Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 30-11-17 21:47 #1

    Εγγραφή
    18-11-2016
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή Στήθος αρκούν αυτές οι ασκήσεις;
    Καλησπέρα , το πρόγραμμα που ακολουθώ για στήθος είναι το εξής:
    1) α.Πιέσεις σε οριζόντιο πάγκο με μπάρα ή β.Πιέσεις σε οριζόντιο με αλτήρες 4χ 6-8
    2) α.Πιέσεις σε επικλινή πάγκο με αλτήρες ή β.Πιέσεις σε επικλινή με μπάρα 4χ 6-8
    3) Ανοίγματα με αλτήρες σε επικλινή πάγκο 4χ 10
    5) Βυθίσεις για στήθος στο δίζυγο 3χ12 χωρίς βάρος
    + 1 x failure push ups

    Οι ασκήσεις 1.α,β και 2.α,β πηγαίνουν εναλλάξ ανα εβδομάδα.
    Πιστεύετε ότι πρέπει να προσθέσω cross over , peck-deck ή pull over ; Αρκούν αυτές που κάνω; Να σημειώσω ότι την μέρα που κάνω στήθος δεν κάνω τίποτα άλλο... Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-11-17 23:48 #2
    Προεπιλογή
    Μια χαρα πληρες ειναι το προγραμμα σου. Ανω στηθος ,κατω ,πλαγιο...εισαι οκ.
    Εκτασεις μη κανεις στις ιδιες μοιρες στον επικλινη που κανεις τις πιεσεις ,η οριζοντιος ο παγκος η λιγο πιο πανω.
    Τωρα στο τελος κ λιγο πουλοβερακι μπορεις να βαλεις ,αν αισθανεσαι οτι το παρακανεις βγαλε το διζυγο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-12-17 11:39 #3

    Εγγραφή
    18-11-2016
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το δίζυγο βγαίνει στο τέλος , αν και με ζορίζει αρκετά νιώθω να κάνει δουλειά στο κάτω μέρος , όποτε το κρατάω. Παλαιότερα έκανα δικέφαλα μετά το στήθος , τώρα πλέον, εφόσον αφιερώνω την μέρα αποκλειστικά στο στήθος, θέλω να φεύγω 1000 κομμάτια για να νιώθω πως έκανα σωστή επιλογή
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-12-17 11:40 #4
    Προεπιλογή
    Δεν μας εχεις πει,ποσο καιρό ασχολησε με την προπονηση με αντίστασης,ποσο καιρό ακολουθείς αυτο το προγράμμα και ποιος ειναι ο στόχος σου.
    Το συγκεκριμένο που αναφέρεις ειναι ενα κλασικό προγράμμα στήθους που δουλεύει μια χαρα,ομως απο εκει και πέρα αν θελεις να κανεις κάποιες αλλαγές,να προσθέσεις και άλλες ασκήσεις ,να χρησιμοποιείς διαφορετικές ασκήσεις,η να αλλάζεις την σειρά των ασκήσεων απο προπονηση σε προπονηση αυτο εχει να κανει καθαρά με την εμπειρία που αποκτάει κάποιος σιγα σιγα,γι αυτο και σε ρωτάω ποσο καιρό ασχολησε και ποσο καιρό ακολουθείς το συγκεκριμένο προγράμμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-12-17 20:42 #5

    Εγγραφή
    18-11-2016
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Με τα βάρη ξεκίνησα να ασχολούμαι πριν τέσσερα χρόνια , ωστόσο ανά διαστήματα σταματούσα λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου. Εδώ και έναν μήνα ξεκίνησα πάλι και το συγκεκριμένο πρόγραμμα το εκτελώ 3 εβδομάδες , δηλαδή τρεις φορές το έχω εκτελέσει. Το ότι δουλεύει το νιώθω (πρήξιμο , πιάσιμο) , ωστόσο δεν ξέρω αν αρκεί και στο επίπεδο που είμαι αν περισσεύει να κάνω κάποιες εξτρα ας πούμε ασκήσεις όπως αυτές που ανέφερα.
    Στόχος μου είναι να πάρω 3-4 ποιοτικά κιλά (μυική μάζα), ξέρω ότι αυτό εξαρτάται κυρίως απο την διατροφή μου , απλά το αναφέρω εδώ εφόσον ρώτησες. Αυτή την στιγμή είμαι 75kg και το ύψος μου είναι 1.81.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-12-17 22:14 #6
    Προεπιλογή
    Οποτε το προγράμμα το δουλεύεις πολυ λιγο καιρό,πιστεύω οτι μια φορα προπονηση στήθους (και για τις άλλες μυϊκές ομάδες)την εβδομάδα ειναι πολυ λιγο ΑΛΛΑ αν δεν εχεις χρονο για περισσότερες προπονήσεις λόγο πιο συμαντικων υποχρεώσεων δεν πειράζει κανεις όσο σου επιτρέπει ο χρόνος σου.
    Το να νιώθεις πιασμένος μετα απο την προπονηση δεν σημαίνει απόλυτα οτι εχει γινει 'δουλειά',ολα εχουν να κανουν με τον τροπο που κανεις προπονηση.
    Κανε αυτο το προγράμμα για ενάμιση μηνα και μετα αν θες μπορεις να βάλεις 3σετ Χ10/12 πουλ οβερ πρην απο τις βυθίσεις.
    Μπορεις σε κάποιες προπονήσεις να βγάλεις τα ανοίγματα με αλτηρες και να τις αντικαταστήσεις με κρος οβερ τα χέρια να 'σταυρώνουν' στο ύψος του στήθους χωρις να σκυβεις πολυ μπροστά η να βάλεις πεκντεκ η να κανεις ανοίγματα με αλτηρες αλλα σε ίσιο παγκο.
    Μετα το δίζυγο αν θες να κανεις πούς απς εκτως απο τα κλασικά κανε εναλλακτηκα με τα πόδια να ακουμπάνε σε παγκο και να ειναι πιο ψιλά απο το κεφάλι.
    Την μερα που κανεις το προγράμμα με την μπάρα κανε π.χ. πιεσεις με μπάρα στον ίσιο παγκο και οταν πας στον επικλινή κανε πιεσεις με αλτηρες η ξεκινά με επικλινή και μετα πας στον ίσιο κανε μικροαλλαγές μην το πηγενεις τυφλοσούρτη το προγράμμα.
    Επισεις κανε αλλαγές με την κλίση -θεση-του επικλινή μην κανεις συνέχεια στην ιδια κλίση χαμήλωσε τον στη θεση 2 κατι πιο ενδιάμεσο μεταξη ισιου και επικλινή για στήθος.
    Ελπιζω να σου έδωσα ενα δρόμο για να πειραματιστεις,καλη συνέχεια και να θυμάστε οτι δεν υπάρχουν κακά προγράμματα αλλα κακές τεχνικές που μας κρατάνε στάσιμους η ακομα χειρότερα μας βγάζουν τραυματισμούς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-12-17 16:43 #7

    Εγγραφή
    18-11-2016
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση , θα δω πως πάει και θα πειραματιστώ...
    Απάντηση με παράθεση