Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 27-11-17 16:31 #1
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή Γυμναστηριο και συχνοτητα
    Καλησπερα σε ολους.Εχω μια απορια οσον αφορα την συχνοτητα εκγυμνασης μεσα στην εβδομαδα.Ακολουθω ενα προγραμμα της μορφης: 1η μερα:Στηθος (4), Δικεφαλα (3) 2η μερα:Πλατη(7) 3η μερα: Ωμοι(4), τρικεφαλα(3).Σετ 4 και επαναληψεις 10.Καθε μηνα το αλλαζω σε ασκησεις καθως και σε επαναληψεις.Σιγα σιγα θα μπαινουν 8αρια και μετα 6αρια.Πηγαινω 2 σερι μερες μετα 1 κενο και επαναλαμβανω το ιδιο μοτιβο μεχρι το τελος του μηνα.Αρχιζω και αναρωτιεμαι αν πηγαινω 3 σερι με 1 κενο θα εχω καποια αρνητικη επιβαρυνση? Ειναι υπεροβολικο και με οδηγει σε Overtraining?Να μεινω στο ιδιο μοτιβο?

    Υποσημειωση: δεν κανω ποδια αυτη την περιοδο σε σταθερη γραμμη διοτι 12 χρονια μπαλα και τωρα που σταματησα εχω τρομερες ανισορροπιες στον ανω κορμο.Επισης κοιλιακους μετα το προγραμμα καθε μερας να κανω?αν ναι σε τι βαθμο ασκησεων?Κυνηγαω τον ογκο σαν στοχο στον ανω κορμο

    Ευχαριστω προκαταβολικα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-11-17 18:13 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    όσο μεγάλη και αν είναι η ανισορροπία το να μην κάνεις πόδια το θεωρώ εντελώς λάθος.Μπορείς να δώσεις μια έμφαση στον πάνω κορμό και στα πόδια να έχεις απλά μερικές βασικές ασκήσεις.Το καθόλου το θεωρώ λάθος.Στο ερώτημα σου τώρα...

    εφόσον βλέπεις ότι το 2on 1off 2on σου πάει καλά το συνεχίζεις...μια χαρά ειναι...το overtraing δεν έρχεται έτσι ακριβώς.Το μόνο που δε γνωρίζω είναι αν την επόμενη μέρα από δικέφαλα που έχεις πλάτη,σε επηρεάζει αυτό. από εκεί και πέρα δεν είναι κάτι λάθος,αν εξαιρέσω εννοείται ότι δεν έχεις πόδια που το θεωρώ foul
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-11-17 23:54 #3
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    όσο μεγάλη και αν είναι η ανισορροπία το να μην κάνεις πόδια το θεωρώ εντελώς λάθος.Μπορείς να δώσεις μια έμφαση στον πάνω κορμό και στα πόδια να έχεις απλά μερικές βασικές ασκήσεις.Το καθόλου το θεωρώ λάθος.Στο ερώτημα σου τώρα...

    εφόσον βλέπεις ότι το 2on 1off 2on σου πάει καλά το συνεχίζεις...μια χαρά ειναι...το overtraing δεν έρχεται έτσι ακριβώς.Το μόνο που δε γνωρίζω είναι αν την επόμενη μέρα από δικέφαλα που έχεις πλάτη,σε επηρεάζει αυτό. από εκεί και πέρα δεν είναι κάτι λάθος,αν εξαιρέσω εννοείται ότι δεν έχεις πόδια που το θεωρώ foul
    ναι το καταλαβαινω απολυτα οτι κανω φαουλ...Και σκεφτομαι αν το κανω 3 on 1 off να τα βαλω και τα ποδια μεσα..Απο εκει και περα σιγουρα εχω σκοπο να τα βαλω οσο πιο συντομα γινεται στο προγραμμα μου..
    Τα δικεφαλα δεν με επηρρεαζουν τοσο στην μερα της πλατης ειναι η αληθεια..ο πηχης σιγουρα αλλα την παλευω..αλλα να το δοκιμασω να δω πως θα παει?ξερουμε εκ τον προτερον εαν θα εχει αρνητικη απηχηση πανω μου η οχι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-11-17 15:51 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    δεν είναι στάνταρ...εγώ πχ βλέπω ότι για να τραβίξω καλά στην πλάτη,πρέπει να έχω τουλάχιστον 2 μέρες διαφορά από τον δικέφαλο...άλλοι το έχουν και την επόμενη μέρα και είναι μια χαρα...το δοκιμάζεις και βλέπεις
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση