια με τους τένοντες. Το πήγα στις πέντε για να υπάρχει μικρότερη τάση. Τι αλλαγές θα έκανες κ γιατί.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-11-17 19:00 #6
    Προεπιλογή
    Το πρόγραμμα σου αν δουλεύει για εσένα και δεν βλέπεις δυσκολίες στην ανάρρωση,καταφέρνεις όπως λες να ανεβάζεις συνεώς χωρίς πρόβλημα,δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξεις.Μην διορθώσεις κάτι που δεν είναι χαλασμένο με λίγα λόγια.Τώρα αν η δύναμη είναι αυτό που κυνηγάς κατά κύριο λόγο, θα μπορούσες να ακολουθήσεις κάποια μορφή του 5/3/1 ή κάτι τέτοιου τύπου το οποίο είναι πιο προσανατολισμένο στην δύναμη και πιο αποτελεσματικό,καθώς με το 5χ5 δεν θα μπορείς να ανεβάζεις κιλά επ'αόριστον.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-11-17 21:50 #7
    Προεπιλογή
    Λογικά ανεβαίνω γιατί επειδή είχα συνηθίσει λιγότερες επαναλήψεις και όταν ξεκίνησα 5*5 στις βασικές έπεσα κιλά. 5-3-1 είναι κυρίως για powerlifting. Το έχω διαβάσει κ εδώ αλλά εμένα με ενδιαφέρει η δύναμη κατά κύριο λόγο όχι μόνο στις βασικές του powerlifting. Επισης με ενδιαφέρει κ η εικόνα λιγο γι'αυτό έχω και κάποιες άσκησης bb. Όταν κολλήσω θα κοιτάξω για κάποιο πρόγραμμα που να συνδυάζει κ τα δυο. Όσο γίνεται βέβαια.
    Απάντηση με παράθεση